Bay of Plenty left it late on the first day of the Lion Foundation NZ Surf League before surging into the lead in the under-16 division.



A rampant home side nailed wins in the last four events on Mount Maunganui's Main Beach, to overhaul a strong first-day effort by Auckland. Bay of Plenty took out the mixed ski relay, the ironman and diamond lady and the final Dearlove relay to finish on 117, five points ahead of Auckland.



Auckland wins were scarce but they consistently accumulated points throughout the 29 events, though were left to rue a disqualification in the boys' ski race.



Wellington sit within striking distance in third, with 94 points, while Gisborne are fourth on 91.

Advertisement



The standings are reversed in the under-14 division, meanwhile, with Auckland leading on 95 points and Bay of Plenty second on 87. Gisborne (83) hold third place, although Taranaki and Wellington are poised to pounce on 78.



The second and final day of both the under-14 and under-16 divisions is tomorrow, with another full programme, while the under-19 and open competitors begin on Saturday morning.



Results from the first day of the Lion Foundation NZ Surf League in Mount Maunganui:



(PP=Power Play=Double Points)



Under 16:



Men:



Surf Teams Race: (PP) Wellington 1, Bay of Plenty 2, Canterbury 3, Taranaki 4, Hawke's Bay 5, Gisborne 6, Otago 7, Auckland 8.



Board Teams Race: Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Auckland 3, Otago 4, Taranaki 5, Canterbury 6, Hawke's Bay 7, Wellington 8.

Advertisement



Ski Race: Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Wellington 3, Otago 4, Canterbury 5, Taranaki 6, Hawke's Bay 7.



Beach Sprint: Scott Murfitt (Taranaki) 1, Kauri Cudd (Hawke's Bay) 2, Michael Ryan (Otago) 3, Cameron Hayes (Bay of Plenty) 4, Adam Parker (Auckland) 5, Lee Doyle (Wellington) 6, Harry Dods (Gisborne) 7, Ryland Pritchard (Canterbury) 8.



Beach Flags: Scott Murfitt (Taranaki) 1, Kauri Cudd (Hawke's Bay) 2, Lee Doyle (Wellington) 3, Adam Parker (Auckland) 4, Michael Ryan (Otago) 5, Cameron Hayes (Bay of Plenty) 6, Ryland Pritchard (Canterbury) 7, Harry Dods (Gisborne) 8.



Ironman: Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Auckland 3, Otago 4, Wellington 5, Hawkes Bay 6, Canterbury 7, Taranaki 8.



Women:



Surf Teams Race: (PP) Bay of Plenty 1, Auckland 2, Canterbury 3, Gisborne 4, Otago 5, Wellington 6, Taranaki 7, Hawke's Bay 8.



Beach Sprint: Maddie Kidd (Bay of Plenty) 1, Abi Collins (Hawke's Bay) 2, Georgia Burke (Gisborne) 3, Emily Hodges (Auckland) 4, Jessica Geraghty (Wellington) 5, Olivia Pirie (Otago) 6, Amy Barron (Taranaki) 7.



Ski Race: Emily Hodges (Auckland) 1, Katie Wilson (Bay of Plenty) 2, Rebecca Cole (Taranaki) 3, Brittany Ford (Gisborne) 4, Karly Maxwell (Wellington) 5, Olivia Cox (Hawke's Bay) 6, Meghan Baker (Canterbury) 7, Jessie Schneiders (Otago) 8.



Board Teams Race: Wellington 1, Bay of Plenty 2, Auckland 3, Gisborne 4, Taranaki 5, Hawke's Bay 6, Otago 7, Canterbury 8.



Beach Flags: Emily Hodges (Auckland) 1, Georgia Burke (Gisborne) 2, Maddie Kidd (Bay of Plenty) 3, Jessica Geraghty (Wellington) 4, Amy Barrow (Taranaki) 5, Sian Moore (Canterbury) 6, Olivia Pirie (Otago) 7, Abi Collins (Hawke's Bay) 8.



Diamond Lady: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Wellington 3, Gisborne 4, Canterbury 5, Otago 6, Taranaki 7, Hawke's Bay 8.



Under 16:



Beach Relay: Otago 1, Auckland 2, Canterbury 3, Wellington 4, Gisborne 5, Bay of Plenty 6, Taranaki 7.



Mixed Rescue Relay: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Gisborne 3, Wellington 4, Hawke's Bay 5, Canterbury 6, Taranaki 7, Otago 8.



Mixed Board Relay: Auckland 1, Bay of Plenty 2, Canterbury 3, Gisborne 4, Otago 5, Hawke's Bay 6, Wellington 7, Taranaki 8.



Mixed Ski Relay: Bay of Plenty 1, Wellington 2, Gisborne 3, Auckland 4, Hawke's Bay 5, Otago 6, Canterbury 7.



Dearlove Relay: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Gisborne 3, Taranaki 4, Otago 5, Hawke's Bay 6, Canterbury 7.



Under 16 Points: Bay of Plenty 117 1, Auckland 112 2, Wellington 94 3, Gisborne 91 4, Taranaki and Otago 69 each 5 equal, Hawke's Bay 63 7, Canterbury 44 8.



Under 14:



Mens:



Surf Teams Race: (PP) Wellington 1, Auckland 2, Otago 3, Hawke's Bay 4, Taranaki 5, Bay of Plenty 6, Canterbury 7, Gisborne 8.



Board Teams Race: Bay of Plenty 1, Canterbury 2, Wellington 3, Gisborne 4, Auckland 5, Otago 6, Taranaki 7, Hawke's Bay 7.



Beach Sprint: Javon McCallum (Taranaki) 1, Nathan Rangihuna (Gisborne) 2, Jacob Waru-Koroi (Auckland) 3, Ryan Patrick (Bay of Plenty) 4, Connor Cawley (Otago) 5, Jake Simpson (Canterbury) 6, Tom Oolders (Wellington) 7, Tirua Wihongi (Hawke's Bay) 8.



Beach Flags: Javon McCallum (Taranaki) 1, Jacob Waru-Koroi (Auckland) 2, Nathan Rangihuna (Gisborne) 3, Angus Hermansson (Wellington) 4, Tadhg Kelly (Otago) 5, Ryan Patrick (Bay of Plenty) 6, Luke Wisbey (Canterbury) 7, Tirua Wihongi (Hawke's Bay) 8.



Male Diamond: Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Otago 3, Auckland 4, Wellington 5, Canterbury 6, Taranaki 7, Hawke's Bay 8.



Women:



Surf Teams Race: (PP) Auckland 1, Wellington 2, Taranaki 3, Gisborne 4, Bay of Plenty 5, Otago 6, Hawke's Bay 7, (PP) Canterbury 8.



Board Teams Race: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Wellington 3, Gisborne 4, Canterbury 5, Hawke's Bay 6, Taranaki 7, Otago 8.



Beach Sprint: Olivia Eaton (Taranaki) 1, Kelsey Lewis (Auckland) 2, Anna Ellingham (Gisborne) 3, Jessica Gadsbey (Bay of Plenty) 5, Saphire Tapsell (Otago) 6, Matisse Uluilelata (Wellington) 7, Gabby Palmer (Hawke's Bay) 8.



Beach Flags: Kelsey Lewis (Auckland) 1, Olivia Eaton (Taranaki) 2, Maia Bryant (Bay of Plenty) 3, Anna Ellingham (Gisborne) 4, Gabby Palmer (Hawke's Bay) 5, Saphire Tapsell (Otago) 6. Kate Nota (Wellington) 7, Laura Dickson (Canterbury) 8.



Diamond Lady: Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Wellington 3, Auckland 4, Taranaki 5, Canterbury 6, Otago 7, Hawke's Bay 8.



Under 14:



Beach Relay: Taranaki 1, Auckland 2, Wellington 3, Gisborne 4, Otago 5, Hawke's Bay 6.



Mixed Rescue Relay: Bay of Plenty 1, Wellington 2, Taranaki 3, Auckland 4, Gisborne 5, Canterbury 6, Otago 7, Hawke's Bay 8.



Mixed Board Relay: Auckland 1, Gisborne 2, Bay of Plenty 3, Wellington 4, Canterbury 5, Otago 6, Taranaki 7, Hawke's Bay 8.



Dearlove Relay: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Gisborne 3, Canterbury 4, Wellington 5, Taranaki 6, Otago 7, Hawke's Bay 8.



Under-14 points: Auckland 95 1, Bay of Plenty 87 2, Gisborne 83 3, Taranaki and Wellington 78 each 4 equal, Canterbury and Otago 48 6 each 6 equal, Hawke's Bay 27 8.