Queen's Birthday honours - full list

The Queen's Birthday honours list announced today:

The New Zealand Order of Merit

- KNZM( Knight Companion of the Order):

John George Walker CBE, Auckland
For services to sport and the community

- DNZM (Dame Companions of the Order):

Jennifer Barbara Gibbs CNZM, Auckland
For services to the arts

Iritana Te Rangi Tawhiwhirangi CNZM, MBE, Masterton
For services to Maori education

- CNZM (Companions of the Order):

Simon Peter Wallace Murdoch, Wellington
For public services, lately as Secretary of Foreign Affairs

Paula Rae Rebstock, North Shore
For public services, lately as chair of the Commerce Commission

Saana (Hana) Waitai Romana Murray QSM, Kaitaia
For services to the community

Professor Alison Stewart, Lincoln
For services to biology, in particular plant pathology

Dr Jeffery Lewis Tallon, Lower Hutt
For services to science

Professor Peter Rowland Thorne, Auckland
For services to auditory neuroscience

John Desmond Todd, Wellington
For services to business and the community

- ONZM (Officers of the Order):

Ronald Chan, Manukau
For services to business

Patrick William Cotter, Christchurch
For services to medicine

Murray James Boyd Deaker, North Shore
For services to broadcasting

Carl William Doy, North Shore
For services to music

Dr Annabel Kirsten Finucane, Auckland
For services to medicine, in particular paediatric heart surgery

Gurshon Fisher, Auckland
For services to philanthropy

Associate Professor John Henley, Auckland
For services to medicine

Jacqueline Mary Hughes, Whakatane
For services to the community

Robin Austin Judkins, Christchurch
For services to sports administration

Stephen Peter Kearney, Victoria, Australia
For services to rugby league

Professor Stephen Irving Levine, Wellington
For services to education and the Jewish community

Roger John Moses, Wellington
For services to education

Robert Duncan Murdoch, Wellington
For services to manufacturing and the community

Dr Graham James Sharpe, Wellington
For services to anaesthesia

Jefferie James Tippen, Christchurch
For services to tourism

Professor Michael Mathew Walker, Auckland
For services to science

Frank Ivan Yukich, Manukau
For services to wine industry

- MNZM (Members of the Order):

Errol Douglas Baldwin, Hamilton
For services to the community

Mary Tiki Balzer, Hamilton
For services to Maori health

Brigit Diana Blair, Christchurch
For services to business

Detective Superintendent Malcolm James Burgess, Christchurch
For services to the New Zealand Police

Norma Ellen Campbell, Christchurch
For services to women's health, in particular midwifery

Yvonne Joyce Cave, Wanganui
For services to photography and horticulture

Belinda Jane Charteris, Christchurch
For services to netball

Professor George Raymond Clark, Auckland
For services to biochemistry

Professor Terence John Crooks, Dunedin

For services to education
Madeline Mary East, Manukau

For services to education
Emeritus Professor David George Elms, Christchurch

For services to civil engineering

Dr Francis Patrick Joseph Farry, Queenstown
For services to rural medicine

Lester Campbell Flockton JP, Dunedin
For services to education and pipe bands

Margaret Mary Anne Foster, Christchurch
For services to sport, in particular netball

Che Fu, Auckland
For services to music

John William Gilks, Wanaka
For services to business and the community

Frank Derrington Godbert, Kerikeri
For services to yachting

Ronald Noel Harries, Wellington
For services to soccer

Peter John Harris, Huntly
For services to local body affairs and rugby

Margaret Anne Ruwaioterangi Hiha, Napier
For services to sport

Dr Cheung-Tak Hung, Dunedin
For services to philanthropy and the Chinese community

Dr Richard John Isaacs, Palmerston North
For services to oncology

Lauraine Annette Jacobs, Auckland
For services to the food industry

Ian Laurie Keats, Masterton
For services to shearing

John (Hone) Vivian Kouka, Paekakariki
For services to contemporary Maori theatre

Leslie Thomas Lunny, Wanganui
For services to touch rugby

Joseph Te Poroa Malcolm JP, Rotorua
For services to Maori

Ross Shepley Miller JP, Kaitaia
For services to the community

John Brian Mooney, Urenui
For services to the dairy industry

John Francis MacLean Morrison, Wellington
For services to cricket and the community

Roshan Lal Nauhria, Auckland
For services to business and the community

Senior Constable Daniel Francis O'Connell, Wellington
For services to the New Zealand Police

Robin Moncrieff Oliver, Wellington
For services to the Department of Inland Revenue

Kevin John O'Sullivan, Palmerston North
For services to the Anglican Church and the community

Haydn John Rawstron, Kent, UK
For services to New Zealand interests in the United Kingdom

Puahaere Rutene, Huntly
For services to Maori and netball

Paula Ann Ryan, Auckland
For services to fashion

Rosalie Mary Sampson, Karamea
For services to conservation and the community

Le'autuli'ilagi Taotua Malaeta Fa'asapisapi Sauvao JP, Porirua
For services to the Samoan community and the community

Graeme Barry Sinclair, Auckland
For services to television

Farib Sos JP, Wellington
For services to international relations

Allan Murdoch Spence JP, Auckland
For services to law and the community

David Thomas Steele JP, Waimauku
For services to local body affairs and the community

Ian Hardy Symonds JP, Waikanae
For services to the community

Ngarau Tarawa JP, Taumarunui
For services to Maori and community education

Te Whetu Werohia Tipiwai, Napier
For services to Maori and rugby

Robert Te Ngau-ngau Tukiri JP, Huntly
For services to the community

Philippa Jane Ussher, Auckland
For services to photography

Irene van Dyk, Upper Hutt
For services to netball

Norman Lawrence Withers, Christchurch
For services to sport and the community

Jill Mabel Worrall, North Shore
For services to social work

Robin Wray JP, Auckland
For services to the community

* * *

The New Zealand Defence Force

- Additional ONZM (Additional Officer of the Order):

Colonel Graeme Roger Williams, Auckland Colonel's List, New Zealand Army
For services to the New Zealand Defence Force

- MNZM (Additional Member of the Order):

Commander Blair Albert Gerritsen, North Shore
Royal New Zealand Navy
For services to the New Zealand Defence Force

* * *

The Queen's Service Order

- QSO (Companions of the Order):

Bruce Alexander Aitken, Dunedin
For services to education and music

Valerie Jeanette Burns, Lowe Hutt
For services to early childhood education

William John Clarke JP, Gisborne
For services to local body affairs and the community

Te Uira Graham Kerehoma, Levin
For services to Maori and the community

Ian Montgomery Grant, Auckland
For services to youth and parenting

Peter James Harrison, Auckland
For services to education

Emeritus Professor Leslie Charles Holborow, Paekakariki
For services to education and the community

Hamilton Manaia Pihopa Kingi MNZM, Rotorua
For services to the community

Inez Haereata Kingi MNZM, Rotorua
For services to the community

Jane Kominik, Wellington
For services to the Ministry for Culture and Heritage

Diana Elizabeth Robinson, Christchurch
For services to the Child Cancer Foundation

Kaa Kataraina Kathleen Williams, Auckland
For services to Maori

* * *

The Queen's Service Medal

- QSM

Charles Michael Aamodt, Upper Hutt
For services to the community

Stanley John Askew, Omapere
For services to the community

Senior Sergeant Ross Alan Barnaby, North Shore
For services to the New Zealand Police

Derek Quentin Battersby JP, Waitakere
For services to local body affairs

Clive Bibby, Tolaga Bay
For services to the community

William Alan Boniface, Warkworth
For services to the community

Robyn Boswell, Whangarei
For services to education

Michael Edward Brooke, New Plymouth
For services to sport and the community

Mervyn Burdge Brown, Masterton
For services to the community

Murray Carey, Whitianga
For services to brass bands and soccer

Shirley May Gwynneth Caspari, Hamilton
For services to the community

Ian Brackenbury Channell (The Wizard of New Zealand), Christchurch
For services to the community

John Hugh Clayton JP, Ikamatua
For services to local body affairs and the community

Keith Richard Crate, Taupo
For services to cycling

Elisabeth May Cunningham, Dunedin
For services to the community

Graeme Edwin Dabb JP, Auckland
For services to the Filipino community

Nguyen Phu Dang JP, Manukau
For services to the Vietnamese community

Valerie Myrtle Dell, Napier
For services to women and the community

Kindra Velvet Douglas, Nelson
For services to the community

John Dallin Dunlop, Napier
For services to astronomy and the community

Dr Lorna Christine Te Aroha Dyall, Auckland
For services to Maori health

James Leslie Eyers, Wanganui
For services to music and the community

Pamela Jean Fauvel, Auckland
For services to youth

Lewis Wilson Findlay, Palmerston North
For services to the community

Angus Finlayson JP, Lower Hutt
For services to local body affairs and the community

Brian Gordon Flintoff, Nelson
For services to taonga puoro

Ian Lex Forrest, Auckland
For services to the community

Sister Frances Josephine Gibbs, Wellington
For services to the community

Stephen Godfrey Guard, Nelson
For services to the maritime industry

Laly Paroane Haddon, Wellsford
For services to conservation

Olive De Courtenay Hale-Ingram, Gisborne
For services to the history of New Zealand ceramics

Judy Claris Hanbury, Waitakere
For services to conservation

Trevor James Hosking, Taupo
For services to the conservation of historic places

Thomas William Hutchinson, Kaikohe
Chief Fire Officer, Kaikohe Volunteer Fire Brigade
For services to the New Zealand Fire Service

Desmond Victor Jack, Hamilton
For services to the community

Ian Dixon (Jim) James, Hamilton
For services to orchid growing

Roslyn Ann Jerram, Opotiki
For services to the community

Leslie Clifford Johnston JP, Tuatapere
For services to the community

Christine Jennifer King JP, Manurewa
For services to the community

Au'Birthly Kingi, Manukau
For services to the Pacific Islands community

Ernest Bongard Kirk, Manukau
For services to local body affairs and the community

Naomi Diane Kirk, Manukau
For services to the community

John Alan Lancashire, Paraparaumu
For services to conservation

David Hartley Lind, Tauranga
For services to conservation and the community

Carl Ernest Lutz, Otaki
For services to the community

Sally Geraldine Macauley JP, Kaikohe
For services to local body affairs and the community

Russell Frank Mackereth, Orewa
Chief Fire Officer, Silverdale Volunteer Fire Brigade
For services to the New Zealand Fire Service

Sandra Elizabeth Maclean, Takanini
For services to senior citizens and the community

Lindsay Rihari Waitara MacLeod, New Plymouth
For services to Maori

Kenneth George McKay JP, North Shore
For services to education and the community

Peter McMillan, Christchurch
For services to the community

Alec McNab, Wanganui
For services to sport

Eamon Mark Molloy, Christchurch
For services to the ethnic community

Kevyn Douglas Moore, Napier
For services to business and the community

Margaret Elizabeth Morton, Seddon
For services to Guiding

Emare Emily Rose Nikora, Tokoroa
For services to Maori

Mildred Noakes, Auckland
For services to the community

Richard Anthony Nunns, Nelson
For services to taonga puoro

Lindsay Gordon Paku JP, Hastings
For services to Maori and Maori youth

Robert Peter Greenwood Parr, Cambridge
For services to the community

Solomon Neil Purcell, Havelock North
For services to martial arts

The Reverend Canon Donald Morris Rangi, Wellington
For services to the Treasury

Julie Te Turi Ranginui, Wanganui
For services to Maori

Robert Brunswick Robertson, Queenstown
Chief Fire Officer, Queenstown Volunteer Brigade
For services to the community

Mele 'Ilaisipa Robson, Blenheim
For services to the Pacific Islands community and the community

Shirley Joan Rudkin, Christchurch
For services to the community

Paul Aaron Sampson, Rotorua
Lately Principal Rural Fire Officer
For services to the New Zealand Fire Service

Richard Lyal Stark, Gore
For services to the community

Ellen Marion Sartori Stevenson, Hastings
For services to kindergarten administration

Wanda Tate, Porirua
For services to conservation

Constable Bryan Emlyn Ward, Auckland
For services to the New Zealand Police

Monica Hannah Mihingarangi Watson JP, Hastings
For services to Maori

James Taui Himiona Wetere, Hamilton
For services to the community

Raymund Williams, Tauranga
For services to the community

Leslie Charles Winslade, Taupo
For services to the community

The New Zealand Distinguished Service Decoration

- DSD

Warrant Officer Electronic Warfare Specialist Thomas Michael Allen MNZM, Porirua Royal New Zealand Navy

For services to the New Zealand Defence Force
Major Robert William Gillies, Upper Hutt

Royal New Zealand Army Logistic Regiment (The Duke of York's Own)
For services to the New Zealand Defence Force

Acting Warrant Officer Master at Arms Shirley Anne Patton, North Shore
Royal New Zealand Navy
For services to the New Zealand Defence Force

Major Simon John Caulfield Strombom, Porirua
Royal New Zealand Armoured Corps (Territorial Force)
For services to the New Zealand Defence Force

- NZPA

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on red akl_n1 at 30 Aug 2014 01:39:59 Processing Time: 1812ms