CANADIAN OPEN
(Oakville, Ontario)
201: Grant Waite (NZ) 69 64 68, Tiger Woods 72 65 64
202: Stephen Ames (Trinidad) 68 71 63, J. L. Lewis 67 70 65
205: Greg Chalmers (Australia) 69 65 71
206: Paul Azinger 73 65 68, Joey Sindelar 72 68 66, Paul Stankowski 72 67 67, Brian Watts 67 68 71, Cameron Beckman 66 73 67, Keiichiro Fukabori (Japan) 70 66 70, Brandt Jobe 70 68 68, Sergio Garcia (Spain) 67 69 70
207: Barry Cheesman 74 65 68, Steve Gotsche 74 69 64, Tom Scherrer 74 67 66, Kevin Sutherland 65 72 70, Scott Verplank 72 67 68, Steve Flesch 71 68 68, Mathew Goggin 74 67 66
Also. -
208: Craig Perks (NZ) 72 69 67
212: Frank Nobilo (NZ) 73 70 69.
EUROPEAN MASTERS
(Crans-sur-Sierre, Switzerland)
194: Eduardo Romero (Argentina) 64 68 62
202: Darren Clarke (Northern Ireland) 68 67 67
204: Phillip Price (Wales) 69 68 67, Paolo Quirici (Switzerland) 67 71 66
205: Mathias Gronberg (Sweden) 72 66 67, Thomas Bjorn ( Denmark) 72 64 69
206: Jarrod Moseley (Australia) 68 67 71
207: Dean Robertson (Scotland) 71 73 63, Anders Forsbrand (Sweden) 71 69 67
208: Markus Brier (Austria) 70 70 68, Nick Faldo (England) 69 73 66, Christopher Hanell (Sweden) 72 67 69
209: Miguel Angel Jimenez (Spain) 69 71 69, Van Phillips (England) 71 69 69, Niclas Fasth (Sweden) 74 66 69, Matthew Blackey (England) 71 69 69, Mark Mouland (Wales) 70 69 70, Michael Campbell (NZ) 65 74 70, Lee Westwood (England) 69 66 74
210: - Jose Coceres (Argentina) 71 71 68, Brian Davis (England) 73 68 69, Nicolas Vanhootegem (Belgium) 71 70 69, Angel Cabrera (Argentina) 69 72 69, Ian Garbutt (England) 71 70 69, Hennie Otto (South Africa) 66 69 75.
AUCKLAND MATCHPLAY
(The Grange)
Semifinals: C. Johns (Auckland) bt C. Osborne (The Grange) at 19th, L. Holzer (The Grange) bt G. Sisson (Pakuranga) 6/5. Final: Holzer bt Johns 2/1.
Plate: A. Bartrum (Manukau) bt A. Laloli (Titirangi) at 19th.
Auckland team to play North Harbour at North Shore next Sunday: C. Johns (Auckland), B. Dibley (Akarana), L. Holzer (The Grange), G. Sisson (Pakuranga), C. Osborne (The Grange), A. Bartrum (Manukau), D. Steedman (The Grange), M. Pirihi (Akarana), F. Schwanner (Manukau), A. Laloli (Titirangi).
NORTH HARBOUR JUNIOR CLASSIC
(Huapai)
Boys: B. Dormer (Redwood Pk) 144 1, M. Bray (Huapai) 146 2, B. Jujnovich (Redwood Pk), D. Harrison (Redwood Pk) 148 3 equal.
Girls: B. Park (Pupuke) 158 1, A. Wairepo 160 2, Yu Gin Bang (Titirangi) 168 3.
AdvertisementAdvertise with NZME.
Latest from Sport
Liam Napier: What Manu, and rugby, can learn from RTS, Benji struggles
Roger Tuivasa-Sheck and SBW's cross code switches spell out lessons for Joey Manu.