Commonwealth Games: New Zealand medalists

New Zealand Men's Sprint team Sam Webster, Ethan Mitchell and Eddie Dawkins celebrate their Gold Medal. Photo / Greg Bowker
New Zealand Men's Sprint team Sam Webster, Ethan Mitchell and Eddie Dawkins celebrate their Gold Medal. Photo / Greg Bowker

Complete list of New Zealand medalists at the Commonwealth Games in Glasgow.

Gold (14)
David Nyika - Boxing - Men's 81kg
Linda Villumsen - Cycling - Women's road time trial
Valerie Adams - Athletics - Women's shot put
Sophie Pascoe - Swimming - Women's 200m Individual Medley Para Sport SM10
Lauren Boyle - Swimming - 400m freestyle
Anton Cooper - Cycling - Cross-country mountain biking
Richie Patterson - Weightlifting - Men's 75kg
Sally Johnston - Shooting - Women's 50m rifle prone
Sophie Pascoe - Swimming - Women's Para-Sport 100m Breaststroke SB9
Jo Edwards - Lawn bowls - Women's singles
Shane Archbold - Track cycling - Men's 20km Scratch Race
Tom Scully - Track cycling - Points race
Sam Webster - Track cycling - Men's Sprint
Eddie Dawkins, Ethan Mitchell and Sam Webster - Track cycling - Men's Team Sprint

Silver (14)
Jack Bauer - Cycling - Men's road race
Silver Ferns - Netball
David Light - Boxing - Men's 91kg
Barry Wynks, Mark Noble and Lynda Bennett - Lawn bowls - Open triples B6/B7/B8 competition
Stanislav Chalaev - Weightlifting - Men's 105kg+
Sam Gaze - Cycling - Cross-country mountain biking
Tom Walsh - Athletics - Shot put
Julia Ratcliffe - Athletics - Hammer throw
Lauren Boyle - Swimming - 800m freestyle
All Blacks sevens - Rugby sevens
Sam Webster - Track cycling - Men's Keirin
Simon Van Velthooven - Track cycling - Men's 1000m Time Trial
Adrian Leat - Judo - Men's 73kg
Moira de Villiers - Judo - Women's 70kg

Bronze (17)
Nick Willis - Athletics - 1500m
Women's hockey team
David Bishop - Gymnastics - Men's Floor
Tracey Lambrechs - Weightlifting - Women's +75kg
Tayla Ford - Wrestling - Women's 58kg
Sam Belkin - Wrestling - Men's 97kg
Joelle King - Squash - Women's singles
Zane Robertson - Athletics - Men's 5,000m
Mandy Boyd, Selina Goddard, Amy McIlroy, and Val Smith - Lawn bowls - Women's Fours
Jason Koster - Judo -100kg
Tim Slyfield - Judo -100kg
Aaron Gate - Track cycling - Points race
Matthew Archibald - Track cycling - Men's 1000m Time Trial
Marc Ryan - Track cycling -Men's 4000m Individual Pursuit
Eddie Dawkins - Track cycling - Men's Individual Sprint
Dylan Kennett, Pieter Bulling, Marc Ryan and Shane Archbold - Track cycling - Men's Team Pursuit.
Darcina-Rose Manuel - Judo -57kg.

- NZ Herald

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on red akl_a1 at 23 Sep 2014 14:31:51 Processing Time: 870ms