Voting has now closed, and the progress results for New Zealand's new mayors and councillors are in.

Early results for individual council results will be updated in the list below as they are released.

Results are provided in three stages - progress, provisional and final. Most results released today will be progress only and some results could change once more votes are tallied. There are close races in some areas, such as Wellington.

READ MORE:
• Local body elections: follow our live updates
Hamilton bucks trend, voting up
Aucklanders slow out of the blocks to vote in local body elections

Advertisement

North Island

Auckland Council

Mayor: Phil Goff (155,957 votes)

Councillors: John Watson, Wayne Walker (Albany Ward), Cathy Casey, Christine Fletcher (Albert-Eden-Puketapapa Ward), Bill Cashmore (Franklin Ward), Sharon Stewart, Paul Young (Howick Ward), Alf Filipaina, Efeso Collins (Manukau Ward), Angela Dalton, Daniel Newman (Manurewa-Papakura Ward), Josephine Bartley (Maungakiekie-Tamaki Ward), Chris Darby, Richard Hills (North Shore Ward), Desley Simpson (Orakei Ward), Greg Sayers (Rodney Ward), Linda Cooper, Shane Henderson (Waitakere Ward), Pippa Coom* (Waitemata and Gulf Ward), Tracy Mulholland* (Whau Ward)

* Subject to confirmation

Bay of Plenty Regional Council

Councillors: Kevin Winters, Lyall Thurston (Rotorua Regional Ward), Matemoana McDonald (Mauao Maori Regional Ward), Jane Nees, Norm Bruning (Western Bay of Plenty General Ward), Toi Kai Rakau Iti (Kohi Maori Ward)

Carterton District Council

Mayor: Greg Lang (1670 votes)

Advertisement

Councillors: Jill Greathead, Steffen Bertram, Rebecca Vergunst, Robyn Cherry-Campbell, Rob Stockley, Russell Keys, Steve Cretney, Brian Deller

Central Hawke's Bay District Council

Mayor: Alex Walker (4938 votes)

Councillors: Kate Taylor, Tim Aitken, Jerry Greer, Brent Muggeridge (Aramoana-Ruahine Ward), Kelly Annand, Tim Chote, Gerard Minehan, Exham Wichman (Ruataniwha Ward)

Far North District Council

Mayor: John Carter (5018 votes)

Councillors: Ann Court, Kelly Stratford, Rachel Smith, David Clendon (Bay of Islands-Whangaroa Ward), John Vujcich, Moko Tepania (Kaikohe-Hokianga Ward), Felicity Foy, Mate Radich, David Collard (Te Hiku Ward)

Gisborne District Council

Mayor: Rehette Stoltz (8121 votes)

Councillors: Larry Foster, Josh Wharehinga, Andy Cranston, Amber Dunn, Tony Robinson, Debbie Gregory, Meredith Akuhata-Brown, Terry Sheldrake, Shannon Dowsing (Gisborne Ward), Bill Burdett (Matakaoa-Waiapu Ward), Sandra Faulkner (Taruheru-Patutahi Ward), Kerry Worsnop (Waipaoa Ward)

Hamilton City Council

Mayor: Paula Southgate (11,079 votes)

Councillors: Kesh Naidoo-Rauf, Margaret Forsyth, Maxine van Oosten, Mark Bunting, Ryan Hamilton, Rob Pascoe (East Ward), Sarah Thomson, Ewan Wilson, Angela O'Leary, Dave Macpherson, Geoff Taylor, Martin Gallagher (West Ward)

Hastings District Council

Mayor: Sandra Hazlehurst (12,972 votes)

Councillors: Tania Kerr (Mohaka Ward), Ann Redstone, Alwyn Corban (Heretaunga Ward), Eileen Lawson, Damon Harvey, Malcolm Dixon, Kevin Watkins, Bayden Barber, Geraldine Travers, Wendy Schollum, Simon Nixon (Hastings-Havelock North Ward), Peleti Oli, Henare O'Keefe (Flaxmere Ward)

Hauraki District Council

Mayor: Toby Adams (5025 votes)

Councillors: Paul Milner, Jo Tilsley, Carole Daley, Rino Wilkinson (Paeroa Ward), Ray Broad, Ross Harris, Phillip Buckthought, Rodney Garrett (Plains Ward), Anne Marie Spicer, Paul Anderson, Sara Howell, Brian Gentil, Duncan Smeaton (Waihi Ward)

Hawke's Bay Regional Council

Councillors: Will Foley (Central Hawke's Bay Ward), Neil Kirton, Hinewai Ormsby, Martin Williams (Napier Ward), Rick Barker, Rex Graham, Craig Foss (Hastings Ward), Jerf van Beek (Ngaruroro Ward), Charles Lambert (Wairoa Ward)

Horowhenua District Council

Mayor: Bernie Wanden (5674 votes)

Councillors: David Allan, Ross Brannigan (Kere Kere Ward), Robert Ketu (Miranui Ward), Victoria Kaye-Simmons, Jo Mason, Sam Jennings, Piri-Hira Tukapua, Todd Isaacs (Levin Ward), Wayne Bishop, Christine Mitchell (Waiopehu Ward)

Hutt City Council

Mayor: Campbell Barry (15,046 votes)

Councillors: Chris Milne (Western Ward), Tui Lewis (Harbour Ward), Leigh Sutton (Northern Ward), Andy Mitchell (Eastern Ward), Keri Brown (Wainuiomata Ward), Josh Briggs, Simon Edwards, Naomi Shaw, Shazly Rasheed, Brady Dyer, Deborah Hislop (Council - at large)

Kaipara District Council

Mayor: Jason Smith (5950 votes)

Councillors: Eryn Wilson-Collins, Brian McEwing (Dargaville Ward), Anna Curnow, Mark Vincent (Otamatea Ward), David Wills, Victoria Del La Varis-Woodcock (West Coast-Central Ward), Jonathan Larsen, Peter Wethey (Kaiwaka-Mangawhai Ward).

Kapiti Coast District Council

Mayor: K (Guru) Gurunathan (8973 votes)

Councillors: Angela Buswell, Gwynn Compton, Jackie Elliott, Janet Holborow, Rob McCann, James Cootes, Jocelyn Prvanov, Martin Halliday, Bernie Randall, Sophie Handford

Kawerau District Council

Mayor: Malcolm Campbell (1740 votes)

Councillors: Faylene Tunui, Berice Joyce Julian, Sela Kingi, Carolyn Ion, Warwick Godfery, Rex Savage, David Sparks, Aaron Rangihika

Manawatu District Council

Mayor: Helen Worboys (4274 votes)

Councillors: Alison Short, Steve Bielski, Andrew Quarrie, Heather Gee-Taylor, Phil Marsh (Rural Ward), Hilary Humphrey, Shane Casey, Stuart Campbell, Michael Ford, Grant Hadfield (Feilding Ward)

Manawatu-Whanganui Regional Council (Horizons)

Councillors: Sam Ferguson, Emma Clarke (Horowhenua Ward), John Turkington, Bruce Gordon (Manawatu-Rangitikei Ward), Rachel Keedwell, Jono Naylor, Wiremu Te Awe Awe, Fiona Gordon (Palmerston North Ward), Weston Kirton (Ruapehu Ward), Allan Benbow (Tararua Ward)

Masterton District Council

Mayor: Lyn Patterson (4814 votes)

Councillors: Bex Johnson, Frazer Mailman, Gary Caffell, David Holmes, Brent Gare, Graham McClymont, Tina Nixon, Tim Nelson, Sandy Ryan, Chris Peterson

Matamata-Piako District Council

Mayor: Ash Tanner (5441 votes)

Councillors: Kevin Tappin, Adrienne Wilcock, Sue Whiting, James Sainsbury (Matamata), Donna Arnold, James Thomas, Bruce Dewhurst, Neil Goodger (Morrinsville), Russell Smith, Teena Cornes, Caitlin Casey (Te Aroha)

Napier City Council

Mayor: Kirsten Wise (13,774 votes)

Councillors: Hayley Browne, Keith Price (Ahuriri Ward), Richard McGrath, Annette Brosnan (Onekawa-Tamatea Ward), Maxine Boag, Api Tapine, Sally Crown, Greg Mawson (Nelson Park Ward), Ronda Chrystal, Tania Wright, Nigel Simpson, Graeme Taylor (Taradale Ward)

New Plymouth District Council

Mayor: Neil Holdom (13,714 votes)

Councillors: Stacey Hitchcock, Gordon Brown, Harry Duynhoven, Murray Chong, Sam Bennett, Richard Handley, Amanda Clinton-Gohdes, Dinnie Moeahu, Anneka Carlson, Phil Quinney (New Plymouth City Ward), Tony Bedford, Colin Johnston (North Ward), Marie Pearce, Richard Jordan (South-West Ward).

*results expected Sunday
Northland Regional Council

Councillors: Amy MacDonald (Coastal Central Ward), Marty Robinson, Bill Shepherd (Coastal North Ward), Rick Stolwerk (Coastal South Ward), Justin Blaikie (Hokianga-Kaikohe Ward), Penny Smart (Kaipara Ward), Colin Kitchen (Te Hiku Ward), John Bain, Jack Craw (Whangarei Urban Ward)

Opotiki District Council

Mayor: Lyn Riesterer (1152 votes)

Councillors: Louis Rapihana (Coast Ward), Barry Howe, Shona Browne, Steve Nelson (Opotiki Ward), Debi Hocart, David Moore (Waioeka-Waiotahe Ward)

Otorohanga District Council

Mayor: Max Baxter (1244 votes)

Councillors: Kit Jeffries, Annette Williams (Kawhia-Tihiroa Ward), Roy Johnson (Waipa Ward), Paul McConnell, Katrina Christison (Otorohanga Ward)

Palmerston North City Council

Mayor: Grant Smith (12,985 votes)

Councillors: Tangi Utikere, Lew Findlay, Brent Barrett, Rachel Bowen, Karen Naylor, Vaughan Dennison, Susan Baty, Pat Handcock, Aleisha Rutherford, Leonie Hapeta, Lorna Johnson, Billy Meehan, Bruno Petrenas, Renee Dingwall, Zulfiqar Butt.

Porirua City Council

Mayor: Anita Baker (7152)

Councillors: Josh Trlin, Ross Leggett, Nathan Waddle, Euon Murrell (Northern Ward); Izzy Ford, Kylie Wihapi, Faafoi Seiuli, Moze Galo (Eastern Ward); Geoff Hayward and Mike Duncan (Western Ward).

Rangitikei District Council

Mayor: Andy Watson (unopposed)

Councillors: Gill Duncan, Angus Gordon, Tracey Hiroa (Northern Ward), Nigel Belsham, Dave Wilson, Cath Ash, Fiona Dalgety, Richard Lambert (Central Ward), Brian Carter, Jane Dunn, Waru Panapa (Southern Ward)

Rotorua Lakes Council

Mayor: Steve Chadwick (7796 votes)

Councillors: Tania Tapsell, Raj Kumar, Sandra Kai Fong, Mercia Yates, Peter Bentley, Merepeka Raukawa-Tait, Fisher Wang, Reynold Macpherson, Dave Donaldson, Trevor Maxwell (Council - at large)

Ruapehu District Council

Mayor: Don Cameron (2,847 votes)

Councillors: Karen Ngatai, Kim Wheeler, Robyn Gram, Adie Doyle, Graeme Cosford (Taumarunui Ward), Murray Wilson (National Park Ward), Ben Goddard, Rabbit Nottage, Elijah Pue, Vivienne Hoeta (Waimarino-Waiouru Ward)

South Taranaki District Council

Mayor: Phil Nixon (4081 votes)

Councillors: Steffy Mackay, Mark Bellringer (Eltham-Kaponga Ward), Robert Northcott, Brian Rook (Patea Ward), Bryan Roach, Aarun Langton, Chris Young (Taranaki Coastal Ward), Gary Brown, Andy Beccard, Jack Rangiwahia, Diana Reid, Celine Filbee (Te Hawera Ward)

South Waikato District Council

Mayor: Jenny Shattock (unopposed)

Councillors: Peter Schulte (Tirau Ward)

South Wairarapa District Council

Mayor: Alex Beijen (1817 votes)

Councillors: Rebecca Fox, Alistair Plimmer, Leigh Hay (Greytown Ward), Ross Vickery, Garrick Emms, Brenda West (Featherston Ward), Pip Maynard, Pam Colenso, Brian Jephson (Martinborough Ward)

Stratford District Council

Mayor: Neil Volzke (1854 votes)

Councillors: Grant Boyde, Amanda Harris, Rick Coplestone, Vaughan Jones (rural ward), Jono Erwood, Gloria Webby, Alan Jamieson, John Sandford, Peter Dalziel, Min McKay (urban ward)

Taranaki Regional Council

Councillors: Mike Davey, Donald McIntyre (North Taranaki Ward), David Lean, Charlotte Littlewood, Craig Williamson, Tom Cloke, Elvisa Van Der Leden (New Plymouth Ward), Neil Walker, Michael Joyce, David MacLeod (South Taranaki Ward), Matthew McDonald (Stratford Ward)

Tararua District Council

Mayor: Tracey Collis (4831 votes)

Councillors: Erana Peeti-Webber, Kerry Sutherland, Sharon Wards, Carole Isaacson (North Tararua Ward), Raylene Treder, Shirley Hull, Alison Franklin, Peter Johns (South Tararua Ward)

Taupo District Council

Mayor: David Trewavas (6378 votes)

Councillors: Kathy Guy, Yvonne Westerman, Kevin Taylor, John Williamson, Christine Rankin, Anna Park, John Boddy (Taupo Ward), John Mack, Tangonui Kingi (Turangi-Tongariro Ward), Kylie Leonard (Taupo East Rural Ward)

Tauranga City Council

Mayor: Tenby Powell (16,940 votes)

Councillors: Steve Morris, Dawn Kiddie (Mount Maunganui-Papamoa Ward), Larry Baldock, Jako Abrie (Otumoetai-Pyes Pa Ward), Tina Salisbury, Terry Molloy (Te Papa-Welcome Bay Ward), Kelvin Clout, Andrew Hollis, Heidi Hughes, John Robson (Council - at large)

Thames-Coromandel District Council

Mayor: Sandra Goudie (6446 votes)

Councillors: John Morrissey (Coromandel-Colville Ward), Murray McLean, Tony Fox (Mercury Bay Ward), Gary Gotlieb, Terry Walker (South Eastern Ward), Sally Christie, Martin Rodley, Alison Choppin (Thames Ward)

Upper Hutt City Council

Mayor: Wayne Guppy (5703)

Councillors: Angela McLeod, Dave Wheeler, Steve Taylor, Tracey Ultra, Hellen Swales, Paul Lambert, Heather Newell, Dylan Bentley, Chris Carson, Blair Griffiths (Council - at large)

Waikato District Council

Mayor: Allan Sanson (9040 votes)

Councillors: Jacqui Church, Stephanie Henderson (Awaroa ki Tuakau Ward), Rob McGuire (Eureka Ward), Chris Woolerton (Hukanui-Waerenga Ward), Shelley Lynch, Frank McInally (Huntly Ward), Noel Smith (Newcastle Ward), Eugene Patterson, Janet Gibb (Ngaruawahia Ward), Carolyn Eyre (Onewhero-Te Akau Ward), Lisa Thomson (Raglan Ward)

Waikato Regional Council

Councillors: Jennifer Nickel, Barry Quayle, Russ Rimmington, Angela Strange (Hamilton Ward), Kathy White (Taupo-Rotorua Ward), Stu Kneebone, Andrew MacPherson (Waipa-King Country Ward)

Waipa District Council

Mayor: Jim Mylchreest (unopposed)

Councillors: Liz Stolwyk, Mike Pettit, Philip Coles, Grahame Webber, Roger Gordon (Cambridge Ward), Hazel Barnes, Marcus Gower, Andrew Brown, Lou Brown (Te Awamutu Ward), Clare St Pierre, Bruce Thomas (Pirongia Ward), Susan O'Regan (Kakepuku Ward), Elwyn Andree-Wiltens (Maungatautari Ward)

Wairoa District Council

Mayor: Craig Little (1674 votes)

Councillors: Denise Eaglesome-Karekare, Hine Flood, Jeremy Harker (general ward), Chaans Tumataroa-Clarke, Melissa Kaimoana, Danika Goldsack (Maori ward)

Waitomo District Council

Mayor: John Robertson (1621 votes)

Councillors: Lisa Marshall, Janene New, Guy Whitaker (Te Kuiti Ward), Phil Brodie, Allan Goddard and Sue Smith (Waitomo Rural Ward)

Wellington City Council

Mayor: Andy Foster (26,707)

Councillors: Jill Day, Malcolm Sparrow, Jenny Condie (Takapu/Northern Ward), Diane Calvert, Simon Woolf, Rebecca Matthews (Wharangi/Onslow-Western Ward), Iona Pannett, Nicola Young, Tamatha Paul (Pukehinau/Lambton Ward), Sarah Free, Teri O'Neill, Sean Rush (Motukairangi/Eastern Ward), Fleur Fitzsimons, Laurie Foon (Paekawakawa/Southern Ward)

Wellington Regional Council

Councillors: Adrienne Staples (Wairarapa), Thomas Nash, Glenda Hughes, Roger Blakeley, Daran Ponter, David Lee (Poneke-Wellington), Ken Laban, Prue Lamason, Josh Van Lier (Te Awa Kairangi ki Tai-Lower Hutt), Ros Connelly (Te Awa Kairangi ki Uta-Upper Hutt)

Western Bay of Plenty District Council

Mayor: Garry Webber (5466 votes)

Councillors: Monique Lints, John Scrimgeour, Kevin Marsh, Grant Dally (Te Puke-Maketu Ward), Margaret Murray-Benge, Don Thwaites, Mark Dean, Murray Grainger (Kaimai Ward), James Denyer, Christina Humphreys, Anne Henry (Katikati-Waihi Beach Ward)

Whakatane District Council

Mayor: Judy Turner (3070 votes)

Councillors: John Pullar, Victor Luca, Lesley Immink, Julie Jukes, Nandor Tanczos (Whakatane-Ohope Ward), Hans Tiakiwai (Taneatua-Waimana Ward), Gavin Dennis, Wilson James, Gerard van Beek (Rangitaiki Ward), Alison Silcock (Galatea-Murupara Ward)

Whanganui District Council

Mayor: Hamish McDouall (unopposed)

Councillors: Josh Chandulal-Mackay, Hadleigh Reid, Jenny Duncan, Helen Craig, Kate Joblin, Charlie Anderson, Rob Vinsen, Philippa Baker-Hogan, Alan Taylor, Brent Crossan, James Barron, Graeme Young

Whangarei District Council

Mayor: Sheryl Mai (14,151 votes)

Councillors: Shelley Deeming, Ken Couper (Bream Bay Ward), Gavin Benney, Tricia Cutforth, Jayne Golightly (Denby Ward), Greg Martin, Anna Murphy (Hikurangi-Coastal Ward), Simon Reid (Maungatapere/Mangakahia Ward), Nicholas Connop, Vince Cocurullo, Carol Peters, Phil Halse (Okara Ward), Greg Innes (Whangarei Heads)

Hundreds of young people swamped pop-up ballot boxes in Auckland to cast last minute votes in local government elections yesterday. Photo / RNZ
Hundreds of young people swamped pop-up ballot boxes in Auckland to cast last minute votes in local government elections yesterday. Photo / RNZ

South Island (and Chatham Islands)

Ashburton District Council

Mayor: Neil Brown (4218)

Councillors: Liz McMillan, Rodger Letham (Western Ward), Lynette Lovett, Stuart Wilson (Eastern Ward), Leen Braam, John Falloon, Carolyn Cameron, Diane Rawlinson, Angus McKay (Ashburton Ward)

Buller District Council

Mayor: Jamie Cleine (2036 votes)

Councillors: Rosalie Sampson, Martin Hill (Seddon Ward), John Bougen, Dave Hawes (Inangahua Ward), Margaret Montgomery, Phil Rutherford, Grant Weston, Sharon Roche, Joanne Howard, Robyn Nahr (Westport Ward)

Canterbury Regional Council (Environment Canterbury)

Councillors: Ian Mackenzie, John Sunckell (Mid-Canterbury/Opakihi), Elizabeth Mckenzie, Peter Scott (South Canterbury/Otuhituhi), Vicky Southworth, Phil Clearwater (Christchurch South/Owhanga), Claire McKay, Grant Edge (North Canterbury/Opukepuke), Megan Hands, Craig Pauling (Christchurch West/Opuna), Jenny Hughey, Tane Apanui (Christchurch North East/Orei), Lan Pham, Nicole Marshall (Christchurch Central/Ohoko)

Central Otago District Council

Mayor: Tim Cadogan (7093 votes)

Councillors: Nigel Mckinlay, Neil Gillespie, Cheryl Laws, Shirley Calvert (Cromwell Ward), Tamah Alley, Martin McPherson, Tracy Paterson, Ian Cooney, Lynley Joy Claridge (Vincent Ward)

Chatham Islands Council

Mayor: Monique Croon (93 votes)

Councillors: Celine (Bubbles) Gregory-Hunt, Steven Joyce, Oscar Nilsson, Keri Lea Day, Graeme Hoare, Jason Seymour

Christchurch City Council

Mayor: Lianne Dalziel (44,811 votes)

Councillors: Sam MacDonald (Waimairi Ward), Melanie Coker (Spreydon Ward), Catherine Chu (Riccarton Ward), Phil Mauger (Burwood Ward), James Daniels (Coastal Ward), Jake McLellan (Central Ward), Andrew Turner (Banks Peninsula Ward), Tim Scandrett (Cashmere Ward), James Gough (Fendalton Ward), Anne Galloway (Halswell Ward), Aaron Keown (Harewood Ward), Sara Templeton (Heathcote Ward), Jimmy Chen (Hornby Ward), Pauline Cotter (Innes Ward), Yani Johanson (Linwood Ward), Mike Davidson (Papanui Ward)

Clutha District Council

Mayor: Bryan Cadogan (unopposed)

Councillors: Wayne Felts, Alison Ludemann, Ken Payne, Carol Ann Sutherland (Balclutha Ward), Jo- anne Thomson (Clinton Ward), Stewart Cowie (Clutha Valley Ward), Bruce Graham (Kaitangata-Matau Ward), John Herbert, Michele Kennedy (West Otago Ward)

Dunedin City Council

Mayor: Aaron Hawkins (16,492 votes)

Councillors: Lee Vandervis, Christine Garey, Andrew Whiley, Jim O'Malley, Jules Radich, David Benson-Pope, Marie Laufiso, Carmen Houlahan, Sophie Barker, Rachel Elder, Chris Staynes, Steve Walker, Doug Hall, Mike Lord (Council – at large)

Gore District Council

Mayor: Tracy Hicks (unopposed)

Councillors: Bronwyn Reid, Doug Grant, Bret Highsted, Nick Grant, Glenys Dickson (Gore Ward), Richard McPhail, Nicky Davis, Cliff Bolger (Council - at large)

Grey District Council

Mayor: Tania Gibson (2709)

Councillors: Tania Gibson, Timothy Mora, Patrick McBride (Central Ward), Anton Becker, Alan Gibson (Eastern Ward), Rosemary Green (Northern Ward), Peter Haddock, Rex MacDonald (Southern Ward)

Hurunui District Council

Mayor: Marie Black (3092)

Councillors: Nicky Anderson, Jason Fletcher, Ross Barnes, Lynda Murchison (West Ward), Vincent Daly, Fiona Harris (East Ward), Robbie Bruerton, Geoff Shier, Michael Ward, Pauline White (South Ward)

Invercargill City Council

Mayor: Tim Shadbolt (8903)

Councillors: Nobby Clark, Darren Ludlow, Toni Biddle, Ian Pottinger, Graham Lewis, Allan Arnold, Nigel Skelt, Lindsay Abbott, Becs Amundsen, Alex Crackett, Lesley Soper, Peter Warren Kett (Council-at large)

Kaikoura District Council

Mayor: Craig Mackle (449 votes)

Councillors: Anthony Blunt, Lisa Bond, Vicki Gulleford, Julie Howden, Derrick Millton, Neil Pablecheque, Robby Roche

Mackenzie District Council

Mayor: Graham Smith (1418 votes)

Councillors: Emily Bradbury, James Leslie, Matt Murphy (Pukaki Ward), Stuart Barwood, Anne Munro, Murray Cox (Opuha Ward)

Marlborough District Council

Mayor: John Leggett (8162 votes)

Councillors: Nadine Taylor, Barbara Faulls, David Oddie (Marlborough Sounds Ward), Cynthia Brooks, Gerald Hope, Francis Maher (Wairau-Awatere Ward), Jamie Arbuckle, Jenny Andrews, Mark Peters, Michael Fitzpatrick, David Croad, Thelma Sowman, Brian Dawson (Blenheim Ward)

Nelson City Council

Mayor: Rachel Reese (5020 votes)

Councillors: Rachel Sanson, Tim Skinner, Matt Lawrey, Rohan O'Neill-Stevens, Brian McGurk, Mel Courtney, Gaile Noonan, Judene Edgar, Yvonne Bowater, Kate Fulton, Trudie Brand, Pete Rainey (Council – at large)

Otago Regional Council

Councillors: Michael Laws, Gary, Kelliher, Alexa Forbes (Dunstan), Kevin Malcolm (Moeraki), Carmen Felicity Hope, Kate Wilson (Molyneux) Hilary Calvert, Marian Hobbs, Gretchen Robertson, Andrew Noone, Bryan Scott, Michael Deaker (Dunedin)

Queenstown-Lakes District Council

Mayor: Jim Boult (5535 votes)

Councillors: Quentin Smith, Calum MacLeod, Niamh Shaw (Wanaka Ward), Craig Ferguson, Valerie Miller, Penny Clark, John MacDonald, Niki Gladding, Glyn Lewers (Queenstown-Wakatipu Ward)

Selwyn District Council

Mayor: Sam Broughton (10,775 votes)

Councillors: Jenny Gallagher, Bob Mugford (Malvern Ward), Nicole Reid, Mark Alexander, Jeff Bland, Michelle Jones (Selwyn Central Ward), Murray Lemon, Shane Epiha (Ellesmere Ward), Grant Miller, Malcolm Lyall, Debra Hasson (Springs Ward)

Southland District Council

Mayor: Gary Tong (4486 votes)

Councillors: Ebel Kremer, John Douglas, Rob Scott (Mararoa Waimea Ward), Christine Menzies, Darren Frazer, Margie Ruddenklau (Oreti Ward), Bruce Ford (Stewart Island/Rakiura Ward), George Harpur, Karyn Owen, Don Byars (Waiau Aparima Ward), Paul Duffy, Julie Keast (Waihopai Toetoe Ward)

Southland Regional Council

Councillors: Allan Baird (Fiordland), Peter McDonald (Hokonui), Neville Cook, Lloyd Esler, Robert Guyton, Lyndal Ludlow, Bonnie Mager, Eric Roy (Invercargill-Rakiura), Nicol Horrell (Western), Lloyd McCallum (Southern), Jeremy McPhail, David Stevens (Eastern Dome/Gore)

Tasman District Council

Mayor: Tim King (6991 votes)

Councillors: Celia Butler, Chris Hill (Golden Bay Ward), Barry Dowler, David Ogilvie, Trindi Walker (Motueka Ward), Christeen Mackenzie, Dean McNamara, Anne Turley (Moutere-Waimea Ward), Mark Greening, Kit Maling, Trevor Tuffnell, Dana Wensley (Richmond Ward), Stuart Bryant (Lakes-Murchison Ward)

Timaru District Council

Mayor: Nigel Bowen (8322 votes)

Councillors: Gavin Oliver (Geraldine Ward), Paddy O'Reilly, Richard Lyon (Pleasant Point - Temuka Ward), Steve Wills, Sally Parker, Peter Burt, Barbara Gilchrist, Allan Booth, Stu Piddington (Timaru Ward)

Waimakariri District Council

Mayor: Dan Gordon (6059 votes)

Councillors: Niki Mealings, Wendy Doody (Oxford-Ohoka Ward), Joan Ward, Paul Williams, Kirstyn Barnett, Robbie Brine (Rangiora-Ashley Ward), Philip Redmond, Al Blackie, Sandra Stewart, Neville Atkinson (Kaiapoi-Woodend Ward)

Waimate District Council

Mayor: Craig Rowley (2179 votes)

Councillors: Sharyn Cain, Fabia Fox, Miriam Morton, David Owen (Waimate Ward)

Waitaki District Council

Mayor: Gary Kircher (5220 votes)

Councillors: Melanie Tavendale, Colin Wollstein, Jeremy Holding, Kelli Milmine, Jim Hopkins, Hana Halalele (Oamaru Ward), Peter Newton (Waihemo Ward), Bill Kingan, Guy Percival (Corriedale Ward)

West Coast Regional Council


Councillors: Laura Coll McLaughlin, Debra Magner, Stuart Challenger, Allan Birchfield, Brett Cummings, Peter Ewen.

Westland District Council

Mayor: Bruce Smith (1071)

Councillors: Jenny Keogan, Jane Neale, Anna Hart (Northern Ward), Paul Davidson, David Carruthers, Latham Martin (Hokitika Ward), Ryan Kennedy, Ian Hartshorne (Southern Ward)

*Some votes may change as special vote results come in.