WELLINGTON

95th Vosseler Shield Mountain Races, Mt Victoria - 19 May 2018

Daniel Jones won the senior 10km in 39:46 from Niam Macdonald-Joslin 41:02, Harry Burnard 41:17 and Nathan Tse 41:32. Wellington Scottish won the teams.

MM35 Dougal Thorburn 42:40, Stephen Day 43:36, Rowan Hooper 44:22. MM50 Peter Stevens 45:49, Grant McLean 46:12, Michael Wray 47:51. MM60 5km Tony Price 26:11. MM70 Brian Hayes 29:16. U/20 5km Max Karamanolis 20:12. U/18 3.7km Will Anthony 12:13. U/15 3.7km Jonah Seeds 13:27.

Maiya Christini won the senior womens 5km in 22:33 from Sarah Drought 23:11 and Nicole Mitchell 23:29. WHAC won the teams. MW35 Mel MacPhee 25:39. MW50 Carline Thomas 26:16. MW60 Michelle Allison 31:14. U/20 3.7km Jayme Maxwell 14:52. U/18 3.7km Esther Kozyniak 14:44. U/15 3.7km Maia Wilkinson 14:49.

CHRISTCHURCH

Jane Paterson Cross Country, Rawhiti Domain - 19 May 2018

Oska Baynes won the senior 9km in 29:52 from Ieuan van der Peet 31:04 and Matt Dryden 31:21. Other winners were Blair McWhirter MM35 32:15, John Newsom MM40 35:18, MM45 Chris Mardon 33:11, Malcolm Cornelius 35:30, John Gamblin MM55 37:45, Clive Kitchingman MM60 41:19, Nick Braithwaite MM65 36:25, Graham Batchelor MM70 40:16, MM75 John Gordon 48:39, Eric Saxby MM80 39:50.

Katherine Camp won the senior womens 6km in 22:55, from Jean Kozyniak 23:52 and Nynke Mulholland 24:25. Other winners were Andrea Hewitt MW35 23:39, Johanna Buick MW40 24:45, Ronalda Reid MW45 30:00, Maggie Chorley MW50 26:09, Carolyn Forsey MW55 29:13, Margaret Flanagan MW65 31:51.

Connor Melton U/20 6km 20:24, Andres Hernandez U/18 4.5km 15:33, Akeira Worthington U/20 4.5km 17:54, Liliana Braun U/18 4.5km 17:48.

DUNEDIN

Ponydales Leith Cross Country Relays, Three Mile Hill - 19 May 2018

Hill City University won the senior men 4 x 2650m relay. Their team of Alistair Richardson, Kirk Madgwick, Drew Cairney and Matthew Ogle recorded 39:23. Leith were second in 40:42 and Caversham third in 41:47. Nathan Hill of Leith ran the fastest lap in 9:35. Hill City Universitys womens team of Rebecca Allnutt, Aly Craigie, Bella Bloomfeld and Pairman won the senior womens 4 x 2000m relay in 35:53 from Caversham 35:58 and Leith 36:50. Kirsty Eyles of Caversham was the fastest in 8:35.

Other winning teams were: Hill City University MW35, Caversham MW50, Leith SG, Leith MM35, Leith MM50 and Ariki SB.

USA

Big Sky Outdoor, Moscow Idaho, 11 May: Matt Baxter 1500m 3:58.53 (6H1), 3:52.89 (6), 5000m 14:08.67 (2). Emily Roughan 10,000m 36:42.74 (9).

Mountain West Championships, Fresno CA, 12 May: Daniel Hintz 1500m 3:59.48 (6H1), 5000m 14:28.04 (14). Harry Ewing 3000m steeplechase 9:03.5 (3), Kerry White 800m 2:12.47 (3H2), 2:11.16 (6). Grace McConnochie 5000m 16:26.99 (5).

Asun Championships, Jacksonville FL, 12 May: Christian Conder 3000m steeplechase 9:43.58 (4).

GNAC Outdoor Championships, Western Oregon, 12 May: Chris Brake HJ 2.02m (1), LJ 6.68m (+0.6) (5), TJ 14.07m (0.0) (3).

Sam Williams Twilight, Emporia KS, 12 May: Christopher Goodwin LJ 7.00m (+1.4) (3).

SEC Championship, Knoxville TN, 12 May: Caitlin McQuilkin-Bell 1500m 4:42.69 (12H2).

PAC-12 Championships, Palo Alto CA, 13 May: Olivia Burdon 1500m 4:24.83 (1H2), 4:25.19 (4), 5000m 16:32.15 (5).

Sun Belt Championships, San Marcos TX, 13 May: Luke Fielding 1500m 4:03.78 (8H1).

Conference USA, Houston TX, 13 May: Mike Lowe 5000m 14:52.50 (6), 10,000m 31:44.32 (6).

The American Championships, Cincinnati, 13 May: Bailey Stewart 400m 47.57 (3H1), 47.25 (4). Hannah Miller 5000m 16:55.72 (2R2), 10,000m 35:56.78 (3). Anneka Grogan 5000m 18:00.63 (13), 3000m steeplechase 11:08.88 (11). Atipa Mabonga LJ 5.49m (+0.5) (16), TJ 12.69m (+1.1) PB (2).

Final Qualifier, Swarthmore PA, 14 May: Julian Oakley 1500m 3:39.42 PB (5).

USATF Distance Classic, Los Angeles, 17 May: Julian Matthews 1500m 3:44.25 (4RC). Craig Lautenslager 5000m 14:18.55 (14).

Tucson Elite Classic, University of Arizona, Tucson AZ, 19 May: Tom Walsh SP 21.73m (1) (21.34, 21.70, 20.97, 21.22, 21.39, 21.73). Darrell Hill 21.40m, Jonathan Jones 20.65m, Ryan Whiting 20.46m. On Friday night in Timaru Tom Walsh was named South Canterbury Sportsman of the Year.

Adidas Boost Games, Boston MA, 19/20 May: Nick Willis mile 4:00.29 (6). Julian Oakley 3000m 7:54.62 (8).

- This story has been automatically published using a media release from Athletics New Zealand