FIRST TEST
(Lahore)Fourth day. -
ENGLAND
Total for 8 wkts dec 480
Fall: 1/134, 2/169, 3/173, 4/183, 5/225, 6/391, 7/398, 8/468.
Bowling: Wasim Akram 22-8-40-0, Abdur Razzak 22-5-55-0, Saqlain Mushtaq 74-20-164-8, Mushtaq Ahmed 44-6-132-0, Shahid Afridi 18-6-38-0, Qaiser Abbas 16-3-35-0.
PAKISTAN
Total for eight wickets 333
Fall: 1/63, 2/101, 3/199, 4/203, 5/210, 6/236, 7/272, 8/273.
Bowling: Gough 14-4-40-0 (1nb), Caddick 20-3-55-1, Giles 48-15-97-3, Salisbury 20-2-52-0, Hick 6-0-35-1, White 18-4-48-3 (6nb).
FIRST TEST
(India v Zimbabwe, New Delhi, lunch second day))
Total for 7 wkts 299
Fall: 1/0, 2/15, 3/135, 4/154, 5/155, 6/232, 7/266.
Bowling: J. Srinath 23-7-48-4, A. Agarkar 29-13-67-0, S. Ganguly 7-1-25-0, S. Joshi 29-8-77-2, S. Tendulkar 12-3-34-1, M. Kartik 17-4-36-0.
TOUR MATCH
(Melbourne)
West Indies 167 and 114. Victoria 344-7 dec. Victoria won by inngs and 63 runs.
WOMEN'S WORLD CUP WARM-UP
(Oamaru)
New Zealand 275-5 in 50 overs (E. Drumm 116, D. Hockley 67). England 110-7 in 50 overs (C. Nicholson 2-17, R. Pullar 2-9, H. Tiffen 2-28. Result: NZ won by 165 runs.
SHELL CRICKET SUPER MAX
Final: Auckland 99-2 (L. Howell 36no, A. Barnes 30no) and 63-6 (M. Walker 2-13) lost to Wellington 111-6 (R. Petrie 31, R. Twose 27; A. Adams 2-51) and 53-2 (Twose 26) by 8 wickets.
AUCKLAND PREMIER MEN
Round 2, day 2 of 2. -
North Shore 91 and 87 (R. Henderson 5-28) lost to Parnell 218-9 dec (T. Macintosh125no; S. Sharp 5-55) by an innings and 50 runs.
Suburbs New Lynn 110 and 82 (D. Askew 4-29) lost to Cornwall 98 and 92-2 (M. Powell 43no) by 8 wickets.
Takapuna 47 and 139 (B. Locke 6-28) lost to Grafton 150-6 dec and 39-0 by 10 wickets.
East Coast Bays 147 and 212-4 dec (M. Sanders 79no, M. Badlands 56) lost to Howick Pakuranga 211-9 dec (B. Pocock 70, L. Vivian 45; C. Brown 5-47, M. Haslam 4-43) and 151-6 (B. Neilson 40no) by 4 wickets.
Points: Howick Pakuranga 23.82, Grafton 21.74, Parnell 19.76, Suburbs NL 16.96, Cornwall 16.71, East Coast Bays 13.54, North Shore 10.48, Takapuna 9.72.
First grade. -
Ellerslie 211 and 37-0 beat University Akarana 196 (M. OSullivan 85, N. Jones 42, K Baker 5-45, J Gibson 4-36) on first innings.
Papatoetoe 118 and 206-6 dec (C. Burroughs 59) beat Eden Roskill 143 (D. Biddle 47; N. Ronaldson 4-39) and 106 (G. Wood 4-28, Ronaldson 4-30) by 76 runs.
Birkenhead 207 and 22-1 beat Waitakere City 92 and 201 (R. Pudney 49, N. Talamahina 40; P. Bracewell 5-62) on first innings.
Points: Birkenhead 23.31, Eden Roskill 18.39, Papatoetoe 16.65, Ellerslie 14.25, Waitakere City 12.06, University Akarana 10.16.
AUCKLAND MEN'S ONE-DAYERS
Suburbs New Lynn 167 (A. Danson 75; C. Dickson 5-36) bt Parnell 165 (C. Buss 40; J. Vujnavich 4-33).
Howick Pakuranga 183-8 (B. Neilson 46) bt North Shore 147.
East Coast Bays 181-9 (G. Harnett 46no, C. Brown 44) bt Takapuna 168.
Grafton 224-8 (G. Joy 100, R. Irving 42) Cornwall 225-9 (M. Powell 42. C. Ewart 40no)
Points: Cornwall 18, Howick-Pakuranga 13.5, East Coast Bays, Grafton 10.5, Parnell 7.5, Suburbs 6, Takapuna 4.5, North Shore 1.5.
First-grade semifinal: Eden-Roskill 139 lost to Waitakere City 135-1 (R. Pudney 84no).
AUCKLAND WOMEN'S FIRST GRADE
Cornwall 232 (D. Mowlem 53) beat Parnell 49 (D. Ramsey 7-8).
WAIKATO COUNTRY DISTRICTS
Pirongia 350 (R. Deutch 76, T. Gainey 90, G. Corkey 41no) bt Otorohanga College 237-2 (B. Hopkins 65no, T. Coetzer 65no).
Morrinsville College 217 (M. Begbie 56, R. Hobbs 43) bt St Peter's 158.
Cambridge 160-4 (C. Lomi 80no, V. Heaton 41no; G. Kay 4-28) bt Te Awamutu Sports 156 (M. Terry 4-16).
Matamata College 195-8 bt Camabridge HS 146 (V. Woodhams 58; M. Clarke 4-22).
WAIKATO-COUNTIES COMBINED
Section A. -
Fraser-Tech 254-7 (B. Kennedy 106no) lost to Weymouth 265-5 (T. Searly-Fisher 51, T. Cossil 88, S. Beckham 42).
Karaka 250-8 (V. Chitty 99) bt Melville 246-9 (C. Radford 55, S. Parton 44).
Te Rapa 246 (J. Babe 88) bt Pukekohe 116 (J. Hunt 46; C. McLean 4-25).
Te Awamutu 147 (W. Samuel 53; S. Cushen 4-43) lost to Cambridge 148-4 (G. Bradburn 54; J. Hedges 4-54).
Points: Cambridge 13, Karaka 9, Fraser-Tech, Melville, Pukekohe, Te Rapa 7, Te Awamutu, Weymouth 3.
Section B. -
Morrinsville 257-7 (S. Farquhar 61, O. Steverson 65) bt Ngahinepouri 104 (Steverson 5-12).
Eastern Suburbs 188 (A. Beagley 65 M. Kelly 40; D. Bradley 4-26) bt Thames 161 (D. Barker 4-32).
Star-Varsity 260-7 (A. Swale 4-51) bt Manukau 171 (Swale 40).
Hamilton Old Boys 295-5 (B. Rattana 121no, T. Otto 94) bt Waiuku 209 (R. McNaughton 57no; R. Johnstone 4-35).
Points: E Subs 13, Ham OB 10, Manukau, Ngahinepouri, Star-Varsity 7, Morrinsville 5, Thames 4, Waiuku 3.
THAMES VALLEY NORTHERN ZONE
One-day final: Waikare 146-1 (D. Henderson 59no, R. Thomas 44) bt Te Aroha Cobras 145 (T. O'Sullivan 4-57).
Waihi Athletic 215 (T. Kaihe 4-38) bt Waikare B 169 (R. Babu 50).
Thames 197-7 (N. Matthew 106 D. Warner 25, A. Cameron 3-17) bt Paeroa United 195 (G. Dagger 81).
Hauraki Plains College B bt Thames High School B.
TAUPO
Tauhara College 129 (G. Finlay 55). Permaclean 114 (D. McCallum 5-14).
Wanderers 223-6 (S. Ashford 94). Tokelaus 106.
Points: Geothermal 59 Tauhara College 55, Wanderers 43, Permaclean 34, Tokelaus 19.
AdvertisementAdvertise with NZME.
Latest from Sport
Merlin's fate hangs on early moves in tonight's Taylor Mile
Barry Purdon's Merlin could dominate or struggle based on start.