Local election results as they come in

Local election full results. Photo / Getty Images
Local election full results. Photo / Getty Images

AUCKLAND COUNCIL

Mayor votes receved

GOFF, Phil, Independent, 186445
CRONE, Vic, Independent 110926
SWARBRICK, Chloe, Independent 28545
PALINO, John, Independent 22280
THOMAS, Mark Independent 9525
BRIGHT, Penny, Independent 6969
HAY, David, Independent 2834
RAUMATI, Tyrone, Greater Auckland 2373
O'CONNOR, Phil, Christians Against Abortion, 2090
CHEEL, Tricia STOP, 2007
BROWN, Patrick, Communist League 1817
ALUPIS, Mario 1795
HOLLAND, Adam John, Auckland Legalise Cannabis, 1768
KRUGER, Susanna, Independent 1661
YOUNG, Wayne 1626
AUSTIN, Aileen, Independent 1572
NGUYEN, Binh Thanh, Independent 976
MARTIN, Stan, Independent 829
HENETI, Alezix 595
INFORMAL 1426
BLANK 5755

Albany ward

WATSON, John, Putting People First 19210
WALKER, Wayne Putting People Firsy 17842
WHYTE, Lisa Auckland Future 15814
LOWE, Graham Auckland Future 15451
BENSCH, John Independent 5104
HENETI, Alezix 1522
INFORMAL 74
BLANK 3830

Albert-Eden-Roskill ward

CASEY, Cathy City Vision 19054
FLETCHER, Christine C&R - Communities & Residents 16825
HARRIS, Rob Auckland Future 9936
HAYNES, Peter City Vision 9845
LEE, Benjamin C&R - Communities & Residents 8994
MCKEOWN, Greg Independent 8412
SOKRATOV, Boris Independent 2857
SULLIVAN-TAYLOR, Bridgette 1162
INFORMAL 78
BLANK 3844

Franklin ward
Bill Cashmore was elected unopposed.

Howick ward

STEWART, Sharon Independent 17839
QUAX, Dick Independent 15446
YOUNG, Paul Independent 7021
HAY, David Independent 5734
ZHU, Julie Green Party 5703
CROSS, Matthew 4999
MONTGOMERY, Olivia 4397
KUMAR, Gyanandra Labour 3114
MAMEDOV, Tofik Labour 2724
IRELAND, Ian Colin 1116
INFORMAL 163
BLANK 1872

Manukau ward

FILIPAINA, Alf Labour 17237
COLLINS, Fa'anana Efeso Labour 16413
CORBETT, Brendan Respect Our Community Campaign 7711
MUA, Sooalo Setu Auckland Future 5490
TAMEIFUNA, Ika Auckland Future 5244
INFORMAL 42
BLANK 2343

Manurewa-Papakura ward

NEWMAN, Daniel Manurewa-Papakura Action Team 15305
WALKER, John Independent 14702
PENROSE, Calum Independent 13690
INFORMAL 17
BLANK 1406

Maungakiekie-Tamaki ward

KRUM, Denise Auckland Future 9309
CUMMUSKEY, Patrick Labour 4882
TISELI, Viliami Teli 1735
INFORMAL 25
BLANK 1318

North Shore ward

DARBY, Chris Taking The Shore Forward 19232
HILLS, Richard A Positive Voice for the Shore 12518
GILLON, Grant, Shore Action 12440
GRANT, Danielle Auckland Future 6369
SMITHSON, Anne-Elise Shore Action 5920
FREEMAN, Fay Auckland Future 5261
BENSON-COOPER, Mary-Anne Independent 2684
HILL, John Independent 2348
KAHN, Lesley Independent 2110
LIGHT, Damian United Future 1429
BUTTLE, Michael Independent 936
ROBERTSON, Tate Independent 734
INFORMAL 119
BLANK 2594

Orakei ward

SIMPSON, Desley C&R - Communities & Residents 18155
LECKINGER, Richard Green Party 4270
PADFIELD, Mike Community Voice 3402
WILSON, Ian 994
INFORMAL 25
BLANK 3229

Rodney ward

SAYERS, Greg Independent 9189
WEBSTER, Penny Independent 6039
GARNER, Steven Independent1889
SOUTHERNWOOD, Holly 1332
INFORMAL22
BLANK 1054

Waitakere ward

HULSE, Penny Independent - West at Heart 19780
COOPER, Linda Independent 12353
PRESLAND, Greg Labour - Future West 11644
CHAN, Peter Independent 7393
TURNER, Ken WestWards 5103
RANKIN, David Independent 4497
RIDDELL, John Independent 3219
GORMLY, Rochelle Independent 2574
WOOLSTON, JB United Futur 1767
INFORMAL 68
BLANK1786

Waitemata and Gulf ward

LEE, Mike 9244
RALSTON, Bill Independent 8202
THOMAS, Rob Independent 4335
INFORMAL 17
BLANK 2204

Whau ward
CLOW, Ross Labour 6842
MACDONALD, Duncan Community First 3541
BRICKELL, Mark Auckland Future 2915
DEGIA-PALA, Anne Independent 2071
DAVIS, Wayne Shadbolt's Independent 1188
HUBSCHER, John United Future 615
INFORMAL 55
BLANK 1728

Local board members

Albert-Eden Local Board

LANGTON, Rachel C&R - Communities & Residents 6337
LEE, Benjamin C&R - Communities & Residents 5745
CORRICK, Lee C&R - Communities & Residents 5246
HAYNES, Peter City Vision 5081
HOARE, Brodie-Jean City Vision 4985
UBELS, Piet City Vision 4008
BURT, David C&R - Communities & Residents 3937
RUDOLPH, Godfrey City Vision 3818
HAMILTON, Sue 2255
CLARK, Peter 1515
INFORMAL 19
BLANK 2078

Owairaka subdivision of the Albert-Eden Local Board

WATSON, Margi City Vision 7217
ROSE, Jessica City Vision 6944
FRYER, Glenda City Vision 6368
EASTE, Graeme City Vision 6087
POIRIER, Monique C&R - Communities & Residents 4041
JOHNSON, Jeffrey C&R - Communities & Residents 3804
LO, Callum C&R - Communities & Residents 3554
OLSEN, Angela C&R - Communities & Residents 3272
INFORMAL 12
BLANK 1622

Devonport-Takapuna Local Board

COHEN, Mike Community Before Council 8607
WOOD, George Team George Wood 8042
GILLON, Grant Shore Action 7579
O'CONNOR, Jan Shore Action 6625
SHEEHY, Michael Team George Wood 5599
MCKENZIE, Jennifer Team George Wood 5324
DEANS, Trish Shore Action 5213
REVELL, Ian Team George Wood 4889
KEARNEY, Nick Team George Wood 4875
BUSCH, Gavin Team George Wood 4823
LORD, Rohan Shore Action 4517
VENUS, Garry Shore Action 4476
FREEMAN, Fay Auckland Future 4286
BENSON-COOPER, Mary-Anne Independent 3708
CAMPBELL, Don 624 2237 TUBB, Bruce Independent 2364
HILL, John Independent 1771
BRETT, Kevin Independent 1375
INFORMAL 114
BLANK 1207

Pukekohe subdivision of the Franklin Local Board

BAKER, Andy Team Franklin 5492
COLE, Alan Team Franklin 5269
KLOETEN, Niko Team Franklin 4675
KAY, Murray Team Franklin 4279
LI, Danielle Independent 2203
CUMMINGS, Ian Independent 2072
SINCLAIR, Andrew 1745
INFORMAL 7
BLANK 413

Waiuku Subdivision of the Franklin Local Board

DRUYVEN, Sharlene Team Franklin 2828
CROMPTON, Brendon Team Franklin 2445
HABRAKEN, Henk Independent 947
PHILLIPS, Melanie 810
INFORMAL 2
BLANK 172

Great Barrier Local Board

FORDHAM, Izzy Independent 451
COLES, Luke 387
DALY, Sue Independent 383
CLEAVE, Jeff 318
JOHNSON, Shirley 222
BELLERBY, Pauline Jean 216
SPENCE, Christina Independent 185
ANDREWS, Penelope Independent 181
INFORMAL 1
BLANK 0

Henderson-Massey Local Board

HENDERSON, Shane Labour 9408
NEESON, Vanessa Independent 9199
GREY, Matt Labour 8986
CHAN, Peter Independent 8897
BRADY, Brenda Independent 8759
FLAVELL, Will Labour 8504
FLAUNTY, Warren William Independent 7742
BOLD-WILSON, Paula Labour 7374
WILSON, Luke Independent 7231
FLETCHER, Tiaria Labour 6774
JOLLEY, Mike Independent 6484
PAPA, Georgina Labour 6234
LYTHE, Brian Labour 5962
RIDDELL, John Independent 5781
AUVA'A, Janice Independent 5601
DOUGHERTY, Deborah Independent 5201
HERNANDEZ, Francisco Green Party 4883
CARRODUS, John Independent 4539
GORMLY, Rochelle Independent 4505
BROWN-TALAMAIVAO, Cheryl Independent 3300
COOTE, Michael Independent 3157
YOON, Tracy 664 2878 HIRA, Reena 3013
HAKAORO, William Pokura Auckland Future 2907
INFORMAL 158
BLANK 1227

Hibiscus and Bays Local Board


PARFITT, Julia Grace People over Politics 8434
COOPER, David People over Politics 5949
BETTANY, Christina 5808
HOLMES, Gary People over Politics 5605
SHAW, Mike 566 4610 HALL, Elizabeth Independent 4851
INFORMAL 9
BLANK 1350

Hibiscus Coast subdivision of the Hibiscus and Bays

FITZGERALD, Janet Positively Penlink 7924
WILLIAMSON, Mike People and Penlink First 7638
WATSON, Vicki People and Penlink First 6817
WATSON, Caitlin People and Penlink First 6462
CHASE, Phil People and Penlink First 5628
DAVIES, John Independent 4651
THOMPSON, Rob Independent 4346
STIVEN, Thomas 3426
RITCHIE, Brent Independent 2580
HOPE, Stuart 2403
STEPHENSON, John 2255
INFORMAL 49
BLANK 914

Botany subdivision of the Howick Local Board

YOUNG, Peter Vision & Voice - Botany 4991
SCHWANER, Lucy Vision & Voice - Botany 4852
WICHMAN, Bob Vision & Voice - Botany 4824
TURINSKY, Mike Practical Not Political 3905
JOHNSON, Mark Labour 3143
ZHU, Julie Green Party 2989
PAGE, Malcolm Independent 2640
KAUR, Baljit Labour 2171
KUMAR, Gyanandra Labour 2126
INFORMAL 6
BLANK 708

Howick subdivision of the Howick Local Board Candidate Affiliation

SPILLER, John Vision & Voice - Howick 6176
WHITE, Adele Vision & Voice - Howick 6168
STEWART, Sharon Independent 5939
DONALD, Jim Ratepayers and Residents 4748
ELLERY, David Vision & Voice - Howick 3879
MONTGOMERY, Olivia 2548
MACKERETH, Gayleen Independent 2291
MAMEDOV, Tofik Labour 1161
PAPPRILL, Alan James Labour 1077
INFORMAL 15
BLANK 631

Pakuranga subdivision of the Howick Local Board Candidate Affiliation

BUNGARD, Katrina Vision & Voice - Pakuranga 5906
COLLINGS, David Vision & Voice - Pakuranga 5665
BOLES, Garry Vision & Voice - Pakuranga 4534
KENDALL, Bruce 4300
CHOW, Rosa Independent 3194
HUANG, Wayne Independent 2725
MAHONEY, Tania Labour 1390
HAWEA, Allan Labour 1040
INFORMAL 9
BLANK 726

Kaipatiki Local Board

HILLS, Richard Kaipatiki Voice 12907
HARTLEY, Ann Kaipatiki Voice 10991
GILLON, John Shore Action 10690
GILLON, Paula Shore Action 8864
MCINTYRE, Kay Kaipatiki Voice 8825
WAUGH, Lindsay Kaipatiki Voice 8675
GRANT, Danielle Auckland Future 7641
SMITHSON, Anne-Elise Shore Action 6964
TYLER, Adrian Shore Action 6873
NILSON, Sarah Shore Action 6231
WAAKA, Frances Independent 4897
SHRUBSHALL, Rebecca Kaipatiki Voice 4688
DUCAT, Lisa Shore Action 4662
COURTIER, Trevor Independent 4406
ALSHEMARI, Ghadair Independent 4095
MOORHEAD, Kevin 3933
OGRADY, Kevin 3400
INFORMAL 64
BLANK 1635

Mangere-Otahuhu Local Board

O'BRIEN, Christine Frances Labour 8532
ELLIOTT, Carrol Labour 8483
BAKULICH, Tauanu'u Nick Labour 8212
SOSENE, Lemauga Lydia Labour 7772
TOGIAMUA, Walter Labour 7116
KOLO, Makalita Labour 6944
LAUESE, Tafafunai Tasi Labour 6800
WILSON, Joe 3140
CANN, Peter Independent 3114
PUNI, Teleiai Edwin Auckland Future 2931
KIRIA, John Auckland Future 2788
TOFILAU-TEVAGA, Tofilau Esther Auckland Future 2615
TAUAI, Maiavatele Ulufafo Auckland Future 2474
TUIAFITU TISELI, Asenita Letele Auckland Future 2471
BRAGG, Sharon Independent 2403
PURCELL-LOKENI, Daniel Auckland Future 2189
TAU, Matafeo Apu Independent 2061
NAISALI, Suamalie Iosefa Auckland Future 2006
TAU'AU-FILISI, Faalavaau Helen 1753
INFORMAL 72
BLANK 722

Manurewa Local Board

DALTON, Angela Manurewa Action Team 7894
BROWN, Simeon Manurewa Action Team 7623
PENNEY, Ken Manurewa Action Team 6814
ALLAN, Joseph Manurewa Action Team 6231
CUNNINGHAM-MARINO, Angela Manurewa Action Team 5972
MCLEAN, Rangi Manurewa Action Team 5771
CATTLE, Stella Manurewa Action Team 5677
COLCORD, Sarah Manurewa Action Team 5128
BAILEY, Michael James Independent 4577
MCCORMICK, Danella Independent 4211
HALL, John Independent 3703
ROBSON, Ezekiel Labour 3595
PAHULU, Mote Labour 3411
KAIHE-WETTING, Ian Labour 3332
LOLOGA-IOSUA, Seugagogo Fololi Labour 3126
KAIHE, Tanya It's Worth It Manurewa 3063
KRISHNAMOORTHY, Ilango Labour 2800
KUMITAU, John Ridd Togiafulu Labour 2788
KANONGATA'A-SUISUIKI, Anahila Labour 2527
FESOLAI, Alamu Tusi Independent 2093
WHAIAPU, Greg It's Worth It Manurewa 2040
KAIHE-KATTERNS, Harley It's Worth It Manurewa 1815
GUMMER, Roger 1339
INFORMAL 143
BLANK 584

Maungakiekie subdivision of the Maungakiekie-Tamaki Local Board

DIVER, Bernie Auckland Future 3167
ALLAN, Don 3012
LEAVER, Debbie Auckland Future 2828
WIHONGI, Hema Maungakiekie Community Voices 2497
WEIR, Angelina Maungakiekie Community Voices 2339
CLARK, Jacqueline Independent 2083
JENKIN, Chris Maungakiekie Community Voices 1977
GRAY, Caroline Independent 1246
INFORMAL 10
BLANK 927

Tamaki subdivision of the Maungakiekie-Tamaki Local Board

BARTLEY, Josephine Labour 5140
HENRY, Nerissa Labour 4486
MAKOARE, Chris Labour 4479
VERRALL, Alan Labour 4203
SMITH, Tony Independent 2933
DAINTY, Yvonne Independent 2300
SHAW, Barbara Independent 2092
O'MEARA, Patrick Independent 1724
MOCKRIDGE, Bryan United Future 1557
INFORMAL 22
BLANK 837

Orakei Local Board

CHURTON, Troy C&R - Communities & Residents 15899
PARKINSON, Kit C&R - Communities & Residents 14709
DAVIS, Colin C&R - Communities & Residents 14231
MILLAR, Toni C&R - Communities & Residents 14007
CLARIDGE, Carmel C&R - Communities & Residents 13957
WONG, David C&R - Communities & Residents 13244
RUNDLE, Rosalind C&R - Communities & Residents 13103
SIGGAARD, Dorthe Green Party 8129
PADFIELD, Mike Community Voice 8006
LECKINGER, Richard Green Party 7187
FU, Xiaoying Independent 6793
LILLY, John Independent 6731
GUNDER, Adriana Independent 5464
NIXON, Fleur Independent 3424
INFORMAL 53
BLANK 3434

Papatoetoe subdivision of the Otara-Papatoetoe Local Board

ROBERTSON, Ross Labour 5953
LEE, Donna Papatoetoe Independents 3764
TRENBERTH, Dawn Labour 3332
CHOUDHARY, Ashraf Labour 3330
MCCRACKEN, John Papatoetoe Independents 3060
FUIMAONO, Ivoni Labour 2749
MEALAMU, Luke Papatoetoe Independents 2395
LIM, Albert Independent 2080
SINGH, Bhupinder Papatoetoe Independents 1478
SINGLA, Narinder K=¥ar Independent 1198
AFAMASAGA, Leone Auckland Future 1076
GASS, Marshall Independent 802
GREIG, David Alepha Auckland Future 600
RAEA, Tauraki Auckland Future 535
SAUVAO, Mark Vaauli Auckland Future 513
INFORMAL 29
BLANK 304

Otara subdivision of the Otara-Papatoetoe Local Board

AUTAGAVAIA, Apulu Reece Labour 3063
FULI, Lotu Titi Labour 2729
GUSH, Mary Labour 2566
VAHAAKOLO, Albert Independent 1109
PAPALII, Soane Otara Independents 1075
KIRIA, Kiria Otara Independents 939
ESERA, Tuilagi Saipele Auckland Future 917
LEATIO'O, Matamua Lapa Auckland Future 891
DE THIERRY, David 836
MISA, Alisi Langi Saafi Auckland Future 796
SU, Sarah Independent 665
MCPHERSON, Ray 489
INFORMAL 21
BLANK 171

Papakura Local Board

CATCHPOLE, Brent Papakura Action Team 5539
WINN, Katrina Papakura Action Team 5241
HAWKINS, George Papakura Action Team 4968
MCENTEE, Bill Papakura First 4588
AUVA'A, Felicity Jane Papakura First 4126
TURNER, Michael Papakura First 3985
O'CONNOR, Neil Papakura Action Team 3696
NAKHLE, Rima Papakura Action Team 3439
ROBINSON, John Independent 3399
ROSS, Benjamin Papakura First 2997
PRINGLE, Owen Papakura First 2712
LOASBY, Kevin Papakura Action Team 2451
BRITNELL, Stuart Papakura First 2402
INFORMAL 33
BLANK 550

Puketapapa Local Board

FAIREY, Julie Roskill Community Voice 7237
COURY, Anne-Marie Roskill Community Voice 6342
KUMAR, Ella C&R - Communities & Residents 6339
HOLM, David Roskill Community Voice 6179
DOIG, Harry Roskill Community Voice 6127
KAUSHAL, Shail Roskill Community Voice 5912
TURNBULL, Nigel C&R - Communities & Residents 5725
SMITH, Michael C&R - Communities & Residents 5601
TONU'U, Ofisa Roskill Community Voice 4957
LISTER, John C&R - Communities & Residents 3815
BHARDWAJ, Dev C&R - Communities & Residents 3738
MAFILEO, Mosa C&R - Communities & Residents 3579
DAVIE, Kathryn Community Independent 2787
DAVIE, Paul Community Independent 2767
NAND, Pratima Community Independent 2406
REBELLO, Joseph Basil Community Independent 1309
INFORMAL 88
BLANK 1697

Dairy Flat Subdivision of the Rodney Local Board

JOHNSTON, Louise Independent 901
MCLEAN, John Independent 624
MURPHY, Tim Independent 322
INFORMAL 0
BLANK 164

Kumeu subdivision of the Rodney Local Board

PIRRIE, Phelan Rodney First 4832
BREWER, Cameron Rodney First 3979
STEELE, Brenda Independent 3893
BAILEY, Brent Rodney First 3485
GRACE, Thomas Independent 2707
DOBSON, Geoff Independent 1902
SOUTHERNWOOD, Holly 1902
INFORMAL 3
BLANK 382

Warkworth subdivision of the Rodney Local Board

ROE, Allison Rodney First 3945
BERGER, Tessa Independent 3907
HOULBROOKE, Beth Rodney First 3200
FRANCIS, Mike Rodney First 2556
GARNER, Steven Independent 2277
HOLDGATE, Tim Independent 1925
VISSER, Jim Independent 1704
INFORMAL 13
BLANK 167

Wellsford subdivision of the Rodney Local Board

SMITH, Colin Gregory 1077
CROW-JONES, Wendy Wellsford Sport Collective 584
INFORMAL 0
BLANK 93

Upper Harbour Local Board

WHYTE, Lisa Auckland Future 7792
MILES, Margaret Independent 6499
NEESON, Brian Independent 6067
BALOUCH, Uzra Casuri 5406
MCLEAN, John Independent 5303
MAYNE, Nicholas 4558
BLAIR, Callum 4509
MCARTHUR, Peter Independent 4145
BENSON-COOPER, Mary-Anne Independent 3562
MCDONALD, Jonathan 3167
INFORMAL 25
BLANK 1389

Waiheke Local Board

UPCHURCH, Bob Independent 1974
WALDEN, Paul 1831
HANDLEY, Cath Independent 1741
BROWN, Shirin Desai Independent 1619
MEEUWSEN, John Independent 1427
GISBY, Christine 1350
BALLARD, Becs 1336
WESTON, Tracey 1237
HOLMES, Jo Independent 1182
HANNAN, Jim Independent 1169
ARMSTRONG, Irene Independent 1024
MCLEOD, Sara 350
INFORMAL 13
BLANK 46

Waitakere Ranges Local Board

CONEY, Sandra Future West 6570
PRESLAND, Greg Future West 6483
HENDERSON, Neil Future West 5788
TOMS, Saffron Future West 5659
YATES, Denise Future West 5118
TOLLESTRUP, Steve Future West 5039
TURNER, Ken WestWards 4416
CLAYTON, Michelle Independent 4395
CLEWS, Janet Independent 3945
KIRKLEY, Tracy 3110
POTAUAINE, Linda WestWards 3100
HARDING, Carl WestWards 3038
DEMPSTER, Dave WestWards 2131
GOODLEY, Diane2032
MARSHALL, Gayle 1767
WOOLSTON, JB United Future 1733
INFORMAL 54
LANK 779

Waitemata Local Board

COOM, Pippa City Vision 8276
THOMAS, Rob Independent 7929
CHAMBERS, Shale City Vision 6988
CHRISTIE, Adriana City Vision 6697
NORTHEY, Richard City Vision 6165
DAVEY, Mark Auckland Future 5867
GOOD, Jonathan Auckland Future 5636
TAVA, Vernon City Vision 5571
HUNG, Chang City Vision 5528
BASSETT, Judith Claire Auckland Future 5380
TAOGAGA, Kurt City Vision 5348
MOYLE, Greg Auckland Future 5098
CHAN, Stella Auckland Future 4344
LONG, Alasdair Thomas Auckland Future 3742
SEVERNE, Chris Auckland Future 3675
MATSON, Allan Independent 3313
HUI, Jackie Independent 3294
AVERY, Morgan Independent 2915
VOYCE, Margaret Independent 2440
BRUNTON, Kurt 1938
HOBAN, Russell Community Central 1773
INFORMAL 86
BLANK 2388

Whau Local Board

FARMER, Catherine Labour 7486
MULHOLLAND, Tracy Labour 6466
BATTERSBY, Derek Whau Local Independents 6404
ZHU, Susan Labour 5667
MATAFAI, Te'eva Labour 5376
WHITLEY, David Labour 5339
MACDONALD, Duncan Community First 5189
CHAND, Ami Labour 4883
LAWLEY, Judy Whau Local Independents 4806
BRICKELL, Mark Auckland Future 4455
DAVIE, Kathryn Community First 4350
DAVIE, Paul Community First 4183
UNASA, Obed Labour 4082
YIN, Howie Community First 3518
TAYLOR, Sandy Independent 3425
MURRAY, Sandra 3352
MACDONALD, Glenys Community First 3236
GREGSON, Peter Independent 2825
THOMSEN, Saveatama Bernie Community First 2779
COELHO, Keith Community First 2591
CATHCART, Angus WestWards 2340
DAVIS, Wayne Shadbolt's Independent 2173
TUIGAMALA, Titiula Auckland Future 2160
LAVEA, Savea Peseta Al 2087
MCARDLE, Alan Independent 1958
HUBSCHER, John United Future 1645
INFORMAL 142
BLANK 1268

BAY OF PLENTY REGIONAL COUNCIL

Eastern Bay of Plenty General Constituency - Two Vacancies

LEEDER Douglas 6,491 CLARK Bill 6,233
HOLMES Colin 4,280
INFORMAL 5
BLANK VOTING PAPERS 658

Rotorua General Constituency - Two Vacancies Candidates

THURSTON Lyall 7,556
WINTERS Kevin 7,001
OPPATT Neil 5,755
PAUL Katie 4,098
INFORMAL 21
BLANK VOTING PAPERS 1,298

Tauranga General Constituency - Five Vacancies

THOMPSON Paula 17,922
CROSBY Stuart 17,520
CRONIN John 15,245
LOVE David 12,960
VON DADELSZEN Andrew 12,057
O'NEILL Michael 11,589
JOHNSTON Keith 7,919 KANE Rusty 7,498
INFORMAL 19
BLANK VOTING PAPERS 2,397

Western Bay of Plenty General Constituency - Two Vacancies

BRUNING Norm Elected unopposed
NEES Jane Elected unopposed Kōhi Māori Constituency - One Vacancy Candidates Number of Progress votes Number of Preliminary Votes
MARR Tiipene Stephen Perenara 1,345
ARAROA Miro 755 PAUL Wetini 460
INFORMAL 15
BLANK VOTING PAPERS125

Ōkurei Māori Constituency - One Vacancy

TAHANA Arapeta 1,521 MOHI Gina 1,468
INFORMAL 61 BLANK
VOTING PAPERS 262

Mauāo Māori Constituency - One Vacancy

BLACK Awanui 873
BIDOIS Carlton 729
INFORMAL 6 BLANK
VOTING PAPERS 155

CARTERTON DISTRICT COUNCIL

Mayor Votes Received

BOOTH, John 2,470
OSBORNE, Mike 442
INFORMAL 1
BLANK VOTING PAPERS 79

At Large (8 vacancies) Votes Received

LANG, Greg 1,789
GREATHEAD, Jill 1,737
ASHBY, Mike 1,734
KEYS, Russell 1,436
CARTER, Ruth 1,418
DELLER, Brian Independent 1,328
VERGUNST, Rebecca 1,141
O'CALLAGHAN, Tracey 1,126
PALMERS, Mike Independent 1,086
BARTLETT, Kathy 1,071
OSBORNE, Mike 1,068
FARR, Don 895
SHAW, Ron 872
GARRETT, Sandy 814
HARRIS, Rob 806
WYNNE, Leah 470
INFORMAL 11
BLANK VOTING PAPERS 27

The voter return was 48.77%, being 3,165 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special votes.

CENTRAL HAWKES BAY DISTRICT COUNCIL

Mayoralty Votes Received

WALKER, Alex Positive Change for CHB 3,196
BUTLER, Sally 1,475
PAIN, Gerard 604
INFORMAL 5
BLANK VOTING PAPERS 59

Aramoana-Ruahine Ward (4 vacancies) Votes Received

AITKEN, Tim 1,515
TENNENT, David 1,204
MUGGERIDGE, Brent 1,202
BURNE-FIELD, Shelley 979
MANNING, Maitland 754
BEBBINGTON, Paul Change For The Better 700
WILLIAMS, Mark 691
ATAERA, Michael 669
DECKARD, Clint 573
HANLON, Paul 270
INFORMAL 3
BLANK VOTING PAPERS 52
Ruataniwha Ward (4 vacancies) Votes Received

ANNAND, Kelly 1,671
SHARP, Ian 1,477
CHOTE, Tim 1,402
MINEHAN, Gerard Independent 1,376
BURNE, Pip 1,200
KINGSTON, Terry 948
FERN, Paula Independent 548
HUTCHISON, Charlie Chipper 538
NELSON-SMITH, Jenny 526
INFORMAL 4
BLANK VOTING PAPERS 29

The voter return was 59.78%, being 5,690 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special
votes.

FAR NORTH DISTRICT COUNCIL

Mayor votes received

Two candidates contested the Mayoralty, compared with seven candidates in 2013 and four in 2010.

CARTER, John (No affiliation) 9881 votes (1)
GILL, Peter (Awake at the Wheel) 4118 votes
Informal - 9 votes
Blank - 817 votes

Council

Nine candidates contested four councillor seats in Bay of Islands-Whangaroa Ward, compared with 14 candidates in 2013 and 13 in 2010.

BROWN, Harko (No affiliation) 2549 votes
COURT, Ann (No affiliation) 4155 votes (2)
CRAWSHAW, Patrick Leonard (No affiliation) 1380 votes
HOOKWAY, Dave (No affiliation) 2774 votes (4)
JOHNSTON, Jane (Independent) 1505 votes
MCINNES, Tania (No affiliation) 2845 votes (3)
McNALLY, Steve (No affiliation) 1612 votes
PRIME, Willow-Jean (No affiliation) 4405 votes (1)
TERRY, Fred (Independent) 1535 votes
Informal - 14 votes
Blank - 195 votes

Nine candidates contested three councillor seats in Te Hiku Ward, compared with 11 candidates in 2013 and eight in 2010.

ATKINSON, Lawrie (Awanui Progressive and Ratepayers Inc.) 923 votes
COLLARD, David (Independent) 1789 votes
FOY, Felicity (No affiliation) 1921 votes (2)
GARDNER, Adele (No affiliation) 1008 votes
HITA, Karena (Haititai Marangai Marae) 542 votes
KITCHEN, Colin (Toss) (No affiliation) 2701 votes (1)
RADICH, Mate (Independent) 1838 votes (3)
SENIOR, David (No affiliation) 905 votes
WINDELBORN, Hazely (Independent) 1646 votes
Informal - 19 votes
Blank - 61 votes

Four candidates contested two councillor seats in Kaikohe-Hokianga Ward, compared with eight candidates in 2013 and six in 2010.

EMERY, Owen (No affiliation) 586 votes
KAPA, Babe (Independent) 925 votes
MACAULEY, Sally (Independent) 1459 votes (2)
VUJCICH, John (No affiliation) 1919 votes (1)
Informal -1 vote
Blank - 66 votes

Bay of Islands-Whangaroa Community Board

One nomination for one seat on Bay of Islands-Whangaroa Community Board (Kawakawa-Moerewa Subdivision), compared with three nominations in 2013 and one in 2010

STRATFORD, Kelly (No affiliation) - Elected unopposed

Five candidates contested three seats on Bay of Islands-Whangaroa Community Board (Kerikeri Subdivision), compared with six candidates in 2013 and five in 2010.

AYR, Lane (No affiliation) 1336 votes (3)
MYHRE, Sandy (No affiliation) 1282 votes
ROBINSON, Martin (No affiliation) 1786 votes (1)
SMITH, Rachel (No affiliation) 1710 votes (2)
TURNER, Doug (Independent) 1158 votes
Informal - 3 votes
Blank - 301 votes

There was one candidate for one seat on Bay of Islands-Whangaroa Community Board (Paihia Subdivision), compared with two nominations in 2013 and one in 2010.

WARD, Belinda (Independent) - Elected unopposed

There was one candidate for one seat on Bay of Islands-Whangaroa Community Board (Russell-Opua Subdivision), compared with three nominations in 2013 and three in 2010.

GREENING, Terry (Independent) - Elected unopposed

Two candidates contested one seat on Bay of Islands-Whangaroa Community Board (Whangaroa Subdivision), compared with one nomination in 2013 and one in 2010.

FITTON, Justin (No affiliation) 199 votes
MILLS, Bruce (No affiliation) 631 votes (1)
Informal - 0 votes
Blank - 70 votes
Te Hiku Community Board

There was one candidate for one seat on Te Hiku Community Board (Doubtless Bay Subdivision), compared with two candidates in 2013 and one in 2010.

WARD, Nuu (Doubtless Bay Promotions Inc.) - Elected unopposed

There were three candidates for three seats on Te Hiku Community Board (Kaitaia Subdivision), compared with eight candidates in 2013 and five in 2010.

GARDNER, Adele (No affiliation) - Elected unopposed
HUNT, Bronwyn (No affiliation) - Elected unopposed
MURUPAENGA, Awhina (No affiliation) - Elected unopposed

There was one candidate for one seat on Te Hiku Community Board (North Cape Subdivision), compared with two candidates in 2013 and two in 2010.

DALZIEL, Melanie (No affiliation) - Elected unopposed

There were three candidates for one seat on Te Hiku Community Board (Whatuwhiwhi Subdivision), compared with two candidates in 2013 and one in 2010.

ATKINSON, Lawrie (Whatuwhiwhi Ratepayers & Citizens Assn.) 395 votes (1)
HODGSON, Petrina (No affiliation) 239 votes
WARD, Mike (No affiliation) 163 votes
Informal - 0 votes
Blank - 53 votes

Kaikohe-Hokianga Community Board

There were three candidates for three seats on Kaikohe-Hokianga Community Board (Kaikohe Subdivision), compared with five candidates in 2013 and four in 2010.

EDMONDS, Mike (Community First Kaikohe Hokianga) - Elected unopposed
REILLY, Shaun (No affiliation) - Elected unopposed
VAN GAALEN, Kelly (No affiliation) - Elected unopposed

There were two candidates for one seat on Kaikohe-Hokianga Community Board (North Hokianga Subdivision), compared with one candidate in 2013 and two in 2010.

DAVIS, Emma (No affiliation) 303 votes (1)
RINTOUL, Phyllis (Independent) 175 votes
Informal - 1 vote
Blank - 21 votes

There were four candidates for two seats on Kaikohe-Hokianga Community Board (South Hokianga Subdivision), compared with two candidates in 2013 and two in 2010.

CASSIDY, Robert (Independent) 443 votes (2)
CLARKE, Garry (No affiliation) 405 votes
SCHOLLUM, John (Community First Kaikohe Hokianga) 385 votes
TOORENBURG, Louis (No affiliation) 460 votes (1)
Informal - 0 votes
Blank - 26 votes

GISBORNE DISTRICT COUNCIL

Mayor

Milner, Geoff 1340
Bishop, Yvonne 226 103 Robinson, Tony 4663
Foon, Meng 7217
Informal 20
Blank 233
Gisborne ward

Foster, Larry 4888
Cranston, Andy 4102
Jones, Peter 1144
Nepia-Clamp, Te Aturangi 1696
Taylor, Lisa 1736
Bibby, Clive 3358
Fenn, Karen 4225
Baker, Martin 714
Wharehinga, Josh 4190
Wilson, Brian 4287
Sheldrake, Terry 3916
Manuel, Mary Liza 1533
Murphy, Frank 3079
Stoltz, Rehette 6098
Jacobs, Jess 2325
Davidson, Alan 2928
Dunn, Amber 4520 4
Milner, Geoff 2929
Akuhata-Brown, Meredith 4695
Dowsing, Shannon 4435
Drummond, John 3382
Informal 58
Blank 145

Matakaoa-Waiapu Ward

Burdett, Bill 368 1
202 Kururangi, Kerry
230 Informal 3 Blank 24

HAMILTON CITY COUNCIL

Mayor Votes Received

KING, Andrew 8676
SOUTHGATE, Paula 8662
SIMPSON, Chris 6331

West Ward councillors

GALLAGHER, Martin 8600
O'LEARY, Angela 7409
MACPHERSON, Dave 7314
TOOMAN, Leo 6774
TAYLOR, Geoff 5265
SIGGI, Henry 5246

East Ward councillors

SOUTHGATE, Paula 9322
PASCOE, Rob 6611
CASSON, James 6239
YEUNG, Phillip 5962
MALLET, Garry 5226
BUNTING, Mark 5170


HASTINGS DISTRICT COUNCIL

Mayor Votes Received

YULE, Lawrence 10,458
WELLWOOD, Guy 7,280
PIERCE, Adrienne 4,480
INFORMAL 40
BLANK VOTING PAPERS 404

Heretaunga Ward (2 vacancies) Votes Received

HEAPS, Rodney 2,082
REDSTONE, Ann 1,875
WHAITIRI, Jason 1,846
INFORMAL 5
BLANK VOTING PAPERS 113

Hastings-Havelock North Ward (8 vacancies) Votes Received

HAZLEHURST, Sandra Independent 8,040
DIXON, Malcolm 7,612
WATKINS, Kevin 7,219
HARVEY, Damon 7,131
TRAVERS, Geraldine 6,105
BARBER, Bayden 6,040
NIXON, Simon JH 5,762
PIERCE, Adrienne 5,713
BRADSHAW, Wayne Lindsay 5,161
MACKINTOSH, David 5,092
PERLEY, Chris 3,758
MCHATTIE, Graeme 3,738
PORTER, John Independent 1,941
INFORMAL 15
BLANK VOTING PAPERS 366

Flaxmere Ward (2 vacancies) Votes Received
POULAIN, Jacoby 1,340
O'KEEFE, Henare Ngaera 1,146
AITCHESON-JOHNSON, Lynlee 592
INFORMAL 1
BLANK VOTING PAPERS 23
Kahuranaki Ward (1 vacancy) Votes Received

LYONS, George 1,365
PERRY, Stuart 489
INFORMAL 0
BLANK VOTING PAPERS 169

The voter return was 44.7%, being 23,757 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special votes.


HAURAKI DISTRICT COUNCIL

Mayoralty Votes Received

TREGIDGA, John 3,448
BUCHANAN, Conall 2,051
INFORMAL 1
BLANK VOTING PAPERS 195

Northern Ward

Costley, Kay 222
Sandrey, Cliff 280
INFORMAL 0
BLANK 10

Central Ward

Hamilton, Karen 535
McBride, Patrick 1278
Hopkins, Shannon 464
Brown, Kevin 558
Griffin, Doug 507
Gully, Ben 587
Green, Rosemary 871
Truman, Doug 516
Coll, Tony 915
Hay, Murray 991
Gibson, Tania 1044
INFORMAL 5
BLANK 24

Southern Ward

Haddock, Peter Ronald 0
INFORMAL 0
BLANK 0

Eastern Ward

Gibson, Allan (Pesty) 818
Auchinvole, Chris 245
Becker, Anton Independant 900
INFORMAL 0
BLANK 13

West Coast Regional Council

Birchfield, Allan John 2328
Cummings, Brett Ian 1523
Ewen, Peter 2664
Robb, Andrew 1998
Rose, Rob 1204
Wayne, Moen 1759
INFORMAL 12
BLANK 189
Development West Coast
Rooney, Renee 2221
Talboys, Drew 2155
INFORMAL 4
BLANK 367

HAWKES BAY REGIONAL COUNCIL

Central Hawke's Bay Constituency - 1 Vacancy

Debbie Hewitt 3,768
Elderkamp, Dan 1,367

Informal 1
Blank voting documents 178

The voter return percentage was 59.68%, being 5665 voting papers, excluding voting papers in transit to the processing centre and special votes.

Napier Constituency - 3 vacancies

Kirton, Neil 10,233
Dick, Alan 8,284
Bailey, Paul 7,776
Williams, Martin 6,821
Irving, Moira 5,116
Informal 20
Blank voting documents 638
The voter return percentage was 41.47%, being 17,768 voting papers, excluding voting papers in transit to the processing centre and special votes.

Hastings Constituency - 3 vacanciesCandidate Votes

Graham, Rex 9,204
Barker, Rick 8,124
Belford, Tom 7,596
Bowers, Cynthia 6,819
Gilbertson, Tim 6,277
Informal 19
Blank voting documents 718

The voter return percentage was 43.18%, being 16,604 voting papers, excluding voting papers in transit to the processing centre and special votes.
Ngaruroro Constituency - 1 Vacancy

Beaven, Peter 3,924
Ross, Dan 2,066
Informal 6
Blank voting documents 756

The voter return percentage was 48.6%, being 7,122 voting papers, excluding voting papers in transit to the processing centre and special votes.

These results are based upon the counting of approximately 98% of the returned voting papers. The progress result does not include some special votes and voting papers returned today that are still in transit to the processing centre. The outcome of these elections may change once all voting papers have been counted.

Wairoa Constituency - 1 Vacancy

Wilson, Fenton 1,562
Whaanga, Dean 1,364
Informal 3
Blank voting documents 171

The voter return percentage was 54.5%, being 2,926 voting papers, excluding voting papers in transit to the processing centre and special votes.

HORIZONS REGIONAL RESULTS

MANAWATU-WANGANUI REGIONAL COUNCIL

(trading as Horizons Regional Council)

MANAWATU-RANGITIKEI CONSTITUENCY (two members)

There was no election for this constituency as Bruce GORDON and Gordon MCKELLAR were elected unopposed.

PALMERSTON NORTH CONSTITUENCY (four members)


Unknown% of votes counted

Rachel KEEDWELL 9,902
Pat KELLY 9,713
Paul RIEGER 9,479
Wiremu Kingi TE AWE AWE 8,906
Amey BELL-BOOTH 8,200
Ralph PUGMIRE 5,998
Blank Votes 1,457
Informal Votes 270

RUAPEHU CONSTITUENCY (one member)


95% of votes counted

Bruce ROLLINSON 1,928
John CHAPMAN 825
Blank Votes 445
Informal Votes 3

TARARUA CONSTITUENCY (one member)


98% of votes counted

John BARROW 2,998
Andrew DAY 1,558
Lorraine STEPHENSON 1,263
Blank Votes 381
Informal Votes 11

WANGANUI CONSTITUENCY (two members)


??% of votes counted

David COTTON 8,823
Nicola PATRICK 7,635
Jeremy AUSTIN 6,801
Allan WRIGGLESWORTH 4,846
Blank Votes 1,806
Informal Votes 44

HOROWHENUA-KAIRANGA CONSTITUENCY


98% of votes counted

Lindsay BURNELL 5,736
Colleen SHELDON 4,988
Geoffrey KANE 4,203
Sam FERGUSON 4,165
Christine MORIARTY 2,730
Blank Votes 1,016
Informal Votes 53

HOROWHENUA DISTRICT COUNCIL

Mayor, Votes Received

FEYEN, Michael Independent 4,306
DUFFY, Brendan Joseph 4,147
CLARK, Matt 1,980
HUNT, Anne 414
INFORMAL 14
BLANK VOTING PAPERS 157

Kere Kere Ward (2 vacancies), Votes Received

GIMBLETT, Neville 1,076
BRANNIGAN, Ross 931
GIRLING, John Independent 705
HUNT, Anne 463
PATON, Christina 375
STREET, Hannah 361
INFORMAL 6
BLANK VOTING PAPERS 29

Miranui Ward (1 vacancy), Votes Received

CAMPBELL, Ross 522
TIMMS, Craig (Ernie) 442
INFORMAL 1
BLANK VOTING PAPERS 10

Levin Ward (5 vacancies), Votes Received

WANDEN, Bernie 3,233
KAYE-SIMMONS, Victoria 3,080
MASON, Jo 2,638
JUDD, Barry 2,571
TUKAPUA, Piri-Hira Josephine 2,470
KING, Paul Independent 2,151
RUSH, Tony 2,091
CORKE, Chris 1,402
VAN HAGEN, Chontelle 1,052
DEIGHTON, Vivi Independent 835
INFORMAL 10
BLANK VOTING PAPERS 108
Waiopehu Ward (2 vacancies), Votes Received

BISHOP, Wayne 1,548
MITCHELL, Christine 1,421
WEBBY, Judy 840
HADLUM, Malcolm 761
INFORMAL 1
BLANK VOTING PAPERS 76

Foxton Community Board (5 vacancies), Votes Received

ROACHE, David 1,078
ALLAN, David 1,048
GIRLING, John Independent 978
LUNDIE, Jenny Independent 936
METCALF, Tricia 871
STREET, Amanda 859
SMART, Janine 753
INFORMAL 4
BLANK VOTING PAPERS 28


Plains Ward (4 vacancies) Votes Received

LEONARD, Gill 1,426
HARRIS, Ross 1,141
SWALES, Donald Horton 1,012
BUCKTHOUGHT, Phillip David 965
DAVIS, Jason Independent 774
INFORMAL 2
BLANK VOTING PAPERS 24

Paeroa Ward (4 vacancies) Votes Received

ADAMS, Toby 1,156
MILNER, Paul 1,151
THORP, James 1,053
DALEY, Carole 821
JACOBSEN, Geraldine 770
TANSEY, Michael Paul 722
MIKKELSEN, Steve 597
COOPER, Robert 532
SAXBY, Jeanette Independent 333
INFORMAL 4
BLANK VOTING PAPERS 22

Waihi Ward (4 vacancies) Votes Received

MCLEAN, Max 1,101
SPICER, Anne Marie Independent 1,019
SMEATON, Duncan 1,016
RATTRAY, Austin 939
TUBMAN, Albert Ashley 717
PHILLIPS, Nicola Independent 669
KEALL, Pam 662
SINCLAIR, Dawn Independent 540
HONEY, John Julian 354
INFORMAL 1
BLANK VOTING PAPERS 22

HUTT CITY COUNCIL

Mayoralty Votes Received

WALLACE, Ray Independent 18,825
ANDERSON, James 1,814
BARRATT, Glenda Dawn Independent 1,553
STRATFORD, Phil (Stratty) Independent 1,006
SMITH, David L F Independent 590
INFORMAL 66
BLANK VOTING PAPERS 755

Western Ward (2 vacancies) Votes Received

MILNE, Chris The Man with a Plan 2,059
COUSINS, Margaret Independent 1,590
SHIERLAW, Max Independent 1,252
SKYE, Joy 849
DICKIE, Karim Independent 667
VIGRASS, Lynette Independent 547
INFORMAL 10
BLANK VOTING PAPERS 81

Harbour Ward (2 vacancies) Votes Received

LEWIS, Tui Independent 2,760
LULICH, Michael Independent 2,093
DYER, Brady Independent 1,449
BRANCH, Mason Independent 1,050
FISHER, Mike Independent 732
INFORMAL 7
BLANK VOTING PAPERS 184

Northern Ward (2 vacancies) Votes Received

MCDONALD, Gwen Independent 1,893
SUTTON, Leigh Independent 1,345
AWARAU, Dina Labour Party 1,004
ALLEN, Fred Team Fred Allen 896
KARAITIANA-UGONE, Tania Independent 671
INFORMAL 3
BLANK VOTING PAPERS 59

Central Ward (2 vacancies) Votes Received

BASSETT, David Independent 3,401
EDWARDS, Simon Independent 2,601
LEICESTER, Mark Independent 2,461
INFORMAL 7
BLANK VOTING PAPERS 82

Eastern Ward (2 vacancies) Votes Received

BRIDSON, Lisa Green Party 2,224
STYLES, Roger Independent 1,917
BARRATT, Glenda Dawn Independent 1,908
INFORMAL 3
BLANK VOTING PAPERS 97

Wainuiomata Ward (2 vacancies) Votes Received

BARRY, Campbell Independent 3,164
BRIGGS, Josh Independent 2,086
WILLARD, Margaret Independent 1,632
CLARK, Leah 536
HOUPAPA, Kia Independent Maori 496
INFORMAL 14
BLANK VOTING PAPERS 73

Petone Community Board (6 vacancies) Votes Received

HANNA, Pam Independent 1,337
BRANCH, Mason Independent 1,292
FISHER, Mike Independent 1,290
DYER, Brady Independent 1,285
FOAESE, Peter Independent 1,210
YUNG, Karen Independent 1,107
DAVIDSON, Larissa 1,061
WEBB, Ailsa Independent 1,049
HENDERSON, Mike Independent 939
MUIR, Dawn 854
DAVIDSON, Gerald 849
ROBERTS, Matt Independent 728
INFORMAL 11
BLANK VOTING PAPERS 112

Eastbourne Community Board (5 vacancies) Votes Received

ASHE, Robert Green Party 1,042
HORROCKS, Virginia 997
GIBBONS, Murray 891
SUTHERLAND, Anna Independent 702
KNIGHT, Liz 645
NEWMAN, Neil Independent 619
BEARMAN, Will 565
SPEDDING, Bruce Independent 560
SEABROOK, Graham 281
INFORMAL 4
BLANK VOTING PAPERS 67

Wainuiomata Community Board (6 vacancies) Votes Received

WILLARD, Margaret Independent 2,791
STALLWORTH, Terry 2,536
TUPOU, Gabriel Independent 2,278
ALEXANDER, Jodie Independent 2,185
SINNOTT, Richard Independent 2,134
TUALA-LE'AFA, Sisi Independent 2,005
KNOX, Paul 1,845
GRIGG, Michael Francis Independent 1,448
INFORMAL 7
BLANK VOTING PAPERS 123

The voter return was 35.21%, being 25,025 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special
votes.

KAPITI COAST DISTRICT COUNCIL

Mayor

Gurunathan, K (Guru) 8911
Church, Ross 3311
Welsh, Gavin 4787
Buswell, Angela 3015
Elliott, Jackie Independent 973
Scott, David 744
No of informal voting paper 25
No of blank voting paper 186

Districtwide
Buswell, Angela 4526
Cardiff, Mike 205 2905.63
Elliott, Jackie Independent 2902.52
Scott, David 2748.22
Howson, John2592.41
Bell, Murray Independent 2194.21
Ruthe, Christopher Independent 1728.17
Ellis, Peter 1174.3
Boonen, Emily 203 1089.06
Ellison, Ann-Maree 931.63
Warwick, Shelly 633.27
Gregory, Eric 209 432.93
Austin, Ric Independent 381.01
Gurunathan, K (Guru) 0
No of informal voting paper 84
No of blank voting paper 667

ŌTAKI WARD COUNCILLOR

James Cootes (Elected unopposed)

WAIKANAE WARD COUNCILLOR

Scott, Michael Independent 2036
McCloy, Iride 1989
Churchman, Geoffrey Independent 2405 586 0 2
Parry, Tim 991
No of informal voting paper 43
No of blank voting paper 448

PARAPARAUMU WARD COUNCILLORS

Vining, Fiona 1988
Benton, Mark 1827
Spiers, Kathy 1636
Randall, Bernie 1191
Halliday, Martin Independent 930
No of informal voting paper 44
No of blank voting paper 676

PAEKĀKĀRIKI-RAUMATI WARD COUNCILLOR

Holborow, Janet 1915
Burns, Guy 1110
No of informal voting paper 16
No of blank voting paper 424

WAIKANAE COMMUNITY BOARD

Westbury, James 1592
Prvanov, Jocelyn 1163.94
Begovich, Tonchi Independent 1103.56
Seamark, Jeremy 972.01
Gregory, Eric 900.17
Lloyd, Jill Independent 670.98
Aitken, Louise 3 536.88
Roil, David 335 321.83
Stevenson-Wright, Margaret 226.19
No of informal voting paper 18
No of blank voting paper 350

PARAPARAUMU-RAUMATI COMMUNITY BOARD


Best, Jonny 0
Burns, Guy 0
Randall, Bernie 0
Spiers, Kathy 0
Vining, Fiona 0
Scott, David 0
No of informal voting paper 27
No of blank voting paper 1077

ŌTAKI COMMUNITY BOARD

Kerry Bevan (Elected unopposed)

PAEKĀKĀRIKI COMMUNITY BOARD

Steve Eckett (Elected unopposed)

KAWERAU DISTRICT COUNCIL

Mayor

CAMPBELL, Malcolm 1422
HAY, Robert 131
PENLINGTON, Sarah 122
INFORMAL 3
BLANK 47

Kawerau District Council

ANDERSON-BANKS, Kay Mereana 503
BROWN, Lisa Maria 503
CAMPBELL, Ron 403
DENT, Brian 24 415
GODFERY, Warwick 922
HAY, Robert 338
ION, Carolyn 1038
JULIAN, Berice 1087
KINGI, Sela 209 824 8
MARJORIBANKS, Chris 957
PENLINGTON, Sarah 405
REYNOLDS, Jenny 567
SAVAGE, Rex Gerard Kevin 902
SPARKS, David 831
TUHORO, Stephen Pope 806
TUNUI, Faylene 951
INFORMAL 10
BLANK 10

JULIAN, Berice 1087
ION, Carolyn 1038
MARJORIBANKS, Chris 957
TUNUI, Faylene 951
GODFERY, Warwick 922
SAVAGE, Rex Gerard Kevin 902
SPARKS, David 831
KINGI, Sela 824
TUHORO, Stephen Pope 806
REYNOLDS, Jenny 567
ANDERSON-BANKS, Kay Mereana 503
BROWN, Lisa Maria 503
DENT, Brian 415
PENLINGTON, Sarah 405
CAMPBELL, Ron 403
HAY, Robert 338
INFORMAL 10
BLANK 10


MANAUWATU DISTRICT COUNCIL

Mayor Votes Received

WORBOYS, Helen 5,192
KOUVELIS, Margaret 3,580
INFORMAL 5
BLANK VOTING PAPERS 186

Northern Manawatu Rural Ward (2 vacancies) Votes Received

BIELSKI, Steve 1,410
SHORT, Alison 1,398
BROOKS, Wayne 714
INFORMAL 2
BLANK VOTING PAPERS 53

Southern Manawatu Rural Ward (3 vacancies) Votes Received

QUARRIE, Andrew 1,078
MARSH, Phil 1,049
VOSS, Howard 1,006
LUMMIS, Kara 804
HESLOP, Jo 794
INFORMAL 2
BLANK VOTING PAPERS 90

Feilding Ward (5 vacancies) Votes Received

HUMPHREY, Hilary 2,920
FORD, Michael 2,658
CAMERON, Barbara 2,261
CASEY, Shane 2,046
CAMPBELL, Stuart 1,995
ELLERY, Wayne 1,834
RICHARDSON, Mike 1,656
JAMES, Albert 1,603 JENSEN, Tony 1,588
SIMEON, Jordan - Vibrant, clean & safe Feilding Initiative 1,254
CHAPMAN, Tony 862
JOHNSON, Russell - Independent 720
INFORMAL 14
BLANK VOTING PAPERS 48

The voter return was 45.54%, being 9,141 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special votes.

MASTERTON DISTRICT COUNCIL

Mayor

MCCLYMONT, Graham 1,042
COTTLE, Ross Independent 840
INFORMAL 3
BLANK VOTING PAPERS 121

Urban Ward (4 vacancies) Votes Received

GOODWIN, Brent Fighting for the Ratepayers 3,148
JOHNSON, Bex (Rebecca) 3,137
CAFFELL, Gary 3,115
O'DONOGHUE, Simon (Ziggy) 2,527
LAING, Donna Our Families, Our Future 2,338
HARRIS, Mark Working for Growth and Development 2,157
INFORMAL 7
BLANK VOTING PAPERS 162

At Large (5 vacancies) Votes Received

MAILMAN, Frazer 4,460
DALZIELL, John 3,983
PETERSON, Chris 3,413
HOOKER, Jonathan 2,989
DAVIDSON, Deborah 2,715
NIXON, Tina Working for Masterton 2,679
TAYLOR, Jennifer 2,561
HUNT, Keith 2,094
STEER, Ian Independent 1,858
GARLICK, Siobhan 1,079
INFORMAL 26
BLANK VOTING PAPERS 117

Masterton Community Trust (6 vacancies) Votes Received

MCANULTY, Kieran Your Voice On The Trust 5,000
KERSHAW, Jock Independent 4,759
GRIFFITHS NEE CRUICKSHANK, Lucy Working for the Wairarapa 4,417
TAUCHER, Karl Independent 4,168
ANTONIO, Mena Caring for our community 4,131
GOODWIN, Brent A better return to the community 4,131
SOUTHEY, Ray 3,851
INFORMAL 5
BLANK VOTING PAPERS 201

Masterton Trust Lands Trust (4 vacancies) Votes Received

MAILMAN, Frazer 3,066
SOUTHEY, Leanne 2,606
BREWSTER, Christine 2,393
JOHNSON, Bex (Rebecca) 2,362
CAFFELL, Gary 2,305
PETERSON, Chris 2,135
QUINN, Dick 1,919
JACKSON, Andrea (AJ) 1,538
INFORMAL 31
BLANK VOTING PAPERS 93

The voter return was 40.07%, being 7,197 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special votes.

MATAMATA-PIAKO DISTRICT COUNCIL

Councillors for the Matamata Ward (4)
AOAKE, Joanne Rakera 1398
HUNTER, Brian Leslie 2364
SAINSBURY, James Peter 1776
TAPPIN, Kevin Rex 2075
WILCOCK, Adrienne Joy 2139
Informal votes 2
Blank votes received 19

The following candidates have already been declared elected as the number of nominations did not exceed the number of candidates required.

Mayor

BARNES, Janet Elsie
Councillors for the Morrinsville Ward

ARNOLD, Donna Carlie
CRONIN, Paul William
GOODGER, Neil Cameron
THOMAS, James Allen Frederick

Councillors for the Te Aroha Ward

CORNES, Teena Maree
JAGER, Peter Melvin
TANNER, Ashley Brett

NEW PLYMOUTH DISTRICT

Mayor

DODUNSKI Heather Joyce 6363
HANDLEY Richard 7708
HOLDOM Neil 8128
SIMPSON Bill 843
TONGAAWHIKAU Clive Moses 1008
Informal 57
Blank 718

NP City Ward

ARDERN Rodney 2102
BARNARD Mary Independent 3233
BIESIEK Shaun 8983
BROWN Gordon Independent 6379
CHONG Murray 7301
DUYNHOVEN Harry 7395
GIBSON Bev 5458
GIMBLETT Christopher John 1838
GIRLING-BUTCHER Lance 4909
HANDLEY mRichard 9299
HITCHCOCK Stacey 8780
HOLDOM Neil 10766
JAMES Louise Independent 2291
KONIJN John Independent 4338
MACKAY Greg 2020
MANUKONGA Chris 3818
MCLEOD John Horse 6867
MELODY Alan 7033
MERRICK Mike 6854
SARGEANT John 2903
TAWA Deborah 6077
TUCKER Jim 4893
WAITE Tom-Tom Patrick Independent 2359
WALL Lisa ANZASW-Taranaki Branch 4761
WEAVER Roy 10462
Informal 70
Blank 136

North Ward

DODUNSKI Trevor 900
GEORGE Sherril 831
JOHNSTON Colin 1222
LAWRENCE Basil 164
MCFARLAN Craig 1973
SIMPSON Bill 372
TONGAAWHIKAU Clive Moses 486
Blank 8
Informal 60
South-West Ward

GATWARD-COOK Bruce 930
JORDAN Richard 2067
PEARCE Marie Teresa 2317
Blank 0
Informal 224

Clifton Community Board

BEDFORD Ken Elected unopposed
PETERSEN Warren Elected unopposed

Inglewood Community Board

BUNN Jenny Elected unopposed
MORATTI Karen Elected unopposed
ROWAN Kevin John Elected unopposed
ROWE Phillip Elected unopposed

Kaitake Community Board

CHARD Graham Elected unopposed
COXHEAD Paul Elected unopposed
HISLOP Doug Elected unopposed
PILLETTE Mike Elected unopposed

Waitara Community Board

DODUNSKI Trevor 1447
LARSEN Andrew 1312
MARSHALL Jonathan 948
MOORE Marama 883
RAUNER Joe 1573
SIMPSON Bill 724
Informal 1
Blank 0

NORTHERN REGIONAL COUNCIL

Coastal Central constituency

Nominee Name Affiliation Votes recieved
DAWSON Gavin Independent 955
DIMERY Paul None 2855
DOHERTY Paul None 1837
INFORMAL 11
BLANK 692

Coastal North constituency

Nominee Name Affiliation Votes recieved
SAMUELS Dover Spencer Independent 3943
SHEPHERD Bill None 5122
YEOMAN Jocelyn None 4707
INFORMAL 6
BLANK 989

Coastal South constituency

STEVENSON Rob Independent 1330
VINCENT Mark None 1017
INFORMAL 265
BLANK 271

Te Hiku constituency

FINLAYSON Mike Independent 2324
KNIGHT Monty None 2231
INFORMAL 3
BLANK 267

Whangārei Urban constituency

BAIN John Independent 5634
GOSLING Paul Independent 3997
SINCLAIR David None 5205
BROWN Craig Independent 2990
STOLWERK Rick None 3351
INFORMAL 44
BLANK 764

Hokianga-Kaikohe constituency

BLAIKIE Justin Independent 1462
CARR Joe Independent 1464
INFORMAL 6
BLANK 143


Kaipara constituency

KENNETT Sarah None
SMART Penny None
INFORMAL 7
BLANK 848

OPOTIKI DISTRICT COUNCIL

Issue Mayor (1)

John Forbes 1165 Rank 1
Les Keane 445
Tangi Tipene 256
Informal 2
Blank 32

Issue Opotiki Ward (3)

Shona Browne 629 Rank 1
Alex Dobie 342
Lloyd Hosken 327
Barry Howe 507 Rank 2
Arihia Tuoro 497 Rank 3
Informal 0
Blank 14

Issue Coast Community Board (4)

Michael Collier 163 Rank 1
Muriwai Jones 116
Gail Keepa 154 Rank 2
Edward Matchitt 96
Jack Parata 151 Rank 3
Ray Tukaki 101
Allen Waenga 126 Rank 4
Informal 0
Blank 7

Waioeka-Waiotahe Ward

Lyn Riesterer - Elected unopposed
Ken Young - Elected unopposed
Coast Ward

Haki McRoberts - Elected unopposed

The above results are progrss results.

OTORONGANGA DISTRICT COUNCIL


Members for Otorohanga Ward (2 vacancies) Votes Received

MCCONNELL Paul (Porky) 443
CHRISTISON Katrina 337
CHETTY Nigel 283
COWAN Liz 214
BRIGHTWELL Glenn 88
Informal 4
Blank Voting Papers 11

Members of the Otorohanga Community Board 4 vacancies) Votes Received

*CHRISTISON Katrina 501
COWAN Liz 360
GADD Neville 348
COVENTRY Peter 347
BUCKMAN Alan 340
WOOSTER Derek Kotuku 334
MACDONALD Pera 185
Informal 1
Blank Voting Papers 5
(* Withdrawn as potentially elected at ward) Note - If a person is elected to both the

Otorohanga Community Board and the Otorohanga Ward they must be treated as having vacated office as member of the Community Board and the next highest polling unelected Candidate will be declared elected. The following have been elected unopposed.

MAYOR

BAXTER Max

KAWHIA-TIHIROA WARD

PILKINGTON Deborah WILLIAMS

Annette WAIPA WARD

JOHNSON Roy

KIO KIO / KORAKONUI WARD

PHILLIPS Ken

WHAREPUHUNGA WARD

KLOS Robyn

KAWHIA COMMUNITY BOARD - KAWHIA SUB-DIVISION

JEFFRIES C.E. (Kit) RUTHERFORD Alan WALSH Dave

KAWHIA COMMUNITY BOARD - AOTEA SUB-DIVISION G

ANE Annette

The voter return was 23.72%, being 1,387 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special votes.

TARANAKI REGIONAL COUNCIL

North Taranaki Constituency (2 seats)

BURNSIDE, Netta 1319
DAVEY, Mike 3086
DOMBROSKI, Vicky 1348
HENDRY, Rex 995
HILL, John 1118
MCINTYRE, Donald Hugh 1870
SCHUMACHER, Karen 1413
WILKES, Chris 100% Pure Taranaki 1361
INFORMAL 25
BLANK 459

New Plymouth Constituency (5 seats)

CLOKE, Tom 9919
GIBSON, David 4650
HORTON, Peter Douglas 5493
LARMER, John 4379
LEAN, David 10037
LITTLEWOOD, Charlotte 9024
RAINE, Bev 6815
WILLIAMS, Richard 3649
WILLIAMSON, Craig 8586
INFORMAL 19
BLANK 1200

South Taranaki Constituency (3 seats)

JOYCE, Michael 3529
MACLEOD, David 4060
PRATT, Karen 2548
SHAW, Robert Keith Independent 1290
WALKER, Neil 3565
INFORMAL 18
BLANK 336

Stratford Constituency (1 seat)

JEFFARES, Brian 1036
MCDONALD, Matthew 1373
INFORMAL 9
BLANK 157

RANGITIKEI DISTRICT COUNCIL

Mayor Votes Received

WATSON, Andy 3,387
SNIJDERS, Robert Independent 659
LONDON, George Independent 343
INFORMAL 6
BLANK VOTING PAPERS 103

Taihape Ward (3 vacancies) Votes Received

GORDON, Angus 724
RAINEY, Ruth 698
ASLETT, Richard 604
MCDONNELL, Etain 309
INFORMAL 3
BLANK VOTING PAPERS 9

Bulls Ward (2 vacancies) Votes Received

PLATT, Graeme 534
DUNN, Jane 363
HARRIS, Tim 284
MCNEIL, Rebecca 143
INFORMAL 1
BLANK VOTING PAPERS 4

Marton Ward (4 vacancies) Votes Received

BELSHAM, Nigel 1,606
WILSON, Dave 1,258
ASH, Cath 1,078
SHERIDAN, Lynne Independent 847
WILLIAMS, Brendon 811
GEORGE, Anne 611
SNIJDERS, Robert Independent 577
LONDON, George Independent 341
COSTELLOE, Steve 326
BATES, Carolyn Independent 302
INFORMAL 11
BLANK VOTING PAPERS 29

Ratana Community Board (4 vacancies) Votes Received

METE, Charlie 86
ROURANGI, Charlie 73
TATAURANGI, Thomas 62
THOMPSON, Maata Kare 57
RAWHITI, Nadine 47
NELSON, Stephen 29
INFORMAL 0
BLANK VOTING PAPERS 2

The voter return was 45.75%, being 4,570 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special votes.

ROTORUA LAKES COUNCIL


Mayoralty Votes Received

CHADWICK, Stephanie (Steve) 7,880
MACPHERSON, Reynold Rotorua District Residents and Ratepayers 5,652
KENT, Rob Independent 3,006
GOULD, Mark 1,618
KINGI, RangiMarie Independent - Tohunga - Maori Researcher 384
RAKEI-CLARK, John Independent 228
LOUIS, Frances Te Ropu Awangawanga - CONCERN 117
INFORMAL 60
BLANK VOTING PAPERS 426

Council - At Large (10 vacancies) Votes Received

TAPSELL, Tania Independent 8,479
BENTLEY, Peter A Practical Man 7,509
RAUKAWA-TAIT, Merepeka 6,843
MAXWELL, Trevor 6,417
DONALDSON, Dave 6,225
GOULD, Mark 6,199
KUMAR, Raj Rotorua District Residents and Ratepayers 6,028
KENT, Rob Independent 5,925
STURT, Charles William Independent 5,709
MCVICKER, Mike Independent 5,301
HUNT, Karen Independent 5,246
CALNAN, Julie 5,230
BURNS, Stuart Elect for Professional Governance 5,004
WEPA, Janet Independent 4,620
FISCHER, Shelly Riach Rotorua District Residents and Ratepayers 4,550
MACKENZIE, Rosemary Rotorua District Residents and Ratepayers 4,549
DYER, John Rotorua District Residents and Ratepayers 4,542
BIDDLE, Kingi 4,348
KIEL, Eraia 4,130
PRITCHARD, Leonie A Common Sense Solution For Rotorua 3,851
JOYCE, Annette Mary Independent 3,576
WU, Waitsu 3,516
MARRINER, Haydn Independent 3,500
WINDELL, Charlie 3,481
WEBBER, Warren Vote Webber Vote Better 3,185
DANIELS, Rawiri Independent 2,989
WARU, David 2,799
BENFELL, Natasha Independent 2,603
SKIPWITH, Kiri Lorraine Independent 2,579
STOREY, Victor Independent 2,473
GIELEN, Joseph Independent 2,246
STAITE, Michael Independent 1,823
HEDGES, Bill Independent 1,816
SANTIAGO, Carolyn CommunityWorks 1,796
HOWARD, Bobby Mihi Independent 1,354
INFORMAL 106
BLANK VOTING PAPERS 158

Rotorua Lakes Community Board (4 vacancies) Votes Received

STANTON, Jim 644
CHATER, Nick 568
THOMASS, Phill Vote Rotorua Lakes Community 497
STEVENS, Fred 461
DOUGLAS, Jerry 425
GRAY, Ryan 406
CALLAGHAN, Neil 384
INFORMAL 2
BLANK VOTING PAPERS 186

The voter return was 42.14%, being 19,475 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special votes.

RUAPEHU DISTRICT COUNCIL

Mayoralty Votes Received

CAMERON, Don 1,454
WINDELL, Jacques TLC Set Us Free 647
TILL, Peter 559
GODDARD, Ben 446
INFORMAL 5
BLANK VOTING PAPERS 67

Taumarunui Ward (5 vacancies) Votes Received

WHEELER, Kim 1,097
NGATAI, Karen 1,049
DOYLE, Adie Independent 872
COSFORD, Graeme 688
WINDELL, Jacques TLC Set Us Free 640
GIBBS, Mike 628
WOOD, Rhonda 594
WHEELER, Elaine 569
TILL, Peter 567
INFORMAL 5
BLANK VOTING PAPERS 3

National Park Ward (1 vacancy) Votes Received

WILSON, Murray 183
PEHI, Peter 131
INFORMAL 0
BLANK VOTING PAPERS 19

Waimarino-Waiouru Ward (4 vacancies) Votes Received

GODDARD, Ben 728
NOTTAGE, Rabbit 696
DOWSETT, Cynthia 596
HOETA, Vivienne 560
CONWAY, Lucy 469
INFORMAL 0
BLANK VOTING PAPERS 29

The voter return was 42.7%, being 3,195 votes, excluding votes in transit to the processing centre and special
votes.

CHATHAM ISLANDS

Mayor Votes Received

PREECE, Alfred Wesley McAlister 190
CHRISTIANSEN, Phillip Ross (Link) 57
DONALDSON, Noel 13

Chatham Islands Council [eight vacancies]

At the close of nominations twelve candidates had been duly nominated

TUCK, Eva Cherie 204
CHISHOLM, Eoin 191
JOYCE, Richard Steven 175
CROON, Monique 161
CLARKE, Jeffrey 159
RYAN, Nigel 153
DAY, Keri Lea 146
SEYMOUR, Jason 140
DAYMOND, Hirena 139
HORLER, Gregory 118
JOHANSON, Alfred Hugh 106
LUGER, Annelies 80
Twenty-one special votes received with four yet to be verified


KAIPARA DISTRICT COUNCIL


Mayor Votes Received

GENT, Greg 4799
ROGAN, Bruce Independent 1256
TANE, Jay Ben 470
SIMON, Christian 264

Dargaville Ward councillors

WADE, Andrew Independent 817
JOYCE-PAKI, Karen 430
BOYD, Peter 393

Otamatea Ward councillors [top 3 elected]

JONES, Libby 850
WETHEY, Peter 770
LARSEN, Jonathan 728
JEPSON, Craig 714
HAMES, Ken 517
SAMPSON, Lynda 209
BONNER, Adrian 153
SCOTHERN, Philip Shaw 39

West Coast - Central Ward [top 3 elected]

CURNOW, Anna 1102
DEL LA VARIS-WOODCOCK, Victoria 517
GEANGE, Julie 512
TANE, Jay 466

Get the news delivered straight to your inbox

Receive the day’s news, sport and entertainment in our daily email newsletter

SIGN UP NOW

© Copyright 2016, NZME. Publishing Limited

Assembled by: (static) on production apcf04 at 06 Dec 2016 13:55:35 Processing Time: 1380ms