Day one of the Schick Championships, New Zealands secondary schools national basketball championships, tipped-off today at Central Energy Trust Arena in Palmerston North.

The week-long event will bring over 850 students from 70 secondary schools, plus families and support staff, to the nine court venue.

The Manawatu public will have a special opportunity to see some of New Zealands best emerging basketball talent on display, with a large number of New Zealand age-group representatives leading out their school teams

New Zealand age-group representatives at the Schick Championships

Advertisement

Aon New Zealand Under 16 Team:

- Cian Emery (Harbour Basketball) - Rosmini College

- Taine Murray (Harbour Basketball) - Rosmini College

- Harrison Payne (Waitakere West Auckland Basketball Inc.) - Rangitoto College

- Okirano Tilaia (Canterbury Basketball Association) - Cashmere High School

- Reihana Topia (Harbour Basketball) ) - Rosmini College

- Ezrah Vaigafa (Wellington Basketball Association) - Rongotai College

Aon New Zealand Under 16 Select Team:

- Terence Abdon (Harbour Basketball) - Rosmini College

- Finn de Hamel (Nelson Basketball Association) - Waimea College

Aon New Zealand Under 16 Team:

- Sophie Adams (Basketball Mid Canterbury) - Ashburton College

- Waiata Jennings (Rotorua Basketball Association) - Western Heights High School

- Parris Libby May Mason (New Plymouth Basketball Association) - New Plymouth Girls High School

- Jessica Moors (Harbour Basketball) - Westlake Girls High School

- Caitlin O'Connell (Taranaki Country Basketball Association) - Sacred Heart Girls New Plymouth

- Emilia Shearer (Harbour Basketball) - Westlake Girls High School

- Dominique Stephens (Waikato Basketball Council) - Hamilton Girls High School

- Ashlee Strawbridge (Basketball Mid Canterbury) - Ashburton College

Aon New Zealand Under 16 Select Team:

- Keyani Leith (Waikato Basketball Council) - Hamilton Girls High School

- Jordan Rangitawa (Hutt Valley Basketball Association) - Hutt Valley High School

- Melika Samia (Basketball Hawkes Bay) - Napier Girls High School

- Raquel Sampson (New Plymouth Basketball Association) - Sacred Heart Girls New Plymouth

- Te Mihiroa Tangira (Rotorua Basketball Association) - Rotorua Girls High School

- Jayze'lee Waihi (Waikato Basketball Council) - St Peters School, Cambridge

Aon New Zealand Under 17 Women Team:

- Ella Bradley (Waikato Basketball Council) - St Peters School, Cambridge

- Isabelle Cook (Taranaki Country Basketball Association) - Opunake High School

- Tayla Dalton (Harbour Basketball) - Carmel College

- Charlisse Leger-Walker (Waikato Basketball Council) - St Peters School, Cambridge

- Jordyn Maddix (Harbour Basketball) - Westlake Girls High School

- Sharne Pupuke-Robati (Auckland Counties Manukau) - Mt Albert Grammar School

- Briarley Rogers (Tauranga City Basketball Association) - Aquinas College

- Rosalia Samia (Basketball Hawkes Bay) - Napier Girls High School

- Tessalonia Talo-Tomokino (Harbour Basketball) - Mt Albert Grammar

3x3 Under 18 Women:

- Charlisse Leger-Walker - St Peters School, Cambridge

Aon New Zealand Under 18 Women Squad:

- Amiee Book (Nelson Basketball Association) - Middleton Grange

- Lauryn Hippolite (Nelson Basketball Association) - Middleton Grange

- Grace Hunter (Wellington Basketball Association) - St Mary's,Wellington

- Charlisse Leger-Walker (Waikato Basketball Council) - St Peters School, Cambridge

- Leah Mafua (Wellington Basketball Association) - Hutt Valley High School

- Lily Riana Rangi (Basketball Auckland) - Mt Albert Grammar School

- Olivia O'Neill (Otago) - St Hildas Collegiate

- Keely Tini (Harbour Basketball) - Westlake Girls High School

- Charlotte Whittaker (North Canterbury Basketball Association) - St Andrews College

Aon New Zealand Under 18 Men Squad:

- Cooper Boyce-Towler (Palmerston North Basketball Association) - Palmerston North Boys High School

- Max de Geest (Canterbury Basketball Association) - Christs College

- Tama Faamausili (Palmerston North Basketball Association) - Palmerston North Boys High School

- Tom Higgins (Central Country Basketball Association) - Auckland Grammar School

- Peter Jenkins (Harbour Basketball) - Rosmini College

- Tyler Marsh (Nelson Basketball) - Waimea College

- Oscar Robertson (Basketball Taranaki Incorporated) - New Plymouth Boys High School

- Oscar Oswald (Basketball Manwatu) - Palmerston North Boys High School

- Kruz Perrott-Hunt (Harbour Basketball) - Rosmini College

Anchor Junior Tall Blacks:

- Callum McRae - Palmerston North Boys High School

- Angus McWilliam - Middleton Grange

- Dan Fotu - Rangitoto College

- This story has been automatically published using a media release from Basketball New Zealand