Round three matches in the Baywide championship rounds were played in heavy rain across the Bay of Plenty on Saturday afternoon.

Results:
Premier 1
:
Tauranga Sports 12 (Steve Honey, Ricoh Flavell tries; Nick Evemy con) Rotoiti 5 (Zac Hohneck try) HT 12-0

Mount Maunganui 17 (Miro Mitchell 2, Aaron Carroll tries; Pera Gibbs con) Te Puke Sports 13 (Hayden Anderson, Chulainn Mabbett-Sowerby tries; Luke Campbell pen) HT 12-3

Rangataua 24 (Kemble Frost, Paranihi Lovett, Ruki Tipuna, Ezra Johnson tries; Tipuna 2 cons) Te Puna 0 - HT 12-0.

Advertisement

Greerton Marist 18 Whakatane Marist 17.

Premier 2
Opotiki 33 Marist St Michaels 5, Poroporo 13 Ngongotaha 7, Whakarewarewa 67 Arataki 21, Paroa 19 Waikite 0.

Division 1
Rangiuru 10 Ruatoki 5, Judea 41 Katikati 5. Te Teko 20 Kahukura 15, Papamoa 12 Edgecumbe 8.

Development 1
Greerton Marist 22 Whakatane Marist 15, Tauranga Sports 49 Rotoiti 3, Mount Maunganui 21 Te Puke Sports 12, Te Puna 38 Rangataua 15.

Development 2
Opotiki 34 Marist St Michaels 5, Poroporo 26 Ngongotaha 10, Waikite 20 Paroa 5, Arataki 33 Whakarewarewa 21.

Division 2
Eastern Districts 23 Murupara 20, Matata 22 Eastern Pirates 12, Te Teko 48 Taneatua 17, Reporoa 7 Waimana 14

Points tables
Baywide Premier 1

Mount Maunganui Sports 14
Te Puna 9
Rangataua 9
Tauranga Sports 8
Te Puke Sports 7
Rotoiti 6
Greerton Marist 5
Whakatane Marist 4

Baywide Premier 2
Whakarewarewa 15
Paroa 13
Poroporo 10
Opotiki 8
Arataki 6
Marist St Michael's 4
Waikite 2
Ngongotaha 1

Baywide Development 1
Te Puna 15
Mount Maunganui Sports 14
Te Puke Sports 10
Whakatane Marist 6
Tauranga Sports 6
Greerton Marist 5
Rangataua 4
Rotoiti 1

Baywide Development 2
Opotiki 15
Arataki 12
Waikite 10
Poroporo 9
Whakarewarewa 7
Paroa 5
Marist St Michael's 2
Ngongotaha 1

Baywide Division One
Judea 14
Te Teko 11
Kahukura 9
Rangiuru 9
Papamoa 9
Ruatoki 2
Katikati 1
Edgecumbe 1

Baywide Division 2
Murupara 11
Waimana 10
Reporoa 9
Eastern Districts 9
Te Teko 9
Matata 5
Taneatua 1
Eastern Pirates 0