Athletics NZ weekly round-up

By Athletics New Zealand

AUCKLAND

Athletics Auckland Meeting, Mt Smart Stadium - 12 November 2016

Hamish Gill 100m 10.73 (+0.8). Markos Ingham 100m 11.33 (+0.8) PB, 200m 22.71 (+0.9) PB. David Van Den Bogaard 100m 11.86 (+0.8), TJ 13.95m (+2.9) also 13.84m (+1.6) PB. Tommy Te Puni, 14 year old son of eleven times New Zealand high jump champion Roger Te Puni clocked an impressive 23.21 (+0.9) to win the under 16 200m. Aaron Pulford 3000m 8:20.35, Daniel Hoy 8:23.71 PB, Isaiah Priddey 8:37.07. Oliver Parkinson 300m H 39.27 PB. Nicholas Southgate PV 4.70m. Jamie Sowter 100m 12.52 (+1.4), 200m 25.51 (+2.3). Tamsin Harvey 100m 12.42 (+2.4), 200m 25.57 (+2.3). Kristen Clausen 100m 12.72 (+2.4), 200m 26.11 (+3.6). Sophie Atkinson 800m 2:22.61. Georgia Clode 800m 2:23.01. Corinne Smith 3000m RW 15:58.13. Zoe Taylor 300m H 49.05. Ella Pilkington HT 50.99m, Mellata Tatola 3kg HT 54.81m, Aimee-Lee Scott 3kg HT 47.01m. Lisa Putt TJ 11.46m (+3.9). Diana Ismagilova TJ 11.16m (+3.2) also 11.03m (+0.6). Alexandra Hyland HJ 1.65m. Imogen Ayris PV 3.80m. Anthony Nobilo 6kg HT 53.40m. Abraham Taucher 700g JT 51.48m. Jayden Williamson 4kg HT 41.22m.

Auckland City Athletics Club meeting, Mt Smart Stadium - 9 November 2016

Mogammad Smith 60m 7.15 (+4.2), 100m 11.29 (+2.5). Matthew Manning 1500m 4:03.25, Theo Quax 4:03.70, Maiya Christini 4:55.17, Georgia Clode 4:57.97.

TAURANGA

Athletics Waikato Bay of Plenty Meeting, Porritt Stadium - 12 November 2016

Ollie Reed 100m 11.21 (NWI), 200m 23.29 (NWI). Georgia Hulls 100m 12.35 (NWI), 200m 25.33 (NWI) mx. Harrison Fountain 3000m 9:48.83. Alec Johnson 1.5kg DT 42.82m PB. Reece Thompson 1.75kg DT 35.92m. Logan Karl HJ 1.80m.

NELSON

Twilight Meeting, Saxton Field Athletic Track - 9 November 2016

Isabel Neal 100m 12.89 (+1.2). Camryn Smart 400m 59.51 mx. Lee-Ann McKenzie HJ 1.65m. Brooke Robertson 1kg DT 33.28 PB. Bailey Cotton 60m 7.54 (-0.6), 100m 11.72 (-0.9). Eloise Beattie 1500m 4:46.64 mx. Ryan Churchill TJ 12.60m (NWI). Shannen Smith TJ 10.59 (NWI).

CHRISTCHURCH

Athletics Canterbury Meeting, Rawhiti Domain - 12 November 2016

National womens long jump champion Kelsey Berryman was out to a 16cm PB long jump of 6.20m (+0.7), to take her into the top 18 New Zealand womens all time. Berryman who had a previous best of 6.04m from the Cooks Classic in January 2015 also had a 6.19m (+1.5) and 6.04m (+2.0) in her series of six attempts. Harriet Bush 1500m 4:51.30 mx, Lily Trotter 1500m 4:58.96 mx. Maia Broughton 60m 8.12 (+1.9), 100m 12.69 (+1.4) mx, 200m 25.65 (+2.7) mx. Cameron Gamble 1.25kg DT 41.07m. Callum Stewart TJ 12.57m (+1.5). Chris Mardon masters 5000m 17:01.23. Charlie Gamble 2kg DT 46.06m. Marcus Wolton 800g JT 40.67m, HJ 1.77m. Max Attwell LJ 6.55m (+1.2), 200m 23.25 (+1.4). Nic Forster 100m 11.51 (+1.1). Caitlin Bonne 500g JT 42.08m. Jaidyn Busch 3kg SP 13.47m. Katie Thompson LJ 5.20m (+2.2), also 5.18m (+1.3), TJ 11.36m (+1.6). Ariana Harper 400m 59.49. Georgia Stroud 800m 2:25.55.

TIMARU

Athletics New Zealand Long Distance Race Walks Championships, Caroline Bay - 13 November 2016

Erin Talcott won the 50km in an outstanding time of 4:42:15. The American was the first woman to compete in the 50km race walk at the world race walking team championship in Rome in May this year. The 38 year old has a best 50km time of 4:33:22. Miguel Rodriguez was second in Timaru in 4:55:13. Kate Newitt won the womens 20km in 2:10:59. Laura Langley won the womens under 20 10km title in 51:01. In the non-championship 10km Jonathon Lord recorded 50:58 and Rosie Robertson 51:24. Alice Ritchie clocked 30:51 in the under 16 non-championship 5km.

DUNEDIN

Athletics Otago Meeting, Caledonian Ground - 12 November 2016

Matthew Ogle 800m 2:00.09 PB. Daniel Balchin 3000m steeplechase 9:24.47. Joccoaa Palmer 300m H 47.37, 200m 26.76 (-0.7). Jenna Thorne 300m H 47.87. Jack McNaughton 3000m 9:16.00. Christina Ashton 100m 12.55 (+1.9). Felix McDonald 100m 11.44 (-0.3), LJ 6.47m (+1.7). Andrew Allan TJ 13.45m (+1.6), HJ 1.83m. Tegan Chapman TJ 10.35m (+1.8). Ethan Walker 700g JT 43.84m. Todd Bates 7.26kg HT 48.22m, Mike Scholten 43.65m. Dyani Shepherd-Oates 3kg HT 43.14m, 1kg DT 35.21m. Mayce Ballantyne 4kg HT 42.10m.

INVERCARGILL

Athletics Southland Meeting, Surrey Park - 12 November 2016

Tim Baker 100m 11.45 (+3.3), 200m 23.14 (+5.4). Adam Norman 100m 11.47 (+3.3), LJ 6.22m (+2.3), TJ 12.67m (+3.6). Emma Hopcroft 100m 12.92 (+3.0), LJ 5.60m (+4.2). Dannika Collins 100m 12.93 (+5.2). Jade Graham TJ 10.54m (+1.7). Emma Ryan 3kg SP 12.36m.

AUSTRALIA

World Masters Athletics Championships, Perth, 26 Oct - 6 Nov 2016

Further New Zealand successes

Gold medal winners: Clasina Van Der Veeken W85 2000m steeplechase 18:30.80 WR, LJ 1.84m NZR. Liz Wilson 400m W50 1:02:42. Sally Gibbs half marathon 1:22:02.

Silver medal winners: Clasina Van Der Veeken W85 1500m 11:43.93. Eric Kemsley M65 20km road walk 2:00:41 (NZBP). Ian Calder M55 1500m 4:35.90. Jacqueline Wilson W70 20km road walk 2:17:02 (NZBP). Michael Bond M70 2000m steeplechase 9:04.45. Nyle Sunderland W45 20km road walk 1:59:44.

Bronze medal winners: Angie Ross W35 1500m 4:49.35. Clasina Van Der Veeken W85 400m 2:17.54 (NZBP). Dennis Wylie M60 half marathon 1:29:42. W60 4 x 400m relay (Sheryl Gower, Lois Anderson, Dalise Sanderson, Christine Waring) 4:43.16. M65 4 x 100m relay (Trevor Guptill, Ian Carter, Anthony Deleiros, Alan Dougall) 55.75. John Hines M80 half marathon 2:59:23. Michael Scholten M35 throws pentathlon 2882 points NZR. Robbie Barnes M50 marathon 2:54:28. Sally Gibbs W50 1500m 4:49.97. Vanessa Story W40 400m 59.87. W65 4 x 100m relay (Christine Waring, Lois Anderson, Anne Deleiros, Sheryl Gower) 1:06.32 NZR.

Sydney All Comers, Bankstown, 5 November: Warren Button HT 56.98 (3).

USA

New York Marathon, 6 November 2016: Ryan Woolley 2:41:02 (102). Erin Tolhurst 3:13:28 (190).

NCAA Div 1 Regional 10km Cross Country Championships, 11 November 2016: Northeast Bronx New York Julian Oakley 30:41 (6). South Central Fayetteville Arkansas Craig Lautenslager 30:22 (8). Mountain, Logan Utah Matt Baxter 31:20 (22).

ROAD AND TRAIL RACES AROUND THE COUNTRY

Auckland

Hamilton

Round-the-Bridges 12km, 13 November: Jonny McKee won by over a minute in 39:15. John Mering was second in 40:33 and Jai Davies-Campbell third 41:07. Women; Emerson Deverell 47:44, Kovo MacDonald 48:22, Sarah Murphy 49:14. 6km; Sean Trowern 22:41, William Swales 23:45, Chase Hennessey 26:18. Women; Charli Miller 23:17, Grace Ritchie 24:22, Samantha Corbett 24:57.

Rotorua

Tarawera Trail 50km and Marathon, 12 November: 50km; Andrius Ramonas (Lithuania) 4:15:07. Sue Crowley 5:00:23. 42.2km; Bevan Jefferies 3:45:17. Katrin Gottschalk 4:40:57.

Christchurch

Selwyn Running Festival, Ellesmere, 6 November: Half marathon; Sam Wreford 1:08:29, Ieuan Van Der Peet 1:13:44, Allan Straite 1:19:05. Johanna Buick 1:31:19, Shannon-Leigh Walker 1:38:02, Emma Roche 1:39:33. 10km; Kevin Moriarty 35:40. Alexandra Williams 40:52. 5km; Oliver Jones 18:43, Melanie Angland 18:51.

- This story has been automatically published using a media release from Athletics New Zealand

Get the news delivered straight to your inbox

Receive the day’s news, sport and entertainment in our daily email newsletter

SIGN UP NOW

© Copyright 2017, NZME. Publishing Limited

Assembled by: (static) on production bpcf02 at 22 Jan 2017 17:11:51 Processing Time: 584ms