Teams for the national sevens rugby tournament in Queenstown on Saturday and Sunday have been announced.

Auckland: David Smith, Chad Tuoro, Junior Leota, Sam Anania, Amasio Raoma Valence, Joe Kolokihakaufisi, Mana Ashford, Andrew Suniula, Orene Ai'i, Gary Saifoloi, Isaiah Toeava, Olago Epa

Bay of Plenty: Mal Shivan, Matou Sololmon, Solomon King, Nathaniel Walker, Tanerau Latimer, Lance MacDonald, Warren Smith, Charles Baxter, Apoua Stewart, Tom Woods, Stu MacDonald, Jason Hona

Canterbury: George Naoupu, Riki Tukaki, Afato So'oalo, Alfred Pelenise, Sam Lemalie, Carl Manu, Tane Tawera, Andrew Dalton, Steven Yates, Afai Tuiloma, Junior Tupai, Corey Tamou

Counties Manukau: Waka Setitaia, Tai Tuifua, James Mayer, Felix Ahling, Site Kaitoa, Koiatu Koiatu, Sio Petelo, Mohea Niha, Save Lutumailagi, Toafili Patea, Lelia Masaga, Mark Price

Hawke's Bay: Rangi Valence, Ricky Blunsdon, Josh Mahoni, Andy Barham, Donny Nepia, Jason Kupa, Chad Shepherd, Karl Mudzumba, Nui Barlett, Tavaini Fomai, Brynn Evans, Davis Tavita

Horowhenua-Kapiti: Aleni Feagaiga, Danny Feehan, August Chadwick / Shane Pihema, Paul Tuala, Misipalauni Moananu, Josh Hetariki, Barry Muir, Brad Halidone, Ricky Fonoti, Joe Hill, Thomas Ati Laloa, Tipene Puhi Puhi

Manawatu: Nick Barton, Tomasi Komainaua, Paula Maisiri, Stu Ross, Michael Rowe, George Taura, Jeremy Waitoa, Chris Walker, Davy Taula, Ben Trew, David Palu, Richard Kupa

Northland: Eric Abraham, Chic Prime, Brad Christiansen, Fero Lasagavibau, Manu Burkhard-Mc'Rae, Daniel Bowden, Iso Neuveu, Aaron Baigent, Dixie Harris, Luke Ottley, Matt Fuleuka, Leon Baigent

North Harbour: Marc Camburn, Tia Suemai, Brett Wilson, Nathan Buckley, Villiami Ma'afu, William Hafu, George Pisi, Mike Wilson, Joel Nasmith, Junior Poluleuligaga, Villiami Waqasaduadua, Hayden Reid

North Otago: Geoff Smith, Nick Webster, Scott Mayhew, Faaitu Tuamoheloa, Tai Halalele, Michael Walding, Freddy Wat Wat, Nathan Cunningham, Kilifi Fangupo, Maka Lea, Viliame Veikoso. Noa Soqeta

Otago: Luke Herden, Adam Thompson, Karne Heskith, Joe Snee, Andrew Tuaine, Toby Morland, Kendrick Lynn, Mike McGuire, Chris Smylie, Matt Berquist, Callum Bruce, Tim Boys

Sassenachs: Edwin Coker, Willie Trew, Daniel Iosefo, Hale Te Pole, Kensack Palepoi, Shane Findlay, John Tindle, Casey Stone, Brad Linklater, Elmo Tobaiwa, Johnny Hughes

Southland: Ray Hemi, Troy Walmhurst, Ben Chisholm, Huia Tamariki, Adam Clarke, Matt Petre, Brian Milne, Watisoni Lotawa, Mana Harrison, Illy Delasau, Simon Bradley, Jamie Whelan

Taranaki: Kofe Koko, Richard Bryant, Phil Barron, Maifea Maifea, Tomasi Soqeta, Brendon Hart, Nick Hohaia, Brett Goodin, Craig Morrisey, Lifeimi Mafi, Jack Cameron, Asalemo Malo

Waikato: Albert Vulivuli, Shane Thorton, Save Tokula, Karl Perry, T K Moeke, Liam Messam, Willie Ripia, Dwayne Sweeny, James Kamena, Roger Randle, Alan Syme and Steven Setephano Wellington: Tafai Ioasa, Roy Kinikinilau, Victor Vito, Fa'atonu Fili, Nigel Hunt, Tamati Ellison, Justin Wilson, Brendon Watt, Esava Tiko, Lote Raikabula, Alan Cook, Brett Piggot

- NZPA