Some stunning performances were displayed by gymnasts from across the region at the recent Northland Gymnastic Championships.

Hosted by the Whangārei Academy of Gymnastics (WAG) at the Trigg Sports Arena in Kensington, dozens of gymnasts took part, with WAG manager Vicki Macdonald saying there were some stunning performances by gymnasts from all over Northland.

The clubs that competed are abbreviated KAI Kaitaia, KK Kerikeri, BOI Bay of Islands, FG Fantastic Gymnastics, MAH Mahurangi, HWK Howick Gymnastics, WAGs Whangārei Academy of Gymnastics.

Aviendha Ihaka splits on the floor during her routine at the Northland Gymnastic Championships earlier this month.
Aviendha Ihaka splits on the floor during her routine at the Northland Gymnastic Championships earlier this month.

Northland Champs Results
Girls:
Step 1: Division 1: 1st Bella Postlewaight (WAGs) 2nd Ella Noble (FG), 3rd Aotea Bauer-Ngawaka (BOI)
Division 2: 1st Mia Baltus, (FG) 2nd Ella Ward (WAGS) 3rd Olivia Davison (KK)
Step 2: Division 1: 1st Maddie Stokes (FG) 2nd Eva Tuato'o, (FG) 3rd Sophia Candy, (FG)
Division 2: 1st Hannah Cross (WAGs) 2nd Charlotte Butler (WAGS) 3rd Hinewai Baltus (FG)
Step 3: Division 1: 1st Sophie Burgess (WAGs) 2nd Lana Pilon (WAGS), 3rd Emma Macmillan (KK)
Division 2: 1st Jordyn Woodley (WAGS) 2nd Grace Lasenby (FG) 3rd Emily Heaton (WAGs)
Step 4: Division 1: 1st Ella Howie (FG) 2nd Holly Leggott (FG) 3rd Brianna Valent-Hay (FG)
Division 2: 1st Katelyn Delemare (WAGS) 2nd Diara Sketchley (WAGs) 3rd Amy Collecutt (FG)
Step 5: Division 1 1st Renee Pilon (FG)
Division 2 1st Ariah Croasdale (FG) 2nd Isla Tuato'o (FG) 3rd Julia Wallace (FG)
Step 6: Division 2: 1st Emma Verevis (WAGS)
Step 7: Division 1: 1st Florence Lee (HWK) 2nd Isabella Fogarty (HWK)
Step 8: Division 2 1st Sophia Cosson (WAGS)
Step 9: Division 1: 1st Michelle Crawford (WAGS)

Advertisement

Boys:
Level 0: 1st Ruben Rozas (WAGS) 2nd William Van Den Bogaart (WAGs) 3rd Kaden Auton (WAGs)
Level 1: 1st Osian Evans (WAGS) 2nd Ryan Johnson (KAI) 3rd Ryder Pritchard)
Level 2: 1st Leon Wiegersma (WAGS) 2nd Thoedore Dickson-Yeoman (WAGS) 3rd
Level 3: 1st Noah Pritchard (WAGS) 2nd Blake Sketchley (WAGS) 3rd Fionn Howard (WAGs)
Level 4: 1st Hayden Smith (WAGs) 2nd Nathaniel Aoina (WAGS) 3rd Liam Townsend (WAGS)
Level 5 1st Brendan Marais (WAGS
Level 6: 1st Ryan Townsend (WAGS)