Results from the Platinum Homes/DVS pro-am golf tournament at Sherwood Park Golf Club on March 19-20.

1st Luke Toomey: 63, 69
2nd Fraser Wilken 65, 68
3rd= Brad Shilton: 65, 71
3rd= Hayden Beard: 64, 72
3rd= Michael Hendry: 68, 68
3rd= Richard Lee: 68, 68
3rd= Pieter Zwart: 68, 68

The teams event was won by the team including Leigh Whatmough, Eric Hoyle, Terry Powell and Trevor Marshall (professional). Over $10,000 was raised for Northland charity I Have A Dream.

Results from the Mangawhai pro-am on March 14

Teams (best two stableford points on each hole):
1st - David Hunter, Roy Norris, Paul Greenwood – 94 points (professional – Mason Lee)
2nd – Keith Routledge, Gordon Wylde, Kevin Brewer – 93 points (professional – Michael Hendry)
3rd – Wayne Watts, Colin Sterling, Greg Furnell – 91 points (professional - Grant Moorhead)
4th – Keren Vale, Tony Vale, Richard Clarke – 90 points (professional – Lachie McDonald)
5th – Rowan Clift, Shayne Stuart, Craig Cogan – 90 points (professional – Harry Bateman)
6th – Steve Thomas, Kelvin Scott, Malcolm Shepherd – 89 points ("professional" - Des Chitty)
7th – Mike Ashton, Brendan Kuriger, Tracey Jones – 88 points (professional – Luke Kwon)
8th – Craig King, Peter Neven, Rob Skinner – 87 points (professional – Troy Ropiha)

Advertisement

Professionals:
Luke Kwon (65), Michael Hendry (66),Sam An (69), Tae Koh (69), Jordan Loof (71), Grant Moorhead (71), Kieran Muir (72), Nick Loach (73), Woonchul Na (73), Troy Ropiha (73), Dean Sipson (74).

Results from Northland Veteran Golfers at Kaikohe Golf Course on March 21.

Group A: Peter Smith 43 points (pts), Stuart Gray 42 pts, Pat Fox 41 pts, Lloyd Lemon c/b 41 pts, Eddie Prime c/b 41 pts
Group B: Dave Barrell 41 pts, Vaughan Sampson c/b 41 pts, Peter Lister 39 pts, Bob Langford c/b 39 pts, Murray Jack 38 pts
Ladies: Terene Campbell 41 pts, Sheila Hay-MacKenzie 39 pts, Jean Tennent 37 pts, Vicki Brown 36 pts, Marilyn Bresnehan 35 pts
Twos: Wally Hagoort, Greg Meara, Mike Haddleton, Bruce Ormiston

Results from the Denby Trophy on March 18.

Division 1:

Best Gross: Debbie Harrison 42
Best Net: Carol Calvert 33 c/b
Runner up: Colleen Hinchliffe 33
Best Stableford: Shirley Hodson 21
Runner up: Carol Newman 20
3rd: Sheila Mc Kenzie 19
4th: Shirley Kearney 18 c/b
5th: Shirley Tinsley 18
6th: Marlene Bindon 18
7th: Sandra Solomon 17 c/b
8th: Liz McQuin 17
Longest Drive: Shirley Kearney

Division 2:

Best Gross: Ethne Mitchell 52
Best Net: Gabrielle Carppe 27
Runner up: Carol Stoneman 31
Best Stableford: Harriett Tregoweth 23
Runner up: Marie Cook 22
3rd: Anne Fowlie 21c/b
4th: Diana Baker 21
5th: Sue Donovan 21
6th: Margaret Finlayson 20c/b
7th: Helen Gusterson 20
8th: Carol Newlyn 20
9th: Jocelyn Murray 19
Most Accurate Drive: Carol Faithfull
Closest to the pin: Carol Newlyn

Advertisement

Men:

Best stableford: Joseph Orbon 21
Runner up: Phil Redfern 20
Longest Drive: Bruce Davis-Goff
Denby Trophy Winner: Harriett Tregoweth 23

Results of the Northland Golf Course 9 Hole Division on March 5

Fixture - Gross F9 with 21 players

1st Division Pam Clemmett 43
2nd Division Diane Sansum 48
3rd Division Pat Hooper 56

Men's Division Trevor Wallace 49

Nine-Hole Division for February 20

Fixture - Nett B9 with 33 players

1st Division Pauline Stewart 30
2nd Division Myra Mitchell 32
3rd Division Brenda Leaf 29

Men's Division Roy Halford 32

2's Pat Walker

Nine-Hole Division for February 27

Fixture - Putting M9 with 33 players

1st Division: Pat Walker 15
countback: Daphne Rivers
2nd Division: Myra Mitchell 14
3rd Division: Chris Evans 12

Men's Division: Wayne Dumbleton 14

countback: Owen Mitchell
2's Trevor Wallace, Pam Clemmett