Sport in brief: Results

1 comment


Golf

Lake View GC Veterans, Tuesday -

All round ideal conditions suited the majority of the 69 vets which resulted in Barry Daw taking out the 0-24 division with Danny McCort the runner-up. Cyril Hart topped the 25-36 section with 44 points. Colin Barnett was second with 42.

41: Ian MacPherson, Rob Gardiner, Fred O'Connor, Laurie Smith, Peter Soper, Glyn Forbes. 39: Vic Pound, John Grundy. 38: Alwyn Baty, Cliff Brown, Jude McCashin, Fred Clark, Barry Hughes, Arthur Jolliffe, Alastair Brown, Mike Griffiths, Jack Martelli. 37: Manny F., Fred Symington, Ray Howarth, Graham Fleet, Ike Walker, Alan Simpson, Frank Kai Fong. 36: Reg Nimmo, Eric Godfrey, John McCormick, Sam Mason, Bernie Brosnan, Albie Waugh. 35: John Bartle, Warren Heathcoat, Nigel Kelso, Susan Atkinson, Harvey Burrows, Graham Wood. 34: Jim Baty, Dave Marshall, Doris Jacobs, Danny Morgan, Bernie Mahar, Arch Jackson, Geoff Relph, Vic Atkinson. 33: Myrtle McLanachan, Jim Allan, Dave Jenkin, Laurie McLellan, John Reid, Barry Swinburne, Gerry Stephens, Bill Lowe, Brian McCashin. 32: Colin Te Waaka, Lee Smith, Bryan Taylor, Gordon Green, Roger Farrow. 31: Jack Morrissey. 30: Don MacFarlane, Barbara Richardson, Wally Gotz. Also: Alby Shepherd, Pat Hughes, Val Nicholson.

Rotorua GC, Saturday -

Top Dog Qualifying

Top Dog Group: Henri Cunningham & Marinus Van den Hoek 63, Paul Jefford & Bryce Dunn 65, George MacDonald & Ken Raureti 66, Reg Hooper & Nooroa Ngature 68 c/b, Tak Te Tamaki & Richard Tuck 68c/b, Vili Lomano & James Archibald 68c/b, George Shaw & Mark Hall 68c/b, Don Blackledge & Ross Fisher 69c/b, Brian Smyth & Doug McNab 69c/b, Kerry Smith & Alan Mitchell 69c/b, Mike Polglase & Jason Sanders 70c/b, Garry Kelsall & Dave Seekup 70c/b, Charlie Low & Alan McCarty 71c/b, Merv Lee & Tierney Waretini 71c/b, Alain Janin & Peter Spiers 71c/b. Tai Tereapii & Antony Plowman 73c/b.

Top Dog Consolation Group: Robin Thompson & Harry McCulloch 73, Ken Klitscher & Ray Byford 74c/b, Tony Keay & Trevor Kearney 74, Tristan Harnett & Mike Harnett 75c/b, Charles Puku & Robin Joyce 75, Graham Wilson & Sandy Richardson 78, Graham Bishop & Graeme McKay 79.

First Round Match Play, Saturday April 28.

Indoor Bowls

Bay of Plenty Championship Pairs, Whakatane Bowls Stadium, Sunday -

This was always going to be a close fought battle with a strong field that includers past holders of the title. After the qualifying rounds the field ofo 28 pairs was reduced to eight teams.

Noel Gray and Jim Flett (RIBC) bt Nathan and Sam Bryant (Westbrook), Karl Rice and Josh Miller (Western Heights) bt Dianne Mackey and Audrey Gray (Edgecumbe), Robin and Jaque Porter (Lake Taupo) bt James Schuster and Keith Richardson, Paul Guest and Maureen Harris (Edgecumbe) bt Simon Hatcher and Angela Rose (Catholic).

Porter and Gray lost the next round leaving Rice and Guest to play the final with Paul Guest and Maureen Harris claiming the 2012 Bay of Plenty Championship pairs title.

The plate event, played in conjunction with the main event for non quaifiers, was won by Marguirrite Gerrand and Sheryl Wiggins with Mike and Pani Bryant runners up.

Geyser Trophy points: Rotorua Citizens 42, Edgecumbe and Ngongataha 24, Western Heights 14, RIBC, Ohope and Lake Taupo 12.

The Bay of Plenty Championship Triples will be played in Ngongataha Hall on Sunday, April 22.

Shooting

Rotorua Black Powder Club, Sunday -

Pistol: 1. D Long, 2. M Abbott; Paper: 1. L Kerr, 2 J Stanton, 3 D Bagnall; M/Loader: 1 J Stanton, 2 P Hardie, 3 D Bagnall; B/Loader: 1 R Avery, 2 D Bagnall, 3 D Long; Sniper: 1 D Bagnall, 2 J Stanton, 3 T Devantier; Unlimited: 1 K Cook, 2 L Kerr, 3 T Devantier; Shotgun M/Loader: 1 T Todd, 2 M Abbott, 3 A Pelley; Shotgun B/Loader: 1 D Bagnall, 2 R Sykes, 3 P Hardie; 200mtr Disc: 1 J Stanton, 2 D Bagnall; 200mtr H/C: 1 D Bagnall, 2 J Stanton, 3 P Hardie.

Hockey

Midlands Intercity, Saturday -

Premier Men: Otumoetai 4 Rotorua Indians 0, Mt Maunganui 4 Kohokohe 3, Thames Valley 9 Hamilton Old Boys-Suburbs 0, Rotorua Aces 12 Te Awamutu 1, Fraser Tech 7 Onewhero 1, Pukekohe Indians 5 Waiau Pa 3.

Premier Women: Otumoetai 2 Hamilton Old Girls 1, Fraser Tech 9 Mount Maunganui 1, Waikato University 1 Onewhero 1, Te Awamatu 5 Franklin 1, Rotorua Aces 8 Taupo 1.

- BAY OF PLENTY TIMES

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on red akl_a4 at 23 Apr 2014 22:31:01 Processing Time: 931ms