The following candidates have been elected, subject to counting of special votes which may not be completed until October 18.
Highlights from other main cities
Northland Regional Council
Far North:
Lorraine Hill
Jim Peters
Ian Walker
Kaipara:
Mark Farnsworth
Whangarei:
Peter Francis Jensen
Roderick McKay
Bill Rossiter
Stanley Semenoff
Far North District Council
Mayor: Yvonne Sharp
Eastern:
Pat Booth
Johnson Davis
Dugald Macdonald
Sue Shepherd
Northern:
Dennis Bowman
Fiona King
Les Robertson
Western:
Lauri Byers
Joe Carr
John Klaricich
Max Loydd
Whangarei District Council
Mayor: Craig Alexander Elliot Brown
Bream Bay:
Phillip Ross Halse
Neil McLeod
Coastal:
Robin Lieffering
Larry Dyer
Denby:
Crichton Blythe Christie
Pamela Peters
Kahu Sutherland
Hikurangi:
Graeme Stevenson Broughton
Mangakahia/Maungatapere:
John Wilson
Okara:
Wally Redwood
Isopo Samu
Don Robertson
Lyanne Val Kerr
Kaipara District Council
Mayor: Graeme Ramsey (unopposed)
Central:
Richard Alspach (unopposed)
Peter King (unopposed)
Neil Tiller (unopposed)
Dargaville:
Margaret Bishop
Derek Weston
Otamatea:
Bruce Rogan
Graham Taylor
Christine Yardley
West Coast:
Jean Bennett
Ian Russell
Rodney District Council
No elections this year.
Auckland Regional Council
Auckland Isthmus:
Phil Warren
Judith Bassett
Catherine Joy Harland
Michael Barnett
Franklin/Papakura:
Dianne Glenn
Manukau:
Craig John Little
Bill Burrill
Gwen Bull
North Shore:
Ian Bradley
Philip Sherry
Rodney:
Brian Smith
Waitakere:
Sandra Coney
Paul Walbran
North Shore City
Mayor: George Wood
Northern:
Callum Blair
Alison Clark
Gary Holmes
Margaret Miles
Julia Parfitt
Central:
Joel Cayford
Andrew Eaglen
Dianne Hale
Wyn Hoadley
Andrew Williams
Harbour:
Tony Barker
Heather Brown
Paula Gillon
Tony Holman
Mike Tafua
Waitakere City
Mayor: Bob Harvey
Massey Ward:
Vanessa Neeson
Gwen Nash
Gary Russell
Owen Hoskin
New Lynn:
Derek Battersby
Janet Mary Clews
Judy Lawley
Greg Presland
Waitakere:
Penny Hulse
Denise Yates
Carolynne Anne Stone
Henderson Ward:
Ross Dallow
Brenda Brady
Annette Fenton
Auckland City
Mayor: John Banks
Avondale-Roskill:
Noelene Raffills
David Hay
Graeme Mulholland
Vern Walsh
Eden-Albert:
Glenda Fryer
Greg McKeown
Mark Donnelly
Eastern Bays:
Douglas Armstrong
Juliet Yates
Hauraki Gulf Islands:
Faye Storer
Hobson:
Victoria Mary Carter
Scott Milne
William Cairns
Tamaki-Maungakiekie:
Richard Northey
Bill Christian
Sherryl McKelvie
Geoffrey Martyn Abbott
Western Bays:
Bruce Hucker
Penny Sefuiva
Manukau City
Mayor: Sir Barry John Curtis
Clevedon:
Barry James Keon (unopposed)
Janis Lynn Sinclair (unopposed)
Howick:
Sharon Lee Stewart
Kenneth Ming Yee
Alan Stuart McIntyre
Mangere:
James Philip Papali'i
John Barclay-Kerr
Arthur Gus (Pulotu) Solomon
Manurewa:
John George Walker
Colleen Brenda Brown
Frederick George Anderson
Anne Candy
Otara:
Leonard Charles Brown
Sua William Sio
Pakuranga:
Dick Theodorus Jacobus Leonardus Quax
Neil Joseph Morrison
David Alfred Collings
Papatoetoe:
Robert David Wichman
Noel Vivian Burnside
Ian Christopher McGechie
Franklin District Council
Mayor: Heather Maloney
Awhitu:
Keith Hamilton (unopposed)
Jock Patterson (unopposed)
Hunua:
Ian Barton (unopposed)
Don Swales (unopposed)
Onewhere/Tuakau:
Brian Hosking
Lionel Petersen
Patumahoe:
Henk Habraken (unopposed)
Jill Morris (unopposed)
Pukekohe:
Kevin Birch
Murray Kay
Graham Peach
Helen Russell
Waiuku:
Judith Hull
S Kevan Lawrence
Papakura District Council
Mayor: David Buist
Ardmore:
Stephen Bayliss
Caroline Conroy
Drury:
Lynette Blackbourn
John Gilmore
Pahurehure:
Glenn Archibald
Felicity Auva'a
Red Hill:
Katrina Piggott
Ross Vickery
Hauraki District Council
Mayor: Basil James Morrison
Paeroa:
John Percival Tregidga
Bryan Piers Dunn
Gillian Lorna Munro
Desmond Frank Johansen
Plains:
Donald Eric Challis
Bruce Arrol Gordon
Valda Joy Benner Laurich
Ian Douglas Troughton
Waihi:
Bronwyn Therese Wightman
Donald Charles Lockwood
Selwyn George Baker
Michael James Hayden
Dorothy Mary Carmine
Thames-Coromandel District Council
Mayor: Chris Lux
Coromandel/Colville:
Tony Brljevich
Mercury Bay:
Noel Hewlett
Sue Edens
Tairua/Pauanui:
Philippa Barriball (unopposed)
Thames:
Sandra Goudie
Brian Sharp
Peter Wood
Whangamata:
Yvonne Walmsley
Brian Grant
Environment Waikato
Central:
Jenni Vernon
Hamilton:
Lois Livingston
Angus Macdonald
David Peart
Paula Southgate
Hauraki:
Neil Clarke
Matamata-Piako:
Stephen Osborne
North King Country:
Andra Neeley
North Waikato:
Jeanette Thomas
South Waikato:
Jim Howland
Taupo:
Lauri Burdett
Helen Lane
Thames-Coromandel:
Evan Penny (unopposed)
Waipa:
Barry O'Connor
Hamilton City
Mayor: David Braithwaite
East:
Peter Bos
Jody Garrett
Roger Hennebry
South:
Pippa Mahood
Jocelyn Marshall
Grant Thomas
Bill Ward
Ewan Wilson
West:
Ted Armstrong
John Gower
Mavora Hamilton
Brian Impson
Dave Macpherson
Waikato District Council
Mayor: Peter John Harris
Whangamarino:
Maureen Judity Cole
Huntly:
Graeme Stuart Tait
George Dow
Ngaruawahia:
Allan William David Morse
Douglas Malcolm Barlow
Raglan:
Lesley Anne Syme
Tamahere:
Wallace Craig Pollock
Whangape:
Allan Murray Sanson (unopposed)
Rangiriri:
David Hockly (unopposed)
Hukanui:
Rodney James Wise (unopposed)
Eureka:
Robert Charles McGuire (unopposed)
Whaingaroa:
Michael Hamilton Hope (unopposed)
Newcastle:
Ian David McLennan (unopposed)
South Waikato District Council
Mayor: Gordon Joseph Blake
Tokora:
Bev Sturgeon
Margaret Mary Brownsey
Jenny Shattock
Trevor John Newbrook
Alan Richard Nestor
Frances Campbell
Putaruru:
Norman William Barker
Herman Van Rooijen
Neil A Sinclair
Tirau:
Mary Ellizabeth Dunnet (unopposed)
Otorohanga District Council
Mayor: Eric Tait (unopposed)
Otorohanga:
Donald Burton
Dale Williams
Wharepuhunga:
no nominations received
Waipa:
Susan Blackler
Kio Kio/Korakonui:
Hugh Earwaker (unopposed)
Tihiroa:
Dorien de Haan (unopposed)
Kawhia:
Fiona Scott (unopposed)
Waipa District Council
Mayor: Alan Livingston
Cambridge:
Patricia Allan
Peter Lee
Barbara Taranaki
Kakepuku:
Alan Empson (unopposed)
Gaidyn Flay (unopposed)
Maungatautari:
Ronald Cooper
Grahame Webber
Pirongia:
Diane Sharpe
Bruce Thomas
Te Awamutu:
James Parlane
George Simmons
Errol Newlands
Waitomo District Council
Mayor: Allan Andrews
Mangaokewa:
Alan Sutherland (unopposed)
Aria:
Wendy Chadwick (unopposed)
Paemako:
Jill Gray (unopposed)
Tainui:
Ian Whittaker (unopposed)
Waitomo:
Ian Wards (unopposed)
Te Anga:
John Taati (unopposed)
Matamata-Piako District Council
Mayor: Hugh Vercoe
Matamata:
Bob McGrail
Frank Healey
Belinda Rowson
Val Ryan
Morrinsville:
Mike Gribble
Maurice Hight
Tim Johnston
Eric Sherburd
Te Aroha:
Judith Marie Kidd
John Harris
Len Bootten
Environment Bay of Plenty
Eastern Bay of Plenty:
Lorraine Margaret Brill
Bryan David Reisterer
Malcolm William Whitaker
Rotorua:
Rosemary Michie
William Alan Cleghorn
Robin Ford
Tauranga:
John Cronin
Elinor Joyce Elder
Athole Herbert
Karen Summerhays
Western Bay of Plenty District Council
Mayor: Graeme Weld
Kaimai:
Josephine Gravit
Ross Paterson
Norm Brunning
Neil Cavell
Katikati:
Norm Mayo
Sam Dunlop
Maketu:
(Graeme Weld was elected mayor)
Kevin Marsh
Brian North
Te Puke:
Geoffrey Thomas
Michael Jones
David May
Waihi Beach:
Nolene De Luca
Tauranga District Council
Mayor: Jan Beange
Otumoetai/Bethlehem:
Gregory Brownless
Jane Elisabeth Lyndon
Bob Addison
Bill Faulkner
Mt Maunganui/Papamoa:
Stuart Crosby
Rick Curach
Bob Harnor
David Stewart
Te Papa:
Larry Baldock
Jean White
Murray Guy
Welcome Bay:
Joel Van Ameringen
Mary Constance Dillon
Rotorua District Council
Mayor: Grahame Hall
East:
Cliff Lee
Neil Oppatt
Maureen Waka
North:
Chris Campbell
Bob Martin
Charles Sturt
South:
Peter Barry
Glenys Searancke
Kevin Winters
West:
Knocker Dean
John Lepper
Trevor Maxwell
Kawerau District Council
Mayor: Malcolm Campbell
Council:
James Leslie Herbert Savage
Bernard Hugh Joyes
Anita Leslie Moore
Denis Francis Cotter
Russell James Chase
William Kenneth Bain
Maureen Isobel Laugesen
Alistair John Holmes
Whakatane District Council
Mayor: Colin Hammond
Edgecumbe/Tarawera:
Wayne Checkley
Jean Eivers
Barney Gray
Galatea/Murupara:
Colin Holmes
Jacob Te Kurapa
Ohope:
Grant Butler
Taneatua/Waimana:
Brian Birkett
David Wardlaw
Whakatane Urban:
Rachael Byrne
Christine Chambers
Graeme Hanlen
Jenny Mahoney
Doug Wright
Taupo District Council
Mayor: Clayton Stent
Kaingaroa:
Andrew Welch (unopposed)
Mangakino/Pouakani:
Ian Coulter
Ailsa Gathergood
Taupo:
Doreen Blyth
Shamus Howard
Christine McElwee
Karen Pocock
David Trewavis
Kathryn Uvhagen
Turangi/Tongariro:
Gary Keepa
Don Ormsby
TIE: Arthur Smallman, Bronwyn Upfold
Opotiki District Council
Mayor: John Harris Forbes
Coast:
Haki McRoberts
Erueti Tiketikerangi Koopu
Waiotahi:
Doug Leeder
Selby Edwin Fisher
Opotiki:
Robert William Petersen
Alan Lawes Rowe
Debi Hocart
Alex Dobie
Waioeka/Otara:
Adrian Alexander Gault
John Ronald Hedley
Gisborne District Council
Mayor: Meng Foon
Matakaoa: Atareta Poananga
Waikohu: Roger Haisman
Waiapu: Bill Burdett
Cook: Graeme Thomson
Uawa: Pat Seymour
Patutahi-Taruheru: Gary John Hope
Gisborne City:
Margaret Thorpe
Craig Bauld
Ron Atkinson
Alan G Davidson
Brian Wilson
Hemi H Hikawai
Kathy Sheldrake
Chester Haar
Ruapehu District Council
Mayor: Sue Morris
National Park Ward:
Warren Furner (unopposed)
Ohura:
Marion Gillard
Joseph Murphy
Taumarunui:
Darko Byelich
Graeme Cosford
Stuart Shaw
Rhonda Wood
Waimarino:
Bruce Thompson
John Compton
Uwe Kroll
District Health Board - Northland
Kaipara:
Tim Malloy
North:
Pat Booth
Kenneth Hall
Sally Macauley
Whangarei:
Stan Semenoff
Bill Sanderson
Peter Jensen
District Health Board - Waitemata
North Shore:
Prof Max Abbott
Dr Lynne Coleman
Dr Stuart Jenkins
Rodney:
Jill Jeffs
Waitakere:
Penny Hulse
Warren Flaunty
Dr Lannes Johnson
District Health Board - Auckland
Northwest and Gulf:
Di Nash
Pat Snedden
Northeast:
Margaret Horsburgh
Charles Lowndes
South:
Susan Devoy
Ian Scott
Crystal Beavis
District Health Board - Counties Manukau
Manukau:
Paul Roger Cressey
Charles William Small
Mangere:
Robert David Wichman
Brent Morrissey
Manurewa:
Alan Michael Johnson
Franklin:
Donald Alan Barker
Papakura:
Lindsay Claude Smith
District Health Board - Waikato
Hamilton:
Tony Haycock
Ewan Wilson
South Waikato:
Alison Glover
Paul Malpass
Thames-Coromandel:
Sally Christie:
Leone Tisch
Waikato:
Angus John Macdonald
District Health Board - Bay of Plenty
Tauranga:
Mark Arundel
David Stewart
Mary Hackett
Western Bay of Plenty:
Gae Stevenson
Robin Milne
Whakatane:
Yvonne Boyes
Don Riesterer
District Health Board - Lakes District
Rotorua North:
Glenys Searancke
Ted Dempsey
Rotorua South:
Dr Des Epp
Lyall Thurston
Jenny Dowthwaite
Taupo:
Joan Williamson
Laurie Burdett
District Health Boards - Tairawhiti
Gisborne:
Craig Bauld
Yvonne Margaret Steggall
Ingrid Nea Collins
Wayne Brown
Hemi H Hikawai
Tairawhiti:
Marie E Burgess
Jan Sinton
Hamilton
Mayor: David Braithwaite
Napier
Mayor: Barbara Arnot
Palmerston North
Mayor: Mark Bell-Booth
Wellington
Mayor: Kerry Prendergast
Christchurch
Mayor: Gary Moore
Dunedin
Mayor: Sukhi Turner
Invercargill
Mayor: Tim Shadbolt
Other results from around New Zealand