Your Vote 07 - The results

NORTHLAND REGIONAL COUNCIL
Far North councillors
Joe Carr, 8323; Ian Walker, 8195; Lorraine Hill, 6259
Kaipara councillor
Mark Farnsworth (elected unopposed)
Whangarei councillors
Bill Rossiter, 12,136; Peter Jensen, 11,583; Craig Brown, 10,380; John Bain, 9245

KAIPARA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Neil Hartley Tiller 2694
Peter Raymond King 2495

COUNCIL
Dargaville Ward
Brian Burnett, 612; Brian McEwing, 520
Otamatea Ward
Graham Taylor, 616; Julia Sutherland, 541; Tom Smith, 520
West Coast/Central Ward

FAR NORTH DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Wayne Brown 8894
Yvonne Sharp 4674
Emma Gibbs-Smith 733
John Pateman 435
Will Stensness 339
Ivan (Musa) Erstich 217
Alezix Heneti 119

COUNCIL
Eastern Ward
Ann Court, 2746; Steve McNally, 2578; Tom Baker, 2295; Di Maxwell, 2266
Northern Ward
Colin Kitchen, 3915; Ian Bamber, 2378; Dennis Bowman, 2069
Western Ward
Sally Macauley, 1323; Laurie Byers, 1060

WHANGAREI DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Stan Semenoff 11,651
Pamela Sue Peters 5951
Vince Cocurullo 2033
Jimmy Daisley 1027
Warren Slater 807
Simon Bliss 803
Simon Vallings 308
Don Hedges 127

COUNCIL
Bream Bay Ward
Shelley Deeming, 1420; Phil Halse, 1374
Denby Ward
Crichton Blyth Christie, 3618; Sheryl Mai, 2682; Kahu Sutherland, 2546
Hikurangi/Coastal Ward
Greg Martin, 1566; Alan Goodhew, 1268
Mangakahia/Maungatapere Ward
Sharon Morgan, 789;
Okara Ward
Vince Cocurullo, 2836; Sue Glen, 2317; Merv Williams, 2315; Brian McLachlan, 2010
Whangarei Heads Ward
Warwick Syers, 780

AUCKLAND REGIONAL COUNCIL
Auckland city councillors
Michael Francis Barnett, 49,826; Judith Bassett, 45,224; Clive Carter, 41,363; Mike Lee, 39,370
Franklin/Papakura councillor
Dianne Glenn, 9838
Manukau councillors
Bill Burrill, 25,458; Jan Sinclair, 24,606; Brent Morrissey, 17,283
North Shore councillors
Christine Rankin, 23,021; Joel Cayford, 18,956
Rodney councillor
Christine Rose, 9997
Waitakere councillor
Sandra Coney, 24,786; Paul Walbran, 20,348

RODNEY DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Penny Webster 6496
Wayne Walker 4612
Larry Mitchell 4305
Brian Neeson 3374
Alan Curtis 3121
Hans Grueber 2199
Chris Laird 1342
Robyn Studholme 420
Wilhelmina Latupeirissa 222

COUNCIL
Northern Ward
Penny Webster, 3714; Dave Parker, 3201; Grahame Powell, 2540
Western Ward
Pat Delich, 1995; Grev Walker, 1788; Suzanne Weld, 1595
Central Ward
Ross Craig, 575
Hibiscus Coast Ward
Michael Goudie, 5823; Gaye Harding, 5741; Zane Taylor, 5081; Colin MacGillivray, 4898; Wayne Walker, 4884

NORTH SHORE CITY COUNCIL

MAYOR
Andrew Williams 20,587
George Wood 18,700
Aileen Austin 5633
Bob Pope 1267
Callum Blair (retired on Oct 1)

COUNCIL
Northern Ward
Julia Parfitt, 7989; Callum Blair, 7781; Margaret Miles, 6936; Joy Brett, 5629; Lisa Whyte, 5596
Harbour Ward
Grant Gillon, 6766; Tony Holman, 6714; Heather Brown, 6465; Ann Hartley, 6259; Vivienne Keohane, 5064
Central Ward
Dianne Hale, 7709; Andrew Williams, 7021; Chris Darby, 6902; Kevin Schwass, 5900; Jan O'Connor, 5260; Ken McKay, 5228

WAITAKERE CITY COUNCIL

MAYOR
Bob Harvey18,233
John Tamihere 13,723
Peter Chan 5326
Steve McDonald 3924
Linda Cooper 3032
Rebecca Board 2076

COUNCIL
Massey Ward
Warren William Flaunty, 4457; Linda Cooper, 4288; Vanessa Neeson, 4083; Peter Chan, 3602
Waitakere Ward
Penny Hulse, 3974; Paul Mitchell, 2420
Henderson Ward
Ross Dallow, 4182; Assid Khaleel Corban, 4048; Brenda Brady, 3961; Mike Jolley, 3897
New Lynn Ward
Derek Battersby, 5923; Janet Clews, 5038; Ross Clow, 4414; Judy Lawley, 4366

AUCKLAND CITY COUNCIL

MAYOR

John Banks 45,113
Dick Hubbard 35,002
Alex Swney 10,600
John Hinchcliff 5123
Steve Crow 5065
Elaine West 2272
Lisa Prager 2166
Phil O'Connor 1083
Glen Snelgar 831
Felicity Coggan 729
Coralie Van Camp 710
Scruff Ralph 709
Raymond Presland 497
Steve Taylor 434
Susan Roberts 299

COUNCIL
Avondale-Roskill Ward
Noelene Raffills, 10,242; David Hay, 10,025; Linda Leighton, 8444; Graeme Mulholland, 7596
Eastern Bays Ward
Douglas Armstrong, 11,173; Toni Millar, 10,528
Eden-Albert Ward
Cathy Casey, 5863; Glenda Fryer, 5241; Mark Donnelly, 4946
Hauraki Gulf Ward
Denise Roche, 1262
Hobson Ward
Aaron Bhatnagar, 8102; Ken Baguley, 7472; Ben Goldsmith, 7182
Tamaki-Maungakiekie Ward
Leila Boyle, 7918; Richard Northey, 7384; Peseta Sam Lotu-Iiga, 7101; Bill Christian, 6555
Western Bays Ward
Greg Moyle, 4142; Graeme Easte, 3606

MANUKAU CITY COUNCIL

MAYOR
Len Brown 32,360
Dick Quax 17,709
Arthur Anae Anae 10,683
Willie Jackson 7720
Craig Little 5299
David Collings 2075
Kelvyn Alp 1771
Annie King 1307
Paul Pavletich 1171
John Harvey 846
Baskaran Appu 544

COUNCIL
Botany-Clevedon Ward
Maggie Burrill, 6160; Michael Williams, 5633
Howick Ward
Sharon Stewart, 5690; Jami-Lee Ross, 5514
Mangere Ward
Alf Filipaina, 5772; Sylvia Taylor, 4814; Hugh Graham, 3834
Manurewa Ward
John Walker, 7315; Colleen Brown, 6023; Daniel Newman, 5412; Anne Candy, 4762
Otara Ward
Su'a William Sio, 3068; Arthur Anae Anae, 2645
Pakuranga Ward
Dick Quax, 5392; David Collings, 3617
Papatoetoe Ward
Bob Wichman, 3907; Gary Troup, 3322

PAPAKURA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Calum Penrose 5386
John Robertson 3985
Brent Catchpole 757

COUNCIL
Ardmore Ward
Caroline Conroy, 1211; Brent Catchpole, 985
Drury Ward
Peter Goldsmith, 1283; Peter Jones, 1268
Pahurehure Ward
Mark O'Connor, 2619; Felicity Jane Auva'a, 1628
Red Hill Ward
Calum Penrose, 1387; Katrina Piggott, 875

FRANKLIN DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Mark Robert Ball, 10,530
William Cotter, 2918

COUNCIL
Pukekohe Ward
Magan Ranchhod, 2194; Murray Arthur Kay, 2440; Des Morrison, 2357
Southern Ward
Lionel Petersen, 1729; Jennie Hayman, 1654; Dennis Robertson, 1335
Waiuku-Awhitu Ward
Peter Sands, 2311; Daniel A Lynch, 2235; Brendon Crompton, 1927
Northern Ward
Sue Jackson, Jill Morris, Sommerville Rennie (all elected unopposed).

WAIKATO REGIONAL COUNCIL (ENVIRONMENT WAIKATO)
Central Waikato councillor
Ian Balme, 3422
Hamilton councillors
Jane Hennebry, 12,945; Anthony Armstrong, 12,303; Pat Gregory, 12,235; Paula Southgate, 12,223
Matamata-Piako councillor
Frank Healey (elected unopposed)
North Waikato-Hauraki councillor
Peter Buckley (elected unopposed)
South Waikato-Rotorua councillor
Norm Barker, 2576
Taupo councillor
Laurie Burdett (elected unopposed)
Thames-Coromandel councillor
Simon Friar, 4325
Waipa-King Country councillor
Andra Neeley, John Fisher (both elected unopposed)

WAIKATO DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Peter Harris (elected unopposed).

COUNCIL
Eureka Ward
Rob McGuire (elected unopposed).
Hapuakohe Ward
Dynes Fulton (elected unopposed).
Hukanui Ward
Rod Wise (elected unopposed).
Huntly Ward
Graeme Tait, 743; Shirley Boyde, 737
Newcastle Ward
Noel Smith, 561
Ngaruawahia Ward
Moera Solomon, 775; Allan Morse, 720
Raglan Ward
Clint Baddeley, 430
Tamahere Ward
Wally Hayes, 547
Whaingaroa Ward
Rodney Dixon (elected unopposed).
Whangamarino Ward
George Vickers, 502
Whangape Ward
Allan Sanson (elected unopposed)

HAMILTON CITY COUNCIL

MAYOR
Bob Simcock 16,615
Gordon Chesterman 4731
Roger Hennebry 5900
Alfred Harris 499
Suresh Vatsyayann 1523
Joseph Mooney 628
Tim Wikiriwhi 583

COUNCIL
East Ward
Pippa Mahood, 9429; Roger Hennebry, 8521; Gordon Chesterman, 8353; Peter Bos, 8334; Glenda Saunders, 7323; Daphne Bell, 6414
West Ward
Kay Gregory, 11,429; John Gower, 9437; Dave Macpherson, 7450; Joe Di Maio, 6664; Maria Westphal, 6227; Angela O'Leary, 4941

WAIPA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Alan David Livingstone (elected unopposed).

COUNCIL
Cambridge Ward
Joe Scaramuzza, 2468; Barbara Taranaki, 2293; Peter Lee, 2180; Errol Newlands, 1249
Te Awamutu Ward
Hazel Barnes, 2288; Graham Jull, 1479; George Simmons, 1366; Machael Cox, 1322
Maungatautari Ward
Grahame Wevver, 315 Pirongia Ward Diane Sharpe Bruce Thomas (both elected unopposed)
Kakepuku Ward
Laurie Hoverd, 371

THAMES-COROMANDEL DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Philippa Bariball 5897
Dal Minogue 4622
Tony Barker 1772

COUNCIL
Coromandel-Colville Ward
John Morrissey, 647
Coromandel Peninsula East Ward
Noel Hewlett, 1223; Dal Minogue, 1219; Dirk Sieling, 1186; Jan Bartley, 1102
Thames Ward
Srat Peters, 939; Adrian Bentley Catran, 909; Bill Barclay, 893

HAURAKI DISTRICT COUNCIL

MAYOR
John Percival Tregidga 3795
Ray George Bassett 1190

COUNCIL
Paeroa Ward
Julie Bubb, 1287; Thomas Meyers, 1228; Paul Milner, 997; James Thorpe, 969
Plains Ward
Gillian Leonard, 1269; Donald Challis, 1144; Gregory Harris, 1119; Bruce Gordon, 1111
Waihi Board
Selwyn Baker, Dorothy Carmine, Colin Francis, Michael Hayden, Henry Shepherd (elected unopposed).

MATAMATA-PIAKO DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Hugh Vercoe 6962
Endine Dixon-Harris 1067

COUNCIL
Matamata Ward
Jan Barnes, 2444; Bob McGrail, 2261; Leonie Tisch, 2252; Garry Stanley, 2241
Morrinsville Ward
Carol Greenville, 1769; Mike Gribble, 1468; Tim Johnston, 1442; Maurice Steffert, 1287
Te Aroha Ward
John Harris, 1085; Peter Jager, 994; Shirley Gillard, 708

OTOROHANGA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Dale Frank Williams (elected unopposed)

COUNCIL
Kawhia Ward
Deborah M Pilkington (elected unopposed)
Kiokio-Korakonui Ward
Hugh Earwalker (elected unopposed)
Otorohanga Ward
Robert James Prescott, 444; Andrew Graham Ormsby, 426
Tihiroa Ward
Steve Adam, 187
Waipa Ward
Susan Blackler (elected unopposed)
Wharepuhunga Ward
Leveson Gower (elected unopposed)

WAITOMO DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Mark Ammon, (elected unopposed)

COUNCIL
Te Kuiti Ward
Patricia Hickey, 648; Doug Stone, 605; Pauline Ryan, 549;
Waitomo Rural Ward
Brian Hanna, 864; Sue Smith, 670; Glenys Neal, 599;

SOUTH WAIKATO DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Neil Sinclair 4375
Frances Campbell 1261

COUNCIL
Tokoroa Ward
Jenny Shattock, 2377; Lyn Corban, 1957; Wendy Cook, 1835; Frances Campbell, 1682; Brenda Watkins, 1607; Mike Gubb, 1605
Putaruru Ward
Herman van Rooijen, 1271; Anne Edmeades, 1218; Shane McMahon, 1142
Tirau Ward
Eileen Barker, 272

TAUPO DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Rick Cooper 4947
Clayton Stent 3439
Don Ormsby 1792

COUNCIL
Mangakino/Puakani Ward
Ailsa Gathergood, 259
Taupo/Kaingaroa Ward
Christine McElwee, 5778; Kathryn Uvhagen, 5021; Barry Hickling, 3867; Michael Downard3691; Doreen Blyth, 3488; Bernhard Chrustowski, 3305; Andrew Welch, 3213
Turangi/Tongariro Ward
Don Ormsby, 939; Gary Keepa, 732

ENVIRONMENT BAY OF PLENTY
Tauranga councillors
John Cronin, 15920; Philip Sherry, 14706; Andrew Von Dadelszen, 14237; Larry Baldock, 11611;
Rotorua councillors
Neil Oppatt, 8878; Robin Ford, 6823;
Western Bay of Plenty Councillors
Ian Noble, 3220; Jane Nees, 3155;
Eastern Bay of Plenty councillors
Jim Mansell, 5988; Malcolm Whittaker, 4217;
Kohi councillor
Tiipene Marr, 1450;
Mauao councillor
Raewyn Bennett, (elected unopposed);
Okurei councillor
Hawea Vercoe, 1581;

TAURANGA CITY COUNCIL

MAYOR
Stuart Crosby 14025
Murray Guy 7306
Bill Faulkner 5259
Mike Baker 3109
John Robson 580
Hori Tunnells 410
Jim Smylie 360

COUNCIL

Mount Maunganui-Papamoa Ward
Wayne Moultrie, 3003;
Te Papa-Welcome Bay Ward
Bill Grainger, 3959;
Otumoetai-Bethlehem Ward
Gregory Brownless, 7581;
Candidates At Large
Murray Guy, 16854; Rick Curach, 16529; Bill Faulkner, 14083; Catherine Stewart, 12913; David Stewart, 11428; Hayden Evans, 10070; Mike Baker, 9380;

WESTERN BAY OF PLENTY DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Graeme Lineham Weld, (elected unopposed)

COUNCIL

Kaimai Ward
Josephine Gravit, 2350; Ross James Patterson, 2207; Norm Bruning, 2187; Margaret Murray-Benge, 1657;
Katikati Ward
Francis Dunlop, 1137; Michael Williams, 989;
Maketu Ward
Susan Matthews, 814; Kevin Marsh, 669;
Te Puke Ward
Paul Thomas,1497; Michael Jones, 1407; Maureen Burgess, 1133;
Wahi Beach Ward
Ross Goudie (elected unopposed)

WHAKATANE DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Colin Holmes 4385
Ian Shearer 4022

COUNCIL
Edgecumbe-Tarawera Ward
George Johnston, 1610; Bill Clark, 1433; Russell Orr, 1346;
Whakatane-Ohope Ward
Tony Bonne, 2614; Christine Chambers, 2459; Scott Jarrett, 2246; Rachel Bryne 2047; Graeme Hanlen, 1940;
Tanetua-Waimana Ward
Ian Shearer, 370; Galetua-Murupara Jacob Te Kurapa, 297;

OPOTIKI DISTRICT COUNCIL

MAYOR
John Forbes (re-elected unopposed)

COUNCIL
Waioeka-Waiotaki Ward
Doug Leeder, 486; Selby Fisher, 472;
Opotiki Ward
Robbie Petersen, 684; Barry Howe, 649; Barry McPhee, 457;

ROTORUA DISTRICT COUNCIL

MAYORS
Kevin Winters 6312
Lyle Thurston 5058
Trevor Maxwell 4441
Merepeka Raukawa-Tait 1822
Cliff Lee 1023

COUNCIL
North Ward
Charles Sturt, 2465; Bob Martin, 2299; Karen Hunt, 2076
West Ward
Trevor Maxwell, 2781; Geoff Kenny, 2245; Janet Wepa, 2213;
South Ward
Glenys Searancke, 2508; Julie Calnan, 2145; Mike McVicker, 1938;
East Ward
Dave Donaldson, 2315; Maggie Bentley, 2195; Maureen Waaka, 2106;

KAWERAU DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Malcolm Campbell 1699
Pat Norris 178

COUNCIL
Berice Julian, 1198; Alistair Holmes, 1113; Bernie Joyes, 1092; Wes Allen, 1026; Stephen Tuhoro, 985; Russell Chase, 964; Carolyn Ion, 874; Anita Moore, 844;

GISBORNE CITY COUNCIL

MAYOR
Meng Foon 11819
Arthur Cunningham 3099

COUNCIL
Cook Ward
Graeme Thomson, (elected unopposed);
Gisborne Ward
Nona Aston-Gaskin, 5704; Brian Wilson, 5666; Kathy Sheldrake, 5523; Craig Bauld, 5413; Andy Cranston, 5247; Alan Davidson, 4904; Allan John Hall, 4853; Hemi H Hikawai, 4656;
Matakaoa Ward
Atareta Nicole Poananga, 165;
Patutahi-Taruheru Ward
Gary John Hope, 609;
Uawa Ward
Pat Seymour, 604;
Waiapu Ward
W.S. Burdett, 378;
Waikohu Ward
Roger Haisman, 374;

HAWKE'S BAY REGIONAL COUNCIL

COUNCIL
Napier councillor
Neil Kirton, 12032; Alan Dick, 9571; Christine Scott, 9287;
Hastings councillors
Eileen Harriet Von Dadelszen, 8542; Kevin Rose, 7307; Ewan McGregor, 6963; Elizabeth Remmerswaal, 6638;
Central Hawkes Bay councillors
Timothy Gilbertson, 2201;
Wairoa councillor
Gordon McIntyre, 1771;

NAPIER DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Barbara Arnott 14,335
Clifford Church 2717

COUNCIL
Napier Ward
Kathie Furlong, 12,058; John Cocking, 11,708; Tony Jeffery, 11, 598; Faye White, 10,214; Bill Dalton, 9517; Harry Lawson, 8338;
Ahuriri Ward
Mark Herbert, 1824;
Onekawa-Tamatea Ward
Keith Price, 902;
Nelson Park Ward
Dave Pipe, 1967; Maxine Boag, 1171;
Taradale Ward
Tania Wright, 4633; Rob Lutter, 4319;

WAIROA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Les Probert 1419
Denys Caves 597
Garry Cooper 502
Dave Evans 458

COUNCIL
Denys Caves, 1288; Benita Cairns, 1200; Denise Eaglesome, 1996; John Petersen, 1190; Brian McKinnon, 1176; Jim Heron, 1175;

HASTINGS DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Lawrence Yule 10630
Simon Nixon 6825
Peter Nee Harland 1786

COUNCIL
Hastings Ward
Cynthia Margaret Bowers, 4506; Margaret Twigg, 4230; Kevin Watkins, 3912; Norman Speers, 3715; Mick Lester, 2986; Anne Wilson, 2771;
Havelock North Ward
Wayne Lindsay Bradshaw, 2260; Mandy Kimber, 2164;
Flaxmere Ward
Keriana Poulain, 1038; Henare Ngaera O'Keefe, 778;
Heretaunga Ward
Rodney Heaps, 2077; Robert Burnside, 1560;
Mohaka Ward
Deborah Turner, 752;
Kahuranaki Ward
Derek Brownrigg, (elected unopposed)

CENTRAL HAWKE'S BAY DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Trish Giddens 1782
Peter Butler 1242
Mark Williams 1122
Helen Walker 1112

COUNCIL
Rural Ward
Sally Butler, 1759; David Tennent, 1615; Maitland Manning, 1332; Terry Story, 1283;
Urban Ward
Michael Waite, 1710; Terry Kingston, 1604; Michael Mullins, 1272; Hilary Pedersen, 1208;

TARANAKI REGIONAL COUNCIL

COUNCIL
New Plymouth councillors
Tom Cloke, 10573; David Lloyd Lean, 10231; Barry Marsh, 7401; Moira Irving, 7281; Trevor Horton, 6454;
North Taranaki councillors
Roger Maxwell, 4514; Mike Davey, 3953;
South Taranaki councillors
David MacLeod, 4992; Neil Walker, 4351; Michael Joyce, 3800;
Stratford councillor
Brian Jeffares, (elected unopposed)

NEW PLYMOUTH DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Peter Tennet 12093
Sherril George 6595
Kevin Moore 3833
Lila Smith 3060

COUNCIL
City Ward
John Horse McLeod, 10647; Andrew Mark Judd, 8964; Jed Rowlands, 8520; Heather Joyce Dodunski, 8342; Alison Rumball, 8161; Shaun Biesiek, 7891; Phil Quinney, 7884; Neil Wolfe, 6942; Lance Girling-Butcher, 6730; Maurice Betts, 6676;
North Ward
Sherill George, 2063; Craig McFarlane, 1840;
South-West Ward
Marie Pearce, 2121; Alex Matheson, 1905;

STRATFORD DISTRICT COUNCIL

MAYOR
John Edwards 1405
Neil Volzke 1189
Graham Kelly 881

COUNCIL
Stratford Rural Ward
Robin Vickers, 815; Roger Hignett, 809; John Rowe, 687; Alan Frost, 575;
Stratford Urban Ward
John Sandford, 1474; Neil Volzke, 1330; Viv Lett, 1329; Kelvin Squire, 1255; Suzanne Pugh, 1209;

SOUTH TARANAKI DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Ross Dunlop 2747
Stephen Pivac 1889
Bryan Vickery 1843
William Batchelor 636
Debbie Packer 1290
Ian Wards 838
Ian Dilworth 145
Roger Jenkins 66

COUNCIL
Egmont Plains Ward
Ian Douglas Armstrong, 1554; Ann Hickey, 1444; Ian James Smith, 1319;
Eltham Ward
Alexander Ballantyne, (elected unopposed); Gordon Lawrence Lawson, (elected unopposed);
Tangahoe Ward
Peter Johnson, 487;
Hawera/Normanby Ward
Andy Beccard, 3131; Mike Powell, 2780; Kirsty Bourke, 2341; Simon Rangiwahia, 2119;
Patea Ward
Debbie Packer, 841; Ian Wards, 755;

MANAWATU-WANGANUI REGIONAL COUNCIL

COUNCIL
Horowhenua-Kairanga councillors
Lindsay Burnell, 6090; Lynette Peare, 5084;
Manawatu-Rangitikei councillors
David Meads, 7125; Edward Gordon, 6142;
Palmerston North councillors
Jacqueline White, 11693; Paul Rieger, 10758; Verdon Chettleburgh, 8594; Murray Guy, 8183;
Tararua councillor
Garrick Murfitt, (Elected unopposed);
Ruapehu councillor
Michael Plowman, 1844;
Wanganui councillors
Annette Kay Main, 11566; Robert Walker, 5957;

RUAPEHU DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Results not available at press time.

RANGITIKEI DISTRICT COUNCIL
MAYOR
Chalky Leary 1574
Andy Watson 1322
Marilyn Craig 955
Nick Eddy 619
Lynne Sheridan 219
Richard Peirce 178
Gary Moore 156

COUNCIL
Taihape Ward
Jan Byford, 686; Don Brown, 641; Edward Cherry, 621 Hunterville Ward Chalky Leary, 465
Turakina Ward
Soraya Peke-Mason, 176
Bulls Ward
Marton Ward Andy Watson, 1737; Lynne Sheirdan, 1563; Michael Jones, 1308; Kathleen Murphy, 1253

PALMERSTON NORTH CITY COUNCIL

MAYOR
Jono Naylor 12035
Les Baty 2786
Arshad Chatha 155
Heather Tanguay 7798

COUNCIL
Papaioea Ward Lew Findlay, 4158; John Hornblow, 3823; Ross Linklater, 3050; Jan Barnett, 2990; Takaro Ward Michael Feyen, 2238; Vaughan Dennison, 1981; David Ireland, 1595;
Awapuni Ward Annette Nixon, 2111; Pat Kelly, 1867; Peter J Wheeler, 1365;
Ashhurst-Fitzherbert Ward Anne Podd, 1296; Bruce Wilson, 1095 Hokowhitu Ward Jono Naylor, 3400; Jim Jefferies, 3095; Chris Teo-Sherell, 2396

TARARUA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Maureen Reynolds 3340
Ivan Johanson 1035
Raymond Berkahn 990

COUNCIL
North Tararua Ward
Christopher Southgate, 2051; David Roberts, 2033; Keith Fenemor, 2007; Judy Swenson, 1746:
South Tararua Ward
Warren Davidson, 1642; Claire Matthews, 1528; William Keltie, 1457; David Lea, 1264;

MANAWATU DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Ian McKelvie 5647
Steve Gibson 3087

COUNCIL

Kiwitea-Pohangina Ward
John Baxter, 1150; Prue McBeth, 1041
Feilding Ward
Steve Gibson, 2577; Matt Bell, 2435; John Gregory, 2356; Alison Short, 2107, Barbara Cameron, 2095
Kairanga Ward
Margaret Giles, 1460; John Salmon, 1386; Howard Voss, 1356

WANGANUI DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Michael Laws, 10454
John Martin 7044
Randhir Dahya 1082
Russell Fleming 270
Chandra Osborne 249

COUNCIL
Wanganui Ward
Dorothy McKinnon, 10400; Raymond Stevens, 10375; James McGregor, 10269; Randhir Dahya, 9359; Barbara Bullock, 9290; Phillipa Baker-Hogan, 8911; Martin Lindsay, 8262; Nicole Higgie, 8205; Susan Westwood, 8106; Danny Jonas, 7484; Rangi Wills, 7445; Rana Waitai, 6984

MASTERTON DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Garry Daniell 3129
Rick Long 2724
Roddy McKenzie 1092
Jonathon Hooker 1007
Chris Peterson 672
Jeff Workman 528

COUNCIL
Jane Terpstra, 5438; Chris Peterson, 5308; David Holmes, 4882; Brent Goodwin, 4682; Judith Callaghan, 4495
Rural ward
Roddy McKenzie, 1140;
Urban ward
Edwin Perry, 3482; Jonathan Hooker, 3408; Jeff Workman, 2819, Lyn Patterson, 2577

HOROWHENUA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Brendan Duffy 4985
Anne Hunt 4623
Gary Huffadine 401

COUNCIL
Levin Ward
Dave Colling, 4127; Barry Judd, 3317; Garry Good, 2830; Leigh Griffen-McMeeken, 2735; Tony Rush, 2435
Kere Kere Ward
Anne Hunt, 1394; David Allan, 914
Miranui Ward
Waiopehu Nathan Murray, 1213; Peter Keenan, 1074

SOUTH WAIRARAPA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Adrienne Staples 2923
Bob Petelin 587

COUNCIL
Martinborough Ward
Max Stevens, 935; Dianne Phelps, 846; Julie Riddell, 700
Featherston
Dean Davies, 877; Keith Sexton, 733; Solitaire Robertson, 655
Greytown
Viv Napier, 847; Mike Gray, 586; Margaret Craig, 530

PORIRUA CITY COUNCIL

MAYOR
Jenny Brash votes unknown;
Katene Selwyn
Robert Shaw
Liz Kelly
Piripi Gray

COUNCIL
Northern ward
Tim Sheppard, Nick Leggett, Euon Murrell, Sue Dow, Robert Shaw Western ward
Ken Douglas, Henry Smith, Sarah Dow,
Eastern ward
Litea Ah Hoi, Taima Fagaloa, Denys Latham, Hemi Matenga, Tim Manu. (Vote numbers unknown).

GREATER WELLINGTON REGIONAL COUNCIL

CHAIR
To be confirmed.

Wellington constituency
Christopher Laidlaw, 24757; Frances Wilde, 23320; Judith Aitken, 18657; Sally Baber, 14920; Paul Bruce, 12697
Lower Hutt councillors
Peter Glensor, 12957; Sandra Greig, 11579; Prudence Lamason, 9889
Porirua-Tawa councillors
Barbara Donaldson, 6975; John Burke, 6218
Kapiti councillor
Nigel Wilson, 5501
Upper Hutt councillor
Rex Kirton (unopposed)
Wairarapa councillor
Ian Buchanan, 9108

WELLINGTON CITY COUNCIL

MAYOR
Kerry Prendergast 21,603
Ray Ahipene-Mercer 10,700
Bryan Peppere ll9915
Helene Ritchie 7524
Jack Ruben 5290
Rob Goulden 4166
John McGrath 3431
Carl Gifford 1981
Paul Bailey 1558
Nick Kelly 975
Nick Wang 822

COUNCIL
Northern Ward Hayley Wain, Helene Ritchie, Ngaire Best Onslow-
Western Ward
Andy Foster, John Morrison, Jo Coughlan
Lambton Ward
Ian McKinnon, Stephanie Cook, Iona Pannett
Eastern Ward
Ray Ahipene-Mercer, Leonie Gill, Rob Goulden
Southern Ward
Celia Wade-Brown, Bryan Pepperell

KAPITI COAST DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Jenny Rowan 9222
Chris Turver 7155
Iride McCloy 2211
Harold Thomas 1889
Len Goldspink 845
David Mitchell 657
Robert Atack 356

COUNCIL
District Wide
Peter Ellis, Annie Molineux, David Scott, Tony Jack, Hilary Wooding Otaki Ward Ann Chapman
Waikanae Ward
Sandra Patton
Paraparaumu Ward
Peter Daniel, Diane Ammundsen
Paekakariki/Raumati Ward
Lyndy McIntyre

HUTT CITY COUNCIL

MAYORS
David Ogden 7137
Ray Wallace 6807
Ken Laban 6655
Rose Thomas 3343
Ross Jamieson 2557

COUNCIL
Central Ward
David Basset, 2886; Deborah Hislop, 2648
East Ward
Roger Styles, 1711; Barbara Branch, 1501
Harbour Ward
Ross Jamieson, 1983; Joy Baird, 1740
Northern Ward
Angus Finlayson, 1953; Gwen McDonald, 1926
Wainuiomata
Ray Wallace, 3736; Randall Day, 2268
Western Ward
Margaret Cousins, 1664; Max Shierlaw, 1320

UPPER HUTT CITY COUNCIL

MAYOR
Wayne Guppy (elected unopposed)

COUNCIL
Peter McCardle, 6556; Mary Archibald, 6108; Barry Timms, 5600; Heather Newell, 5580; John Gwilliam, 5504; Pat Christianson, 5365; Katy Austin, 5349; Nellie Gillies, 5218; Keith Barnard, 4730; Dean Rabbit, 4728


SOUTH ISLAND


TASMAN DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Richard Kempthorne 8491
John Hurley 4917
Phil Taylor 2258
Cliff Satherley 1445

NELSON CITY COUNCIL

MAYOR
Kerry Marshall 5347
Gary Watson 2505
Ian Barker 2118
Mike Ward 1978
Gail Collingwood 1563
Mark Holmes 1482
Denise Henigan 786
Jacqui Gough 397

MALBOROUGH DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Alistair Sowman 11119
Pat O'Sullivan 2874
Steffan Browning 1485

WEST COAST REGIONAL COUNCIL
Results unavailable.

BULLER DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Patrick McManus 2035
Patrick O'Dea 1605
Graeme Neylon 607

GREY DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Tony Kokshoorn (unopposed)

WESTLAND DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Maureen Helena Pugh (unopposed)

KAIKOURA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Kevin Heays 1008
Jim Abernethy 522

CHRISTCHURCH CITY COUNCIL

MAYOR
Bob Parker 46104
Megan Woods 31694
Jo Giles 14156
Mark Ross 4399
Peter Wakeman 1835
Blair Anderson 860
Byron Clark 707
Paulus Telfer 289
Michael Hanson 222

HURUNUI DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Brendan Duffy 4985
Anne Hunt 4623
Gary Huffadine 401

WAIMAKARIRI DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Ron Keating 7563
Jim Gerard 4404
Peter Wakeman 1428
Jason Orme 490

SELWYN DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Kelvin Coe 3600
John Morten 2540
Debra Hasson 1949
Lindsay Philips 1360
Malcolm Lyall 749

ASHBURTON DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Bede O'Malley (unopposed)

TIMARU DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Janie Annear 14798
McGregor Simpson 2343
Ron Bishop 716

WAIMATE DISTRICT COUNCIL

MAYOR
John Gordon Coles 1618
Anne Mary Townend 891
James Sydney Gibson 853

WAITAKI DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Alex Familton 5186
Alan McLay 3419
Bruce Cawley 464

MACKENZIE DISTRICT COUNCIL

MAYOR
John O'Neill (unopposed)

DUNEDIN CITY COUNCIL

MAYOR
Peter Chin

Remainder of results not available

CLUTHA DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Cyril Edward Hayes (unopposed)

CENTRAL OTAGO DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Malcolm Macpherson, 4268
Mike Bain 1678
Richard Prosser 1134

QUEENSTOWN LAKES DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Clive Geddes 4286
Philip John Dunstan 3083
Colin Cloudesley 450

GORE DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Tracy Hicks 3821
Des Pringle 1766

INVERCARGILL CITY COUNCIL

MAYOR
Tim Shadbolt 15615
Cornelis Vreugdenhil 3158

SOUTHLAND DISTRICT COUNCIL

MAYOR
Frana Grace Cardno 6160

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on production bpcf01 at 27 Nov 2014 18:53:38 Processing Time: 1134ms