Party List: National Party

This is the list for the National Party:

John Key
Helensville
List Ranking: 1

Bill English
Clutha-Southland
List Ranking: 2

Gerry Brownlee
Ilam
List Ranking: 3

Simon Power
Rangitikei
List Ranking: 4

Nick Smith
Nelson
List Ranking: 5

Tony Ryall
Bay of Plenty
List Ranking: 6

Judith Collins
Papakura
List Ranking: 7

Maurice Williamson
Pakuranga
List Ranking: 8

David Carter
List Only
List Ranking: 9

Anne Tolley
East Coast
List Ranking: 10

Murray McCully
East Coast Bays
List Ranking: 11

Lockwood Smith
Rodney
List Ranking: 12

Wayne Mapp
North Shore
List Ranking: 13

Chris Finlayson
Rongotai
List Ranking: 14

Tim Groser
New Lynn
List Ranking: 15

Steven Joyce
List Only
List Ranking: 16

Georgina Te Heuheu
List Only
List Ranking: 17

Nathan Guy
Otaki
List Ranking: 18

Lindsay Tisch
Waikato
List Ranking: 19

Pansy Wong
Botany
List Ranking: 20

John Carter
Northland
List Ranking: 21

Phil Heatley
Whangarei
List Ranking: 22

Paul Hutchison
Hunua
List Ranking: 23

Shane Ardern
Taranaki - King Country
List Ranking: 24

Richard Worth
Epsom
List Ranking: 25

Tau Henare
Te Atatu
List Ranking: 26

Sandra Goudie
Coromandel
List Ranking: 27

Eric Roy
Invercargill
List Ranking: 28

Jonathan Coleman
Northcote
List Ranking: 29

Kate Wilkinson
Waimakariri
List Ranking: 30

Chris Tremain
Napier
List Ranking: 31

Chester Borrows
Whanganui
List Ranking: 32

Craig Foss
Tukituki
List Ranking: 33

Allan Peachey
Tamaki
List Ranking: 34

Peseta Sam Lotu-Iiga
Maungakiekie
List Ranking: 35

Hekia Parata
Mana
List Ranking: 36

Melissa Lee
List Only
List Ranking: 37

Kanwal Bakshi
Manukau East
List Ranking: 38

Jo Goodhew
Rangitata
List Ranking: 39

Jacqui Dean
Waitaki
List Ranking: 40

Paula Bennett
Waitakere
List Ranking: 41

Chris Auchinvole
West Coast Tasman
List Ranking: 42

Nicky Wagner
Christchurch Central
List Ranking: 43

David Bennett
Hamilton East
List Ranking: 44

Dr Jackie Blue
Mt Roskill
List Ranking: 45

Katrina Shanks
Ohariu
List Ranking: 46

Colin King
Kaikoura
List Ranking: 47

Paul Quinn
Hutt South
List Ranking: 48

Michael Woodhouse
Dunedin North
List Ranking: 49

John Hayes
Wairarapa
List Ranking: 50

Simon Bridges
Tauranga
List Ranking: 51

Amy Adams
Selwyn
List Ranking: 52

Louise Upston
Taupo
List Ranking: 53

Todd McClay
Rotorua
List Ranking: 54

Tim Macindoe
Hamilton West
List Ranking: 55

Aaron Gilmore
Christchurch East
List Ranking: 56

Nikki Kaye
Auckland Central
List Ranking: 57

Cam Calder
Manurewa
List Ranking: 58

Conway Powell
Dunedin South
List Ranking: 59

Stephen Franks
Wellington Central
List Ranking: 60

Marc Alexander
Wigram
List Ranking: 61

Malcolm Plimmer
Palmerston North
List Ranking: 62

Mita Harris
Mangere
List Ranking: 63

Terry Heffernan
Port Hills
List Ranking: 64

Ravi Musuku
Mt Albert
List Ranking: 65

Jonathan Young
New Plymouth
List Ranking: 66

Richard Whiteside
Rimutaka
List Ranking: 67

Paul O'Brien
List Only
List Ranking: 68

Youngshin Watkins
List Only
List Ranking: 69

Hamuera Mitchell
List Only
List Ranking: 70

Viv Gurrey
List Only
List Ranking: 71

Dugald McLean
List Only
List Ranking: 72

Simon O'Connor
List Only
List Ranking: 73

© Copyright 2014, APN New Zealand Limited

Assembled by: (static) on red akl_n3 at 21 Apr 2014 09:59:11 Processing Time: 1053ms