USA

Fifth Avenue Mile, Manhattan NY - 10 September 2017

Nick Willis won his fourth Fifth Avenue Mile title in 3:51.3. Chris OHare made the first move over the final quarter but was tracked by Willis who had the superior speed heading to the finish line. OHare recorded 3:52.0 and Ben Blankenship was third in 3:52.3.

Long Island Mile, Huntington NY, 6 September: Nick Willis 3:56.41 (2). Won by Scottish Rio Olympian and London world championships 1500m finalist Chris OHare 3:56.22.

ENGLAND

Great North Half Marathon, Newcastle upon Tyne - 10 September 2017

Sir Mo Farah had to work hard to hold out Kiwi runner Jake Robertson to win the Great North half marathon for the fourth successive year. Farah ran 1:00:06, just six seconds ahead of Robertson with Ethiopias Olympic Games marathon silver medallist Feyisa Lilesa third in 1:01:32.

"It was an amazing race," said Farah. "Jake pushed the pace on and tried to get rid of me. He almost got rid of me, I wasnt going to tell him that, but he almost got rid of me with three miles to go because I was hurting. I just had to dig deep."

Jakes twin brother Zane was fourth in 1:01:42. Jakes personal best is 1:00:01 in Lisbon in March and Zane has a career best of 59:47 in Japan in 2015.

TAURANGA

AIMS Games Championships Cross Country, Waipuna Park - 10 September 2017

All races over 3km. Yr8 boys; Mathijs Wetzels 10:14, Daniel Nicholson 10:24, Sean Nicholson 10:34. Yr8 girls; Paris Carroll 11:28, Sarah Hay 11:35, Aniela Apperley 11:40. Yr7 boys; Jack Hunter 10:20, Dion Wallwork 10:30, Max Allnutt 10:44. Yr7 girls; Lucy Jurke 11:35, Lulu Johnson 11:43, Bella Earl 11:50. Para Athlete 800m boys Joel Johnson-Prescott 2:58. Girls Alice Sampson 5:53. Team relay 12 stage 15km; 1 Otumoetai Intermediate, 2 Katikati College, 3 Tauranga Intermediate.

ROTORUA

Red Stag Redwoods Forest Relay - 9 September 2017

Hamilton City Hawks won both the men and womens 5 x 5000m relays. Lake City Rotorua won both master relays and Egmont won both the boys and girls 4 x 3000m relays.

Men: Hamilton City Hawks (Connor Tristram, Jacob Priddey, Isaiah Priddey, Theunis Pieters, Jai Davies-Campbell) 1:25:23, Tauranga Triathlon 1:32:50, HCH No 2 1:34:31. Fastest lap Jacob Priddey 16:33.

Women: HCH (Grace Ritchie, Veronica Adams, Malesa McNearney, McNearney, Charli Miller) 1:45:05, Tauranga Ramblers 1:51:47, LCR 1:53:07. Fastest lap Charli Miller 19:20.

Master men: LCR(Adrian Lysaght, Brendon Keenan, Jason Cameron, Bruce Edwards, Tony Broadhead) 1:34:02, HCH 1:34:04, Cambridge 1:45:55. Fastest lap Tony Broadhead 18:04.

Master women: LCR (Gillian Shapley, Sue Crowley, Siobhan Griffiths, Sian Twiddy, Johanna Ottosson) 1:51:45, HCH 1:57:32, Egmont 2:35:20. Fastest lap Sue Crowley 19:46.

Youth boys: Egmont (Chris Devaney, Rory Bevins, Mac Rowe, Jack Elliott) 52:18, Feilding Moa 53:14, Whakatane High School 60:54. Fastest lap Benjamin Wall (Feilding Moa) 12:04.

Youth girls: Egmont (Hannah OConnor, Holly Sutherland, Dana Phelan, Tessa Honeyfield) 63:34, Whakatane HS 65:17, Feilding Moa 66:30. Fastest lap Tessa Webb (Feilding Moa) 14:14.

DUNEDIN

Cadbury Marathon - 10 September 2017

Sam McCutcheon ran a five minute personal best to win the annual Dunedin marathon in 2:27:57. McCutcheon was second in the New Zealand marathon championships in June in Wellington in 2:33:13. Andy Good was second in 2:33:32, followed by Jason Hall 2:42:12, Jason Palmer 2:50:04, Damien Cook 2:53:08 and Glen Sutton 2:57:32. Hannah Oldroyd was the first woman in 2:59:22, beating New Zealand championship bronze medallist Bella Bloomfield who took a minute off her PB with 3:04:52. Sarah Dallas was third in 3:14:22.

Half marathon result; Kirk Madgwick 1:14:45, Matthew Moloney 1:15:35, Danny Baillie 1:17:10, Glen Ferguson 1:17:11, Kit Edwards 1:17:29, Seth Hall 1:17:47, Robbie Johnston 1:18:04. Shauna Pali 1:25:03 PB, Shireen Crumpton 1:26:09, Sophie Smith 1:28:39. Quarter marathon; Samuel Bremer 40:41, Michael Walker 44:54, Sarah Chisnall 47:37, Sam Foley 47:54.

GREAT BRITAIN

Isle of Man Festival, Douglas, 3 September: 20km race walk; Alana Barber 1:35:50 (1).

AUSTRALIA

Sunshine Coast Marathon, 20 August: Ady Mckenzie 3:06:46 (6), (40-45 2).

Auckland

North Shore Marathon, Gould Reserve Takapuna, 3 September: Robert Humby 2:40:54, Simon Cromarty 2:57:45, David Chamberlain 3:06:30. Wendy Benwell 3:41:05. Half marathon; Daniel Chen 1:17:17, Ewan Sinclair 1:17:26, Brad Luiten 1:18:55. Claire Badenhorst 1:33:07. 10km; Michael Seow 39:34. Katie Wyrill-Smith 41:34.

Whangamata

Whangamata Run Festival, 9 September: Half marathon; Aaron Pulford 1:11:30, Craig Kirkwood 1:12:30, Kyle Macdonald 1:13:52. Sally Gibbs 1:21:48, Jess Walley 1:22:11, Emily Kendrick 1:25:09. 10km; Iain Macdonald 36:26, Hayden Wilde 37:04, Max Mackay 37:10. Margie Campbell 36:46, Emerson Deverell 38:20, Leah Lassche 41:29.

Nelson

Dun Run 25km, Maitai Dam, 9 September: Patrick Higgins 1:54:18, Dave Keen 1:56:45, Bonny Andre 1:57:31. Paula Canning 2:06:49, Jessica Barnes 2:25:43, Frances Riley 2:26:32.

Kaikoura

Kaikoura Whale Run, 9 September: Half marathon; Mark Wilson 1:26:42, Nico Neubrand 1:27:01, Tim Farrant 1:28:39. Jennie Nicholson 1:36:58, Serena Kelly 1:37:29, Jenny Stewart 1:38:04. 10km; Sola Kuwasaki 40:02. Lucy Oliver 42:31.

Christchurch

Governors Bay to Lyttelton 10km road race, 9 September: Fastest times; SM Blair McWhirter 31:46, Christopher Dryden 32:22, Matthew Dryden 32:23. SW Nicki McFadzien 37:31, Angela Whyte 37:40, Sammy Benson-Pope 41:36. MM Chris Mardon 33:38, David Fitch 34:20, Nathan Jones 34:44. MW Sarah Alexander 38:18, Lisa Brignull 39:10, Maggie Chorley 39:50.

- This story has been automatically published using a media release from Athletics New Zealand