Results of the Northern District Championships held at Whangārei combined gun club grounds on February 2-3.

Event 1 Skeet:

High Over All (HOA): John Hendriks (25)

1st A Grade: Joshua Nilsson (25), 2nd Ian Lindsay (24), 3rd Grant Nilsson(23)

Advertisement

1st B Grade: Gordon Tucker (23), 2nd George Gee, (23), 3rd Chas Mellor (22)

1st C Grade: Terry Symonds (22), 2nd Peter Evans (22), 3rd Liam Hardy (22)


Event 2 Double Rise:

HOA: Grant Nilsson (20)

1st A Grade: David Wordley (19), 2nd Robert Jordan (18), 3rd Wayne Smith (18)

1st B Grade: Toby Lincoln, 2nd Terry Symonds (16), 3rd Maurice Bourke (14)

1st C Grade: Liam Hardy (15), 2nd Jake Child (14), 3rd Alex Robinson (14)


Event 3 Minis: HOA Robert Jordan (15)

1st A Grade: Joshua Nilsson (14), 2nd: David Wordley (14), 3rd: John Hendriks (14)

1st B Grade: Doreen Sanderson (14), 2nd Terry Symonds(13), 3rd Blake Carr (13)

1st C Grade: Liam Hardy (15), 2nd Jake Child (14), 3rd Alex Robinson (10)


Event 4 Single Rise:

HOA: Joshua Nilsson (25)

1st A Grade: Grant Nilsson (25), 2nd Wayne Smith (25), 3rd Laurie Coppins (25)

1st B Grade: Doreen Sanderson (25), 2nd: Max Woolhouse (24), 3rd : Blake Carr (24)

1st C Grade: Jake Child (24), 2nd: Liam Hardy (23), 3rd Ollie Childwalker (21)


Event 5 Triples:

HOA: Joshua Nilsson (47)

1st A Grade: Paul Dunnet (47), 2nd: David Wordley (46), 3rd John Hendriks (46)

1st B Grade: Doreen Sanderson (42), 2nd Toby Lincoln (41), 3rd: Terry Symonds (40)

1st C Grade: AJ Dickson, 2nd: Jake Child (36), 3rd: Nick Byles (31)


Event 6 Points Score:

HOA: Joshua Nilsson

1st A Grade: Laurie Coppins (69), 2nd Grant Nilsson (68), 3rd: Stephen Pearson (68)

1st B Grade: Chas Mellor (71), 2nd Doreen Sanderson (65), 3rd Terry Symonds (65)

1st C Grade :AJ Dickson (59), 2nd Nick Byles (59), 3rd Jake Child (53)


Event 7 Single Barrel

HOA: George Gee (23)

1st A Grade: Paul Dunnett (21), 2nd Grant Nilsson (21), 3rd Grant Harrison (21)

1st B Grade: Ethan Hare (23), 2nd Terry Symonds, (22), 3rd Max Woolhouse (20)

1st C Grade: Jake Child (20), 2nd Nick Byles (18), 3rd Connan Wiegersma (14)


High Gun: HOA (two days): Joshua Nilsson (222)

A Grade: Grant Nilsson (209)

B grade: Terry Symonds (201)

C Grade: AJ Dickson (171)


2019 Kensington Bowls Results


January, 12-13
Club Ladies Singles championships
1st. P. Murray
R/Up. A. Muir


January 15-16
Women's Classic Fours sponsored by Forsyth Barr, Cowleys Hire Centre, Marsden Woods, Inskip and Smith.
1st. M. Parker, H. Blackman, L. Spratt, J. Burgin / J. Keogh
2nd. M.Yovich Team
3rd. K. Scott, J. Ganley, L. Jones, S. James
4th. R. Walker Team
5th. T. O' Brian Team


January 17
Ladies Variety Pairs sponsored by A. Muir, The Strand Salon, Marsden Woods, Inskip and Smith
1st. C. Dalziel, J. Harrison
2nd. A. Muir, G. Smith
3rd. N. Nichols, D. Strawbridge
4th. K. Scott, J. Ganley


January 24
Men's Open Triples sponsored by Guyco
1st. M. Lornie, J. Hooson, C. Harrington. 4 wins, 20 Ends, 43 points
2nd. R. McLean and Team. 3 wins, 25 ends, 48 points
3rd. C. Jellick, K. Bint, L. Vallance, 3 wins, 24 ends, 49 points
4th. J. Dunn, R. Kerr-Davis, D. Ilievski. 3 wins, 21 ends, 40 points


Mixed Pairs championships, January 26-27
1st. G. and A. Herbert
R/up. T. Apaapa and M. Attwood