CYCLING
AVANTIPLUS SS TIME TRIALS (Mangere)
Race seven (final).-
Junior boys: AGS A 23m 17.04s 1, St Kentigern A 23m 32.22s 2, WBHS 23m 49.64s 3, St Kentigern B 24m 15.17s 4, AGS B 25m 14.33s 3. Final placings (best six of seven results): St Kentigern 7pts 1, AGS 12 2, WBHS 14 3, St Kentigern B 26 4, AGS B 29 5, TGS 34 6, AGS C 44 7, Parnell College 47 8, Massey HS 52 9, Strathallan 59 10. Handicap (final): Parnell College C 1, St Kentigern G 2, Rangitoto 3, Massey HS B 4, Glendowie 5. 3,
Junior girls: TGS 26m 20.94s 1, Diocesan 27m 17.10s 2, Baradene 27m 41.36s 3, St Kentigern 27m 45.60s 4, Rangitoto 28m 01.33s 5. Final placings: TGS 6pts 1, St Kentigern B 15 2, Diocesan 17 3, Baradene 18 4, Diocesan B 40 5, EGGS 44 6, St Kentigern A 50 7, WGHS 50 8, Rangitoto 57 9, St Cuthberts 59 10. Handicap: Baradene E 1, Rangitoto 2, EGGS C 3, Baradene B 4, St Kentigern A 5.
Senior boys: WBHS 22m 18.84s 1, AGS 22m 32.90s 2, TGS 22m 57.34s 3, Massey High 23m 03.16s 4, St Kentigern 23m 27.23s 5. Final placings: AGS 8pts 1, WBHS 10 2, Macleans 18 3, TGS 22 4, Massey HS 28 5, St Kentigern A 28 6, AGS B 39 7, WBHS B 50 8, Macleans B 57 9, Sacred Heart 58 10. Handicap: Pakuranga A 1, St Peters 2, Kings B 3, Kings A 4, Parnell B 5.
Senior girls: St Kentigern 25m 22.54s 1, St Cuthberts 25m 51.28s 2, Diocesan 26m 27.95s 3, TGS 26m 42.63s 4, Baradene 27m 04.61s 5. Final placings: St Cuthberts 6 1, St Kentigern 13 2, Massey 16 3, Diocesan 21 4, Baradene 31 5, EGGS 36 6, WGHS 38 7, TGS 40 8, St Kentigern B 54 9, WGHS B 66 10. Handicap: Diocesan B 1, WGHS A 2, WGHS B 3, Parnell College 4, St Kentigern A 5.
LEAGUE
North Harbour
Open: Birkenhead 26 Orewa 6, Massey beat Rangitoto by default.
Under-85kg: Whangaparaoa 18 Glenfield 6, Orewa 52 Hato Petera 0, Mahurangi 28 Long Bay 12, Northcote 22 TGS 18, Orewa 30 Northcote 24.
Under-15: Glenfield 24 Massey 14, Northcote 36 Hato Petera 16.
SOCCER
KNOCKOUT CUP FINALS
(Bill McKinlay Park)
13th grade, Sacred Heart 2 WBHS 0.
15th grade, WBHS 4 Macleans 0.
Premier, MAGS 3 WBHS 1.
TENNIS
Semifinals.-
Senior boys, St Kentigern 6 Sacred Heart 3, WBHS 6 AGS 3.
Intermediate boys, St Kentigern 7 WBHS 2, Kings 5 AGS 4.
Junior boys, St Kentigern 9 Sacred Heart 0, AGS 8 Kings 1.
Senior girls, St Kentigern 9 EGGS 0, WGHS 8 St Cuthberts 1.
Intermediate girls, St Kentigern 6 EGGS 3, Baradene 5. St Cuthberts 4.
Junior girls, St Kentigern 8 EGGS 1, Macleans 6 St Cuthberts 3.
WEIGHTLIFTING
NZSS CHAMPIONSHIPS
Boys-
50kg, under-16, Cameron Moss (Rangitoto) total 144kg 1, Keenan Cooper (Te Kauwhata) 95kg 2, Isaac Samuels (St Kentigern) 66kg 3. Over-16, Carl Velasco (One Tree Hill) 122kg 1, Alex Francis-Dittmer (Macleans) 105kg 3.
56kg, under-16: Cameron McTaggart (Kristin) 169kg 1, Robbie Madges (Hillmorton) 131kg 2, Simon Prakash (One Tree Hill 74kg 3. Over-16, Martin Pourtoosi (Macleans) 170kg 1, Patrick Sturmey (AGS) 119kg 2.
62kg, under-16, Connor O'Rourke (St Thomas of Canterbury) 118kg 1, Chardine Jackson (One Tree Hill) 95kg 2, Liam Robinson (STC) 73kg 3. Over-16, Nathan Platt (AGS) 150kg 1, Logan Taylor (Rangitoto) 147kg 2, Long Lin Yu (Macleans) 120kg 3.
69kg, under-16, Micah Milne (Howick) 172kg 1, Peter Von Landkammer (Burnside HS) 136kg 2, Tyler Johnson (Burnside) 117kg 3. Over-16, Jack Mallinson (STC) 201kg 1, Ethan Hawken (Southland BHS) 172kg 2, Bruce Tsai (AGS) 168kg 3.
77kg, under-16, Curran Power (STC) 153kg 1, Blake McCorkindale (Southland BHS) 132kg 2, Israel Lochhead (STC) 112kg 3. Over-16, James Lobban (STC) 200kg 1, Luke Smith (Nelson BC) 185kg 2, Kadim Lateef (Macleans) 177kg 3.
85kg, under-16, Brendon Green (STC) 160kg 1, Ryan Jolly (STC) 146kg 2, Guy Zeeman (Macleans) 101kg 3. Over-16, Zeke Pullan (AGS) 170kg 1, Navin Kurup (AGS) 169kg 2, Tiger Yang (Macleans) 160kg 3.
94kg, under-16, Jack Mayo (STC) 130kg 1, Roy Spires (Macleans) 123kg 2, Hannafi Bin Huissaini (Burnside HS) 116kg 3. Over-16, Layne Parkes (AGS) 216kg 1, Christian Jessop (Nelson BC) 205kg 2, Alex McRobie (Kristin) 175kg 3.
105kg, under-16, Lewis Puiri (One Tree Hill) 175kg, Jacob Chapman (STC) 100kg 2, Harjot Singh (Macleans) 90kg. Over-16, Samuel Prendergast (STC) 253kg 1, Yahya Siamanhkel (AGS) 188kg 2, Shane Manamperi (AGS) 155kg 3.
105+kg, under-16, Devon Earle (STC) 125kg 1. Over-16, Sebastian Woollard (AGS) 180kg 1, William Francis-Dittmar (Macleans) 178kg 2, Antonio Toleafoa (STC) 161kg 3.
Girls.-
53kg, over-16, Charlotte Moss (Rangitoto) 112kg 1.
58kg, under-16, Jade Hawken (Southland GHS) 87kg 1, Caitlin Davidson (Burnside HS) 74kg 2, Natasha Crawford-McAllister (OTH) 45kg 3. Over-16t, Katherine Howells (Macleans) 50kg 1.
69kg, under-16, Georgia Fisk (Burnside HS) 1.
75+kg, under-16, Ashleigh McDougall (Verdon College) 120kg 1.
Teams.-
AGS 30pts 1, St Thomas of Canterbury 17 2, Macleans 14 3, Rangitoto 9 4, Kristin 6 5, One Tree Hill 5 6.