College Sport: Westlake ruling the hoops

By Terry Maddaford

North Shore school churns out basketball stars.

Westlake captain Jack Salt, seen here defending against Rangitoto's Sam Armitt, is on the radar of several colleges in the United States. Photo / Natalie Slade
Westlake captain Jack Salt, seen here defending against Rangitoto's Sam Armitt, is on the radar of several colleges in the United States. Photo / Natalie Slade

Compared with state-of-the-art facilities enjoyed by some schools, the gymnasium at Westlake BHS is past its "best by" date, but that has not stopped the North Shore school from continuing to show out among the best with their basketball programme which continues to produce the stars.

While there are plans for a new gymnasium with a full size court, the school makes do in what has been described as a gymnasium which has been "revamped cosmetically" and by using nearby Carmel College as the home base for their premier team this winter.

With 30-plus teams, basketball is big at WBHS. The school has produced many Tall Blacks, the highlight in 2009 when Rob Loe, Kirk Penny, Jarrod Kenny, Corey Webster and Thomas Abercrombie represented New Zealand in the team who beat Australia.

More recently another old boy, Tai Webster, has also played at the highest level.

Ten Westlake players have gone to the United States with captain Jack Salt on the radar of several US colleges and was yesterday named in the Tall Blacks trial squad. Others seem set to follow.

Loe is in his senior year at St Louis, who are through to the second round of the NCAA tournament. Loe has been a starting five player for them.

Since the inception of the Sports Institute at the school, WBHS have won four national secondary schools basketball titles and been runners-up on another three occasions.

The institute is for Year 9 and 10 boys with the focus on basketball, hockey, soccer and cricket. Pupils are able to take, as an example, basketball for three periods a week as a subject option with a mix of on-court time and in the strength and conditioning programme run in association with AUT.

In Year 10 distance running and rowing are added as further options, again with AUT strength and conditioning coaches playing a part.

Westlake head of sport Rob Taylor said all boys are encouraged to play at least two sports.

"Tom Abercrombie, as an example, played volleyball and basketball and Mike Harris, who is now playing rugby with the Reds, was an age group national volleyball player in the same year he was in our 1st XV," said Taylor. "In all our SPI programmes we make a point of our premier coaches coaching at the junior level in the SPI programme to ensure consistency and discipline standards.

"If any student in the programme slips up academically they can be removed. Tai Webster was dropped one year as we worked closely with him to ensure he got both his studies and sport balance right.

"His efforts last year on the court and in the classroom were exceptional as a result."

The institute is a big attraction at the school with all applicants - this year there were 250 chasing 50 or 60 places - tested academically as well as being trialled in their chosen sport.

While the institute encourages and promotes sporting excellence in Years 9 and 10, the emphasis from Year 11 is on academic achievement.

Given that edict, sport might be seen as taking a backseat but results suggest otherwise, with the school among the best in North Harbour rugby and in city-wide competition in cricket, soccer, cycling and, of course, basketball.

With a roll of 2200, the demands are plenty. While the emphasis in basketball is on the premier team and the senior A team who play in an under-19 league, the school has another 31 teams who play on Wednesday, Thursday and Friday nights at the North Shore Events Centre.

Meanwhile, after an epic overtime first game between Rangitoto and Westlake BHS, expectations were high for the rematch.

From the outset play swung back and forth but by halftime Rangitoto were six points to the good then, with fantastic shooting from beyond the 3-point arc, they stretched their lead in the third quarter to 18 points but just as they looked like they may pull away for good, Westlake became more aggressive, reducing the deficit to 10 points by the end of the quarter.

WBHS maintained the intensity in the fourth quarter, with Pierce Bryers coming off the bench playing strong, aggressive defence and driving the ball hard to the rim at the other end.

Jaylen Gerrand controlled the tempo down the stretch and finished with a game high 41 points, including 17 of 21 free throws. Free throws became the difference as Westlake outscored Rangitoto 30-16 in the final quarter to win 95-91 and retain top spot on the premier table.

RESULTS


BADMINTON
North Harbour
Senior boys A: WBHS 5 7 Orewa 1 1, Rangitoto 1 6 WBHS 3 2, WBHS 4 5 Birkenhead 1 3, WBHS 1 7 Rosmini 1 1.
Senior girls A/B: WGHS 1 8 Orewa 1 0, TGS 1 8 Carmel 2 0, WGHS 3 5 Kristin 4 3, Birkenhead 2 8 Orewa 2 0, Rangitoto 2 6 WGHS 4 2, Rangitoto 4 Kristin 3 0, Albany SHS 4 6 Rangitoto 3 2, Rangitoto 1 5 WGHS 2 3, Birkenhead 1 6 Carmel 1 2.

BASKETBALL

Auckland
Premier girls: Massey 72 AGGS 57, MAGS 84 Avondale 43, WGHS 65 St Kentigern 46, Rangitoto 63 Carmel 27.

Rangitoto 10 9 0 1 669 411 28
Massey 10 8 0 2 672 538 26
WGHS 10 8 0 2 657 525 26
MAGS 10 5 0 5 677 512 20
AGGS 10 4 0 6 489 541 18
St Kentigern 10 3 0 7 440 530 16
Avondale 10 2 0 8 495 753 14
Carmel 10 1 0 9 331 620 11

Premier boys: AGS 128 Lynfield 23, Avondale 92 Onehunga 82, WBHS 95 Rangitoto 91.

WBHS 10 9 0 1 916 688 28
Rangitoto 10 7 0 3 922 668 24
AGS 10 7 0 3 890 686 24
Rosmini 8 7 0 1 681 552 22
Avondale 10 5 0 5 813 784 20
Onehunga 9 2 0 7 570 700 13
St Kentigern 9 1 0 8 577 719 11
Lynfield 10 0 0 10 437 1009 10

Central
Boys open grade: Michael Park 72 MRGS 55; Selwyn default to AGS A; St Peters 54 MAGS 51; Dilworth A 67 Sacred Heart 57; Glendowie 117 One Tree Hill 89.
Boys under-19, section one: St Pauls 60 Parnell 30; MAGS A 45 St Peters 27; Dilworth 85 Sacred Heart Blue 11; Sacred Heart Green default to MRGS. Section two: Marcellin 58 MAGS B 17; Michael Park 54 Sacred Heart Gold 17.

Counties Manukau
Open boys: Alfriston 51 Howick 39; Manurewa 30 Papatoetoe 29; Sancta Maria 54 Edgewater 39; Pakuranga 60 Ormiston 31; Macleans 45 Rosehill 34.
Open girls: James Cook 59 Alfriston 20; Macleans 48 McAuley 43; Manurewa 37 Rosehill 36.

CYCLING
Auckland SS Time Trials
Race four.-
Junior boys: AGS 23m 39.40s 1, St Kentigern 24m 08.00s 2, WBHS 24m 21.41s 3, Strathallan 24m 45.99s 4, Kings 24m 57.11s 5.
Junior girls: Baradene 26m 11.55s 1, St Kentigern 27m 10.90s 2, Diocesan 27m 53.30s 3, EGGS 29m 00.60s 4, St Cuthberts 29m 13.76s 5.
Senior boys: St Kentigern 22m 24.64s 1, WBHS 22m 52.31s 2, AGS A 23m 00.50s 3, AGS B 23m 15.90s 4, Massey HS 23m 31.69s 5.
Senior girls: St Kentigern 25m 28.52s 1, Baradene 26m 12.17s 2, WGHS 26m 43.06s 3, EGGS 26m 45.11s 4, TGS 26m 45.16s 5.

HOCKEY

Super City
Boys A grade: St Kentigern 5 MAGS 0, Kings 6 Avondale 0, AGS 11 Sacred Heart 4, WBHS 5 Macleans 0.

St Kentigern 8 7 1 0 28 2 22
Kings 9 7 0 2 36 8 21
WBHS 8 6 1 1 33 8 19
AGS 8 6 0 2 36 18 18
Sacred Heart 8 3 0 5 19 32 9
MAGS 9 2 0 7 9 37 6
Avondale 8 1 0 7 6 32 3
Macleans 8 0 0 8 5 35 0

Girls A grade: Diocesan 3 St Kentigern 0, WGHS 2 MAGS 1, Macleans 1 Baradene 1, St Cuthberts 9 Avondale 0, EGGS bye.
St Cuthberts 7 6 1 0 32 2 19
Diocesan 7 6 1 0 23 4 19
EGGS 7 5 1 1 30 2 16
WGHS 7 5 1 1 15 5 16
St Kentigern 8 3 1 4 15 15 10
Baradene 7 1 2 4 4 15 5
Macleans 7 1 1 5 3 35 4
MAGS 7 1 0 6 5 19 3
Avondale 7 0 0 7 1 31 0

Auckland
Open A boys: Kings 2nd XI 8 Onehunga 1st XI 0; AGS 2nd XI 3 Pakuranga 1st XI 1; KBHS 1st XI 4 Botany Downs 1st XI 0.
Open A girls: Botany Downs 1st XI 3 MRGS 1st XI 1; Diocesan 2nd XI 4 Kings 1st XI 0; Pakuranga 1st XI 2 St Cuthberts 2nd XI 2. St Cuthberts 2nd XI 6 Kings 1st XI 0.
Open B boys: AGS A 9 Macleans 2nd XI 0; Henderson 1st XI 2 Lynfield 1st XI 1; MRGS 1st XI 2 St Kentigern 2nd XI 0.
Open B girls: EGGS 2nd XI 1 St Cuthberts 3rd XI 0; Glendowie 1st XI 9 Macleans 2nd XI 0.
Open C boys, East: Ormiston 1st XI 3 Glendowie 1st XI 1; Howick 1st XI 6 Kings 3rd XI 0; AGS 3rd XI 1 Pakuranga 2nd XI 0. Central/West: St Peters 2nd XI 1 MRGS 2nd XI 1; Parnell 1st XI 0 Rutherford 1st XI 0; MAGS 2nd XI 5 Western Springs 1st XI 0.
Open C girls, Central: St Cuthberts 5 default to Parnell 1, St Marys 2 5 MAGS 3rd XI 0. East: Sancta Maria 5 Kings 0; Onehunga 2 Papatoetoe 1; Howick 6 St Cuthbert's 4 1. West: MRGS 1 KGHS 1; Waitakere 4 MAGS 2XI 0; Rutherford 3 Henderson 0.
Open D boys, section one: Papatoetoe 4 Glendowie 2 1; Kings 4 5 Macleans 3 0; Edgewater 3 Sancta Maria 3. Section two: KBHS 2 5 Selwyn 0; Sacred Heart 2 3 Lynfield 2 0.
Open D girls, East: Glendowie 3 2 Pakuranga 3 0; Macleans 3 1 Pakuranga 2 0; Glendowie 2 0 St Kentigern 3 0. South/Central: McAuley 3 Papatoetoe 2 0; One Tree Hill 1 Otahuhu 1. West: EGGS 3 3 MAGS 4th XI 0; Lynfield 2 3 Marist 2 2.
Under-15 boys A: Avondale 1 6 Kelston Boys 1 0; Kings 1 3 MAGS 1 0; AGS B 7 MRGS 1 0. East: Pakuranga 1 3 St Kentigern 2 0; St Kentigern 1 7 Macleans 1 0; Botany Downs 1 2 Sacred Heart 1 1. West: AGS Blue 10 Kings 2 2, Kings 2 3 AGS Gold 1; Lynfield 1 6 Liston 1 1; AGS Blue 8 St Peters 1 0.
Under-15 girls A: St Kentigern 1 2 Macleans 1 0; EGGS 1 5 St Cuthberts 1 1. Central: Baradene 1 8 Baradene 2 0; Diocesan 2 2 EGGS 2 0; St Cuthberts 2 3 MAGS 1 0. West: Avondale 1 3 St Cuthberts 3 2; MAGS 2 6 Lynfield 1 0. East: Botany Downs 1 2 Howick 1 1; Sancta Maria 1 3 St Kentigern 2 0.
8 a-side open: EGGS 6 Henderson 1 5; Ormiston 4 Marist 0; One Tree Hill Navy default to McAuley; One Tree Hill White 16 Papatoetoe 0.

LACROSSE
Auckland secondary schools girls, semifinals.
Division one championship: Diocesan 7 EGGS 4; MAGS 10 Whangaparaoa 4; Avondale 5 Western Springs 0.
Division two crossovers: Pinehurst 11 AGGS 2 9; St Marys 19 EGGS 1; Whangaparaoa 5 MRGS 0; MAGS B 13 Diocesan B 7; St Cuthberts 8 Avondale 5; Lynfield default to Diocesan C; MAGS D 4 MAGS C 3.

LEAGUE
Warriors Cup: WBHS 10 (Willy Lea'ae Toa, James Waterson tries; Ben McIntyre goal) Sir Edmund Hillary 6 (Pousini Ionga try; Paula Sopilano goal). HT: 6-6.
KBHS 10 (Joeveni Leota, Joe Ngaham tries; Zion Ioka goal) MAGS 8 (Nathaniel Roache, Sam Lulia tries). HT: 0-4.
St Pauls 18 (Taniela Leka, Paul Nuia, Bradley Abbey tries; Bradley Abbey 3 goals) Otahuhu 4 (Don Seuala try). HT: 12-4.

St Pauls 4 2 2 0 70 34 6
KBHS 4 2 1 1 62 38 5
WBHS 4 2 1 1 66 56 5
MAGS 2 0 2 50 42 4
Otahuhu 4 2 0 2 42 58 4
Hillary 4 0 0 4 24 86 0

Warriors Plate: Southern Cross 40 (Birdsall Fa'apepele, Brandon Togiamua, Okomaka Talagi 4, Lisiate Vaihu, Viliami Ma'amaloa tries; Vaihu 3, Filigatauivi Tafa goals) Henderson 8 (Mose Esera, Shane Fuataga tries). HT: 14-8.
Papatoetoe 18 (Kelepi Holi, Braxton Edmonds, Ises Aiga tries; Edmonds 3 goals) Avondale 16 (Tom Leota, Don Tofae, Eucharis Savelio tries; Perry Kau 2 goals). HT: 6-4.
Papakura 18 (Lucky Faisauvale, Sengli Malu, Arthur Crichton tries; Crichton 3 goals) Tangaroa 6 (Josh Hefa try; Jalen Jackson goal). HT: 6-6.

Papakura 4 4 0 0 106 32 8
Tangaroa 4 3 0 1 76 44 6
Southern Cross 4 2 1 1 74 56 5
Papatoetoe 4 2 0 2 60 74 4
Avondale 4 0 1 3 52 88 1
Henderson 4 0 0 4 34 108 0

Warriors Bowl: Manurewa 44 (Ryan Asalele 2, Manuel Kiliva, Reuben Peauafi, Erin Clarke 3, Evander Siafa, Stewart Tafiti tries; Asalele 3, Clarke goals) Rutherford 0. HT: 18-0.
Western Springs 16 (James Dennis, Shechinah Tumu-Makara 2 tries; Stacey McIntyre 2 goals) MRGS 6 (Filipo Muavae try; Luke Edmonds goal). HT: 4-6.
James Cook 6 (Tim Nove try; Harry Robertson goal) Aorere 4 (Joshua Alofipo try). HT: 0-4..
Under-15 semifinals: Aorere 38 Onehunga 20; Manurewa 20 St Pauls Blue 10.
College under-85kg semifinals: Pakuranga 14 MAGS 10; Tamaki 18 St Pauls 16.

James Cook 4 4 0 0 92 32 8
Manurewa 4 3 0 1 98 52 6
Aorere 4 3 0 1 74 37 6
MRGS 4 1 0 3 56 48 2
Western Springs 4 1 0 3 66 66 2
Rutherford 4 0 0 4 11 162 0

NETBALL
Auckland
Premier: MAGS 40 St Kentigern 16, Baradene 32 AGGS 31, EGGS 47 Massey 27, McAuley 30 Botany Downs 25, Aorere 44 Macleans 22, Avondale 32 Diocesan 26. Points: MAGS, Baradene 24, Avondale 21, EGGS, Aorere 16, AGGS 13, St Kentigern 9, Diocesan, Massey 8, Botany Downs, McAuley 4, Macleans 0.
Senior A: MAGS 60 Pakuranga 21, St Kentigern 31 Baradene 18, Howick 50 MRGS 29, St Marys 30 EGGS 28, Kings 29 St Cuthberts 26, AGGS 35 Sancta Maria 27.
Points: MAGS 24, AGGS, St Kentigern 20, St Marys 18, St Cuthberts 17, Kings 16, Howick 12, EGGS, Sancta Maria 8, Baradene 7, MRGS 5, Pakuranga 2.

North Harbour

Round one, game five.-
Premier, section one: Mahurangi 1 34 Orewa 1 19, Carmel 2 41 WGHS 2 29, WGHS 1 43 Long Bay 1 27. Points: WGHS 1 20, Long Bay 1 16, Carmel 2 13, Mahurangi 1 10, Orewa 1 4, WGHS 2 0.
Section two: Rangitoto 1 44 Carmel 1 31, Albany SHS 1 38 Northcote 1 14, Whangaparaoa 1 29 Kristin 1 25. Points: Rangitoto 1 20, Carmel 1 16, Whangaparaoa 112, Kristin 1 8, Albany SHS 1 4, Northcote 1 0.
Open A, section one: Rangitoto 2 29 Orewa 2 21, TGS 1 26 Rangitoto 4 18, Kaipara 1 28 Kristin 2 28. Points: Rangitoto 2 20, TGS 1 16, Orewa 2 10, Kaipara 1 8, Rangitoto 4 6, Kristin 2 2.
Section two: WGHS 3 40 Wentworth 1 33, Carmel 3 25 Pinehurst 1 24, Rangitoto 3 21 Long Bay 2 20. Points: Rangitoto 3 20, Carmel 3 12, Wentworth 1 12, Long Bay 2 10, Pinehurst 1 6, WGHS 3 4.

Counties Manukau
Premier: Alfriston 28 Rosehill 19; Pukekohe Gold 60 Manurewa 10; Papatoetoe 26 Papakura 16; Tuakau 34 Aorere 16; Wesley 23 TKM Nga Tapuwae 12.

RUGBY

Auckland
1A.-
St Kentigern 31 AGS 3, De La Salle 36 Papatoetoe HS 6, MAGS 18 KBHS 16, Tangaroa 22 Otahuhu 10, Sacred Heart 30 St Peters 20, Kings 47 Onehunga HS 16.

St Kentigern 8 7 1 0 4 210 46 34
Kings 9 7 0 2 6 270 120 34
MAGS 8 7 1 0 2 237 60 32
AGS 8 5 0 3 4 162 105 24
St Peters 8 5 0 3 1 164 147 21
Sacred Heart 8 4 0 4 5 147 112 21
KBHS 7 3 0 4 6 136 103 18
De La Salle 8 2 0 6 3 94 116 11
Otahuhu 7 2 0 5 2 103 127 10
Onehunga 7 1 0 6 1 71 235 5
Papatoetoe 8 0 0 8 0 41 439 0

1B championship.-
Dilworth 19 MRGS 18, Aorere 34 St Pauls 5, Macleans 19 Avondale 7, Edgewater 15 Southern Cross 15.
Points, Aorere, Dilworth 18, Macleans 10, Edgewater 7, Southern Cross 6, MRGS, St Pauls 4, Avondale 3.

1B plate.-
One Tree Hill 13 Tamaki 3, Sir Edmund Hillary 41 Pakuranga 22, Liston 33 Marcellin 3, Mangere 12 Botany Downs 5.
Points, Liston 19, One Tree Hill 15, Mangere 14, Hillary, Pakuranga 10, Botany Downs 6, Tamaki 2, Marcellin 1.

1C.-
Lynfield 41 Kia Aroha 15, Howick 8 Waitakere 7, Rutherford 30 Sancta Maria 5.
Points, Howick 37, Sancta Maria 27, Waitakere 20, Rutherford 16, Lynfield 13, Kia Aroha 0.

North Harbour
1A.-
Rosmini 70 (Teague McElroy 5, Ben Hyatt-Brown 2, Louie Whelan 2, Lomano Manuhaapai, Mario Olla, H. O'Reilly tries; Daniel Lee 2, Hyatt-Brown 3 con) Birkenhead 5 (Felisi Viliamu try). WBHS 26 Orewa 3, Massey 40 TGS 14. Points: WBHS 43, Rosmini, Massey 36, TGS 24, Orewa 14, Birkenhead 11.
1B.-
WBHS2nd XV 35 Mahurangi 17, Rangitoto 5 Long Bay 0, Northcote 25 Kaipara 12. Northcote 10, Rangitoto 9, Long Bay, WBHS 2nd XV 5, Mahurangi , Kaipara 0.
1C.-
WBHS 3rd XV 26 Glenfield 13, Massey 2nd XV 33 Whangaparaoa 3, Rosmini 2nd XV 21 Kristin 20. Points: WBHS 3rd XV, Massey 2nd XV 10, Glenfield 5, Rosmini 2nd XV 4, Whangaparaoa, Kristin 2.

SOCCER
Premier.-
WBHS 2 AGS 3, MAGS 1 St Kentigern 0, Sacred Heart 7 Rangitoto 0, St Peters 1 KBHS 1. Catch-up, Sacred Heart 3 KBHS 1.

MAGS 9 7 1 1 31 9 22
AGS 9 7 1 1 26 11 22
St Kentigern 9 5 3 1 28 11 18
WBHS 9 4 0 5 27 30 12
Sacred Heart 9 3 1 5 16 18 10
KBHS 9 2 1 6 13 24 7
St Peters 9 2 1 6 9 30 7
Rangitoto 9 2 0 7 13 30 6

Senior A1.-
Papatoetoe HS 1 Glendowie 3, Rosmini 0 Kings 0, TGS 2 Macleans 3, Kristin 5 Liston 1. Catch-up, Kings 1 TGS 0.

Glendowie 9 7 1 1 29 14 22
Macleans 9 6 1 2 31 9 19
Kings 10 6 1 3 28 15 19
Rosmini 9 4 2 3 18 14 14
Kristin 9 3 3 3 14 19 12
Liston 9 3 2 4 17 25 11
TGS 10 2 1 7 13 28 7
Papatoetoe 9 0 1 8 11 37 1

Senior A2.-
MRGS 2 Avondale 2, Botany Downs 0 Northcote 0, Onehunga HS 2 Long Bay 2, One Tree Hill 1 Pakuranga 1.

Onehunga HS 9 6 3 0 23 8 21
Avondale 9 6 1 2 23 13 19
Long Bay 9 5 3 1 23 15 18
MRGS 9 2 4 3 15 16 10
Pakuranga 9 2 3 4 13 18 9
Northcote 9 2 2 5 12 20 8
Botany Downs 9 1 4 4 11 15 7
One Tree Hill 9 1 2 6 9 24 5

Senior A3.-
Howick 15 Glenfield 1, Whangaparaoa 0 Rutherford 5, Waitakere 1 Lynfield 2, Albany Senior High 4 Western Springs 3.

Rutherford 8 7 0 1 41 11 21
Western Springs 9 6 2 1 26 13 20
Albany SHS 9 6 1 2 37 17 19
Howick 9 4 1 4 32 16 13
Lynfield 9 5 1 3 21 21 13
Waitakere 8 2 2 4 21 26 8
Whangaparaoa 9 1 1 7 13 32 4
Glenfield 9 0 0 9 5 60 0

Senior A4.-
Dilworth 3 KingsWay 1, Selwyn 0 Green Bay 1, Pinehurst 3 Sancta Maria 1, Massey HS 8 Marcellin 1, Parnell College beat Auckland International College by default. Catch-up, Parnell 5 KingsWay 2.

Parnell 9 9 0 0 41 6 27
Green Bay HS 9 8 0 1 29 13 24
Massey High 9 6 1 2 35 16 19
KingsWay 9 5 1 3 46 17 16
Dilworth 9 5 1 3 28 20 16
Selwyn 9 4 1 4 26 22 13
Pinehurst 9 2 1 6 16 43 7
Sancta Maria 9 2 0 7 19 30 6
Akld Intl College 9 1 1 7 9 50 4
Marcellin 9 0 0 9 15 47 0

Counties Manukau
Premier (under-19): Pakuranga 6 Howick 1; Macleans 1 Rosehill 0; Al Madinah 7 Papakura 0; Aorere 3 James Cook 1; Manurewa 6 Alfriston 0; Pukekohe 2 Rosehill 2.

Girls
Greater Auckland Premier One (under-19): MAGS 1 Diocesan 0; Whangaparaoa 0 St Kentigern 0; WGHS 3 TGS 2; Rangitoto 7 Botany Downs 3; EGGS 7 Massey 1.

Rangitoto 11 9 1 1 55 12 28
MAGS 10 9 0 1 58 1 27
EGGS 10 9 0 1 40 2 27
St Kentigern 11 4 4 3 24 18 16
WGHS 10 5 1 4 15 27 16
Massey 10 5 0 5 17 31 15
Diocesan 10 4 2 4 13 10 14
TGS 10 3 2 5 12 14 11
Botany Downs 10 2 2 6 19 29 8
Avondale 10 2 2 6 11 43 8
Whangaparaoa 10 1 1 8 6 30 4
Marist 10 0 1 9 6 59 1
Premier two: Lynfield 1 Baradene 1; Onehunga 3 Green Bay 2; Western Springs 3 St Cuthberts 0; St Marys 2 St Dominics 1; Rutherford 0 Glendowie 0; Northcote 0 Long Bay 0.
Premier Junior A one (under-25): EGGS 5 Avondale 0; MAGS 9 Western Springs 0; St Kentigern 2 St Cuthberts 2; St Marys 3 Rangitoto 1; Diocesan 7 WGHS1.
Premier Junior A two: Baradene 3rd XI 2 MAGS Development 0; Baradene 5th XI 5 Albany Junior High 4; Botany Downs 3 Diocesan Development 2; St Cuthberts Development 4 Rutherford 3.

SQUASH
Premier boys one: WBHS 1 12 Sacred Heart 1 0.
Premier boys two: AGS 3 12 Sacred Heart 2 3. Championship: TGS 9 WBHS 2 4; MAGS 10 AGS 3 6.
Plate: Pukekohe 12 Sacred Heart 2 1.
Premier girls: MAGS 1 Rosehill 0.
Senior A boys, Central East: MAGS 12 KBHS 0; Avondale 9 AGS 5; Kings 12 KBHS 1. North: WGHS premier 7 Orewa 2 6.
Junior A boys championship: AGS 4 WBHS 0. Plate: Sacred Heart 3.5 St Peters 0.5.
Senior B boys section one championship: AGS 1 3.5 WBHS 0.5; Macleans 1 4 Elim Christian 1 0; Lynfield 3 Green Bay 1 1. Plate: AGS 3 3 Orewa 2 1; Western Springs 3 Rutherford 1 1. Bowl: Avondale 1 3 Orewa 1 1; Macleans 2 4 Botany Downs 2 0; Dilworth 2 AGS 4 2.
Senior B boys section two championship: Rutherford 2 4 Orewa 3 0; Botany Downs 1 3 Edgewater 1 1. Plate: MRGS 2 4 AGS 2 0; Orewa 4 3 Green Bay 2 1; Sancta Maria 2 Howick 2. Bowl: AGS 5 2 Whangaparaoa 2; One Tree Hill default to Alfriston. Cup: Parnell default to Birkenhead.
Girls B North/West zone: Orewa 4 WGHS 2 0; WGHS 1 2 Rutherford 2. Central/East zone: EGGS 1 3 Elim Christian 1; Glendowie 4 Alfriston 0.
Girls C Eastern Zone: Botany Downs 1 3 Edgewater 1; Macleans 4 Howick 1 0; St Kentigern 3 Howick 2 1. South/East Zone: McAuley 1 3 McAuley 2 1; Manurewa 2 McAuley 3 2. Western Zone: Rutherford 2 4 Avondale 4 0; Avondale 2 3 Green Bay 1 1; Avondale 1 3 Green Bay 2 1. Central Zone: EGGS 1 default to Diocesan; Avondale 3 4 St Cuthbert's 0; Lynfield 4 Western Springs 0. Northern Zone: Rangitoto 2 default to Birkenhead; Orewa 2 4 TGS 2 0; Rangitoto 1 3 TGS 1 1; WGHS 1 4 WGHS 2 0; Orewa 1 4 Orewa 3 0.
Junior girls: MAGS 1 4 MAGS 2 0; One Tree Hill default to Birkenhead; St Cuthberts 2 Botany Downs 2; Glendowie 4 Western Springs 0.
Junior B Boys Eastern Zone: Botany Downs 2 Glendowie 2; Selwyn default to Sancta Maria. Central Zone: AGS 2 4 MAGS 0; Rutherford 4 MRGS 0; Western Springs 2 St Peters 2. Northern Zone: TGS 3 Orewa 1 1; WBHS 1 3 Orewa 2 0.

TABLE TENNIS
Auckland Interschools Winter Competition
A Premier Grade: Macleans A 5 AGS A 2, Pakuranga A 5 Rutherford 2, Macleans B 4 AGS B 3, St Kentigern A 5 Macleans C 2.
Final standings: Macleans A 6 wins, 35pts 1, AGS A 5, 33 2, AGS B 4, 26 3, Macleans B 4, 26 4, Rutherford 4, 23 5, Pakuranga 3, 24 6, St Kentigern 1, 21 7, Macleans C 0, 7 8.

- NZ Herald

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on production bpcf03 at 22 Dec 2014 11:16:33 Processing Time: 514ms