Athletics: Athletics NZ weekly round-up Apr 4

Nneka Okpala competes in the women's triple jump during the 2016 Sydney Track Classic. Photo / Getty Images
Nneka Okpala competes in the women's triple jump during the 2016 Sydney Track Classic. Photo / Getty Images

94th Australian Track and Field Championships, Sydney Olympic Park Athletics Centre - March 31-April 3
Stuart Farquhar won the javelin throw with a mighty effort of 83.93m, surpassing the Rio "A" performance standard for selection of 83.00m. It is the furthest throw by Farquhar in four years, since he was in Japan where he was out to 86.31m.

Nneka Okpala won the triple jump in 13.91m (0.0) to add 2cm to her New Zealand national record set in Melbourne in early March. Rochelle Coster in qualifying for the final of the 100m hurdles equalled Andrea Miller's New Zealand national record of 13.10. Nick Southgate was second in the pole vault in a personal best height of 5.47m. James Mortimer was third in the 200m final in a PB 20.92. Holly Robinson set a Para-Athlete NZ and Oceania record of 40.81m in the javelin throw. Alex Mander was second in the under 20 decathlon, Phoebe Edwards third in the under 20 heptathlon, Joshua Hawkins was second in the 110m hurdles. Fiona Morrison was third in the 100m hurdles, Elizabeth Lamb third in the high jump and Siositina Hakeai third in the discus throw. Para-Athletes to medal were Holly Robinson, William Stedman, Jessica Hamill and Liam Malone.

400m prelim, Louise Jones 54.70 q, Brooke Cull 55.22, Sarah Pearce 57.32. 1500m prelim, Tina Harris 4:22.90 q, Flora Brocherie 4:23.91, Zia Macdermid 4:36.43. Nneka Okpala TJ 13.68m (+2.4) q. Hammer throw, Lauren Bruce 54.77m q, Ella Pilkington 48.64m, Montaya Wharehinga 47.76m. Heptathlon Veronica Torr 100m H 13.91 (+1.5), HJ 1.67m, SP 13.08m, 200m 25.39 (-2.5), Natalie Booth 15.17 (+1.5), 1.46m, 7.84m, 27.27 (-1.1), Ariana Blackwood 17.12 (+0.5), 1.46m, 9.90m, 27.82 (-1.0), end day 1 Torr 3393, Booth 2475, Blackwell 2328. Heptathlon U/18, Andrea McDowell 16.69 (-2.7), 1.46m, 9.22m, 26.60 (-0.3) PB, end day 1 McDowell 2433. Para-Athlete, Anna Grimaldi LJ 5.21 (+0.2) (4), Holly Robinson JT 40.81m (1) PB NZ and Oceania record, Caitlin Dore JT 20.42m (5).

400m prelim, Frazer Wickes 47.83 q, Robert Jopp 48.65. 5000m Aaron Pulford 14:21.81 (13), Joshua Baan 15:03.53 (18). Decathlon Max Attwell 100m 11.32 (+1.3), LJ 6.30m (+1.7), SP 11.00m, HJ 1.91m, 400m 48.88 PB, Aaron Booth 11.32 (+1.3), 6.49m (+1.7), 12.61m, 1.88m, 52.37, Jack Henry 11.36 (+1.9), 6.91m (+0.9), 12.66m, 1.85m, 50.28 PB, Brent Newdick 11.39 (+1.3), 6.89m (+0.1), 13.51m, 1.82m, 51.95, end day 1 Henry 3693, Newdick 3633, Attwell 3579, Booth 3534. Para-Athlete, William Stedman 400m 56.35 q, LJ 5.12m (0.0) (3), Aodhan Hamilton DT 24.68m (5), Harry Crawford 34.99m (6).

100m prelim, Kelsey Berryman 11.82 (+1.4) Q, Zoe Hobbs 11.80 (-0.2) Q, Fiona Morrison 12.07 (+1.4) Q, Mariah Ririnui 12.06 (+2.4), Christina Ashton 12.51 (+1.7). 800m prelim, Alison Andrews-Paul 2:07.09 q, Ariana Harper 2:09.21. 400m H prelim, Mackenzie Keenan 59.95 Q, Anna Percy 60.76 PB. LJ prelim, Ririnui 6.03m (+0.9) q, Berryman 5.87m (+0.1). DT prelim, Siositina Hakeai 55.64m q, Te Rina Keenan 53.93m q, Lauren Bruce 45.42m. Heptathlon, Torr LJ 5.83m (+0.6), JT DNS, Booth 5.19m (+1.3) JT 26.29m, 800m 2:28.38 total 4207 (12), Blackwood 4.82m (+1.9), 34.81m, 2:21.98, total 4204 (13). Heptathlon U/18, McDowell 4.88m (+0.7), 30.21m, 2:39.32 total 4022 (7). Heptathlon U/20, Phoebe Edwards 100m H 14.51 (-0.4), HJ 1.70m, SP 10.77m PB, 200m 25.74 (+1.6), end day 1 3162 (3).

100m prelim, Joseph Millar 10.38 (+2.5) Q, James Mortimer 10.83 (+1.0). Frazer Wickes 400m SF 48.06. Joshua Baan 1500m prelim DNF. Michael Cochrane 400m H prelim 51.02 Q. Matthew Wyatt LJ prelim 7.35m (+0.9) q, Hamish Gill 6.97m (+0.6). Matthew Bloxham HT 64.24m (4), Todd Bates 53.08m (10). Stuart Farquhar JT prelim 73.15 q. Decathlon, Newdick 110m H 15.41 (+0.7), DT 44.27m, PV 4.50m, JT 50.59m, 1500m 4:49.79 total 7163 (4), Henry 14.87 (+0.7), 34.26m, 3.80m, 53.29m PB, 4:30.52 total 7047 (5), Attwell 16.85 (+1.1), 34.24m 3.80m, 38.61m 4:27.88 total 6510 (8). Decathlon U/20, Ben Collerton 100m 11.51 (+1.0), LJ 6.67m (+1.0), SP 10.74m, HJ 1.95m, 400m 51.83 PB end day 1 3506 (2), Alex Mander 11.55 (+1.0), 6.77m (+1.0), 12.09m, 1.80m, 52.68 end day 1 3436 (5). William Stedman 400m ambulant 56.88 (1).

100m SF Zoe Hobbs 11.84 (-0.3) Q, Kelsey Berryman 11.83 (+0.6) q, Fiona Morrison 12.07 (+0.6), 100m final Hobbs 11.75 (-0.3) PB (5), Berryman 11.88 (7). Louise Jones 400m 54.26 (6). Tina Harris 1500m 4:20.08 PB (8). Nneka Okpala TJ 13.91m (0.0) (1), NZ national record adding 2cm to her own record set in Melbourne on 5 March 2016. Lauren Bruce HT 58.34m (5). Amanda Murphy JT 49.93m (6), Stephanie Wrathall JT 49.51m (7), Laura Overton JT 47.19m (11). Heptathlon U/20; Phoebe Edwards LJ 5.53m (+0.2), JT 34.15m, 800m 2:27.00 total 5157 (3). Heptathlon U/16; Zoe Taylor 90m H 16.66 (-1.3), HJ 1.58m, SP 8.67m, 200m 27.06 (-2.7) end day 1 2497 (9). Para-Athlete; Anna Grimaldi 100m prelim 13.37 (-0.8) q, final 13.31 (+0.2) (5). Jessica Hamill SP secured 7.84m (1).
Joseph Millar 100m SF 10.50 (-0.2) Q, final 10.47 (-0.1) (4). Marshall Hall DT 56.69m (5), Alexander Parkinson DT 51.65m (7). Decathlon U/20, Alex Mander 110m H 15.64 (-0.9) PB, DT 42.76m PB, PV 4.50m, JT 45.29m PB, 1500m 4:56.72, total 6789 (2), Ben Collerton 14.93 (-0.4) PB, 33.42m, 3.50m, 46.08m PB, 4:53.92 total 6504 (4). Para-Athlete Liam Malone 100m 11.64 (-3.2) q, Jacob Phillips 14.05 (-0.2), Will O'Neill 14.90 (-0.2) final Malone 11.26 (+1.4) (4), Stedman 13.13 (7). Harry Crawford SP 10.84m (7), Aodhan Hamilton SP 8.15m (8).

Zoe Hobbs 200m prelim 24.04 (+0.9) q, Louise Jones 24.50 (+1.0), final Hobbs 24.13 (+0.6) (7). Alison Andrews-Paul 800m 2:07.23 (6). Rochelle Coster 100m H 13.10 (+0.8) = NZ national record Q, Fiona Morrison 13.22 (+0.8) PB Q, Christina Ashton 14.80 (+0.9), final Morrison 13.16 (+2.0) (3), Coster 13.18 (4). Mackenzie Keenan 400m H 60.31 (6). Rosa Flanagan 3000m St 10:08.61 (4). Liz Lamb HJ 1.83m (3). Mariah Ririnui LJ 6.12m (+1.1) (8). Siositina Hakeai DT 56.97m (3), Te Rina Keenan DT 56.71m (4). Heptathlon U/16 Zoe Taylor LJ 4.80m (-0.7), JT 24.22m, 800m 2:34.76 total 4005 (5). Para-Athlete, Anna Grimaldi 200m 27.54 (-1.1) q, final 27.32 (+1.1) (4).
Joseph Millar 200m 21.10 (-1.4) Q, Hamish Gill 21.05 (+0.1) q, James Mortimer 21.06 (+1.7) q, final Mortimer 20.92 (+0.5) PB (3), Millar 21.01 (4), Gill 21.36 (9). Joshua Hawkins 110m H 13.92 (+1.1) Q, James Sandilands 14.58 (+1.1) PB q, final Hawkins 13.86 (+0.6) (2), Sandilands 14.75 (8). Michael Cochrane 400m H 51.31 (5). Harry Ewing 3000m St 9:17.07 (5). Nick Southgate PV 5.47m PB (2). Matthew Wyatt LJ 7.45m (+2.4) (8). Alexander Parkinson SP 14.66m (7). Stuart Farquhar JT 83.93m (1). Para-Athlete Liam Malone 200m 22.14 (-0.2) q, Jacob Phillips 28.98 (-0.8), Will O'Neill 31.06 (-0.8), final Malone 22.33 (-1.7) (1).

North Island Secondary Schools Athletic Championships, Mt Smart Stadium - April 1-3
Records set: Tatiana Kaumoana IG DT 43.04m, Ryan Ballantyne SB SP 19.61m, Bradley Butler IB JT 62.53m and DT 56.21m, Tanya Murray IG JT 42.41m, Dominic Overend JB LJ 6.40m (-0.1) and 80m H 11.03 (+0.6), Maddison Wesche SG SP 15.66m, Jack Lewer PA SP 11.09m and DT 34.68m, Mellata Tatola IG HT 52.77m, Tayla Brunger JG 300m 40.65, Charli Miller JG 3000m 10:06.59, Hannah O'Connor IG 3000m 9:36.92, Phoebe McKnight in second in 9:47.82 also under the old record, James Guthrie-Croft IB 100m 10.91 (+1.4). Miller who long term is looking at the 3000m steeplechase also won the 1500m in 4:42.23

Not setting any records Isaiah Priddey won the SB 1500m 4:02.71 and 3000m 8:34.60. Both O'Connor and Priddey are in the New Zealand team for the world schools cross country championships in Budapest later this month.

Auckland City Athletics meeting, Mt Smart Stadium - March 30
Michael Voss chasing a World Junior Championships 10,000m qualifying performance came within just over a second of the IAAF standard with a time of 31:11.39 (PB).

South Island Secondary Schools Athletic Championships, Aorangi Stadium - April 2-3
Records set: Maia Broughton U/14 400m 57.10, Anna Skerrett U/14 SP 11.87m, Zharna Beattie U/14 DT 36.24m, Pieta Hansen U/15 400m 57.41, Liliana Braun U/15 3000m 10:04.32, Amelia Persson U/16 3000m 10:01.69, Eva Rewiri U/16 PV 3.15m =PB, Lucy Sheat U/19 200m 24.58 (+1.1) and 400m 56.07 PB, Scarlett Norton U/19 PV 3.05m, Deborah Beg Para Athlete U/16 200m 41.00 (+0.5), Nick Moulai U/16 1500m 3:59.47 and 3000m 8:47.83. Mitchell Small U/19 1500m 3:57.57 and 3000m 8:35.30.

Stanford Invitational, Stanford University California, 1 April: Kimberley Smith in her first 5000m race in nearly three years finished third in 15:32.77. Won by Dominique Scott in 15:25.10 with Mary Cullen second in 15:26.53. Emily Roughan 1500m 4:34.10 (13s7). George Beamish 5000m 14:10.45 (11rC), Matt Baxter 5000m 14:12.83 (13rC).

Texas Relays, Austin, 30/31 March: Cody Thomas decathlon 7079 points (6) - 100m 10.77 +3.3, LJ 7.03m +3.0, SP 12.25m, HJ 1.84m, 400m 47.90 PB, 110m H 14.96 +0.6, DT 34.22m, PV 3.80m, JT 46.30m, 1500m 4:44.64. 2 April: Craig Lautenslager mile 4:03.24 PB (5).

Colonial Relays, Williamsburg, 1 April: Julian Oakley 1500m 3:48.67 (8).

- NZ Herald

Get the news delivered straight to your inbox

Receive the day’s news, sport and entertainment in our daily email newsletter

SIGN UP NOW
Stats provided by

© Copyright 2017, NZME. Publishing Limited

Assembled by: (static) on production bpcf04 at 24 May 2017 10:10:35 Processing Time: 827ms