Off to Twizel on a high

By staff reporter


Last week the North Island, tomorrow the country for the Aramoho Wanganui Rowers.

The club members are off to the New Zealand Club Championships in Twizel tomorrow, buoyed by their success at the North Island Club Championships on Lake Karapiro last weekend.

The club's crews collectively brought home three golds, four silvers and two bronze.

With heats, repecharges, semifinals and finals, most of the young club members had three or more races per day over the three days of competition.

Results

Women's Club Coxed Four: First place - Jackie Gowler (Ngatawa), Kaela Janiten, Sara-Jane Back (Wanganui High School), Ella Cvitanovich (cox) Reuben Gedye (WHS).

Women's Novice Double Sculls: First place - Georgia Nugent-O'Leary (Ngatawa), Sammy Murphy (WHS).

Men's Club Coxed Four, B Final: First place - Gus Pawson, Tom Monaghan, Hugh Pawson (WHS), Jack van Bussel (WHS), (cox) Reuben Gedye.

Men's Novice Double Sculls, B Final: First place - Zac Visser, Harry Lillington.

Women's U19 Coxed Four: First place - Jackie Gowler, Kaela Janiten, Sara-Jane Back, Ella Cvitanovich (cox Reuben Gedye). Fifth place - Kayla Spencer (WHS), Annabelle Schurhammer (WHS), Amie Back (WHS), Heather Gee-Taylor (Ngatawa), (cox) Savanna Gaskell (Ngatawa).

Women's Senior Coxless Four: Second place - Sara-Jane Back, Kaela Janiten, Jackie Gowler, Ella Cvitanovich. Third place - Rayelynn Brackett, Sammy Murphy (WHS), Georgia Nugent-O'leary, Nicole Miller (WHS).

Men's Senior Coxless Quad Sculls: Second place - Hugh Pawson, Tom Monaghan, Adrian van Bussell, Gus Pawson.

Women's Senior Coxless Pairs, B Final: Second place - Ashlee Murphy (WHS), Sarah Somerville (WHS).

Women's Club Coxed Eight: Second place - Sara-Jane Back, Ella Cvitanovich, Jackie Gowler, Kaela Janiten, Kayla Spencer, Amie Back, Heather Gee-Taylor, Annabelle Schurhammer (cox) Reuben Gedye.

Women's Novice Coxed Quad Sculls: Second place - Georgia Nugent-O'leary, Sammy Murphy, Rayelynn Brackett, Riley Wyeth (WHS), (cox) Savanna Gaskell.

Women's Novice Coxed Four: Third place - Rayelynn Brackett, Sammy Murphy, Georgia Nugent-O'Leary, Riley Wyeth, (cox ) Savanna Gaskell.

Men's Senior Coxless Four: Fifth place - Shaquille Mckay (WHS), Tyler Manville (WHS), Hugh Pawson, Steve Hill (WHS).

Men's U19 Coxed Four: Fifth place - Gus Pawson, Jack van Bussel, Hugh Pawson, Adrian van Bussel, (cox) Reuben Gedye.

Men's Club Coxed Eight: Fifth place - Shaquille Mckay, Tyler Manville, Gus Pawson, Tom Monaghan, Hugh Pawson, Jack van Bussel, Adrian van Bussel, Steve Hill, (cox) Reuben Gedye.

Men's Novice Coxed Quad, B Final: Sixth place - Ben Luff-Scott (WHS), Zac Visser (WHS), Harry Lillington (WHS), Nathan Luff (WHS), (cox) Alec Ross.

Men's Novice Coxed Four: Guy Thomson (WHS), Harry Lillington, Zac Visser, Tom Gibson (WHS), (cox) Alec Ross (WHS).

- Wanganui Chronicle

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on production bpcf02 at 26 Oct 2014 07:10:52 Processing Time: 714ms