Kiwis in action in Rio: Who to look out for

Lauren Boyle competes in the 400m freestyle overnight in Rio. Photo / File
Lauren Boyle competes in the 400m freestyle overnight in Rio. Photo / File

Thye New Zealand women's Black Sticks get their Olympic campaign under way overnight when they take on South Korea at the Olympic Hockey Centre.

Black Sticks skipper Kayla Whitelock and her team will want to improve on their fourth placing at London four years ago.

In other action, cyclist Linda Villumsen competes in the women's road race, while Kiwi swimmer Lauren Boyle features in the 400m freestyle heats.

Kiwis in Action

Overnight

12.45am: Gymnastics - women's artistic qualification (Courtney McGregor)
1am: Equestrian - dressage, day two, individual/teams (Clarke Johnstone, Tim Price, Jonelle Price, Mark Todd)
1am: Hockey - women's pool A, New Zealand v South Korea
1.10am: Rowing - heats women's pair (Genevieve Behrent, Rebecca Scown); 1.40am women's lightweight double sculls (Julia Edward, Sophie MacKenzie)
2.30am: Rugby sevens - women's pool B, New Zealand v France
3.15am: Cycling - women's road race (Linda Villumsen)
4.19am: Swimming - men's 200m freestyle heats (Matthew Stanley)
4.28am (1st run) & 6.28am (2nd run): Canoe slalom - men's K1, (Mike Dawson)
5.16am: Swimming - men's 100m backstroke heats (Corey Main)
5.33am: Swimming - women's 400m freestyle heats (Lauren Boyle)

Linda Villumsen competes in the road race overnight. Photo / Greg Bowker
Linda Villumsen competes in the road race overnight. Photo / Greg Bowker

Tuesday

1am: Judo - Women's 57kg elimination rounds (Darcina Manuel)
1am: Equestrian - Eventing Team Cross Country (Mark Todd, Clarke Johnstone, Jonathan Page, Jonelle Price)
1.30am: Rowing: Women's Eight heats (Genevieve Behrent, Rebecca Scown Kelsey Bevan, Emma Dyke, Kerri Gowler, Kayla Pratt, Grace Prendergast, Ruby Tew, Francie Turner)
1.45am: Tennis - Men's doubles second round (if qualified)
1.50am: Rowing - Men's Eight heats (Michael Brake, Isaac Grainger, Stephen Jones, Alex Kennedy, Shaun Kirkham, Tom Murray, Brook Robertson, Caleb Shepherd)
4.02am: Swimming - Women's 200m freestyle heats (Emma Robinson)
4.05am (race 1) & 5.30am (race 2): Sailing - Laser men's race 1 and race 2 (Sam Meech)
4.10am (1st run) & 6am (2nd run): Kayak: Women's K1 slalom (Luuka Jones)
4.15am: Swimming - Men's 200m butterfly heats (Bradlee Ashby)
4.30am: Hockey - Pool match - Women's Black Sticks v Germany
5.30am: Rugby women's sevens: Semifinals and final (if qualified) New Zealand women's team
1.21pm: Swimming - Men's 200m freestyle final (Matthew Stanley, if qualified)
1.38pm: Swimming - Men's 100m backstroke final (Corey Main, if qualified)
11.30pm: Rowing - Men's single scull quarter-finals (Mahe Drysdale)

- NZ Herald

Get the news delivered straight to your inbox

Receive the day’s news, sport and entertainment in our daily email newsletter

SIGN UP NOW

© Copyright 2016, NZME. Publishing Limited

Assembled by: (static) on production bpcf02 at 11 Dec 2016 02:21:26 Processing Time: 535ms