NZ results in Delhi - day four

New Zealand results on day four at the Commonwealth Games at New Delhi:-

Athletics
Men's decathlon, Brent Newdick, 100m 11.07sec 845 pts 3, long jump 7.42m 915 pts, total 1760 pts, 2 overall; women's 1500m, heats, Nikki Hamblin 4min 9.80sec, 3rd fastest qualifier.

Badminton
Mixed teams, quarterfinals, New Zealand lost to Malaysia 3-0 (Joe Wu lost to Hafiz Hashim 21-11 21-12, Michelle Chan lost to Li Ya Cheah 21-12 21-11, Henry Tam and Donna Haliday lost to Peng Soon Chan and Khe Wei Woon 21-5 21-11).

Bowls
Men's triples group matches, New Zealand (Shannon McIlroy, Andrew Todd, Richard Girvan) bt Scotland 8-5 9-7, bt Canada 4-10 12-3 5-0; women's pairs group matches, New Zealand (Jan Khan, Manu Timoti) lost to Zambia6-16 10-5 0-4, bt Cook Islands 9-7 14-2; men's pairs group matches, New Zealand (Daniel Delany, Richard Collett) bt Samoa 7-8 10-4 3-1, bt Namibia 15-7 14-4; women's triples group match, New Zealand (Dale Lang, Genevieve Baildon, Karen Coombe) bt Namibia 6-9 11-10 5-0.

Boxing
Elimination bout, 64kg, Anthony Taylor lost to Bradley Saunders (England) 0-10.

Cycling, track
Men's 10km scratch race qualifying, heat one: Marc Ryan 1 lap down 4, Aaron Gate 1 lap down 13 dnq. Heat two: Shane Archbold 4; men's team pursuit final, New Zealand (Sam Bewley, Marc Ryan, Westley Gough, Jesse Sergent) lost to Australia; men's sprint quarterfinals, Eddie Dawkins bt Phillip Njisane (Trinidad and Tobago) 2-0, Sam Webster bt Travis Smith (Canada) 2-0, semifinals, Dawkins lost to Scott Sunderland (Australia) 2-0, Webster lost to Shane Perkins (Australia) 2-0; women's 10km scratch race, Joanne Kiesanowski 2, Rushlee Buchanan 7, Gemma Dudley 15.

Gymnastics
Individual apparatus finals, men's floor, Misha Koudinov 13.225 6, Patrick Peng 11.900 8; men's rings, Koudinov 13.975 5; women's vault, Jordan Rae 13.162 4.

Netball
Group match, New Zealand bt England 47-41. Halftime: 21-24.

Shooting
Women's 50m 3 position, Sally Johnston 565 total 13.

Swimming
Men's 50m breaststroke, heats, Glenn Snyders 28.15sec, fastest, semifinals; men's 100m butterfly, heats, Moss Burmester 54.69, 9th fastest; women's 50m freestyle, heats, Hayley Palmer 25.58, 4th fastest, Amaka Gessler 26.40, 9th fastest, semifinals, Palmer 25.11 2, Gessler 26.31 (place not available); women's 50m backstroke, heats, Emily Thomas 29.17, 6th fastest, semifinals Thomas 28.85 7th fastest; men's 100m backstroke, heats, Daniel Bell 55.05, 2nd fastest, Gareth Kean 55.85, 8th fastest, semifinals, Bell 54.38 fastest, Kean 55.26 6th fastest.

Synchronised swimming
Solo free routine, Kirstin Anderson 73.334 7; duet free routine, Caitlin Anderson and Kirstin Anderson 73.116 5.

Table tennis
Women's teams, 5-8 playoff, New Zealand (Jenny Hung, Karen Li, Yang Sun, Annie Yang) bt Nigeria 5-0, playoff for 5/6 placing, New Zealand bt Canada 3-1.

Tennis
Women's singles, quarterfinals, 8-Marina Erakovic lost to 2-Sania Mirza (India) 2-6 3-6; men's singles, quarterfinals, 6-Rubin Statham lost to 1-Somdev Devvarman (India) 3-6 4-6.

- NZPA

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on red akl_a1 at 30 Jul 2014 09:45:38 Processing Time: 386ms