Geraldine High School dominated the Junior FMG Young Farmer of the Year Aorangi competition in Oamaru on Saturday.

Jacob Price and Patrick Foley-Smith (both 17) won the title, formerly called TeenAg, ahead of schoolmates Ben Chambers (17) and Taylor Bird (16).

Both duos will represent Aorangi at the national final in Hawke's Bay in July.

As well as the honour of representing Aorangi at the national finals, AgriKidsNZ winners (from left) Charlie Scammell, Isla Connelly-Whyte, and Hamish Paton received certificates and prizes.
As well as the honour of representing Aorangi at the national finals, AgriKidsNZ winners (from left) Charlie Scammell, Isla Connelly-Whyte, and Hamish Paton received certificates and prizes.

However, the third-placed team of Jason Harford and Archie Chisholm, also from the same school, had to be content with the bronze medal.

Advertisement

Compere Te Radar said the number of Geraldine High School pupils who took part was ''sensational'', as were the skills they showed.

''In all my years doing this event, I have never seen so many of the top teams coming from one school.''

bout 80 people contested the event, which tested their practical and theoretical ability and included a quiz hosted by Te Radar.

Aorangi AgriKidsNZ winners (from left) Isla Connelly-Whyte, Hamish Paton and Charlie Scammell.
Aorangi AgriKidsNZ winners (from left) Isla Connelly-Whyte, Hamish Paton and Charlie Scammell.

''I'm excited we won, but I'm pretty nervous to be heading to the grand final,'' Patrick said.

''I really enjoyed doing the module which involved operating a New Holland tractor fitted with a GPS unit. It was pretty cool how the tractor steered itself.

''It was a great demonstration of how fast technology is changing in the industry.''
The AgriKidsNZ event for primary and intermediate pupils was won by Ashburton Intermediate School trio Hamish Paton, Isla Connelly-Whyte, and Charlie Scammell.

They competed against 120 others in a series of eight modules at the North Otago A&P Show.

Competition co-ordinator Jake Lonergan said the aim was to get children excited about opportunities in the primary industries.

The team of Ruby Giera, Lachlan Rooney, and James Clark from Mt Somers Springburn School was second, followed by Waitaki Valley School's Itaia Chapman, Tamati Dennison, and Maddy Phillips.

All three teams qualified for the national final.

Central Rural Life