Full New Year's Honours list

ONZ: Member of the Order of New Zealand. Limited to 20 living people.
PCNZM: Principal Companion of the New Zealand Order of Merit.
DCNZM: Distinguished Companion of the New Zealand Order of Merit.
CNZM: Companion of the New Zealand Order of Merit.
QSO: Companion of the Queen's Service Order.
ONZM: Officer of the New Zealand Order of Merit.
MNZM: Member of the New Zealand Order of Merit.
QSM: The Queen's Service Medal


THE ORDER OF NEW ZEALAND

Dr Vera Doreen Blumhardt DCNZM, CBE, Wellington
Emeritus Professor Lloyd George Geering PCNZM, CBE, Wellington


THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

Distinguished Companions of the Order

Maurice John Belgrave, Wellington, for public services lately as Chief Ombudsman
Professor Margaret Clark CMG, JP, Wellington, for services to education
John Joseph McGrath, Wellington, for services to the Appeal and Supreme Courts of New Zealand
Nigel John Dermot (Sam) Neill OBE, Queenstown, for services to acting
Tennant Edward (Tay) Wilson OBE, Lower Hutt, for services to the Olympic and Commonwealth Games

Companions of the Order

Colin John Bennet Dale JP, Manukau, for services to local government
Barrie Patrick Everard, Auckland, for services to the film industry
Howard Edward Fancy, Wellington for public services, lately as Secretary of Education
Ian Ferguson Farrant, Wanaka, for services to business and the community
Graham Fortune, Wellington, for public services, lately as Secretary of Defence
Emeritus Professor Graeme Stuart Fraser, Palmerston North, for services to education and the community
Basil Manderson Logan, Upper Hutt, for services to business and government
Distinguished Professor David Anthony Dougall Parry, Palmerston North, for services to biophysics
Mary Anne Schnackenberg, Auckland, for services to people with visual impairments
Professor Anne Briar Smith, Dunedin, for services to children
James Robert Sutton, Wainuiomata, for public services as a Member of Parliament and Minister of the Crown
Gordon Frederick Tietjens MNZM, Tauranga, for services to rugby
Edward Richard Woods, Wellington, for public services, lately as director of the New Zealand Security Intelligence Service

Officers of the Order

Professor Robert Donald Anderson, Palmerston North, for services to science, education and cricket
Peter Gregg Arnett, Virginia, United States, for services to journalism
Venkataraman Balakrishnan, Wellington, for services to medicine
Sister Winefride Marie Blake QSM, Wellington, for services to music education
Chung Yock (Dan) Chan QSM, Wellington, for services to the Chinese community
David Peter Clews, Hamilton, for services to orthopaedics and the community
Leslie William Curtin, North Shore, for services to marine fisheries
Frank Morris Endacott, Kaiapoi, for services to rugby league
Professor Emeritus Roger Curtis Green, Waitakere, for services to New Zealand history
Claire Elizabeth Hague, Napier, for services to education
Antony Brian Hambrook, Auckland, for services to the marine industry
Paul Moore Hargreaves, Auckland, for services to business and the community
Jennifer Susan May, Christchurch, for services to heritage conservation
Dr Robert Miller, Dunedin, for services to schizophrenia research
Dr Farah Rangikoepa Palmer, Palmerston North, for services to women's rugby and sport
Jeremy David Pope, Wellington, for services to international affairs
Anthony George Popplewell, North Shore, for services to rowing and sports administration
Professor Ivan Leon Reilly, Auckland, for services to mathematics
Dr Satendra Kumar Singh QSM, JP, Auckland, for services to the Indian community
Robert John Stewart, Christchurch, for services to manufacturing and the community
Vincent Ward, Auckland, for services to film
Jennifer Cecily Ward-Lealand, Auckland, for services to the theatre and the community
Carol Kate Guiniven White, Auckland, for services to education

NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

Colonel Mark Wheeler, Florida, Colonels' List, New Zealand Army

Members of the Order

Dr Jack Stanford Allan, Hamilton, for services to education
David Roger Bates, Turangi, for services to search and rescue
Alistair Oliphant Beckett, Wellington, superintendent, for services to the New Zealand Police
Dr Patrick Jerome Beehan, Hamilton, for services to plastic surgery and the community
James Bennett JP, Hamilton, for services to education
William Wakefield Bishop, North Shore, Detective Superintendent, for services to the New Zealand Police
Janice Mary Bowman, Auckland for services to the community
Raewyn Phoebe Clark JP, Manukau, for services to the community
Gerald Lynn Te Kapa Coates, Wellington, for services to engineering
Nicolette Mary Darlow JP, Wellington, for services to the community
Tenick Carr Dennison, Masterton, for services to conservation
Heather Joyce Dodunski JP, New Plymouth, for services to dairy farming and the community
Andrew Raymond Drummond, Christchurch, for services to sculpture
Warwick Francis Duell, Christchurch, for services to the Department of Corrections
Gaynor Mary Eaton, Dunedin, for services to embroidery
Dr Denis Hugo Friedlander, Hamilton, for services to medicine
Robert Henry Glading DSC, North Shore, for services to golf
Peter Harold Goodman, Motueka, for services to business and the community
Sandra Greig, Christchurch, for services to ballet and dance
Colin James Hammond JP, Whakatane, for services to the community
Marion Ann Hancock, Auckland, for services to peace education
Bryan Hector Heron, Waitakere, for services to the community
Dr Elsie Seckyee Ho, Hamilton, for services to the migrant community
Peter Edward Kerridge JP, Greymouth, for services to rugby league and the community
William Thomas Leathwick, Manukau, for services to broadcasting, television and the community
Ali'itasi Pepe Lemalu JP, Dunedin, for services to the Pacific Islands community
Malcolm David MacKenzie, Winton, for services to conservation
Keith Stuart Mann, Christchurch, for services to sport, in particular fencing
Jocelyn Mary Marshall JP, Hamilton, for services to the community
Mervyn Charles Martin JP, New Plymouth, for services to the community
Katie Isabel Morgan, Napier, for services to conservation
Suzanne Ngaire Muirhead, Wellington, for services to women's hockey
Barbara Graham Cargill Murison, Wellington, for services to children's literature
Sheila Ellen Natusch, Wellington, for services as a writer and illustrator
Tamati Maungarangi Paraone, Kawakawa, for services to Maori
Dr Dennis Louis Pezaro, Wanaka, for services to community health
Dr Chula Niranjan Ajasath Rajapakse, Lower Hutt, for services to rheumatology and the Sri Lankan community
Adrian Charles Riegen, Waitakere, for services to conservation
Associate Professor Peter Larry Schwartz, Dunedin, for services to medical education
Harris Heremaia Shortland JP, Porirua, for services to the Department of Corrections
Simon James Towns, London, for services to hockey
William John Townsend JP, Naseby, for services to rugby and the community
Miniata Te Rito Westrupp, Gisborne, for services to te reo Maori and the community
Dr Allan Neil White AE, Tauranga, for services to medicine and the community
Simon John Williamson, North Shore, for services to the New Zealand Customs Service
Juliet Mai Yates, Auckland, for services to local body affairs and the community

NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

Major Gordon William Benfell, Tauranga, Royal New Zealand Infantry Regiment
Lieutenant Commander Barbara Elizabeth Cassin, North Shore, Royal New Zealand Navy
Lieutenant Colonel Darryl James Tracy, ACT, Australia, Royal New Zealand Infantry Regiment
Commander Mathew Charles Williams, North Shore, Royal New Zealand Navy

Additional appointments, for military operational service, to the Order of Merit

Officer

Lieutenant Commander Wayne Bruce Burtton, Upper Hutt, Royal New Zealand Navy

Member

Captain Neville Douglas Mosley, Waiouru, Corps of Royal New Zealand Engineers
Acting Captain Mark August Sydney, Palmerston North, Corps of Royal New Zealand Military Police

Honorary appointments to the Order of Merit

Member
Frederick Shaw Benson III, Virginia, United States, for services to New Zealand-US relations
Hiroshi Ohashi, Japan, for services to education
Jorge Artemio Sandoval-Medina, Lower Hutt, for services to cyclingTHE

QUEEN'S SERVICE ORDER

QSO (Companions of the Order for Community Service)

William Bernard Boyd, Manukau
Gavin John Anthony Kerr JP, Blenheim
Constance Joy Owens, Mt Maunganui
David John Russell, Wellington
Robin Lindsey Shepherd, Kaitaia

QSO (Companions of the Order for Public Services)

Salvatore Vincent Gargiulo, Nelson
Dr Margaret Edith Catherine Honeyman, North Shore
Rae Scott Julian, Wellington
Alison Margaret McAlpine JP, Nelson
Laurence Jeremy Elder Salmond, North Shore
William Robson Storey, Huntly
Dr Gillian Joy Tasker, Wellington
Dr Michael Eric Upcott Taylor, Waikanae

THE QUEEN'S SERVICE MEDAL

QSM (for Community Service)

Philip Andrews, Rotorua
Elizabeth Margaret Bayliss, Whakatane
Thomas Frank Bayliss, Whakatane
William David Blake, Nuhaka
Linda Blincko, North Shore
Mary Christine Burdon, Rotorua
Benjamin de Thierry, Wellsford
Edna Vivian Mary Downey, Palmerston North
Roy Gardiner, Hastings
Tautini Moana Glover, Gisborne
John Stewart Grace, Lower Hutt
Daniel Joseph Harris, Okaihau
Seyed Hassan Hosseini JP, Waitakere
Eileen Margaret Langridge, Christchurch
Ngov Dun Meng Ly, Manukau
Robert Frederick Lynn, Ashburton
Geraldine Clare Madden, Masterton
Taulapapa Moemoeolemalotumua Mata'afa Faumuina Mulitalo, Manukau
Christina Mary, Lady McCombs, Christchurch
Dr Paula Marjorie McKellar, New Plymouth
Brian Dempster Mellar, Thames
Francis Victor Morine JP, New Plymouth
Marlene Nora Mulholland, Wellington
Narayana Sankaran Nair, Auckland
Haerenga Noa Nicholson, Dannevirke
Sinahemotutama Utalo Panama, Manukau
Zeta Marie Reilly, Takaka
Jean Euphemia Finlayson (Jinty) Rorke, Tauranga
Jessie Petrova Seaman, Raetihi
Annette Mary Skeen, Taupo
Marie Alice Stothart, Hastings
Michael Joseph Tahere, Kapiti, Senior Constable, New Zealand Police
Dr Nyunt Naing Thein, Auckland
Jennie Beverley Thomas, Whangamata
Elizabeth Tierney, Taihape
Captain Keith Alfred James Tremain JP, Hastings, Salvation Army (Retired)
Leslie Philip Walden, Feilding
Leah Leslie Watson, Kerikeri
Graham Charles Watton JP, Paeroa
Dr Owen Ralph Wiles, Tokoroa
Margaret Florence Mina Wilson, Mosgiel
George Wong, Dunedin

QSM (for Public Services)

Patricia Eleanor Beck, Greymouth
Alan Frederick Bines, Rotorua
Jennifer Elizabeth Brain, Whangarei
Raymond Barry Clarke, Waitakere
Alan James Clearwater, Palmerston, lately Chief Fire Officer, Palmerston Volunteer Fire Brigade
Douglas John Cowan, Kaiapoi
Preston Bryce Craig JP, Opotiki
Mark Gregory Davidson, Paraparaumu Beach, Senior Sergeant, New Zealand Police
Yvonne Duncan, North Shore
Helen Catherine Gatonyi, Christchurch
James Edward John Guyton, Mossburn, Chief Fire Officer, Mossburn Volunteer Fire Brigade
Barry Alexander Hartley, New Plymouth
Dr Susan Jennifer Jarvis, Christchurch
Glenys Keys, Manukau
Averil Ada Langrell, Geraldine
Gail Elizabeth Loane, Ngarimu Bay
Mary Bernadette Te-Vaine Tura Manumea, Auckland
Lyvia Marama Marsden, North Shore
Vivienne Anne Marshall, Christchurch
David John McFarlane, Renwick, Chief Fire Officer, Renwick Fire District
Ronald Charles Noice, Cambridge
Philip Gary Palfrey, Manukau
Kenneth Fredrick Parker, Manukau, Chief Fire Officer, Bucklands Volunteer Fire Brigade
Malcolm John Pearson, Wellington
Professor Peter Douglas Kenneth Ramsay, Hamilton
Kevin Michael Reilly, Palmerston North
Shona Margaret Robb JP, Lower Hutt
Margaret Alice Robson, Christchurch
Peter Rushworth, Auckland
Cameron Brant Shaw, Taumarunui, Detective Sergeant, New Zealand Police
Elaine Simons, Manukau
Eru Mahia Smith, Te Karaka
Nora Van der Schrieck, Papakura
Karen Margaret Vaughan, Wellington, Senior Constable, New Zealand Police
David Graeme Walker, Waitakere, Inspector, New Zealand Police
Raymond Frederick Walker, Woodville, lately Chief Fire Officer, Woodville Volunteer Fire Brigade
Ronald Lancelot Walker, Invercargill
Ellen Nan Watts, Christchurch

QSM (Honorary Award for Public Services)

Theresia Magdalena Elisabeth van Ree, Lower Hutt
Willem van Ree, Lower Hutt

NZAM (New Zealand Antarctic Medal)

Professor John Dudley Bradshaw, Christchurch, for services to Antarctic science
Dr Clive Howard-Williams, Christchurch, for services to Antarctic science

NZAM (Honorary New Zealand Antarctic Medal)

Dr Karl Erb, Maryland, United States, for services to New Zealand Antarctic programmes

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on production bpcf03 at 29 Nov 2014 03:04:56 Processing Time: 571ms