The plan for the Basketball New Zealand (BBNZ) Under 16 Talent Develop Programme has been set for the 2018 to 2020 competition cycle, as the coaches and trialists for that programme have been announced today by BBNZ.

The coaches that will run the age-group programme are Natalie Visger and Zico Coronel. Their key targets will be made up of annual FIBA events - the FIBA Oceania Championships in 2018, which is a qualifier for the FIBA Asia Cup in 2019, which is also a qualifier for the FIBA World Cup in 2020. Part of the preparation also includes the pinnacle event for the Select teams, who will play in the Australian State Champs.

Basketball New Zealand also announced the longlist of players that will trial for selection into the first year of this programme. The list was compiled by the coaches in consultation with regional basketball associations throughout New Zealand. Trials will be held on 3 to 6 February, 2018.

Aon New Zealand Under 16 Coaches:

- Aon New Zealand U16 Boys Coaching Staff for the 2018 FIBA U15 Oceania Championships , 2 Dec - 8 December Port Moresby, Papua New Guinea. 2018 is the start of the next three year cycle culminating with the 2020 FIBA U17 World Championships.

Head Coach: Zico Coronel

Assistant Coaches: Morgan Maskell and Brent Matehaere

- Aon New Zealand Select U16 Boys Coaching Staff for the Australian U16 State Championships 2018, 6-13 July, Sunshine Coast.

Head Coach: Zico Coronel

Assistant Coaches: George Robinson and Josh Davis.

- Aon New Zealand U16 Girls Coaching Staff for the 2018 FIBA U15 Oceania Championships , 2 Dec - 8 December Port Moresby, Papua New Guinea. 2018 is the start of the next three year cycle culminating with the 2020 FIBA U17 World Championships.

Head Coach: Natalie Visger

Assistant Coaches: Justine Reed and Frances Tilly.

- Aon New Zealand Select U16 Girls Coaching Staff for the Australian U16 State Championships 2018, 6-13 July, Sunshine Coast.

Head Coach: Natalie Visger

Assistant Coaches: Bronwen Davidson and Kaea Sampson.

The Three Year Cycle

Year in Cycle / Event

Programme Cycle | NZ Age Group Team

Requirement to qualify

Year One - Oceania Qualifiers

2018 - Under 16

Top two qualify for Asia Qualifiers

Year Two - Asia Qualifiers

2019 - Under 17

Top four qualify for World Cup

Year Three - World Championships

2020 - Under 18

Trialists for the Aon New Zealand Under 16 girls programme

Basketball Auckland | Lilly Parke

Basketball Auckland | Sera Taei

Basketball Hawke's Bay | Anna Haronga

Basketball Hawke's Bay | Janaya Preece

Basketball Manawatu | Leah Powick

Basketball Manawatu | Hope Stanshall

Basketball Manawatu | Te Arani Te Puni

Basketball Mid Canterbury | Mia Pearson

Basketball Otago | Libby Briggs

Basketball Otago | Annabelle Ring

Basketball Otago | Anita Samasoni

Canterbury Basketball Association | Mia Abercrombie

Canterbury Basketball Association | Maia Williamson

Counties Manakau Basketball Association | Jordan Koteka

Harbour Basketball | Simone Barnard

Harbour Basketball | Makenzee Boucher

Harbour Basketball | Florence Dallow

Harbour Basketball | Rosalie Dil

Harbour Basketball | Zaaliyah Kailahi-Fulu

Harbour Basketball | Maia McBirney

Hibiscus Coast Basketball Association | Kirsty Laming

Hibiscus Coast Basketball Association | Janke Pretorius

Hibiscus Coast Basketball Association | Emma Pugh

Hibiscus Coast Basketball Association | Sam Woolford

Hutt Valley Basketball Association | Jyordanna Davey

Hutt Valley Basketball Association | D'stani Foley

Hutt Valley Basketball Association | Kate Potts

Hutt Valley Basketball Association | Tia Remuera

Hutt Valley Basketball Association | Christina Wen

North Canterbury Basketball Association | Elsie McRobb

North Canterbury Basketball Association | Holly Monopoli

Queensland Basketball, Australia | Kaylee Whakaruru

Rotorua Basketball Association | Dekoda Roberts

Taranaki Country Basketball | Gemma Walsh

Taranaki Country Basketball | Elle Williams

Tasman Basketball | Ruby Roberts

Tauranga City Basketball Association | Taiana Day

Tauranga City Basketball Association | Hineaupounamu (Missy) Nuku

USA | Olivia Williams

Waikato Basketball Council | Reese Anderson

Waikato Basketball Council | Keyani Leith

Waikato Basketball Council | Alana Paewai

Waikato Basketball Council | Breeje Schuler

Waikato Basketball Council | Leila Ta'ala

Waikato Basketball Council | Hinetekawa Thomson-Laulu

Waikato Basketball Council | Jayze'lee Waihi

Waitakere West Basketball Association | Odessa Lawson

Waitakere West Basketball Association | Kataleena Leslie

Waitakere West Basketball Association | Riana Matiseni

Trialists for the Aon New Zealand Under 16 boys programme

Basketball Auckland | Daniel Boyd

Basketball Auckland | Levic Kerr

Basketball Auckland | Sataan Tawera

Basketball Hawke's Bay | Toby Kendon

Basketball Hawke's Bay | Lamour Spooner

Basketball Hawke's Bay | Wairehu Waata

Basketball Hawke's Bay | Brodie Walker

Basketball Hawke's Bay | Jack Wills

Basketball Hawke's Bay | Paora Winitana Jnr

Basketball Manawatu | Kobe Ahpene

Basketball Manawatu | Mosiah Macdonald

Basketball Manawatu | Zavier Pearn

Basketball Manawatu | Billy Tanoa

Basketball Mid Canterbury | Riley Sa

Basketball Otago | Benjamen Freeman

Canterbury Basketball Association | Tautahi Briggs

Canterbury Basketball Association | Sam Gallagher

Canterbury Basketball Association | Tanae Lavery

Canterbury Basketball Association | Greg Rodger

Counties Manakau Basketball Association | Levi Jackson

Counties Manakau Basketball Association | Harrison Smith

Harbour Basketball | Boston Caldwell

Harbour Basketball | David Jovanovic

Harbour Basketball | Tawhiao Kaitapu

Harbour Basketball | Ezekiel Priest

Harbour Basketball | Zach Riley

Harbour Basketball | Jett Thompson

Harbour Basketball | Pita Topia

Porirua Basketball Association | Levi Ware

Queensland, Australia | Reegan Trego

Southland Basketball Association | Will Stodart

Tasman Basketball | Josh Book

Tasman Basketball | Jay Marsh

Tauranga City Basketball Association | Salem Broughton

Tauranga City Basketball Association | Moihi Gardner

Tauranga City Basketball Association | Braydon Iuli

Tauranga City Basketball Association | Piripi Tapsell

Waikato Basketball Council | Junior De Young

Waikato Basketball Council | Kazlo Evans

Waikato Basketball Council | Akiva McBirney-Griffin

Waitakere West Basketball Association | Morgan Aiono

Waitakere West Basketball Association | Wodjiouma Coulibaly

Waitakere West Basketball Association | Hunter Cuff

Waitakere West Basketball Association | Dontae Russo-Nance

Waitakere West Basketball Association | Ethan Skelton

Wellington Basketball Association | Max Abbot

Wellington Basketball Association | Kaleb McDonald

Wellington Basketball Association | James Quinn

Wellington Basketball Association | Kane Upton-Mahan


- This story has been automatically published using a media release from Basketball New Zealand