Dargaville Bowling Club

A/C open triples sponsored by Yovich Wealth Management (Jan 16)

1st: George Lyddiard, Dave Hopper, John Hodgson (Kensington) - 4 wins
2nd: Rob (Bushy) Clarke, Lyn Curac, Janice Allen (Dargaville) - 3.5 wins
3rd: Allan Rakich, Totty Rakich, Lew Findlay (Dargaville) - 3 wins


Maungatapere Bowling Club

Advertisement

Champ fours (Nov 23-24)
1st: Geoff Powell, Jim Taylor, Bill Wallace, Bruce Clarkson
2nd: Laurence Burns, Dick Gellert, Ian Couper, Tom Hucker


Champ triples (Jan 11-12)
1st (men's): Murray Dalbeth,Bob McKinney,Bob Ashworth
2nd: Bill Wallace, Bruce Gover, Rex Jury

1st (women's): Pam Mutch, Kia Ward, Barbara Gellert
2nd: Rhona Burns, Janeen Thurgood, Margaret McKinnon


Ham&Lamb domestic drawn triples sponsored by Bruce Clarkson and Tom Hucker

1st: Pam Mutch, Carol Daish, Val McAdam - 4 wins, 19 ends, 46 points
2nd: Steve McAdam, Gay Clement, Kevin Judson - 4 wins, 19 ends, 34 points
3rd: Rex Jury, Kerry Rintoul, Margaret McKinnon - 3 wins, 1 draw, 19 ends, 34 points
4th: Jim Taylor, Jean Roxburgh, Flora Wallace - 3 wins, 18 ends, 33 points


Triples sponsored by Plus Accountants, Jean Roxburgh, Bruce Clarkson and Bruce Gover (Jan 2)

1st: Bob Ashworth, Shirley Henderson, Tom Hucker - 4 wins, 31 ends, 71 points
2nd: Errol Edlin, Ed O'Donnell, Shane Judson - 4 wins, 21 ends, 44 points
3rd: John Kingdom, Rhona Burns, Dick Gellert - 3 wins, 17 ends, 34 points
4th: Jim Taylor, Bruce Gover, Veronica Fleming - 2 wins, 20 ends, 38 points on C/B

Kamo Bowling Club

Advertisement

New World Regent domestic drawn triples (Jan 10)

1st: P.Blundell, S.Bailey, R.File - 3 wins, 19 ends, 40 points
2nd: L.Wyness, D.Drummond, B.Donaldson - 2 wins, 16 ends, 46 points

Men's champ singles (Jan 12)

1st: Malcolm Wyatt
2nd: Roger File


Ngunguru Bowls Club


2x4x2 tournament (Jan 9)
1st: Charlie Jellick and Kelvin Bint - 4 wins, 26 ends, 62 points
2nd: Linda Spratt and Barbara Hopper - 4 wins, 24 ends, 37 points
3rd: Bob Ashworth and Bill Wallace - 3 wins, 23 ends, 42 points


Kauri Indoor Bowling Club


Summer Night (Jan 8)

1st: George Walker, Bruce Dawson, Jan Bartleet, Alva Grant
2nd: Dave Ross, Marion Hodgson, Bryan Massey, Kay Bush


Kensington Bowls Club


Club champ fours (Nov 23-24)

1st: K.Scott, A.Muir, J.Ganley, C.Budge
2nd: M.Attwood, P.Murray, P.Warth, D.Hooson


H.R.V and Rowsells Collision Repairs open pairs (Nov 20)

Morning section:
1st of winners: G. & A.Herbert
2nd of winners: C. & E.van Haaften

1st of losers: M.Parker, A.Bare'
2nd of losers: E.Coates, G.Jones

Afternoon section
1st of winners: G.Bush, S.Sneddon
2nd of winners: J. & D.Hooson

1st of losers: E.Coates, G.Jones
2nd of losers: D.Owens, C.Neeley


Lion Breweries Domestic Xmas Hams (Nov 30)

Leads:
D.Hooson, L.Hill, L.Ogier, J.Mahoney, G.Jones, K.McFarlane

Twos:
N.Dyer, A.Reek, L.Thompson, T.Cordeaux, B.Arbon, M.Bentley

Threes:
J.Ganley, R.Taylor, P.Reader, A.Bare', G.Herbert, E.Coates

Skips:
L.Reader, M.Attwood, J.Thorburn, D.Strawbridge, A.Muir, C.van Haaften

Plus Chartered Accoutants open men's triples (Jan 5)

1st: R.Thompson, R.Burgin, L.Reader
2nd: G.Herbert, G.Lyddiard, R.Thomas
Mystery Prize: J.Jamieson, C.Edmiston, J.Hooson

United Security open mixed pairs (Dec 27)

1st: C. & E.van Haaften - 4 wins, 31 ends, 57 points
2nd: C. Downs, R. Wright - 3 wins, 31 ends, 49 points

Mystery prize: S. Sneddon, J. Wairere

Adriatic Fisheries Progressive fours (Jan 5)

Leads:
1st: L.Ogier
2nd: M.Sandford

Twos:
1st: P.Jennings
2nd: D.Nicholson

Threes:
1st: S.Ayerst
2nd: R.Burgin

Skips:
S.Holland
C.van Haaften