Bowls


Hikurangi lawn bowls results:


Hikurangi winter programme:

June 6:

Advertisement


1st: Kelvin Bint, Charlie Jellick, Noel Bint - 3 wins, 22 ends, 49 points
2nd: Rex Thompson, Ron Burgin, Jenny Burgin - 3 wins, 17 ends, 32 points.
3rd: Ian McMurchy, Ann Muir, Mike Lornie - 2 wins, 21 ends, 39 points.

June 13:

1st: Ken Fitness, Anne Bateman, Barrie Jones - 2 wins, 21 ends, 36 points.
2nd: Margaret Gurney, Shirley Holland, Don Nicholson - 2 wins, 19 ends, 37 points.
3rd: Frank Arnerich, Graeme Lawrence, Willie Wyatt - 2 wins, 18 ends, 34 points.

Next tournament: June 20 - triples, June 23 - 2x4x2 pairs.

McLeod Bay Indoor Bowls Club results:


Onerahi New World Manaia Open Pairs (June 15)

Semifinals:

SF1: Ernie Wuthrich and Graeme Richards beat Alan Agnew and Thompson Agnew
SF2: George Walker and Marian Hodgson beat Mike Riceman and Evan Yates.

Cup final winners: George Walker and Marian Hodgson (Onerahi) 5.5/6

Runners-up: Ernie Wuthrich and Graeme Richards (McLeod Bay) 5.5/5

Plate winners: Mike Riceman and Evan Yates (North End) 5/10

Runners up: Alan Agnew and Thompson Agnew (Ruatangata) 5/6

T.E.C: Lorna Wuthrich and Carol Hall

Championship Singles (June 11, 18)

Semifinals:
Winner - Graeme Richards 8/16, Runner-up - Ken Rozell 2/3.
Winner - Dave Green 7/11, Runner-up - Ernie Wuthrich 5/8.

Finals: Winner - Dave Green, 10/8, Runner-up - Graeme Richards 2/2.

Plate final: Winner - Ernie Wuthrich 6/12, Runner-up - Ken Rozell 6/10

T.E.C: Carol Hall


Dargaville Bowling Club results:


Mixed Mini, Pairs/Triples (June 18)

1st: Kevin West, Mike Walters, Allan McKinnon - 3 wins, 21 ends

2nd: John Nissen, Lyn Curac - 3 wins, 20 ends


Clay Target Shooting

Results from round three of the Northland secondary schools clay target shooting competition at the Kaikohe Gun Club on May 29.

1st: Te Kura o Takiwa Tauraroa (TKTT) team one - 420
Team members: Skye Martinac, Toby Lincoln, Max Woolhouse, Zion O'Leary, Blair Thomas.

2nd: Whangārei Boys High School team one - 413
Team members: Jacob Kennedy, Jake Child, Ethan Hare, Reuben King, William Hamlin.

3rd: Huanui College - 365
Team members: Nick Byles, Callum Gardner, Scott Slatter, Blake Watkins, Craven Whitehead.

Highest of all (HOA) Boy: Blair Thomas (TKTT) - 90/95

HOA Girl: Carlisa McCarroll (TKTT) - 79/95


Points Score Open:

1st: Blair Thomas
2nd: William Hamlin
3rd: Ollie Child-Walker


Single Barrel Boys:

1st: Skye Martinac
2nd: Liam Hardy
3rd: Toby Lincoln


Single Barrel Girls:

1st: Carlisa McCarroll
2nd: Shikira Absolum
3rd: Jatarla Absolum