BASKETBALL

NBA

Dallas 95 Denver 93, New York 96 Milwaukee 101, Miami 97 New Orleans 68, Phoenix 113 New Jersey 105, Sacramento 73 San Antonio 103, Seattle 122 Utah 105.

* * *

Advertisement



BOWLS

TARANAKI FOURS

(New Plymouth)

Northern, Palmerston North (B. Gush, C. Gush, C. Park, R. Park) 23 bt Paritutu, New Plymouth (T. Muir, D. Goodin, B. Sanger, R. Hassall 20.

Consolation pairs: G. Hassall (Paritutu)/C. Sole (West End) 20 bt W. Haua/N. Spence (Katikati) 13.

* * *



CRICKET

ONE-DAYER

Advertisement

(Wellington)

NEW ZEALAND

S. Fleming c and b Vaas 14

N. Astle c Rhodes b Bichel 109

M. Sinclair c Sangakkara b Klusener 30

C. Cairns c Warne b Klusener 9

H. Marshall c Vaas b Muralitharan 6

C. McMillan c and b Jayasuriya 33

B. McCullum c Sangakkara b Bichel 0

D. Vettori not out 26

J. Wilson c Klusener b Bichel 11

K. Mills run out 8

D. Tuffey not out 0

Extras (2lb, 7w, 1nb) 10

Total (for 9 wkts, 50 overs) 256

Fall: 1/14 (Fleming), 2/107 (Sinclair), 3/135 (Cairns), 4/148 (Marshall), 5/202 (McCullum), 6/205 (McCullum), 7/214 (Astle), 8/233 (Wilson), 9/252 (Mills).

Bowling: A. Bichel 10-1-56-3, C. Vaas 5-0-35-1, L. Klusener 7-1-35-2 (2w, 1nb), S. Jayasuriya 10-0-38-1 (2w), S. Warne 10-0-44-0 (3w), M. Muralitharan 8-0-46-1.

* After 42 overs, the World X1 were 214 for six.

STATE CHAMPIONSHIP

AUCKLAND v WELLINGTON

(Eden Park)

Third day of four.-

WELLINGTON

First innings 427

Second innings

L. Woodcock lbw b Walmsley 0

M. Bell c Walker b Barnes 17

M. Parlane c Vincent b Walmsley 9

N. Parlane c Young b Adams 41

J. Ryder c Walker b Walmsley 4

J. Franklin b Adams 10

C. Nevin not out 4

S. Mills not out 5

Extras (3lb, 3nb, 1w) 7

Total (for 6 wkts, 51 overs) 97

Fall: 1/0, 2/24, 3/62, 4/69, 5/87, 6/90.

Bowling: K Walmsley 12-4-23-3 (3nb), A Adams 18-10-24-2, L Vincent 7-3-12-0 (1w), A Barnes 7-2-15-1, B Walker 7-0-20-0.

AUCKLAND

First innings

R. Jones b O'Brien 17

M. Horne lbw O'Brien 88

R. Nicol c Bel lb Woodcock 49

L. Vincent c Ryder b Ranklin 26

A. Barnes c M Parlane b Ryder 75

T. Canning b Franklin 4

C. Cachopa b O'Brien 17

B. Walker c Woodcock b Franklin 11

R. Young not out 8

A. Adams c Ryder b O'Brien 1

K. Walmsley c Bell b Franklin 9

Extras (1b, 9lb, 11nb, 2w) 23

Total (125.5 overs) 328Fall: 1/37, 2/137, 3/170, 4/223, 5/239, 6/287, 7/310, 8/314, 9/315. Bowling: M. Gillespie 14-2-63-0 (1w, 5nb), J. Franklin 28.5-8-64-4, I. O'Brien 36-14-76-4 (1w, 3nb), J. Patel 16-1-53-0, L. Woodcock 26-9-46-1 (1nb), J. Ryder 5-0-16-1 (2nb).

CANTERBURY v CENTRAL

(Christchurch)

Fourth and final day.-

CANTERBURY

First innings 346

Second innings 400-6 dec

CENTRAL DISTRICTS

First innings 281

Second innings

J. How c Shaw b Martin 23

P. Ingham b Wiseman 13

G. Barnett c and b Wiseman 30

G. Sulzberger c McIntosh b Wiseman 30

J. Englefield c Stead b Wiseman 8

D. Cederman c Stead b Wiseman 1

B. Griggs b Wiseman 2

E. Thompson c Fulton b Wiseman 0

A. Schwass not out 5

L. Hamilton lbw Wiseman 0

B. Hefford c Papps b Wiseman 1

Extras (1b, 6lb, 2nb) 9

Total (53.4 overs) 122

Fall: 1/34, 2/44, 3/98, 4/105, 5/109, 6/114, 7/114, 8/117, 9/118.

Bowling: C. Martin 12-3-45-1, S. Cunis 9-1-37-0 (1nb), P. Wiseman 16.4-9-13-9, H. Shaw 11-5-17-0, A. Ellis 5-3-3-0 (1nb).

Result: Canterbury won by 343 runs.

NORTHERN v OTAGO

(Gisborne)

Final day of four.-

OTAGO

First innings 321

Second innings

C. Gaffaney c Devcich b Yovich 17

C. Cumming c Devcich b Yovich 106

J. Sheed lbw Yovich 0

A. Redmond c McGlashan b Davis 8

M. Wasim lbw Davis 0

G. Hopkins b Aldridge 42

G. Todd b Aldridge 18

S. Beare c Davis b Aldridge 6

B. Scott run out 0

D. Sewell b Yovich 0

J. McMillan not out 0

Extras (11b, 12lb, 2w, 9nb) 34

Total (89.3 overs) 231

Fall: 1/30, 2/38, 3/62, 4/62, 5/176, 6/219, 7/227, 8/227, 9/229.

Bowling: J. Yovich 21-3-42-4 (5nb), G. Aldridge 18.3-5-55-3, M. Orchard 20-10-28-0, T. Davis 18-3-52-2 (3nb, 1w), A. Devcich 7-1-24-0 (1nb), A. Evans 5-2-7-0 (1w).

NORTHERN DISTRICTS

First innings 368

Second innings

B. Watling c Cumming b Sewell 64

B. Wilson run out 35

A. Evans not out 35

M. Hart not out 43

Extras (6lb, 1w, 3nb) 10

Total (for 2 wkts, 61.4 overs) 187

Fall: 1/78, 2/121.

Bowling: Scott 17.1-5-46-0, Sewell 15-3-44-1 (1nb), Cumming 11-6-21-0 (2nb), Redmond 12-1-51-0, Todd 4.5-3-6-0, Beare 1.4-0-13-0 (1w).

Result: Northern won by eight wickets.

Points: Auckland 24, Northern Districts 14, Wellington 10, Central Districts 10, Otago 10, Canterbury 8.

FIFTH TEST

(Centurion)

Stumps, third day.-

SOUTH AFRICA

First innings

AB de Villiers lbw Giles 92

H. Gibbs c G Jones b Flintoff 14

J. Rudolph c Key b Hoggard 33

J. Kallis b Flintoff 8

G. Smith c Trescothick b Flintoff 25

M. Boucher c Trescothick b S Jones 25

S. Pollock b Flintoff 0

N. Boje c Thorpe b S Jones 9

A. Hall c Strauss b S Jones 11

M. Ntini c Hoggard b S Jones 6

A. Nel not out 1

Extras (1lb, 19nb, 3w) 23

Total (75.3 overs) 247

Fall: 1/27, 2/114, 3/144, 4/187, 5/200, 6/200, 7/222, 8/237, 9/245.

Bowling: Hoggard 18-4-64-1 (6nb), Harmison 17-2-79-0 (1w), Flintoff 19-6-44-4 (8nb, 1w), S Jones 15.3-3-47-4 (5nb), Giles 6-1-12-1.

ENGLAND

First innings

M. Trescothick run out 20

A. Strauss c Boucher b Nel 44

R. Key c Boucher b Pollock 1

M. Vaughan c Rudolph b Pollock 0

G. Thorpe not out 32

A. Flintoff not out 0

Extras (15lb, 1nb, 1w) 17

Total (for four wkts, 46 overs) 114

Fall: 1/27, 2/29, 3/29.

Bowling: Pollock 9-4-22-2, Ntini 13-6-19-0 (1w), Nel 12-3-29-1, Hall 7-0-22-0 (1nb), Boje 3-2-2-0, Kallis 2-0-5-0.

* * *

GOLF

BUICK INVITATIONAL

Leading scores (US unless noted).-

272: T. Woods 69 63 72 68.

275: L. Donald (GB) 68 67 67 73, C. Howell 72 67 64 72, T. Lehman 62 67 73 73.

277: B. Langer (Ger) 69 69 67 72.

288: E. Els (SA) 65 71 71 71, S. McCarron 72 65 72 69, A. Oberholser 64 72 72 70, P. Perez 66 69 72 71, K. Sutherland 68 66 72 72.

279: J. Bohn 66 74 71 68, T. Gillis 68 68 72 71, J. Kelly 68 71 73 67 279.

280: R. Damron 70 68 73 69, D. Hart 65 69 71 75, P. Lonard (Aus) 67 65 71 77, B. Quigley 69 71 70 70.

281: B. Haas 71 66 74 70, B. Jobe 71 70 71 69.

282: D. Chopra (Swe) 73 66 73 70, S. Hend (Aus) 72 64 75 71, F. Jacobson (Swe) 69 69 70 74.

283: A. Baddeley (Aus) 66 70 74 73, V. Singh (Fiji) 71 69 68 75, T. Taniguchi (Japan) 74 66 72 71.

284: S. Maruyama (Japan) 69 72 71 72, C. Pettersson (Swe) 66 75 69 74.

285: KJ Choi (Kor) 67 73 72 73.

Also:

294: M. Long (NZ) 69 73 77 75.

SOUTH AFRICAN OPEN

(Durban)

Leading final-round scores, par 72).-

273: T. Clark (SA) 68 71 68 66.

279: C. Schwartzel (SA) 68 72 71 68, G. Havret (Fra) 69 69 72 69.

280: N. Dougherty (Eng) 73 73 68 66, J. Kingston (SA) 71 70 72 67, D. Clarke (Ire) 72 74 67 67, G. Storm (Eng) 71 68 69 72.

281: G. Bourdy (Fra) 75 70 68 68, D. Howell (Eng) 73 70 67 71, T. Moore (SA) 65 70 72 74, T. van der Walt (SA) 66 71 70 74.

* * *



RALLYING

MONTE CARLO

S. Loeb (France, Citroen Xsara) 4h 13m 5.6s, 1, T. Gardemeister (Finland, Ford Focus) 2m 58.3s, 2, G. Panizzi (France, Mitsubishi Lancer) 3m 40.1s, 3, M. Martin (Estonia, Peugeot 307) 5m 27.7s, 4, M. Gronholm (Finland, Peugeot 307) 7m 33.8s, 5, M. Stohl (Germany, Citroen Xsara) 8m 08.9s, 6, H. Rovanpera (Finland, Mitsubishi Lancer) 8m 29.3s, 7, R. Kresta (Czech Republic, Ford Focus) 9m 18.1s, 8, A. Bengue (France, Skoda Fabia) 10m 32s, 9, A. Warmbold (Germany, Ford Focus) 15m 09.1s, 10.

* * *



RUGBY

NATIONAL SEVENS

O. Ai'i, I. Toeava, A. Valence (Auckland), C. Baxter, T. Latimer (Bay of Plenty), G. Naoupu (Canterbury), M. Camburn, H. Reid, V. Waqasaduadua (North Harbour), E. Cocker (Otago), L. Messam (capt, Waikato), T. Ellison, N. Hunt, T. Ioasa, R. Kinikinilau (Wellington).

* * *



SOCCER

NZ FOOTBALL CHAMPIONSHIP

Napier City 4 (L. Birnie 2, S. Jenkins, D. Geary) Manawatu 3 (P. Halstead 2, A. Cowan). HT: 2-1.

* * *



TENNIS

AUSTRALIAN OPEN

(Melbourne)

Men's singles, fourth round: 2-A. Roddick (US) bt P. Kohlschreiber (Germany) 6-3 7-6 (8-6) 6-1, 26-N. Davydenko (Russia) bt 12-G. Canas (Argentina) 6-3 6-4 6-3.

Women's singles, fourth round: 1-L. Davenport (US) bt 13-K. Sprem (Croatia) 6-2 6-2, 12-P. Schnyder (Switzerland) bt 6-E. Dementieva (Russia) 6-7 (6-8) 7-6 (7-4) 6-2, 19-N. Dechy (France) bt 3-A. Myskina (Russia) 6-4 6-2.

Junior boys singles, first round: N. Lindahl (Australia) bt R. Staham (Auckland) 4-6 6-4 6-3, J. Strydom (Namibia) bt M. Colenbrander (Auckland) 6-7 7-6 6-4

Junior girls singles, round one: 9-M. Erakovic (NZ) bt E. Plotkin (USA) 6-4 6-3, E. Barry (NZ) bt 16-P. Thongdach (Thailand) 6-1 6-4, I.-H. Hwang (Taipei) bt S. Lee (NZ) 6-3 6-1.

* * *



YACHTING

JAVELIN REGATTAS

(Gisborne)

Sanders Cup: P. Precey/J. Thourman (Auckland), R. Fordyce/C. Gilbert (North Harbour) 2, N. Taylor/R. Brailey (Waikato) 3.

Kignham Trophy: Precey/G. Roberts 1.

Nationals and South Pacific championships: N. Taylor/R. Brailey (NZ) 1, R. Fordyce/C. Gilbert (NZ) 2, B. Hennessy/S. Usher (Aus) 3.