Queen's Birthday Honours: The nation says thanks very much for a job well done

Sir Ron Carter. Photo / Sarah Ivey
Sir Ron Carter. Photo / Sarah Ivey

The Order of New Zealand

Member

Sir Ronald Powell Carter, KNZM, Auckland, for services to New Zealand.

The New Zealand Order of Merit

• Dames Companion

The Honourable Susan Gwynfa Mary Glazebrook, Wellington, for services to the judiciary.

The Honourable Lowell Patria Goddard, QC, Wellington, for services to the law.

Ms Patricia Lee Reddy, Wellington, for services to the arts and business.

• Knights Companion

Mr Graeme Seton Avery, ONZM, Hastings, for services to business and sport.

Mr Richard John Hayes, MNZM, Te Anau, for services to Search and Rescue and the community.

Dr John Antony Hood, United Kingdom, for services to tertiary education.

Mr Robert John Stewart, ONZM, Christchurch, for services to manufacturing and the community.

• Companions

The Honourable Rodney Harold Hansen, QC, Auckland, for services to the judiciary.

Professor Graham Stephen Le Gros, Wellington, for services to science and medicine.

Professor Jonathan Ngarimu Mane-Wheoki, Auckland, for services to the arts.

Mr Peter Brendon Marshall, MNZM, Wellington, for services to the New Zealand Police and the community.

Distinguished Professor Graham Hingangaroa Smith, Whakatane, for services to Maori and education.

Dr Warren Henry Tucker, Carterton, for services to the State.

Dr Huirangi Eruera Waikerepuru, New Plymouth, for services to Maori

Dr Paul Robert White, Auckland, for services to children's health and radiology

• Officers

Mrs Norah Kathleen Barlow, Wellington, for services to business.

Mr Rodney Arthur Bell, Auckland, for services to youth.

Dr Francis Dion Boffa, Waikanae, for services to landscape architecture.

Mr Duncan Athol Butcher, Cromwell, for services to local government and the community.

Mr Paul Ashton Campbell, Auckland, for services to the New Zealand Customs Service.

Mr William Anthony Caughey, Auckland, for services to education and business.

Mr Alan Edgar Chester, Auckland, for services to sport.

Mr Roderick James Cooper, Taupo, for services to local government.

Adjunct Professor Kenneth Raymond Daniels, Christchurch, for services to health.

Ms Catherine Helen Fitzgerald, Wellington, for services to film.

Mr Cyril Edwin Hayes, Milton, for services to local government.

Mr Riki Herengitana-Cherrington, JP, Invercargill, for services to Maori and education.

Mr Ian Francis Kearney, Nelson, for services to business and the community.

Mr Rangitane Marsden, Whangarei, for services to Maori.

Ms Lynn Jean McKenzie, Wellington, for services to women.

Mr Donald John Miskell, Christchurch, for services to landscape architecture.

Ms Kataraina O'Brien, Wellington, for services to Maori and the community.

Mr Samuel Phillips (Haami Piripi), Ahipara, for services to Maori.

Professor Michael John Nigel Priestley, Christchurch, for services to structural engineering.

Mr Leslie Probert, Hawkes Bay, for services to local government and the community.

Mr Geoffrey Charles Robinson, Lower Hutt, for services to public broadcasting.

Distinguished Professor Viviane Marcelle Joan Robinson, Auckland, for services to education.

Mr Darren Shand, Christchurch, for services to rugby.

Ms Kathleen Heather Smith, Auckland, for services to people with arthritis.

Air Vice-Marshal Peter James Stockwell, AFC, RNZAF (Rtd.), Hamilton, for services to the New Zealand Defence Force.

Mr Andrew Te Awaitaia Thompson, Morrinsville, for services to Maori

• Members

Ms Barbara Ala'alatoa, Auckland, for services to education.

Mr David O'Brien Baker, JP, Masterton, for services to agribusiness and the community.

Ms Amanda Jane Baragwanath, Auckland, for services to people with disabilities.

Mr Fergus Barrowman, Wellington, for services to publishing.

Ms Jennifer Margery Black, Nelson, for services to health.

Mr Dillon Matthew Boucher, Auckland, for services to basketball.

Mrs Melba Clare Brajkovich, Auckland, for services to the wine industry and the community.

Mrs Marie Therese Brown, Wellington, for services to music.

Mr Donald Murray Douglas Cleverley, Timaru, for services to business and the community.

Mrs Joanna Edwards, Nelson, for services to lawn bowls.

Mrs Vanessa Jonella Eparaima, Rotorua, for services to Maori.

Mrs Maliaga Toloaki Erick, Auckland, for services to the Pacific community and health.

Mrs Betty Gilderdale, Auckland, for services to children's literature.

Mrs Miri Amiria Hawiki, Lower Hutt, for services to Maori.

Dr Virginia Hope, Wellington, for services to health.

Mr Paul Richard Hudson, JP, Port Chalmers, for services to business and the community.

Mr Bryan John Jackson, JP, Waikanae, for services to the motor industry and the community.

Mr Edwin Kohlhase, Auckland, for services to softball.

Detective Senior Sergeant Gary Raymond Lendrum, Auckland, for services to the New Zealand Police and the community.

Ms Bridget Mary Liddell, Auckland, for services to business.

Mrs Colleen Marshall, Nelson, for services to the arts.

Mr Waihaere Mason, Nelson, for services to Maori.

Professor Donald Maurice, Wellington, for services to music.

Mr Peter John Wilson McClure, Auckland, for services to business and philanthropy.

Mr David William Meates, Christchurch, for services to health.

Mr Christopher Philip Mules, Auckland, for services to health.

Ms Rachel Noble, Wellington, for services to the deaf.

Mrs Helen Henrietta Pope, Ashburton, for services to harness racing.

Mrs Marie Bernadette Quinn, Auckland, for services to business and the community.

Dr Anthony Ansley Ruakere, New Plymouth, for services to Maori health.

Professor Elaine Carolyn Rush, Auckland, for services to health.

Mr James Alan Sadler, Masterton, for services to the community.

Mr David Stewart Scott, JP, Gisborne, for services to the community.

Ms Robyn Scott-Vincent, Auckland, for services to television and people with disabilities.

Mr Deryck Jonathan Shaw, Rotorua, for services to the community.

Mr Glenn Charles Smith, Whakatane, for services as a broadcaster.

Mr Murray James Spearman, Auckland, for services to business and the community.

Mr Francis McDonald Stark, Wellington, for services to film.

Dr Surinder Kumar Tandon, Lincoln, for services to the community and textile science.

Mr Bevan Maihi Taylor, Hastings, for services to Maori.

Mrs Gail Valmai Thomson, Auckland, for services to education.

Mr Ian Russell Tucker, Nelson, for services to Search and Rescue.

Mrs Te Iria Marama Whiu, Tauranga, for services to Maori and education.

Mrs Catriona Ruth Williams, Masterton, for services to spinal cord injury research.

Dr Grant Victor McLelland Williams, Upper Hutt, for services to science.

• Honorary Members

Dr Lesieli Pelesikoti Tongati'o, Palmerston North, for services to education and the Pacific community.

Queen's Service Order

• Companions

Mr Roy Neil Ferguson, Wellington, for services to the State.

Judge Jeremy Philip Gittos, Auckland, for services to the judiciary.

Judge Shonagh Ellen Kenderdine, Wellington, for services to the judiciary.

Dr Kim McGregor, Auckland, for services to the prevention of sexual violence.

Judge David Fergus George Sheppard, Melbourne Australia, for services to the judiciary.

Dr Graham Charles Stoop, Paraparaumu, for services to education.

Queen's Service Medal

Mr Douglas Terence Archbold, JP, Christchurch, for services to farming and the community.

Mr Clive Richard Asplin, Feilding, for services to justice and the community.

Mr Antony Backhouse, Auckland, for services to youth and education.

Mr D'Arcy Lewisham Bailey, Whangarei, for services to the community.

Mr Ronald Garth Ballantyne, Dunedin, for services to education.

Mrs Ann Elizabeth Barsby, Dunedin, for services to heritage preservation.

Mr Michael David Barton, Turangi, for services to farming and the environment.

Mrs Janice Barbara Beck, Naiper, for services to music.

Mr Mark Andrew Benjamin, Riwaka, for services to people with disabilities.

Mr Alistair George Boyce, Picton, for services to education.

Mr Alistair Bruce Buchanan, Paeroa, for services to the community.

Mr Ian Charles Cameron, JP, Marlbrough, for services to the community.

Mr Peter John Chambers, Waipukurau, for services to the Royal New Zealand Returned and Services Association.

Mr Weng Kei Chen, Christchurch, for services to ethnic communities.

Mr Michael David Christensen, JP, Tauranga, for services to business and the community.

Mr John Oliver Coffey, Christchurch, for services to sports journalism and history.

Mr John David Collings, Taihape, for services to the New Zealand Fire Service and the community.

Mr Tony Noel Collings, Taihape, for services to the New Zealand Fire Service and the community.

Mr Kevin John Conroy, Carterton, for services to justice.

Mrs Margaret Jane Coughlan, Timaru, for services to the community.

Mr Eugene James Charles Crosby, JP, Wellington, for services to the community.

Mrs Kathleen Deady, Auckland, for services to education.

Mrs Brenda Joyce Donovan, Bluff, for services to seafarers.

Mr Paul Ronald Downie, Great Barrier Island, for services to the community.

Mr Ian Donald Dymock, Featherston, for services to the Merchant Navy.

Miss Piripo Elisaia, Auckland, for services to the Pacific community.

Mrs Fereni Pepe Ete , Wellington, for services to the Pacific community and education.

Mrs Colleen Margaret Freitas, Hokitika, for services to senior citizens and the community.

Mr Philip Humphrey Garland, Te Aroha, for services to folk music.

Mr Christopher Russell Grace, Hunterville, for services to racing and the community.

Ms Corinne Hansell, Auckland, for services to education.

Mr John Michael Harman, Eketahuna, for services to the community.

Mr John Robert Lloyd Harwood, Brightwater, for services to the community.

Mr Donald Gordon Heslop, Leeston, for services to the community and photography.

Mr David Hughes, Gisborne, for services to Search and Rescue and Scouting.

Mr Ian Charles Hunter , Gisborne, for services to education.

Mr Sun-Ha Hwang, JP, Henderson, for services to the Korean community.

Mr Anthony Albert Israel, JP, Taupo, for services as a Justice of the Peace.

Mr Ronald Jack Jones, Auckland, for services to the rail industry.

Ms Ruth Miriama Jones, Christchurch, for services to people with disabilities.

Mr Alan Andrew Key, Gore, for services to recreational fishing.

Ms Choon-Sook Kye, Auckland, for services to the Korean community.

Mr Geoffrey Thomas Lovegrove, Feilding, for services to education.

Mr James Fredrick Lower, JP, Kapiti Coast, for services to the community.

Mr James Lum, Naiper, for services to the community.

Mrs Margaret Regine MacBean, Auckland, for services to education.

Mr John Welsford Markby, Whangarei, for services to the community and as a broadcaster.

Mr James Oliver Mathewson, Auckland, for services to education.

Mrs Jennifer Shirley Mayer, Taupo, for services to Girl Guiding and the community.

Mr Peter Boyd McPherson, Tapanui, for services to the community.

Mr Rex Frederick Noble, Mangaweke, for services to the New Zealand Fire Service.

Ms Rahera Ohia, Papamoa, for services to Maori.

Mr John David Orchard, Blenhiem, for services to heritage preservation.

Ms Beatrice Ann Parsons, Wellington, for services to business and the arts.

Mr Julian Russell Parsons, Wellington, for services to business and the arts.

Mr William James Rackham, Paeroa, for services to the New Zealand Fire Service.

Mrs Shirley Roma Robertson, Gisborne, for services to the community.

Mr William Edward Rossiter, Whangarei, for services to the community.

Ms Frances Helen Russell, JP, Wellington, for services to the community.

Mr Walter Douglas Russell, JP, Whitianga, for services to the New Zealand Fire Service.

Mr Graeme William Sanders, Otorohanga, for services to senior citizens and the community.

Mrs Lealofisa Setefano, Auckland, for services to education and the Pacific community.

Mr Donald Robert Shanks, Whakatane, for services to the New Zealand Fire Service.

Mrs Antonia Joanne Sharp, Taupo, for services to the visually impaired.

Mrs Jennifer Robyn Shattock, JP, Tokoroa, for services to the community.

Ms Karen Annette Sherry, Auckland, for services to the electricity industry.

Dr Ian Christopher Smit, Kaitaia, for services to health.

Mr Alan Charles Spence, Whakatane, for services to brass bands.

Mrs Ailsa Mae Spicer, Auckland, for services to education and the community.

Mr Patrick James Sullivan, Dunedin, for services to broadcasting.

Mrs Sylvia Rina Taylor, Auckland, for services to the community.

Mrs Heather Te Au Skipworth, Hastings, for services to athletics and Maori.

Ms Charmeyne Te Nana-Williams, Auckland, for services to people with disabilities.

Mr Bruce Leonard James True, Opotiki, for services to the community.

Mrs Eileen Harriet von Dadelszen, JP, Hastings, for services to the community.

Mr Kevin Warrick Wearne, Mount Maunganui, for services to the community.

Mr Colin Leslie Weatherall, Dunedin, for services to the community.

Mrs Mavis White, Westport, for services to hockey and the community.

Mr Paul Derbidge White, Christchurch, for services to mountain safety and pipe bands.

Miss Judith Rose Williams, Auckland, for services to the community.

Mrs Noreen Carol Wright, Christchurch, for services to senior citizens and the community.

Mrs Jane Amelia Yoong, Waikanae, for services to senior citizens.

• Honorary

Ms Aufaga Faimai Tuimauga, Auckland, for services to the Pacific community and education.

NZ Distinguished Service Decoration

• For services to the New Zealand Defence Force

Warrant Officer Richard Clive Henstock, Auckland.

Lieutenant Colonel Richard John MacGregor Weston, MNZM, Upper Hutt.

Captain Dominic Gareth Crosby Wylie, Christchurch.

Sir Ron Carter
Order of New Zealand, for services to New Zealand

"I was totally blown away by it," says Sir Ron Carter about hearing he was to receive a second honour from the Queen.

The retired engineer and businessman, who sat on the Royal Commission of Inquiry into the Canterbury earthquakes, has been made a member of the Order of New Zealand for his services to the country. It is New Zealand's top honour, limited to a maximum of 20 living people at a time.

He adds the accolade to the knighthood he received in 1998.

"It was the last thing I expected," the 78-year-old said. "I had never conceived that I would join that list of quite illustrious people, and therefore I'm deeply honoured by being ranked in conjunction with them."

He said it came as a surprise to receive a second honour after being "amazed when I got the first one".

"However, people seem to want to honour what I've been doing, so that's very, very nice to know," he said, speaking from his St Heliers, Auckland, home.

He had no idea who nominated him for the honour, describing it as a "closely guarded secret", but said it wouldn't change him.

"What I'd like to do is carry on the way I've been travelling for the past many years.

"I'm very comfortable with my way of life," he said, describing some of the projects he is still involved with.

"And certainly very much family takes pride of place in my life at the moment."

Married to wife Lewell for 54 years, Sir Ron has three children and nine grandchildren he's "very proud" of.

He plans to celebrate his Order of New Zealand with them.

"I'd certainly like to celebrate with my life-long friends and family, and then I think the business colleagues that I've had over the years, we'll no doubt get together in some way and celebrate the award. [That'll be] something to look forward to."

Sir Ron retired from his role as executive chairman of engineering consultants Beca in 2000, after joining in 1959, but has since been involved in a number of organisations and inquiries.

He chaired the Committee for Auckland which laid the groundwork for the creation of the amalgamated Auckland Council, and he was an independent representative to the board of the 2011 Rugby World Cup. Sir Ron has served on numerous boards including Air New Zealand, the Electricity Corporation of New Zealand and Aetna.

He heads up the committee and selection panel for the Sir Peter Blake Trust Leadership Awards.

- Patrice Dougan

Geoff Robinson
Officer of the New Zealand Order of Merit for services to public broadcasting.

He was the voice of morning radio for more than 30 years, and now Geoff Robinson is stepping down from a lifetime in broadcasting as an officer of the New Zealand Order of Merit.

The 70-year-old was the host of Radio New Zealand's Morning Report for all but three years from the programme's inception in 1975 until April this year.

He has been made a member of the New Zealand Order of Merit for his services to public broadcasting.

Robinson is out of the country on holiday, so will be celebrating his honour abroad this Queen's Birthday weekend. However, in an email, the veteran broadcaster said he was happy with the honour.

"It's a very nice recognition of a long career in public broadcasting, and as much a tribute to the many Radio New Zealand staff I have worked alongside as to myself," he said.

Robinson's dulcet tones eased listeners into the big stories of the day every morning and he hosted election night specials in 1978, 1981, 1984, 1987 and 1990.

In recent years he made trips to China, Korea, Vietnam, the US and the UK to make programmes. In 2002 he became the first New Zealand broadcaster to travel into North Korea.

He was presented with a special award for outstanding contribution to radio at the 2007 New Zealand Radio Awards.

- Patrice Dougan

Sir Graeme Avery
Knight Companion of the New Zealand Order of Merit for services to business and sport

Sir Graeme has mixed his passion for sports and business over decades of involvement in New Zealand athletics, the wine industry and the medical publishing field.

The former head of Adis International, who now focuses his commercial interests in his wine business Sileni Estates, was this year inducted into the New Zealand Business Hall of Fame.

He is also the chairman of various sporting organisations including the Millennium Institute of Sport and the AUT Millennium Ownership Trust.

Sir Graeme's achievements through his career include being appointed an officer of the New Zealand Order of Merit for services to business and sport in 2007, and being North & South's New Zealander of the year in 2002.

Dame Susan Glazebrook
Dame Companion of the New Zealand Order of Merit, for services to the judiciary.

Appointed as a judge of the Supreme Court two years ago, Dame Susan has held numerous leadership roles in national and regional organisations in the Pacific.

During her time as a member of the Advisory Council of Jurists for the Asia Pacific Forum of National Human Rights Institution, she contributed to numerous reviews of international human rights law.

Dame Susan has also headed the Institute of Judicial Studies in New Zealand and been president of the Inter-Pacific Bar Association during her career.

She was appointed to the High Court in 2000, and served as a judge of the Court of Appeal from 2002 to 2012.

Dame Patricia 'Patsy' Reddy
Dame Companion of the New Zealand Order of Merit, for services to the arts and business

A lawyer by profession, Dame Patricia has held a variety of leadership roles at top companies.

At the moment, her responsibilities include being chairwoman of the Film Commission, deputy chairwoman of the Transport Agency and chief Crown negotiator for Treaty Settlements in the Bay of Plenty region.

The former Victoria University law faculty lecturer has also been a non-executive director of New Zealand Post, Air New Zealand, Telecom, Sky City Entertainment and Southern Petroleum, and was a partner at law firm Minter Ellison Rudd Watts.

Sir John Hood
Knight Companion of the New Zealand Order of Merit, for services to tertiary education

Sir John's leadership of the University of Auckland was marked as a time of innovation.

During his five years as Vice-Chancellor, which ended in 2004 when he was appointed to the same role at Oxford University, Auckland University's income and international research rankings climbed, spurred by greater focus on research under his leadership.

An overhaul of the campus also took place, with new buildings being erected and more advanced administrative and financial systems implemented.

Sir John, who now heads the New York charity grants organisation Robertson Foundation, was awarded the Sir Peter Blake medal for leadership in 2009.

Dame Lowell Goddard, QC
Dame Companion of the New Zealand Order of Merit, for services to the law

Dame Lowell is believed to be the first person of Maori descent to be appointed a judge of the High Court, which she has served on since 1995.

In 1988, she became the first woman in New Zealand to be appointed Queen's Counsel - 13 years after being admitted to the bar.

She was also made deputy solicitor-general in 1992.

Dame Lowell's career has also included a five-year stint as chairwoman of the Independent Police Conduct Authority, from 2007 until 2012.

And she is an expert member of the United Nations Subcommittee for the Prevention of Torture.

Peter Marshall
Companion of the New Zealand Order of Merit (CNZM), for services to the police and community.

Former Police Commissioner Peter Marshall will today become a Companion of the New Zealand Order of Merit.

He will receive the honour for his services to police and the community, after spending 41 years in uniform. He was made a member of the New Zealand Order of Merit in the 2000 Queen's Birthday Honours.

Mr Marshall stood down as Commissioner of Police in April after three years in the role, during which time he was credited with changing the force's focus from responding to crime to actively preventing crime, and reducing the road death toll to its lowest in 60 years.

- NZ Herald

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on red akl_n1 at 28 Aug 2014 09:19:03 Processing Time: 624ms