More than 30,000 people attended the Hilux New Zealand Rural Games in Palmerston North over the weekend.

New Zealand Rural Games Trust Chair Margaret Kouvelis says it was fantastic to see people of all ages trying out different things, from tree climbing to digger driving to gumboot throwing.

"We are proud that our events are free, and this is only possible through the generosity of our sponsors, and the many volunteers who helped."

Read more: Rural Sports Awards winners revealed

Advertisement

Hilux New Zealand Rural Games founder Steve Hollander says the fifth annual Hilux New Zealand Rural Games was the best yet, with families from all over the country in the city for the event.

"The Games grow from strength to strength every year and have become a stalwart of the rural sports calendar in New Zealand."

"We increased the activities for young people, adding in sulky rides with miniature ponies and increasing the number of the self-drive diggers for children, and more than 400 children learned to climb a tree – it was a brilliant weekend," said Hollander.

"Other changes included larger big screens and more stands for people to sit and watch the action. The Farmers Market was a new addition, as well as the opportunity for neighbouring districts to promote what they have to offer."

Karen and Steve Hollander. Photo / Supplied
Karen and Steve Hollander. Photo / Supplied

Highlights from the weekend included livestreaming the event, the launch of the Hireways Little Digger book that was written by two Freyberg High School students, and Trillian Trek which turned up on Sunday afternoon to hand out more than $12,000 to local schools and charities in the city."

"I want to publicly thank Toyota, Fonterra, Husqvarna, Norwood and Palmerston North City Council for their incredible support," said Hollander.

The New Zealand Rural Games Trust would like to publicly acknowledge Palmerston North Boys' High School, Feilding High School, Tai Wananga Tu Toa and the Hillary Outdoor Education Centre for helping with volunteers to make the weekend run smoothly.

Official 2019 Hilux New Zealand Rural Games Results:
Skellerup NZ Gumboot Throwing Championship
MENS

1st - Kieran Fowler Dunedin 41.02

2nd - Craig Manson, Lincoln, Canterbury 38.08

3rd - AJ Shaw Taupo 36.43

4th - Riki Paewai Auckland 36.37

5th - Cyrus Paringatai Taihape 35.7

6th - Curley Troon Taihape 32.24

7th - Kris Richards Auckland 31.84

8th - Jordan Watson Auckland 31.28

WOMENS

1st - Kristin Churchward Taihape 32.2

2nd - Jessica McCormack 30.29

3rd - Rowena Duncum Dunedin formerly Whanganui 29.60

4th - Ariana Hansen Taihape 29.26

5th - Dell Adams Taihape 26.64

6th - Shelley Norris Christchurch 25.21

7th - Summer Manson Christchurch 19.32

8th - Leanna Marshall 18.10

Wiremark, Stockade and Fonterra/Future Post New Zealand Speed Fencing Championship in association with NZFC

1st - Tony Bouskill Napier

2nd - Shane Bouskill Tikokino

3rd - John Joseph Graham Ashhurst

4th - Troy Brooky Te Kuiti

5th - Haydon Walton Gisborne

6th - Nick Terry Waikouaiti

7th - Jared Nicholson Havelock North

8th - Burne Maxted Feilding

Lucky Prize Draw Haydon Walton Gisborne

Battening Winner Tony Bouskill Napier

360 Workwear Bill Tapley Memorial Cow Pat Throw in association with FFNZ Manawatu

1st - Jordan Watson 35m Auckland

2nd - Rob Edwards 33.1m Whanganui

3rd - Riki Paewai 32.2m Auckland

1st Under 12 - Ella Crofskey 19m Palmerston North

Awahuri Olives and Tiger Turf Olive Stone Spitting

1st - Micky Norris Perth 14.32

2nd - Joe Shaw Taihape 11.3

3rd - Rob Nesbit-Savage Whanganui 10.75

Zilco Gearing Up Championship in association with Manawatu Harness Racing and HRNZ

1st Place - Peter Ferguson Cambridge

2nd Place - Lydia Pickford Hunterville

3rd Place - Scott Dixon Hunterville

4th Place - Brodie Ellis Hawera

Husqvarna ANZAXE Trans-Tasman Wood Chopping Championship

1st Overall - Shane Jordan NZ

2nd Overall - Kody Steers AUS

3rd Overall - Jack Jordan NZ

4th Overall - Joshua Adamson AUS

5th Overall - Nathan McDonald NZ

6th Overall - Jesse Whitehead NZ

7th Overall - Jarrod Williams AUS

8th Overall - David McIntosh AUS

Winning Sawyer Shane Jordan NZ

Winning Axeman Joshua Adamson AUS

Team Event

1st NZ

2nd AUS

Guardian Trees, Treetech and NZARB – New Zealand Speed Tree Climbing Trans-Tasman Championship

1st Overall - Jeremy Millar NZ

1st - Steph Dryfhout NZ

2nd - Barton Allen-Hall Aus

3rd - James Gigliotti Aus

1st Country Australia Points: 316.12

2nd Country NZ Points: 304.33

Norwood and Monteiths NZ Coal Shovelling Championship
Woman's Singles

1st - Shelley Norris CHC 42.40sec

2nd - Anne Becroft AUS 43.49sec

3rd - Dora Togiaso CHC 1.05

Mens Singles

1st - Tyrell Green West Coast 26.66sec

2nd - Scott McKinnon Aus 27.83sec

3rd Richie Banks West Coast 28 sec

Womens Doubles

1st - Dora Togiaso & Shelley Norris CHC

Mens Doubles

1st - Tyrell Green & Richie Banks West Coast 15.3sec

2nd - Royce Green & Wayne Quine West Coast 18.7sec

3rd - Alistair Collis & Daniel Blenkarin Palmerston North 19.8sec

Powerco Sheep Dog Trials

1st - Jamie Shrubsall Whanganui

2nd - Kathryn Oliver Whanganui

3rd - Bo Milner Wairarapa

4th - Alex Matthews Whanganui

5th - Tim Hunter Wairarapa

6th - Guy Peacock Wairarapa

7th - Vaughan Marfell Wairarapa

8th - Paul Evans Whanganui

Team Result

1st Whanganui 347 points

2nd Wairarapa 346 points

Property Brokers Trans-Tasman Highland Heavies Championship

1st Team – New Zealand – 39 points

2nd Team – Australia – 45 points

1st Kiwi – Jono Macfarlane – Palmerston North

1st Aussie – Jayden Hill – formerly of New Zealand now resident in Melbourne

Tug-o-war – Australia

Babich NZ Wine Barrel Racing

1st - Brooke Brausch Palmerston North

2nd - Blair McConnell Hamilton

3rd - Shane Parlato Foxton

FMG Russian Egg Roulette in Association with Farmer Brown Eggs

1st - Riki Paewai Auckland

2nd - Jacob Smith Palmerston Nth

3rd equal - Braden Parsons Palmerston Nth

3rd equal - Louise Ashley

Skellerup Red Bandal Race

1st - Reif Dawson Palmerston North Boys High School

2nd - Fraser Carroll Feilding High School

3rd - Todd Riley Feilding High School

MacDougall Wool Fadge Race

1st - Opiki Young Farmers

2nd - Manawatu Turbos – Backs

3rd - Palmerston North Boys High School

Toyota Hilux New Zealand Speed Shearing Championship

1st - Cam Fergusson Waipawa 40.82 sec

2nd - Brett Roberts Mataura 56.26 sec

3rd - Jack Fagan Te Kuiti

4th - Jimmy Samuels Marton

5th - Rowland Smith Hawke's Bay

6th - Digger Balme Te Kuiti

7th - Paerata Abraham Wairarapa

8th - Ringakaha Paewai Gore-based, from Dannevirke

9th - Leon Samuels(Invercargill

10th - Casey Bailey Masterton-based, from Riverton

Women's Speed Shear

1st - Laura Bradley Woodville

2nd - Ingrid Smith Hawke's Bay

Williment Travel Egg Throw and Catch

1st - Riki Paewai (Auckland) and Kris Richards (Wellington) 55m

2nd - Ben McColgan (Tauranga) and Lacy Davidson (Ashburton) 50m

3rd equal - Thomas de Wolf (Belgium) and Jamie How (Wellington)

3rd equal - Raymond Toole and Carlos Jensen (both Manawatu)


A Rural Games special one-hour programme, hosted by Mark Leishman and Nickson Clark, will play on THREE at 4pm on Saturday, 16 March 2019. It will be replayed at 5pm on THREE+1.

The programme will then be repeated in April and available online at ThreeNow.