Kathleen from Tauranga has a couple of tips - one for cleaning; the other for the garden. "Instead of buying expensive cling wrap, visit a $2 shop. I bought 20 plastic cover-ups of different sizes for $2 - you can use wash them and re-use many times. And when your chives have done their dash, cut them off at the base of the plant, and watch them grow again."
Jan from Whangarei has this useful suggestion. "I was given this tip a couple of weeks ago and it works just fine. When you cut into a pumpkin sprinkle pepper on the cut surfaces and just leave on the bench - no need to refrigerate or remove the seeds. I keep cutting slices off and renewing the pepper. Wonderful and saves space in the fridge."
Denise from Auckland makes a good point about house brand products. "Although budget brands are cheaper not every item is economical. I have found, for example, a more expensive wash-up liquid lasts much longer than the cheapest. Same with floor cleaners. First time I purchase a new item I keep a note of the date and compare to see which is the best value."
Marise has asked which milk powder is the best. Margaret replies: "The cheapest! Currently it's Woolworths Homebrand 1kg Full Cream, which seems to fluctuate between $9.49 and $9.90. The other brands are several dollars more than that. I also use less than they suggest to make up the milk, for another massive saving. I just worked out what taste (level of milkyness) I was happy with - my ratio is 1 cup powder with enough water to make up 1.25 litres (that's my jug size). Since 1 cup of milk powder is 96g, I get 10.4 jugs of milk (13 litres) from each 1kg packet. The packet says on the front that it makes 7 litres of milk! So my cost per litre of milk using powdered milk is 73c vs Countdown's price of fresh milk of about $1.80 a litre. I'm saving over a dollar a litre!" Well done Margaret.
Another Margaret from Porirua has this recipe for making a face mask. "Brown sugar mixed into a paste with a few drops water. Leave on the face for a few seconds and then wash off. It really works for me."
As it happens there appear to be lots of recipes for face masks using base ingredients like egg whites, pumpkin, yoghurt, avocado, banana, bentonite clay and fried onions (just kidding!). If you have your own recipe for a low-cost face mask, let us know.
If you have a favourite recipe or Oily Rag tip that works well for your family, send it to us at www.oilyrag.co.nz or write to Living off the Smell of an Oily Rag, PO Box 984, Whangarei, and we will share it with the readers of this column.