STATE CHAMPIONSHIP
NORTHERN DISTRICTS v CANTERBURY
(Gisborne)
NORTHERN DISTRICTS
First innings 434
CANTERBURY
First innings
T. Papps c West b Yovich 10
S. Stewart lbw b Yovich 1
P. Fulton lbw b Martin 90
G. Stead lbw b West 6
N. Broom c Robinson b Orchard 19
A. Redmond c R. Hart b Orchard 2
P. Wiseman c M. Hart b Orchard 65
A. Ellis c R. Hart b Hatwell 1
W. Wisneski not out 6
S. Cunis lbw b Orchard 0
C. Martin c Horsley b Orchard 0
Extras (1lb, 13nb, 1w) 15
Total (91.3 overs) 215
Fall: 1/3, 2/12, 3/28, 4/70, 5/82, 6/187, 7/188, 8/215, 9/215.
Bowling: G. Aldridge 19-8-33-0 (1nb), J. Yovich 18-3-54-2 (10nb), G. West 13-2-49-1 (2nb), M. Orchard 9.3-5-10-5, B. Martin 26-6-46-1 (1w), J. Hatwell 5-1-20-1, J. Marshall 1-0-2-0.
Second innings
T. Papps lbw Martin 12
S. Stewart b Yovich 78
P. Fulton b Martin 0
G. Stead not out 39
A. Ellis not out 0
Extras (2b, 3lb, 2nb) 7
Total (for 3 wkts, 50 overs) 136
Fall: 1/20, 2/24, 3/135.
Bowling: Orchard 9-1-34-0, Yovich 8-3-12-1 (2nb), Martin 17-3-60-2, Aldridge 6-1-12-0, Hatwell 6-1-13-0.
Play washed out yesterday. Match drawn.
WELLINGTON v OTAGO
(Wellington)
WELLINGTON
First innings 489 dec
OTAGO
First innings
C. Cumming c Bell b O'Brien 57
M. Wasim lbw b Franklin 17
C. Gaffaney c Walker b Gillespie 69
R. Lawson not out 62
M. McKenzie not out 13
Extras (8lb, 1w, 4nb) 13
Total (for 3 wkts, 76 overs) 231
Fall: 22, 134, 175
Bowling: M. Gillespie 17-4-62-1, J. Franklin 19-7-47-1 (1nb), J. Patel 14-7-23-0, I. O'Brien 9-2-43-1 (3nb), M. Walker 11-5-24-0 (1w), L. Woodcock 6-0-24-0.
Result: match drawn.
CENTRAL DISTRICTS v AUCKLAND
(New Plymouth)
Play abandoned on third and fourth days, match drawn.
AUCKLAND
First innings 316
CENTRAL DISTRICTS
First innings 268-8
Final championship standings: Wellington 24, Canterbury 23, Otago 20, Auckland 16, Central Districts 13, Northern Districts 6.
Wellington will host Canterbury in the final from March 4-7.
FOURTH ONE-DAY INTERNATIONAL
(Colombo)
AUSTRALIA
A. Gilchrist c Sangakkara b Zoysa 14
M. Hayden c Zoysa b Vaas 15
R. Ponting lbw b Muralitharan 67
D. Martyn c Zoysa b Lokuarachchi 1
A. Symonds c Jayantha b Muralitharan 53
M. Bevan c & b Muralitharan 14
M. Clarke c Dilshan b Chandana 36
I. Harvey run out 4
G. Hogg lbw b Chandana 0
M. Kasprowicz c Sangakkara b Chandana 0
J. Gillespie not out 8
Extras (3lb, 12w, 6nb 6) 21
Total (47.4 overs) 233
Fall: 1/28, 2/42, 3/62, 4/136, 5/177, 6/201, 7/205, 8/205, 9/206.
Bowling: Vaas 10-0-4-1, Zoysa 8-0-40-1 (2nb, 1w), Lokuarachchi 8-0-40-1 (3w), Muralitharan 10-0-44-3 (1w), Jayasuriya 4-0-24-0, Chandana 7.4-0-37-3 (4nb, 1w).
SRI LANKA
M. Atapattu c Bevan b Hogg 19
S. Jayasuriya c Gilchrist b Kasprowicz 0
K. Sangakkara c Gilchrist b Kasprowicz 101
D. Jayawardene c Gilchrist b Gillespie 25
S. Jayantha c Gilchrist b Harvey 1
T. Dilshan run out 9
U. Chandana c Gilchrist b Kasprowicz 13
K. Lokuarachchi lbw b Kasprowicz 18
C. Vaas c Gilchrist b Kasprowicz 0
D. Zoysa lbw b Hogg 1
M. Muralitharan not out 2
Extras (2lb, 2w) 4
Total (43.4 overs) 193
Fall: 1/0, 2/80, 3/143, 4/148, 5/150, 6/158, 7/189, 8/189, 9/190.
Bowling: Gillespie 8-2-20-1, Kasprowicz 9-1-45-5 (1w), Harvey 7-0-34-1, Symonds 10-1-47-0, Hogg 6.4-0-32-2 (1w), Clarke 3-0-13-0.
Result: Australia won by 40 runs, lead 5-match series 3-1
AUCKLAND CLUB CHAMPIONSHIP
Two-day club championship games cancelled, matches drawn.
Premier championship points: North Shore 82.84, East Coast Bays 72.66, Papatoetoe 70.85, Howick Pakuranga 65.10.
Premier plate points: Cornwall 58.95, Parnell 56.21, Grafton 44.35, University 41.02
First-grade championship: Takapuna 93.87, Waitakere 93.02, Suburbs NL 71.24, Ellerslie 70.20.
First-grade plate: Eden Roskill 64.72, Cornwall 56.78, Grafton 55.00, Birkenhead 42.16.
AdvertisementAdvertise with NZME.
Latest from Sport
Team NZ launch their 2024 America's Cup boat
Team NZ members speak about the launch of their 2024 America's Cup boat the Taihoro. Video / Alyse Wright