Five new dames and three knights are included among the 2018 Queen's Birthday Honours list.

The full list is:

Dame Companion of the New Zealand Order of Merit

- For services to the rights of sex workers

The Honourable Luamanuvao Winifred Alexandra Laban, QSO - For services to education and the Pacific community

Advertisement

Emeritus Professor Charmian Jocelyn O'Connor, CBE, JP - For services to education and chemistry

Julie Bethridge Topp, MNZM - For services to entertainment

Lynda Bethridge Topp, MNZM - For services to entertainment

Knight Companion of the New Zealand Order of Merit

Sir William English has been honoured as a Knight Companion, New Zealand Order of Merit for his services to the state.

, ONZM, MBE - For services to Māori

The Right Honourable Simon William English - For services to the State

John Edward Rowles, OBE - For services to entertainment

Companion of the New Zealand Order of Merit


Elizabeth Margaret Bang, MNZM, JP - For services to health, women and the community

Kristine Robyn Bartlett - For services to equal pay advocacy

Richard Andrew Griffin - For services to broadcasting and the media industry

Kenneth Nigel Hampton, OBE, QC - For services to the law

William Bryce Johnson - For services to conservation and the environment

Amanda Margaret Meredith Oakley - For services to dermatology

Faye Patricia Sumner - For services to the medical technology sector

Barry Charles Thomas - For services to tourism and business

Officer of the New Zealand Order of Merit

Annabel Langbein has been honoured as an Officer of the New Zealand Order of Merit for her contribution to New Zealand as a food writer.

Fiona Kathryn Allan - For services to Paralympic sport

Kathleen Marie Baker - For services to lifesaving and swimming

Professor Spencer Wynyard Beasley - For services to paediatrics

Philip Alexander Te-Aorangi Bell - For services to music

Geoffrey Scott Blanks - For services to comedy

Christine Barney Arihia Brears - For services to Māori and health

Timua Te Puhi Kai Ariki Brennan - For services to music and Māori performing arts

Matutaera Te Nana Clendon - For services to Māori

Roger Lindsey Donaldson - For services to film

Fiaoo Faamausili - For services to rugby

Tracey Anne Fear - For services to netball

Dallas Fisher - For services to business, philanthropy and sport

Gillian Margaret Gemming - For services to hockey

Briar Grace-Smith - For services to theatre, film and television

Jacqueline Grant, MNZM - For services to the community

Rodger Phillip George Haines, QC - For services to refugee and human rights law

Kirsten Louise Hellier - For services to sport, particularly athletics

Dr Gordon Phillip Hosking - For services to conservation

Rhonda Violet Marion Hyde - For services to media technology, television and film

Richard James Jeffery - For services to governance and the community

Robert James Kerridge, MNZM, KStJ, JP - For services to animal welfare and governance

Annabel Rose Langbein - For services as a food writer

Emeritus Professor Helen May Leach - For services to culinary anthropology

Peter John Lorimer - For services to the State

Professor Robert Matthew Love - For services to dentistry

Nina Catharine Nawalowalo - For services to theatre and Pacific culture

Carol Ann Ngawati - For services to sport, education and Māori

Andrew Clifton Nicholson - For services to equestrian sport

Associate Professor Michael Anthony O'Brien - For services to social policy and education

Larry George Parr - For services to film and television

Caren Jane Rangi - For services to the Pacific community and governance

Desma Kemp Ratima, JP - For services to Māori

Archdeacon Tikituterangi Raumati - For services to Māori and the community

Professor Nicola Mary Shadbolt - For services to agribusiness

Roger Norman Shepherd - For services to the music industry

Graeme John Titcombe - For services to the home support sector and the community

Katrina Todd - For services to dance

Member of the New Zealand Order of Merit


Clive Alan Akers - For services to rugby and historical research

Ian George Begbie - For services to aviation and motorsport

Marian Theresa Burns - For services to music

Kristina Cavit - For services to youth and the community

Dr Deborah Ann Challinor - For services to literature and historical research

Catherine Anne Chappell - For services to contemporary dance

Brian Eric Clarke - For services to the State

Jacqueline Emma Clarke - For services to the entertainment industry

Squadron Leader Peter Anthony Cochran - For services to the New Zealand Defence Force

Associate Professor Bronwen Jane Connor - For services to the treatment of neurological disorders

Dianne Eileen Daniels - For services to digital literacy education

Dr Judith Anne Davey - For services to seniors

Andrew Kerry Dellaca, JP - For services to children and sports governance

Associate Professor Janet Lynn Fanslow - For services to the research and prevention of family violence

Ainsley Amohaere Gardiner - For services to film and television

Dr Sharon Ellen Barcello Gemmell, JP - For services to Māori and education

Leanne Graham - For services to the software industry

Matthew Chadlow Hall - For services to conservation and fishing

Sheran Pauline Hancock - For services to pipe bands

Christine Merle Hartstone - For services to equestrian sport

Andrea Hewitt - For services to triathlon

Gabrielle Ann Huria - For services to Māori and governance

Margaret Eleanor Jefferies - For services to the community

Dianne Millicent Kenderdine - For services to the community and the cheese industry

Hilary Isobel King - For services to special education

Ethelwyn Lloyd - For services to administrative professional development

Sarah Jane Longbottom - For services to youth and the arts

Laura Tui Mariu - For services to rugby league

Rochelle Lisa Martin - For services to rugby and Fire and Emergency New Zealand

Dorothy Bell McCarrison - For services to counselling and restorative justice

Professor Elisabeth McDonald - For services to the law and education

Rebecca Elizabeth Mellish - For services to Māori and governance

Helen Ann Murphy - For services to prisoner welfare and rehabilitation

Samara Daisey Nicholas - For services to marine conservation and education

Grant Wallace Nisbett - For services to sports broadcasting

Keith Nixon - For services to Fire and Emergency New Zealand

William John O'Brien - For services to victim support and the prevention of domestic violence

Christine Rewa Panapa - For services to sport and Māori

Tracy Joy Phillips - For services to the New Zealand Police and the community

Isabelle Paulette Nicole Poff-Pencole - For services as a translator and interpreter

Wendy Preston - For services to performing arts and youth

John Gordon Rayner - For services to kayaking

Millan Tame Ruka - For services to conservation

Katherine Julie Saville-Smith - For services to seniors and housing

Anne Elizabeth Scott - For services to quilting

Steven Sedley - For services to the Jewish community and music

Judy Ann Simpson - For services to the prevention of domestic violence

Deborah Jane Smith - For services to children and art

Lesley Stanley - For services to education and the support of children

Brian Henry Stannett - For services to wrestling

Darryl Bill Suasua - For services to rugby

The Venerable Suthep Surapong - For services to the Cambodian community

The Very Reverend Pamela Jean Tankersley - For services to the Presbyterian Church and the community

Janette Maisie Tasker, JP - For services to the community and education

Senior Constable Phillip Richard Taylor - For services to the New Zealand Police and the community

Alison Mary Timms - For services to local government and the environment

Royce Gary Walls - For services to the horse racing industry

Jonathan Donald Wilkinson - For services to people with disabilities

Mary Anne Wright - For services to gymnastics

Julie Christine Wylie - For services to musical play therapy

Yikun Zhang - For services to New Zealand-China relations and the Chinese community

HONORARY – to be honorary Members of the said Order:


Kumiko Imai Duxfield - For services to the Japanese community

Saimoni Lealea - For services to Pacific communities

Reverend Setaita Tokilupe Veikune - For services to the Pacific community

The Queen's Service Order


Leith Pirika Comer - For services to Māori, the State and local government

Dr Paul Hugh Stewart Reynolds - For services to the State

Dr Martin David Sage - For services to forensic pathology

The Queen's Service Medal


Martine Abel-Williamson - For services to people with disabilities

Heather Christine Aitken - For services to karate

Russell Kingsley Anderson - For services to Fire and Emergency New Zealand

Ruth Margaret Arnison - For services to poetry and literature

Annie May Ballantine - For services to the community

Dr Mary Jean Ballantyne - For services to women's and children's health

Leslie Stephen Box - For services to the community

Alison Jean Brearley - For services to sport and education

Stewart Bull - For services to conservation and Māori

Dorothy Nola Burgess - For services to people with disabilities, particularly the blind

Virginia Chong, JP - For services to the Chinese community

Raymond Kopuraehana Coffin - For services to the Māori Wardens Association

Howard Daniel Cole - For services to Fire and Emergency New Zealand

Linda Dorothy Conning - For services to conservation

Jocelyn Cooney - For services to the community

Roger Griffith Cox - For services to science education

Peter Robert Crawford - For services to the community and sport

Irene Eva Hiriwa Curnow - For services to Māori and education

Paul Frederic Gordon Dewsbery - For services to the community

Kenneth Laurie Donald - For services to marine search and rescue and the community

James Henderson Drummond - For services to swimming

Merle Fausett - For services to music

Peter Charles Goodman - For services to the community

Helen Margaret Guthrie - For services to music and horticulture

John Christopher Jackets - For services to music

Linden May Johnson - For services to the community

Richard Joseph - For services to the Lebanese community

Tafafuna'i Fa'atasi Lauese, JP - For services to the Pacific community

Reverend Perema Leasi - For services to the Pacific community

Avis Annabel Leeson - For services to horticultural education

Carole Frances Long - For services to conservation

Hughina May Mackey - For services to prisoners' support

Mary Joan Mackintosh - For services to the community

Maera Maki-Anderson - For services to Fire and Emergency New Zealand

Donald Manning - For services to sailing and people with disabilities

Hatete Joe Manukau, JP - For services to Fire and Emergency New Zealand and the community

Errol Walter Martyn - For services to aviation history

Glen Rohan McDonald - For services to art and the community

Dr John Francis McGettigan - For services to rural health

Ruth Victoria McNamara, MStJ - For services to the community

Raymond Henry Mettrick - For services to cricket

Susan Millar - For services to conservation

Penelope May Molnar - For services to the community

Ronald Frederick Nind - For services to the community

Elizabeth Anne Noffke - For services to music

Dr Grant Leslie Norbury - For services to conservation

Marjorie Frances Orchiston - For services to music therapy and as a pianist

Dr Carolyn Rae Peters - For services to the community

Geraldine Pomeroy - For services to people with disabilities

Alison Avison Ross - For services to conservation

Paul Francis Sangster - For services to local government and the community

Rosemarie Searle - For services to the community and sport

Richard Henry Shepherd, JP - For services to Māori and the community

Allan Sheppard - For services to conservation

Glennis Sheppard - For services to conservation

Mavis Lata Singh - For services to migrants and the community

Reverend Lucky Richard Slade, JP - For services to the Samoan community

Margaret Jean Slade - For services to conservation

Stuart Victor Slade - For services to conservation

Barbara Ann Timms - For services to the community

Thanh Tran - For services to philanthropy and Asian communities

Catherine Tulloch - For services to seniors and people with disabilities

Robert Tulloch - For services to seniors and people with disabilities

Elaine Olive Dawn Utting, JP - For services to the community and netball

Beverley Doreen Van - For services to bonsai

Margaret Lyn Wade - For services to conservation

Jane Mary Williams - For services to the arts and education

Warwick Sutherland Wilson - For services to conservation

Honorary Queen's Service Medal


Bingyu Chen - For services to Chinese culture and arts

The New Zealand Distinguished Service Decoration


Captain Gabrielle Louise Gofton - For services to the New Zealand Defence Force

The New Zealand Bravery Decoration

Michael Riley has been awarded the New Zealand bravery decoration for his heroic actions dealing with a gunman.

Michael Scott Riley - For an act of exceptional bravery in a situation of danger


The New Zealand Bravery Medal

Police Officer S - For an act of bravery