Key Points:

NORTHLAND REGIONAL COUNCIL

Far North councillors

Joe Carr, 8323; Ian Walker, 8195; Lorraine Hill, 6259

Advertisement

Kaipara councillor

Mark Farnsworth (elected unopposed)

Whangarei councillors

Bill Rossiter, 12,136; Peter Jensen, 11,583; Craig Brown, 10,380; John Bain, 9245

KAIPARA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Neil Hartley Tiller 2694

Peter Raymond King 2495

COUNCIL

Dargaville Ward

Brian Burnett, 612; Brian McEwing, 520

Otamatea Ward

Graham Taylor, 616; Julia Sutherland, 541; Tom Smith, 520

West Coast/Central Ward

FAR NORTH DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Wayne Brown 8894

Yvonne Sharp 4674

Emma Gibbs-Smith 733

John Pateman 435

Will Stensness 339

Ivan (Musa) Erstich 217

Alezix Heneti 119

COUNCIL

Eastern Ward

Ann Court, 2746; Steve McNally, 2578; Tom Baker, 2295; Di Maxwell, 2266

Northern Ward

Colin Kitchen, 3915; Ian Bamber, 2378; Dennis Bowman, 2069

Western Ward

Sally Macauley, 1323; Laurie Byers, 1060

WHANGAREI DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Stan Semenoff 11,651

Pamela Sue Peters 5951

Vince Cocurullo 2033

Jimmy Daisley 1027

Warren Slater 807

Simon Bliss 803

Simon Vallings 308

Don Hedges 127

COUNCIL

Bream Bay Ward

Shelley Deeming, 1420; Phil Halse, 1374

Denby Ward

Crichton Blyth Christie, 3618; Sheryl Mai, 2682; Kahu Sutherland, 2546

Hikurangi/Coastal Ward

Greg Martin, 1566; Alan Goodhew, 1268

Mangakahia/Maungatapere Ward

Sharon Morgan, 789;

Okara Ward

Vince Cocurullo, 2836; Sue Glen, 2317; Merv Williams, 2315; Brian McLachlan, 2010

Whangarei Heads Ward

Warwick Syers, 780

AUCKLAND REGIONAL COUNCIL

Auckland city councillors

Michael Francis Barnett, 49,826; Judith Bassett, 45,224; Clive Carter, 41,363; Mike Lee, 39,370

Franklin/Papakura councillor

Dianne Glenn, 9838

Manukau councillors

Bill Burrill, 25,458; Jan Sinclair, 24,606; Brent Morrissey, 17,283

North Shore councillors

Christine Rankin, 23,021; Joel Cayford, 18,956

Rodney councillor

Christine Rose, 9997

Waitakere councillor

Sandra Coney, 24,786; Paul Walbran, 20,348

RODNEY DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Penny Webster 6496

Wayne Walker 4612

Larry Mitchell 4305

Brian Neeson 3374

Alan Curtis 3121

Hans Grueber 2199

Chris Laird 1342

Robyn Studholme 420

Wilhelmina Latupeirissa 222

COUNCIL

Northern Ward

Penny Webster, 3714; Dave Parker, 3201; Grahame Powell, 2540

Western Ward

Pat Delich, 1995; Grev Walker, 1788; Suzanne Weld, 1595

Central Ward

Ross Craig, 575

Hibiscus Coast Ward

Michael Goudie, 5823; Gaye Harding, 5741; Zane Taylor, 5081; Colin MacGillivray, 4898; Wayne Walker, 4884

NORTH SHORE CITY COUNCIL

MAYOR

Andrew Williams 20,587

George Wood 18,700

Aileen Austin 5633

Bob Pope 1267

Callum Blair (retired on Oct 1)

COUNCIL

Northern Ward

Julia Parfitt, 7989; Callum Blair, 7781; Margaret Miles, 6936; Joy Brett, 5629; Lisa Whyte, 5596

Harbour Ward

Grant Gillon, 6766; Tony Holman, 6714; Heather Brown, 6465; Ann Hartley, 6259; Vivienne Keohane, 5064

Central Ward

Dianne Hale, 7709; Andrew Williams, 7021; Chris Darby, 6902; Kevin Schwass, 5900; Jan O'Connor, 5260; Ken McKay, 5228

WAITAKERE CITY COUNCIL

MAYOR

Bob Harvey18,233

John Tamihere 13,723

Peter Chan 5326

Steve McDonald 3924

Linda Cooper 3032

Rebecca Board 2076

COUNCIL

Massey Ward

Warren William Flaunty, 4457; Linda Cooper, 4288; Vanessa Neeson, 4083; Peter Chan, 3602

Waitakere Ward

Penny Hulse, 3974; Paul Mitchell, 2420

Henderson Ward

Ross Dallow, 4182; Assid Khaleel Corban, 4048; Brenda Brady, 3961; Mike Jolley, 3897

New Lynn Ward

Derek Battersby, 5923; Janet Clews, 5038; Ross Clow, 4414; Judy Lawley, 4366

AUCKLAND CITY COUNCIL

MAYOR

John Banks 45,113

Dick Hubbard 35,002

Alex Swney 10,600

John Hinchcliff 5123

Steve Crow 5065

Elaine West 2272

Lisa Prager 2166

Phil O'Connor 1083

Glen Snelgar 831

Felicity Coggan 729

Coralie Van Camp 710

Scruff Ralph 709

Raymond Presland 497

Steve Taylor 434

Susan Roberts 299

COUNCIL

Avondale-Roskill Ward

Noelene Raffills, 10,242; David Hay, 10,025; Linda Leighton, 8444; Graeme Mulholland, 7596

Eastern Bays Ward

Douglas Armstrong, 11,173; Toni Millar, 10,528

Eden-Albert Ward

Cathy Casey, 5863; Glenda Fryer, 5241; Mark Donnelly, 4946

Hauraki Gulf Ward

Denise Roche, 1262

Hobson Ward

Aaron Bhatnagar, 8102; Ken Baguley, 7472; Ben Goldsmith, 7182

Tamaki-Maungakiekie Ward

Leila Boyle, 7918; Richard Northey, 7384; Peseta Sam Lotu-Iiga, 7101; Bill Christian, 6555

Western Bays Ward

Greg Moyle, 4142; Graeme Easte, 3606

MANUKAU CITY COUNCIL

MAYOR

Len Brown 32,360

Dick Quax 17,709

Arthur Anae Anae 10,683

Willie Jackson 7720

Craig Little 5299

David Collings 2075

Kelvyn Alp 1771

Annie King 1307

Paul Pavletich 1171

John Harvey 846

Baskaran Appu 544

COUNCIL

Botany-Clevedon Ward

Maggie Burrill, 6160; Michael Williams, 5633

Howick Ward

Sharon Stewart, 5690; Jami-Lee Ross, 5514

Mangere Ward

Alf Filipaina, 5772; Sylvia Taylor, 4814; Hugh Graham, 3834

Manurewa Ward

John Walker, 7315; Colleen Brown, 6023; Daniel Newman, 5412; Anne Candy, 4762

Otara Ward

Su'a William Sio, 3068; Arthur Anae Anae, 2645

Pakuranga Ward

Dick Quax, 5392; David Collings, 3617

Papatoetoe Ward

Bob Wichman, 3907; Gary Troup, 3322

PAPAKURA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Calum Penrose 5386

John Robertson 3985

Brent Catchpole 757

COUNCIL

Ardmore Ward

Caroline Conroy, 1211; Brent Catchpole, 985

Drury Ward

Peter Goldsmith, 1283; Peter Jones, 1268

Pahurehure Ward

Mark O'Connor, 2619; Felicity Jane Auva'a, 1628

Red Hill Ward

Calum Penrose, 1387; Katrina Piggott, 875

FRANKLIN DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Mark Robert Ball, 10,530

William Cotter, 2918

COUNCIL

Pukekohe Ward

Magan Ranchhod, 2194; Murray Arthur Kay, 2440; Des Morrison, 2357

Southern Ward

Lionel Petersen, 1729; Jennie Hayman, 1654; Dennis Robertson, 1335

Waiuku-Awhitu Ward

Peter Sands, 2311; Daniel A Lynch, 2235; Brendon Crompton, 1927

Northern Ward

Sue Jackson, Jill Morris, Sommerville Rennie (all elected unopposed).

WAIKATO REGIONAL COUNCIL (ENVIRONMENT WAIKATO)

Central Waikato councillor

Ian Balme, 3422

Hamilton councillors

Jane Hennebry, 12,945; Anthony Armstrong, 12,303; Pat Gregory, 12,235; Paula Southgate, 12,223

Matamata-Piako councillor

Frank Healey (elected unopposed)

North Waikato-Hauraki councillor

Peter Buckley (elected unopposed)

South Waikato-Rotorua councillor

Norm Barker, 2576

Taupo councillor

Laurie Burdett (elected unopposed)

Thames-Coromandel councillor

Simon Friar, 4325

Waipa-King Country councillor

Andra Neeley, John Fisher (both elected unopposed)

WAIKATO DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Peter Harris (elected unopposed).

COUNCIL

Eureka Ward

Rob McGuire (elected unopposed).

Hapuakohe Ward

Dynes Fulton (elected unopposed).

Hukanui Ward

Rod Wise (elected unopposed).

Huntly Ward

Graeme Tait, 743; Shirley Boyde, 737

Newcastle Ward

Noel Smith, 561

Ngaruawahia Ward

Moera Solomon, 775; Allan Morse, 720

Raglan Ward

Clint Baddeley, 430

Tamahere Ward

Wally Hayes, 547

Whaingaroa Ward

Rodney Dixon (elected unopposed).

Whangamarino Ward

George Vickers, 502

Whangape Ward

Allan Sanson (elected unopposed)

HAMILTON CITY COUNCIL

MAYOR

Bob Simcock 16,615

Gordon Chesterman 4731

Roger Hennebry 5900

Alfred Harris 499

Suresh Vatsyayann 1523

Joseph Mooney 628

Tim Wikiriwhi 583

COUNCIL

East Ward

Pippa Mahood, 9429; Roger Hennebry, 8521; Gordon Chesterman, 8353; Peter Bos, 8334; Glenda Saunders, 7323; Daphne Bell, 6414

West Ward

Kay Gregory, 11,429; John Gower, 9437; Dave Macpherson, 7450; Joe Di Maio, 6664; Maria Westphal, 6227; Angela O'Leary, 4941

WAIPA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Alan David Livingstone (elected unopposed).

COUNCIL

Cambridge Ward

Joe Scaramuzza, 2468; Barbara Taranaki, 2293; Peter Lee, 2180; Errol Newlands, 1249

Te Awamutu Ward

Hazel Barnes, 2288; Graham Jull, 1479; George Simmons, 1366; Machael Cox, 1322

Maungatautari Ward

Grahame Wevver, 315 Pirongia Ward Diane Sharpe Bruce Thomas (both elected unopposed)

Kakepuku Ward

Laurie Hoverd, 371

THAMES-COROMANDEL DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Philippa Bariball 5897

Dal Minogue 4622

Tony Barker 1772

COUNCIL

Coromandel-Colville Ward

John Morrissey, 647

Coromandel Peninsula East Ward

Noel Hewlett, 1223; Dal Minogue, 1219; Dirk Sieling, 1186; Jan Bartley, 1102

Thames Ward

Srat Peters, 939; Adrian Bentley Catran, 909; Bill Barclay, 893

HAURAKI DISTRICT COUNCIL

MAYOR

John Percival Tregidga 3795

Ray George Bassett 1190

COUNCIL

Paeroa Ward

Julie Bubb, 1287; Thomas Meyers, 1228; Paul Milner, 997; James Thorpe, 969

Plains Ward

Gillian Leonard, 1269; Donald Challis, 1144; Gregory Harris, 1119; Bruce Gordon, 1111

Waihi Board

Selwyn Baker, Dorothy Carmine, Colin Francis, Michael Hayden, Henry Shepherd (elected unopposed).

MATAMATA-PIAKO DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Hugh Vercoe 6962

Endine Dixon-Harris 1067

COUNCIL

Matamata Ward

Jan Barnes, 2444; Bob McGrail, 2261; Leonie Tisch, 2252; Garry Stanley, 2241

Morrinsville Ward

Carol Greenville, 1769; Mike Gribble, 1468; Tim Johnston, 1442; Maurice Steffert, 1287

Te Aroha Ward

John Harris, 1085; Peter Jager, 994; Shirley Gillard, 708

OTOROHANGA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Dale Frank Williams (elected unopposed)

COUNCIL

Kawhia Ward

Deborah M Pilkington (elected unopposed)

Kiokio-Korakonui Ward

Hugh Earwalker (elected unopposed)

Otorohanga Ward

Robert James Prescott, 444; Andrew Graham Ormsby, 426

Tihiroa Ward

Steve Adam, 187

Waipa Ward

Susan Blackler (elected unopposed)

Wharepuhunga Ward

Leveson Gower (elected unopposed)

WAITOMO DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Mark Ammon, (elected unopposed)

COUNCIL

Te Kuiti Ward

Patricia Hickey, 648; Doug Stone, 605; Pauline Ryan, 549;

Waitomo Rural Ward

Brian Hanna, 864; Sue Smith, 670; Glenys Neal, 599;

SOUTH WAIKATO DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Neil Sinclair 4375

Frances Campbell 1261

COUNCIL

Tokoroa Ward

Jenny Shattock, 2377; Lyn Corban, 1957; Wendy Cook, 1835; Frances Campbell, 1682; Brenda Watkins, 1607; Mike Gubb, 1605

Putaruru Ward

Herman van Rooijen, 1271; Anne Edmeades, 1218; Shane McMahon, 1142

Tirau Ward

Eileen Barker, 272

TAUPO DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Rick Cooper 4947

Clayton Stent 3439

Don Ormsby 1792

COUNCIL

Mangakino/Puakani Ward

Ailsa Gathergood, 259

Taupo/Kaingaroa Ward

Christine McElwee, 5778; Kathryn Uvhagen, 5021; Barry Hickling, 3867; Michael Downard3691; Doreen Blyth, 3488; Bernhard Chrustowski, 3305; Andrew Welch, 3213

Turangi/Tongariro Ward

Don Ormsby, 939; Gary Keepa, 732

ENVIRONMENT BAY OF PLENTY

Tauranga councillors

John Cronin, 15920; Philip Sherry, 14706; Andrew Von Dadelszen, 14237; Larry Baldock, 11611;

Rotorua councillors

Neil Oppatt, 8878; Robin Ford, 6823;

Western Bay of Plenty Councillors

Ian Noble, 3220; Jane Nees, 3155;

Eastern Bay of Plenty councillors

Jim Mansell, 5988; Malcolm Whittaker, 4217;

Kohi councillor

Tiipene Marr, 1450;

Mauao councillor

Raewyn Bennett, (elected unopposed);

Okurei councillor

Hawea Vercoe, 1581;

TAURANGA CITY COUNCIL

MAYOR

Stuart Crosby 14025

Murray Guy 7306

Bill Faulkner 5259

Mike Baker 3109

John Robson 580

Hori Tunnells 410

Jim Smylie 360

COUNCIL

Mount Maunganui-Papamoa Ward

Wayne Moultrie, 3003;

Te Papa-Welcome Bay Ward

Bill Grainger, 3959;

Otumoetai-Bethlehem Ward

Gregory Brownless, 7581;

Candidates At Large

Murray Guy, 16854; Rick Curach, 16529; Bill Faulkner, 14083; Catherine Stewart, 12913; David Stewart, 11428; Hayden Evans, 10070; Mike Baker, 9380;

WESTERN BAY OF PLENTY DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Graeme Lineham Weld, (elected unopposed)

COUNCIL

Kaimai Ward

Josephine Gravit, 2350; Ross James Patterson, 2207; Norm Bruning, 2187; Margaret Murray-Benge, 1657;

Katikati Ward

Francis Dunlop, 1137; Michael Williams, 989;

Maketu Ward

Susan Matthews, 814; Kevin Marsh, 669;

Te Puke Ward

Paul Thomas,1497; Michael Jones, 1407; Maureen Burgess, 1133;

Wahi Beach Ward

Ross Goudie (elected unopposed)

WHAKATANE DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Colin Holmes 4385

Ian Shearer 4022

COUNCIL

Edgecumbe-Tarawera Ward

George Johnston, 1610; Bill Clark, 1433; Russell Orr, 1346;

Whakatane-Ohope Ward

Tony Bonne, 2614; Christine Chambers, 2459; Scott Jarrett, 2246; Rachel Bryne 2047; Graeme Hanlen, 1940;

Tanetua-Waimana Ward

Ian Shearer, 370; Galetua-Murupara Jacob Te Kurapa, 297;

OPOTIKI DISTRICT COUNCIL

MAYOR

John Forbes (re-elected unopposed)

COUNCIL

Waioeka-Waiotaki Ward

Doug Leeder, 486; Selby Fisher, 472;

Opotiki Ward

Robbie Petersen, 684; Barry Howe, 649; Barry McPhee, 457;

ROTORUA DISTRICT COUNCIL

MAYORS

Kevin Winters 6312

Lyle Thurston 5058

Trevor Maxwell 4441

Merepeka Raukawa-Tait 1822

Cliff Lee 1023

COUNCIL

North Ward

Charles Sturt, 2465; Bob Martin, 2299; Karen Hunt, 2076

West Ward

Trevor Maxwell, 2781; Geoff Kenny, 2245; Janet Wepa, 2213;

South Ward

Glenys Searancke, 2508; Julie Calnan, 2145; Mike McVicker, 1938;

East Ward

Dave Donaldson, 2315; Maggie Bentley, 2195; Maureen Waaka, 2106;

KAWERAU DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Malcolm Campbell 1699

Pat Norris 178

COUNCIL

Berice Julian, 1198; Alistair Holmes, 1113; Bernie Joyes, 1092; Wes Allen, 1026; Stephen Tuhoro, 985; Russell Chase, 964; Carolyn Ion, 874; Anita Moore, 844;

GISBORNE CITY COUNCIL

MAYOR

Meng Foon 11819

Arthur Cunningham 3099

COUNCIL

Cook Ward

Graeme Thomson, (elected unopposed);

Gisborne Ward

Nona Aston-Gaskin, 5704; Brian Wilson, 5666; Kathy Sheldrake, 5523; Craig Bauld, 5413; Andy Cranston, 5247; Alan Davidson, 4904; Allan John Hall, 4853; Hemi H Hikawai, 4656;

Matakaoa Ward

Atareta Nicole Poananga, 165;

Patutahi-Taruheru Ward

Gary John Hope, 609;

Uawa Ward

Pat Seymour, 604;

Waiapu Ward

W.S. Burdett, 378;

Waikohu Ward

Roger Haisman, 374;

HAWKE'S BAY REGIONAL COUNCIL

COUNCIL

Napier councillor

Neil Kirton, 12032; Alan Dick, 9571; Christine Scott, 9287;

Hastings councillors

Eileen Harriet Von Dadelszen, 8542; Kevin Rose, 7307; Ewan McGregor, 6963; Elizabeth Remmerswaal, 6638;

Central Hawkes Bay councillors

Timothy Gilbertson, 2201;

Wairoa councillor

Gordon McIntyre, 1771;

NAPIER DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Barbara Arnott 14,335

Clifford Church 2717

COUNCIL

Napier Ward

Kathie Furlong, 12,058; John Cocking, 11,708; Tony Jeffery, 11, 598; Faye White, 10,214; Bill Dalton, 9517; Harry Lawson, 8338;

Ahuriri Ward

Mark Herbert, 1824;

Onekawa-Tamatea Ward

Keith Price, 902;

Nelson Park Ward

Dave Pipe, 1967; Maxine Boag, 1171;

Taradale Ward

Tania Wright, 4633; Rob Lutter, 4319;

WAIROA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Les Probert 1419

Denys Caves 597

Garry Cooper 502

Dave Evans 458

COUNCIL

Denys Caves, 1288; Benita Cairns, 1200; Denise Eaglesome, 1996; John Petersen, 1190; Brian McKinnon, 1176; Jim Heron, 1175;

HASTINGS DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Lawrence Yule 10630

Simon Nixon 6825

Peter Nee Harland 1786

COUNCIL

Hastings Ward

Cynthia Margaret Bowers, 4506; Margaret Twigg, 4230; Kevin Watkins, 3912; Norman Speers, 3715; Mick Lester, 2986; Anne Wilson, 2771;

Havelock North Ward

Wayne Lindsay Bradshaw, 2260; Mandy Kimber, 2164;

Flaxmere Ward

Keriana Poulain, 1038; Henare Ngaera O'Keefe, 778;

Heretaunga Ward

Rodney Heaps, 2077; Robert Burnside, 1560;

Mohaka Ward

Deborah Turner, 752;

Kahuranaki Ward

Derek Brownrigg, (elected unopposed)

CENTRAL HAWKE'S BAY DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Trish Giddens 1782

Peter Butler 1242

Mark Williams 1122

Helen Walker 1112

COUNCIL

Rural Ward

Sally Butler, 1759; David Tennent, 1615; Maitland Manning, 1332; Terry Story, 1283;

Urban Ward

Michael Waite, 1710; Terry Kingston, 1604; Michael Mullins, 1272; Hilary Pedersen, 1208;

TARANAKI REGIONAL COUNCIL

COUNCIL

New Plymouth councillors

Tom Cloke, 10573; David Lloyd Lean, 10231; Barry Marsh, 7401; Moira Irving, 7281; Trevor Horton, 6454;

North Taranaki councillors

Roger Maxwell, 4514; Mike Davey, 3953;

South Taranaki councillors

David MacLeod, 4992; Neil Walker, 4351; Michael Joyce, 3800;

Stratford councillor

Brian Jeffares, (elected unopposed)

NEW PLYMOUTH DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Peter Tennet 12093

Sherril George 6595

Kevin Moore 3833

Lila Smith 3060

COUNCIL

City Ward

John Horse McLeod, 10647; Andrew Mark Judd, 8964; Jed Rowlands, 8520; Heather Joyce Dodunski, 8342; Alison Rumball, 8161; Shaun Biesiek, 7891; Phil Quinney, 7884; Neil Wolfe, 6942; Lance Girling-Butcher, 6730; Maurice Betts, 6676;

North Ward

Sherill George, 2063; Craig McFarlane, 1840;

South-West Ward

Marie Pearce, 2121; Alex Matheson, 1905;

STRATFORD DISTRICT COUNCIL

MAYOR

John Edwards 1405

Neil Volzke 1189

Graham Kelly 881

COUNCIL

Stratford Rural Ward

Robin Vickers, 815; Roger Hignett, 809; John Rowe, 687; Alan Frost, 575;

Stratford Urban Ward

John Sandford, 1474; Neil Volzke, 1330; Viv Lett, 1329; Kelvin Squire, 1255; Suzanne Pugh, 1209;

SOUTH TARANAKI DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Ross Dunlop 2747

Stephen Pivac 1889

Bryan Vickery 1843

William Batchelor 636

Debbie Packer 1290

Ian Wards 838

Ian Dilworth 145

Roger Jenkins 66

COUNCIL

Egmont Plains Ward

Ian Douglas Armstrong, 1554; Ann Hickey, 1444; Ian James Smith, 1319;

Eltham Ward

Alexander Ballantyne, (elected unopposed); Gordon Lawrence Lawson, (elected unopposed);

Tangahoe Ward

Peter Johnson, 487;

Hawera/Normanby Ward

Andy Beccard, 3131; Mike Powell, 2780; Kirsty Bourke, 2341; Simon Rangiwahia, 2119;

Patea Ward

Debbie Packer, 841; Ian Wards, 755;

MANAWATU-WANGANUI REGIONAL COUNCIL

COUNCIL

Horowhenua-Kairanga councillors

Lindsay Burnell, 6090; Lynette Peare, 5084;

Manawatu-Rangitikei councillors

David Meads, 7125; Edward Gordon, 6142;

Palmerston North councillors

Jacqueline White, 11693; Paul Rieger, 10758; Verdon Chettleburgh, 8594; Murray Guy, 8183;

Tararua councillor

Garrick Murfitt, (Elected unopposed);

Ruapehu councillor

Michael Plowman, 1844;

Wanganui councillors

Annette Kay Main, 11566; Robert Walker, 5957;

RUAPEHU DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Results not available at press time.

RANGITIKEI DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Chalky Leary 1574

Andy Watson 1322

Marilyn Craig 955

Nick Eddy 619

Lynne Sheridan 219

Richard Peirce 178

Gary Moore 156

COUNCIL

Taihape Ward

Jan Byford, 686; Don Brown, 641; Edward Cherry, 621 Hunterville Ward Chalky Leary, 465

Turakina Ward

Soraya Peke-Mason, 176

Bulls Ward

Marton Ward Andy Watson, 1737; Lynne Sheirdan, 1563; Michael Jones, 1308; Kathleen Murphy, 1253

PALMERSTON NORTH CITY COUNCIL

MAYOR

Jono Naylor 12035

Les Baty 2786

Arshad Chatha 155

Heather Tanguay 7798

COUNCIL

Papaioea Ward

Lew Findlay, 4158; John Hornblow, 3823; Ross Linklater, 3050; Jan Barnett, 2990; Takaro Ward Michael Feyen, 2238; Vaughan Dennison, 1981; David Ireland, 1595;

Awapuni Ward

Annette Nixon, 2111; Pat Kelly, 1867; Peter J Wheeler, 1365;

Ashhurst-Fitzherbert Ward

Anne Podd, 1296; Bruce Wilson, 1095 Hokowhitu Ward Jono Naylor, 3400; Jim Jefferies, 3095; Chris Teo-Sherell, 2396

TARARUA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Maureen Reynolds 3340

Ivan Johanson 1035

Raymond Berkahn 990

COUNCIL

North Tararua Ward

Christopher Southgate, 2051; David Roberts, 2033; Keith Fenemor, 2007; Judy Swenson, 1746:

South Tararua Ward

Warren Davidson, 1642; Claire Matthews, 1528; William Keltie, 1457; David Lea, 1264;

MANAWATU DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Ian McKelvie 5647

Steve Gibson 3087

COUNCIL

Kiwitea-Pohangina Ward

John Baxter, 1150; Prue McBeth, 1041

Feilding Ward

Steve Gibson, 2577; Matt Bell, 2435; John Gregory, 2356; Alison Short, 2107, Barbara Cameron, 2095

Kairanga Ward

Margaret Giles, 1460; John Salmon, 1386; Howard Voss, 1356

WANGANUI DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Michael Laws, 10454

John Martin 7044

Randhir Dahya 1082

Russell Fleming 270

Chandra Osborne 249

COUNCIL

Wanganui Ward

Dorothy McKinnon, 10400; Raymond Stevens, 10375; James McGregor, 10269; Randhir Dahya, 9359; Barbara Bullock, 9290; Phillipa Baker-Hogan, 8911; Martin Lindsay, 8262; Nicole Higgie, 8205; Susan Westwood, 8106; Danny Jonas, 7484; Rangi Wills, 7445; Rana Waitai, 6984

MASTERTON DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Garry Daniell 3129

Rick Long 2724

Roddy McKenzie 1092

Jonathon Hooker 1007

Chris Peterson 672

Jeff Workman 528

COUNCIL

Jane Terpstra, 5438; Chris Peterson, 5308; David Holmes, 4882; Brent Goodwin, 4682; Judith Callaghan, 4495

Rural ward

Roddy McKenzie, 1140;

Urban ward

Edwin Perry, 3482; Jonathan Hooker, 3408; Jeff Workman, 2819, Lyn Patterson, 2577

HOROWHENUA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Brendan Duffy 4985

Anne Hunt 4623

Gary Huffadine 401

COUNCIL

Levin Ward

Dave Colling, 4127; Barry Judd, 3317; Garry Good, 2830; Leigh Griffen-McMeeken, 2735; Tony Rush, 2435

Kere Kere Ward

Anne Hunt, 1394; David Allan, 914

Miranui Ward

Waiopehu Nathan Murray, 1213; Peter Keenan, 1074

SOUTH WAIRARAPA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Adrienne Staples 2923

Bob Petelin 587

COUNCIL

Martinborough Ward

Max Stevens, 935; Dianne Phelps, 846; Julie Riddell, 700

Featherston

Dean Davies, 877; Keith Sexton, 733; Solitaire Robertson, 655

Greytown

Viv Napier, 847; Mike Gray, 586; Margaret Craig, 530

PORIRUA CITY COUNCIL

MAYOR

Jenny Brash votes unknown;

Katene Selwyn

Robert Shaw

Liz Kelly

Piripi Gray

COUNCIL

Northern ward

Tim Sheppard, Nick Leggett, Euon Murrell, Sue Dow, Robert Shaw

Western ward

Ken Douglas, Henry Smith, Sarah Dow,

Eastern ward

Litea Ah Hoi, Taima Fagaloa, Denys Latham, Hemi Matenga, Tim Manu. (Vote numbers unknown).

GREATER WELLINGTON REGIONAL COUNCIL

CHAIR

To be confirmed.

Wellington constituency

Christopher Laidlaw, 24757; Frances Wilde, 23320; Judith Aitken, 18657; Sally Baber, 14920; Paul Bruce, 12697

Lower Hutt councillors

Peter Glensor, 12957; Sandra Greig, 11579; Prudence Lamason, 9889

Porirua-Tawa councillors

Barbara Donaldson, 6975; John Burke, 6218

Kapiti councillor

Nigel Wilson, 5501

Upper Hutt councillor

Rex Kirton (unopposed)

Wairarapa councillor

Ian Buchanan, 9108

WELLINGTON CITY COUNCIL

MAYOR

Kerry Prendergast 21,603

Ray Ahipene-Mercer 10,700

Bryan Peppere ll9915

Helene Ritchie 7524

Jack Ruben 5290

Rob Goulden 4166

John McGrath 3431

Carl Gifford 1981

Paul Bailey 1558

Nick Kelly 975

Nick Wang 822

COUNCIL

Northern Ward

Hayley Wain, Helene Ritchie, Ngaire Best Onslow-

Western Ward

Andy Foster, John Morrison, Jo Coughlan

Lambton Ward

Ian McKinnon, Stephanie Cook, Iona Pannett

Eastern Ward

Ray Ahipene-Mercer, Leonie Gill, Rob Goulden

Southern Ward

Celia Wade-Brown, Bryan Pepperell

KAPITI COAST DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Jenny Rowan 9222

Chris Turver 7155

Iride McCloy 2211

Harold Thomas 1889

Len Goldspink 845

David Mitchell 657

Robert Atack 356

COUNCIL

District Wide

Peter Ellis, Annie Molineux, David Scott, Tony Jack, Hilary Wooding Otaki Ward Ann Chapman

Waikanae Ward

Sandra Patton

Paraparaumu Ward

Peter Daniel, Diane Ammundsen

Paekakariki/Raumati Ward

Lyndy McIntyre

HUTT CITY COUNCIL

MAYORS

David Ogden 7137

Ray Wallace 6807

Ken Laban 6655

Rose Thomas 3343

Ross Jamieson 2557

COUNCIL

Central Ward

David Basset, 2886; Deborah Hislop, 2648

East Ward

Roger Styles, 1711; Barbara Branch, 1501

Harbour Ward

Ross Jamieson, 1983; Joy Baird, 1740

Northern Ward

Angus Finlayson, 1953; Gwen McDonald, 1926

Wainuiomata

Ray Wallace, 3736; Randall Day, 2268

Western Ward

Margaret Cousins, 1664; Max Shierlaw, 1320

UPPER HUTT CITY COUNCIL

MAYOR

Wayne Guppy (elected unopposed)

COUNCIL

Peter McCardle, 6556; Mary Archibald, 6108; Barry Timms, 5600; Heather Newell, 5580; John Gwilliam, 5504; Pat Christianson, 5365; Katy Austin, 5349; Nellie Gillies, 5218; Keith Barnard, 4730; Dean Rabbit, 4728

SOUTH ISLAND

TASMAN DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Richard Kempthorne 8491

John Hurley 4917

Phil Taylor 2258

Cliff Satherley 1445

NELSON CITY COUNCIL

MAYOR

Kerry Marshall 5347

Gary Watson 2505

Ian Barker 2118

Mike Ward 1978

Gail Collingwood 1563

Mark Holmes 1482

Denise Henigan 786

Jacqui Gough 397

MALBOROUGH DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Alistair Sowman 11119

Pat O'Sullivan 2874

Steffan Browning 1485

WEST COAST REGIONAL COUNCIL

Results unavailable.

BULLER DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Patrick McManus 2035

Patrick O'Dea 1605

Graeme Neylon 607

GREY DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Tony Kokshoorn (unopposed)

WESTLAND DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Maureen Helena Pugh (unopposed)

KAIKOURA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Kevin Heays 1008

Jim Abernethy 522

CHRISTCHURCH CITY COUNCIL

MAYOR

Bob Parker 46104

Megan Woods 31694

Jo Giles 14156

Mark Ross 4399

Peter Wakeman 1835

Blair Anderson 860

Byron Clark 707

Paulus Telfer 289

Michael Hanson 222

HURUNUI DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Brendan Duffy 4985

Anne Hunt 4623

Gary Huffadine 401

WAIMAKARIRI DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Ron Keating 7563

Jim Gerard 4404

Peter Wakeman 1428

Jason Orme 490

SELWYN DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Kelvin Coe 3600

John Morten 2540

Debra Hasson 1949

Lindsay Philips 1360

Malcolm Lyall 749

ASHBURTON DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Bede O'Malley (unopposed)

TIMARU DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Janie Annear 14798

McGregor Simpson 2343

Ron Bishop 716

WAIMATE DISTRICT COUNCIL

MAYOR

John Gordon Coles 1618

Anne Mary Townend 891

James Sydney Gibson 853

WAITAKI DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Alex Familton 5186

Alan McLay 3419

Bruce Cawley 464

MACKENZIE DISTRICT COUNCIL

MAYOR

John O'Neill (unopposed)

DUNEDIN CITY COUNCIL

MAYOR

Peter Chin

Remainder of results not available

CLUTHA DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Cyril Edward Hayes (unopposed)

CENTRAL OTAGO DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Malcolm Macpherson, 4268

Mike Bain 1678

Richard Prosser 1134

QUEENSTOWN LAKES DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Clive Geddes 4286

Philip John Dunstan 3083

Colin Cloudesley 450

GORE DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Tracy Hicks 3821

Des Pringle 1766

INVERCARGILL CITY COUNCIL

MAYOR

Tim Shadbolt 15615

Cornelis Vreugdenhil 3158

SOUTHLAND DISTRICT COUNCIL

MAYOR

Frana Grace Cardno 6160